Krepšinis

Europos moterų krepšinio čempionatas 2025 m. – apžvalga

Kol Lietuvos krepšinio lygoje dar vyks finalo serija, keturiose Europos valstybėse prasidės 2025 m. Europos  moterų krepšinio čempionatas. Birželio 18 – 19 dienomis Čekijoje, Italijoje, Vokietijoje ir Graikijoje varžysis šešiolika rinktinių, tarp kurių bus ir Lietuvos moterų rinktinė. Lietuvės varžysis B grupėje, kur lauks viena iš šeimininkių Italija, Serbija ir Slovėnija.

Iš viso tai bus jubiliejinis, 40-as Europos moterų krepšinio čempionatas ir pirmas kartas, kai čempionatą rengia keturios šalys. Nuo 2015 metų keturis iš penkių čempionatų rengė dvi šalys, o šiemet pirmą kartą pritaikytas vyrų Europos krepšinio čempionate taikomas modelis, kuomet turnyrą organizuoja net keturios valstybės. Jau yra aišku, kad 2027 metų moterų „EuroBasket“ taip pat vyks keturiose šalyse, o viena iš organizatorių yra ir Lietuva. Lietuvės į čempionatą sugrįžo po dešimties metų pertraukos ir dabar turės galimybę žaisti mažiausiai dvejuose čempionatuose iš eilės, kadangi 2027 metais užsitikrinusios vietą kaip turnyro organizatorės.

Titulą Europos moterų krepšinio čempionate sieks apginti Belgija, kuri buvo Lietuvos rinktinės varžovė atrankoje į čempionatą. 2023 metais finale belgės 64:58 nugalėjo ispanes. Trečią vietą tuomet užėmė prancūzės, kurios prieš tai pralaimėjo net penkis finalus iš eilės. Tris iš jų ispanėms, du serbėms. B grupėje su lietuvėmis besivaržančios serbės atvyksta po nesėkmingo 2023 turnyro, kuriame nepavyko apginti 2021 metais iškovoto titulo.

Lyginant su 2023 metų čempionatu, šiemet išvysime keturias naujas rinktines. Devintą kartą čempionate varžysis Švedija, kuri paskutinį kartą žaidė 2021 metais. Lietuvos rinktinė sugrįžta po dešimties metų pertraukos – paskutinį kartą buvo žaista 2015 metais, o šiemet iš viso bus 12-as turnyras. Net po 69 metų pertraukos į čempionatą sugrįžta Šveicarija – paskutinį kartą žaidė 1956 m. čempionate, o iš viso tai bus ketvirtas čempionatas. Turėsime ir vieną debiutantę – Portugalijos rinktinę.

Tarp visų šešiolikos dalyvių, septynios rinktinės bent kartą yra tapusios čempionės. Italija laimėjo 1938 metais, Lietuva 1997 m., o likusios penkios rinktinės: Čekija, Prancūzija, Ispanija, Serbija ir Belgija tai padarė jau XXI amžiuje.

2025 m. Europos moterų krepšinio čempionato burtų traukimo ceremonija

2025 m. vasario 19 d. rinktinės buvo oficialiai suskirstytos į keturis krepšelius, pagal 2025 d. vasario 14 d. esantį FIBA pasaulio reitingą. Lietuvės pateko į paskutinį – ketvirtąjį krepšelį. Burtų ceremonija vyko simbolinę dieną – kovo 8 d. Ceremonijoje dalyvavo gerai žinomi krepšininkai – Eurolygos legenda Dimitris Diamantidis bei Europos čempionė prancūzė Sandrine Gruda. Ištraukus burtus paaiškėjo, jog lietuvės varžysis B grupėje, o tai reiškia, kad rungtynės bus žaidžiamos Bolonijoje, Italijoje. Žemiau galima matyti rinktines, kurios buvo suskirstytos į keturis krepšelius.

