lietuvos krepšinio rinktinės varžovai
Krepšinis

2024 m. Olimpinių žaidynių atranka: Lietuva sužinojo savo varžovus

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė FIBA pasaulio krepšinio čempionate užėmė šeštą vietą ir neiškovojo tiesioginio kelialapio olimpines žaidynes, tad lietuviams teks prasimušti per 2024 m. Olimpinių žaidynių atranka. Iš Europos žemyno vietas užsitikrino finale žaidusios Vokietijos ir Serbijos rinktinės, taip pat vietą turi ir šeimininkai prancūzai.

Prieš trejus metus olimpinė atranka Lietuvos rinktinei nesusiklostė – finale pralaimėta Slovėnijai, o tuo pačiu nutrūko septynių iš eilės žaidynių serija. Į 2024 m. Paryžiuje rengiamą olimpiadą Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė turės šansų patekti per atranką. 2023 m. lapkričio 27 d. buvo ištraukti burtai, po kurių paaiškėjo, kuriose šalyse ir prieš kokias rinktines žais visos 24 atrankoje dalyvaujančios šalys.

Iš viso atranka bus organizuojama keturiuose miestuose – Valensijoje, Pirėjuje, San Chuane ir Rygoje. Lietuvos rinktinė pateko į Puerto Rike organizuojamą atranką, kur varžysis šešios šalys padalintos į dvejas grupes – Meksika, Dramblio Kaulo Krantas, Lietuva, Italija, Puerto Rikas ir Bahreinas.

Vietą 2024 m. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse jau turi minėtos Prancūzija, Serbija ir Vokietija. Taip pat Australija, JAV, Kanada, Japonija ir Pietų Sudanas.

2024 m. Olimpinių žaidynių atranka: tvarkaraštis ir formatas

I olimpinių žaidynių krepšinio atranką pateko 24 komandos – po vieną rinktinę iš Afrikos, Amerikų, Azijos/Okeanijos, kurios užėmė aukščiausią vietą pasaulio čempionate be rinktinių, kurios iškovojo tiesioginius kelialapius. Tuomet 16 aukščiausią vietą FIBA pasaulio čempionate užėmusios rinktinės ir penkios rinktinės įveikusios papildomą atranką – Bahamos, Bahreinas, Kamerūnas, Lenkija ir Kroatija.

Visos 24 komandos po 6 suskirstytos į keturias atrankas Ispanijoje, Graikijoje, Latvijoje ir Puerto Rike. Kiekvienoje atrankoje bus A ir B grupės po tris komandas. Grupių etape komandos tarpusavyje sužais po vieną kartą. Pirmą ir antrą vietas užėmusios rinktinės pateks į pusfinalį. Pirmą vietą A grupėje užėmusi komanda žais prieš antrą vietą B grupėje užėmusią komandą, o antrą vietą A grupėje užėmusi komanda žais prieš pirmą vietą B grupėje užėmusią komandą. Pusfinalių nugalėtojai susitiks finale, kuriame ir spręsis patekimas į olimpines žaidynes.

Iš 24 atrankos komandų į Paryžiaus olimpiadą vyks tik keturios rinktinės – kiekvienos atrankos laimėtoja. Atranka vyks liepos 2 – 7 dienomis, o olimpinės žaidynės liepos 26 d. – rugpjūčio 11 d.

Atranka San Chuane, Puerto Rike: stipriausios rinktinės – Lietuva, Italija, Puerto Rikas

A grupė: Lietuva, Meksika, Dramblio Kaulo Krantas
B grupė: Italija, Puerto Rikas, Bahreinas

FIBA pasaulio čempionato metu buvo daug kalbų, kas būtų, jeigu Lietuvos rinktinė nebūtų laimėjusi prieš JAV ir ketvirtfinalyje būtų tekę žaisti prieš italus. Lietuviai nesirinko varžovų, o olimpinės atrankos burtai lėmė, kad būtent su Italija potencialiai ir reikės žaisti dėl vienintelio kelialapio. Šį kartą su burtais tikrai pasisekė, nes šansai žaisti Puerto Rike arba Graikijoje buvo 50/50.

A grupėje Lietuvos rinktinė yra ryški favoritė – tiek Meksika, tiek Dramblio Kaulo Krantas nėra tos komandos, kurios galėtų mesti didelį iššūkį. Turint omenyje, kad į pusfinalį patenka dvi rinktinės, tai net ir vieną kartą pralaimėjus, nebūtų prarasta galimybė žaisti Paryžiuje. Šios grupės pliusas yra tai, kad dvi gana silpnos rinktinės bus geras pasiruošimas prieš svarbiausias atrankos kovas. Tikėtina, kad į atranką bus vykstama be jokio didelio pasiruošimo, nes kai kurie žaidėjai dar tik prieš porą savaičių bus baigę klubinį sezoną.

B grupė irgi neatrodo labai stipri, tačiau ten intrigos bus šiek tiek daugiau. Bahreinas akivaizdu, kad yra silpniausia komanda, tačiau namuose žaidžianti Puerto Riko komanda gali mesti iššūkį italams. Įdomu tai, kad būtent šios rinktinės žaidė lemiamą mačą 2023 m. FIBA pasaulio krepšinio čempionate ir tada italai laimėjo 73:57.

Puerto Riko komanda tikėtina, kad surinks stipriausius šalies krepšininkus, nes turi neeilinę progą pakovoti dėl vietos olimpinėse žaidynėse. Pasaulio čempionate pamatėme kelis ir Europoje žinomus krepšininkus – John Holland, Isaiah Pineiro, Ismael Romero. Vis tik, didžiausios viltys bus dedamos į gynėjų duetą. Puerto Rikas siekia į rinktinę privilioti Eurolygoje žibantį ir „Baskonia“ komandą atstovaujantį Markus Howard. Jis kartu su Tremont Waters, kuris turi ir NBA patirties, sudarytų tikrai intriguojančią gynėjų liniją.