Pirmas Antras Trečias Ketvirtas
Prancūzija Vokietija Juodkalnija Švedija
Ispanija Italija Didžioji Britanija Portugalija
Belgija Turkija Graikija Lietuva
Serbija Čekija Slovėnija Šveicarija

Europos moterų krepšinio čempionato formatas

2025 metų Europos moterų krepšinio čempionate varžysis šešiolika komandų, kurios po keturias suskirstytos į keturias grupes. Formatas labai paprastas – po dvi komandas iš kiekvienos grupės pateks į ketvirtfinalį, kuriame pirmą vietą A grupėje užėmusi komanda žais prieš B grupės antrą komandą, o kitose ketvirtfinalio rungtynėse tarpusavyje žais C ir D grupė. Kadangi Lietuvos moterų rinktinė žaidžia B grupėje, sėkmės atveju, ketvirtfinalyje gali tekti žaisti prieš šeimininkes graikes.

Kitaip nei 2025 m. vyrų Europos krepšinio čempionate, turnyre žais mažiau komandų, todėl ir atkrintamosios prasidės ne nuo aštuntfinalio, o nuo ketvirtfinalio. Grupių etapas bus sužaistas vos per penkerias dienas – nuo birželio 18 d. iki birželio 22 d. Informacija apie varžybų etapus:

  • Birželio 18 – 22 d. – grupių etapas
  • Birželio 24 – 25 d. – ketvirtfinalis
  • Birželio 27 d. – pusfinalis
  • Birželio 29 d. rungtynės dėl trečios vietos ir finalas

Lietuvės kovas čempionate pradės prieš slovėnes. Norint galvoti apie atkrintamąsias, būtina įveikti šią rinktinę, kadangi jau antrą turnyro dieną reikės žaisti prieš grupės lyderes – serbes. Tuomet lauks vienos dienos pertrauka ir paskutinės grupės rungtynės bus žaidžiamos prieš šeimininkes itales, kur potencialiai gali spręsti antros vietos likimas ir kelialapis į ketvirtfinalį.

Data Laikas Rungtynės
Birželio 18 d., trečiadienis 18:30 val. Lietuva – Slovėnija
Birželio 19 d., ketvirtadienis 18:30 val. Lietuva – Serbija
Birželio 21 d., šeštadienis 22:00 val. Lietuva – Italija

Moterų EuroBasket 2025 šalys ir arenos

Europos moterų krepšinio čempionatas vyks keturiose šalyse – Italijoje, Graikijoje, Vokietijoje ir Čekijoje. Rengti turnyrą norėjo ir Rumunija, tačiau 2023 m. rugsėjo 7 d. buvo nuspręsta, kad čempionatą organizuos keturios šalys, o finalinis etapas vyks Graikijoje, kur bus žaidžiamos ir A grupės rungtynės. Pirėjuje moterų EuroBasket 2025 rungtynės bus žaidžiamos puikiai žinomoje „Taikos ir draugystės“ arenoje, kurioje savų namų rungtynes žaidžia Pirėjo „Olympiacos“. Lietuvos moterų rinktinė varžysis B grupėje, o rungtynės bus žaidžiamos Bolonijoje, Italijoje. Šiame puslapyje skirtame varžybų tvarkaraščiams galima rasti informaciją apie visas artėjančias varžybas.

Šalis Miestas Arena Talpina žiūrovų Grupė
Italija Bolonija PalaDozza 5 570 B grupė
Graikija Pirėjus Peace and Friendship Stadium 11 640 A grupė ir atkrintamosios
Vokietija Hamburgas Edel Optics Arena 3 400 D grupė
Čekija Brno Sportovni hala Vodova 3 000 C grupė

EuroBasket 2025 Lietuvos moterų krepšinio rinktinės sudėtis

Lietuvos moterų krepšinio rinktinė pasiruošimą artėjančiam Europos čempionatui pradėjo su 16 krepšininkių. Iš pradžių buvo atsisveikinta su Justina Miknaite ir Urte Čižauskaite, o paskutinės dvi atkritusios kandidatės – Sintija Aukštikalnytė bei pilnai traumos neišsigydžiusi Gabrielė Nikitinaitė. Pilnas dvyliktukas, kurį vyr. treneris Vilius Stanišauskas pasirinko 2025 metų moterų Europos krepšinio čempionatui: 

Vardas ir pavardė  Gimimo data  Komanda 
Dalia Donskichytė  2000-04-14  Šiaulių „Šiauliai-Vilmers“ 
Brigita Sinickaitė  2001-02-01  Klaipėdos „Neptūnas-Amberton“ 
Gabija Meškonytė  1998-04-30  Sarluiso „Royals“, Vokietija 
Eglė Zabotkaitė​​  2000-01-24  Vilniaus „Kibirkštis“ 
Laura Juškaitė  1997-09-22  Brno „Žabiny“, Čekija 
Gerda Raulušaitytė  2004-09-11  Klaipėdos LCC 
Eglė Šventoraitė  1991-03-16  Klaipėdos „Neptūnas-Amberton“ 
Laura Miškinienė  1992-10-28  Liublino „Polski Cukier AZM UMCS“, Lenkija 
Giedrė Labuckienė  1990-07-15  Vilniaus „Kibirkštis“ 
Justė Jocytė  2005-11-19  Vilerbano „ASVEL“, Prancūzija 
Monika  Grigalauskytė  1992-02-17  Miškolco „DVTK“, Vengrija 
Kamilė Nacickaitė-Van Der Horst  1989-12-28  Be komandos 

Europos moterų krepšinio čempionato grupių apžvalga

Galima sakyti, kad visos keturios grupės yra gana subalansuotos. Kiekvienoje yra po ryškią favoritę – Prancūzija, Ispanija, Belgija ir Serbija. Net trys šalys buvusios antrajame burtų krepšelyje, organizuoja turnyrą. Dėl to iš visų trijų – Vokietijos, Italijos ir Čekijos yra tikimasi bent jau antros vietos ir patekimo į atkrintamąsias.

C grupę galima išskirti kaip vieną silpnesnių – nors čia žais čempionės belgės, šeimininkės čekės turi puikią galimybę žengti tolyn, kadangi žaisti reikės prieš Juodkalniją ir Europos moterų krepšinio čempionate debiutuojančias portugales. Žvelgiant į B grupę, panašu, jog kova dėl antros vietos yra atvira. Šeimininkes itales galima laikyti favorites, tačiau jos tikrai nėra neįveikiamos, kas reiškia, jog lietuvės turės savąjį šansą.

A grupė

  • Graikija
  • Turkija
  • Prancūzija
  • Šveicarija

A grupės favoritėmis laikomos prancūzės turnyrą pasitinka turėdamos antrą reitingą. Pasaulio FIBA reitinge Prancūzija užima trečią vietą, tačiau prieš pat moterų Europos krepšinio čempionatą buvo sudarytas rinktinių reitingas, atsižvelgiant į komandų sudėtis ir galimybes čempionate. Prancūzija dar praėjusią savaitę buvo pirmoje vietoje, tačiau prieš pat turnyrą užleido vietą belgėms, kurios į Europos krepšinio čempionatą atvyksta ginti čempionių vardo.  

Pagrindinė priežastis, kodėl Prancūzija turnyro reitinge nukrito į antrą vietą yra Marine Fauthoux trauma, dėl kurios krepšininkė bus priversta praleisti čempionatą. Iliana Rupert, Janelle Salaun ir Valeriane Ayayi turėtų būti pagrindinėmis vedlėmis. Prancūzėms iššūkį turėtų mesti šeimininkės graikės, tačiau nuvertinti negalima ir turkių, kurios turi galimybę pakovoti dėl antros vietos grupėje.  

Šveicarija turnyre yra viens iš autsaiderių. Jai skiriamas paskutinis turnyro reitingas, o šioje grupėje nieko daug nėra tikimasi. Prancūzės per stiprios, prieš šeimininkes graikes taip pat bus be galo sunku, o Turkija, siekdama vietos kitame etape, negali sau leisti pralaimėti prieš šveicares. FIBA pasaulio reitinge Šveicarija užima 49-ą vietą, o čempionate tikslas tik vienas – iškovoti pirmąją pergalę po beveik 70 metų pertraukos. Čempionatas bus puiki galimybė iš arčiau susipažinti su Lin Schwarz. 21-erių metų krepšininkė yra šviesioji šalies krepšinio ateitis. 

Šioje grupėje išskirti galima Turkijos krepšininkę Sevgi Uzun. 27-erių metų gynėja 2024 metais atstovaudama „Fenerbahce“ laimėjo Eurolygą, šiemet trečią kartą karjeroje tapo Turkijos čempione. WNBA šiame sezone žaidžia „Phoenix Mercury“. Grupė turkėms nėra lengva, bet galima neabejoti, jog S. Uzun padarys viską, kad pavyktų užimti vieną iš pirmų dviejų vietų ir patekti į atkrintamąsias.  

B grupė

  • Lietuva
  • Serbija
  • Italija
  • Lietuva

Lietuva po dešimtiems metų pertraukos sugrįžo į moterų Europos krepšinio čempionatą. Nors daugelis išskiria serbes, kaip pagrindines favorites, negalima nurašyti šeimininkių italių ir slovėnių, kurios turnyrą pasitinka turėdamos net ketvirtą reitingą. Lietuva turnyro reitinge užima 11-ą vietą, po skaudaus pralaimėjimo draugiškos rungtynėse prieš graikes, reitinge nukrito viena vieta žemiau.  

Moterų Europos krepšinio čempionato formatas negailestingas. Vienas pralaimėjimas gali stipriai apsunkinti situaciją. Pirmose rungtynėse lietuvės žais prieš Slovėniją ir norint kovoti dėl vietos atkrintamosiose, svarbu čempionatą pradėti pergalingai. Antrajame susitikime lauks rungtynės prieš serbes, o paskutinės grupių etapo rungtynės bus prieš šeimininkes itales.  

Lietuvos moterų krepšinio rinktinė į čempionatą vyksta tiek su jaunąja žvaigžde Juste Jocyte, kuri dėl čempionato atsisakė debiutuoti WNBA, tiek ir su praėjusios kartos atstovėmis – Kamile Nacickaite-Van der Horst, Giedre Labuckiene, Monika Grigalauskyte. Didžioji dalis rinktinės debiutuos tokio lygio varžybose ir bus puiki galimybė įgyti patirties prieš 2027 metų moterų Europos krepšinio čempionatą, kuris vyks Lietuvoje.

Slovėnija FIBA pasaulio reitinge užima 22-ą vietą, tačiau Europos krepšinio čempionatą pasitinka ketvirtoje turnyro reitingo vietoje. Pagrindinė to priežastis – subalansuota sudėtis, kurioje yra tiek patirties turinčių krepšininkių, tiek ir jaunų talentų. Žaidimas Slovėnijos rinktinėje turėtų suktis apie Teja Oblak, Eva Lisec, Jessica Shepard, Zala Friškovec ir Ajsa Sivka.  

Nuo 2023 metų, kai iš Serbijos rinktinės pasitraukė didžioji dalis veteranių, iš šios komandos nieko per daug nėra tikimasi, tačiau nepatekimas į atkrintamąsias būtų dar vienas nusivylimas. Yvonne Anderson ir Jovana Nogič yra solidus gynėjų duetas, tačiau rinktinei trūksta solidžios priekinės linijos ir sudėties gylio.  

C grupė

  • Belgija
  • Čekija
  • Juodkalnija
  • Portugalija

Belgija prieš pat turnyro pradžią pakilo į pirmą turnyro reitingo vietą. Atrankoje į Europos čempionatą lietuvės namuose vos neįveikė Europos čempionių, kurios į turnyrą atvyksta tik vieno – apginti čempionių vardo. Prancūzijos rinktinė čempionatą pasitinka su nuostoliais, tuo tarpu Belgija atvyksta su visomis svarbiomis krepšininkėms, tarp kurių ir Kyara Linskens, kuri prieš tai buvo paskelbus, kad negalės žaisti.  

Belgija yra ryški C grupės favoritė, o pačią grupę galima išskirti kaip vieną iš silpnesnių. Be Belgijos rinktinės, iš kitų komandų nieko daug tikėtis nereikėtų. Portugalija ir Juodkalnija turi dvyliktą ir penkioliktą turnyro reitingą, kas puikiai atspindi C grupės situaciją. Čia pirmą vietą turėtų užimti belgės, o antroji vieta šviečiasi čekėms. Čekija turnyre turi septintą reitingą ir privalo pasinaudoti puikia galimybe patekti į atkrintamąsias.  

Portugalija debiutuoja Europos čempionate ir tai jau yra didelė šventė. Nors iš šios rinktinės nieko daug nėra laukiama, pasiruošimo etape žaidimas nebuvo prastas – vienaženkle taškų persvara pralaimėta prieš ispanes ir slovėnes, tačiau pavyko įveikti Serbiją ir du kartus Šveicariją. Portugalija turėtų būti pagrindinė varžovė čekėms dėl antros vietos, kadangi Juodkalnija turnyrą pasitinka be svarbios krepšininkės – Natasha Mack.  

D grupė

  • Didžioji Britanija
  • Vokietija
  • Švedija
  • Ispanija

Šioje grupėje situacija panaši į C grupę, kur galima išskirti ryškią favoritę – Ispaniją, taip pat Vokietiją bei dvi autsaideres – Švediją ir Didžiąją Britaniją. Ispanija moterų Europos krepšinio čempionatą pasitinka su trečiu turnyro reitingu, o prie to daug prisidėjo solidus pasiruošimo procesas ir draugiškų rungtynių rezultatas. Čempionate nežais Maria Conde, Maite Cazorla ir Queralt Casas, tačiau tai bus puiki galimybė dar labiau atsiskleisti jaunajai kartai – Raquel Carrera, Iyana Martin ir Awa Fam.  

Ispanijos rinktinėje vyksta kartų kaita, tačiau yra užtektinai talento, kad ispanės ne tik laimėtų grupę, bet ir kovotų dėl aukso medalių. Grupė yra paranki formos įgavimui, kadangi pralaimėjus prieš vokietes, kurios įvardijamos kaip pagrindinės varžovės, liktų dideli šansai užimti antrą vietą ir patekti į atkrintamąsias. Svarbu tai, jog antrą vietą D grupėje užėmusi rinktinė, ketvirtfinalyje susitiks su C grupės laimėtoja, kuri potencialiai gali būti Belgija. Dėl to, motyvacijos ispanėms laimėti grupę tikrai neturėtų trūkti.  

Vokietija grupėje turės vieną pranašumą prieš kitas rinktines – savus sirgalius. Hamburge vyks grupės rungtynės, kas yra vienas iš pagrindinių faktorių, kodėl vokietės turėtų žengti į atkrintamąsias. Čempionate rinktinė nebus pilnos sudėties, kelios svarbios žaidėjos praleis turnyrą. Frieda Buhner, 21-erių aukštaūgė draugiškose rungtynėse pelnė 30 taškų ir atkovojo 12 kamuolių. Ispanės vokietėms turėtų būti per stiprus varžovas, tačiau antroji vieta tikrai pasiekiama. 

Iš Švedijos ir Didžiosios Britanijos grupėje nieko daug nėra tikimasi – bent vienos iš šių rinktinių patekimas į ketvirtfinalį jau būtų staigmena. Turnyro reitinge Švedija yra 13-oje, o Didžioji Britanija – 14-oje vietoje.