Be jokių abejonių Puerto Rikas net ir su geriausiais žaidėjais talentu neprilygsta Italijai, tačiau į Puerto Riką reikia žvalgytis todėl, kad tai potencialus Lietuvos rinktinės varžovas pusfinalyje. Italija turi sėkmingą olimpinės atrankos patirtį – 2021 m. jie įveikė serbus ir pateko į olimpines žaidynes Tokijuje.

Atranka Valensijoje, Ispanijoje: stipriausios rinktinės – Ispanija, Suomija, Lenkija, Bahamos

A grupė: Ispanija, Libanas, Angola
B grupė: Suomija, Lenkija, Bahamos

Pasaulio čempionams 2023 m. čempionate apginti titulo nepavyko, o tai reiškia, kad ispanai turės žaisti atrankoje dėl vietos olimpiadoje. Namuose žaidžianti rinktinė yra gana ryški favoritė, ypač A grupėje, kur laukia rungtynės prieš Libaną ir Angolą. Pusfinalyje ispanai tikrai žais, o nuo tada prasidės kur kas rimtesnės kovos.

Daug daugiau dėmesio pritrauks B grupė, kurioje žaidžia trys apylygės rinktinės. Bahamos gali atrodyti kaip gana egzotiška šalis be didelės krepšinio kultūros, tačiau šios rinktinės nuvertinti tikrai nereikia. Papildomoje atrankoje ši rinktinė vedama NBA žaidžiančių DeAndre Ayton, Buddy Hield ir Eric Gordon pateikė didelę staigmeną ir įveikė Argentinos rinktinę su Facundo Campazzo, Gabriel Deck, Leandro Bolmaro, Nicolas Laprovitolla.

Suomija daug kam įsiminė puikiu žaidimu 2022 m. Europos čempionate, tačiau pasaulio čempionatas nebuvo toks sėkmingas. Vis tik, kai komandoje yra Lauri Markkanen, o viskas sprendžiasi vieneriose rungtynėse, šios komandos nurašyti tikrai negalima. Lygiai taip pat ir Lenkijos rinktinės, kuri tame pačiame 2022 m. Europos čempionate pateko į ketvertuką, kai netikėtai ketvirtfinalyje nugalėjo Slovėnijos rinktinę.

Tikėtina, kad atrankos finale matysime Ispanijos rinktinę, kuri turėtų būti rungtynių favoritė. Kas bus jos varžovas sunku pasakyti, tačiau bet kuriuo atveju laukia įdomus susitikimas. Vis tik, galima sakyti, kad Ispanijos nepatekimas į olimpines žaidynes prie savų žiūrovų būtų vienas iš atrankos fiasko.

Atranka Rygoje, Latvijoje: stipriausios rinktinės – Latvija, Brazilija, Juodkalnija

A grupė: Latvija, Filipinai, Sakartvelas
B grupė: Brazilija, Kamerūnas, Juodkalnija

Latviai debiutiniame FIBA pasaulio čempionate pavergė daugybės žiūrovų širdis. Prieš pat čempionatą traumą patyrė ryškiausia žvaigždė Kristaps Porzingis, vėliau susižeidė ir Dairis Bertans, tačiau tai nesutrukdė latviams iškovoti penktos vietos. Pasaulio čempionatas tikrai nebuvo eilinis – žygyje link penktos vietos Latvija nugalėjo Prancūziją, Ispaniją, Italiją, 20 taškų skirtumu sutriuškino Braziliją, ketvirtfinalyje dvejais taškais nusileido būsimiems čempionams vokiečiams, o rungtynėse dėl penktos vietos 98:63 įveikė Lietuvą.

Galima sakyti, kad burtai latviams tikrai pasisekė, nes nėra nei vienos aukščiausio lygio rinktinės ir žvelgiant į dabartinę komandų situaciją, latvius netgi galima dėti prie vienų iš favoritų. A grupėje dėl pirmos vietos tikėtina, kad bus žaidžiama prieš Sakartvelą, tuo tarpu Filipinai net ir su NBA žaidžiančiu Jordanu Clarksonu yra gana ryškūs autsaideriai.

B grupėje Kamerūnas atrodo kaip silpniausia rinktinė, o Juodkalnija ir Brazilija turėtų žaisti pusfinalyje, tik neaišku, kas užims pirmą vietą. Abi rinktinės turi pajėgių krepšininkų ir bus labai įdomu stebėti, jeigu visiems pavyks susirinkti stipriausias sudėtis.

Latvijos rinktinė FIBA pasaulio čempionate pademonstravo puikų žaidimą, tačiau komanda vis tiek labai daug priklausoma nuo Kristaps Porzingio. Jeigu aukštaūgis neturės jokių traumų ir galės padėti rinktinei, tai bus labai didelė paspirtis ir kur kas padidins šansus. Atkreipti dėmesį galima ir į Artūrs Žagars. „Fenerbahce“ komandai priklausantis gynėjas atstovaudamas Vilniaus „BC Wolves“ patyrė skaudžią traumą, dėl kurios dar spalio mėnesį baigė šį sezoną. Gynėjas buvo išrinktas Latvijos metų krepšininku ir jeigu spės atsigauti, atranka į olimpines gali būti pirmos oficialios rungtynės nuo šių metų spalio mėnesio.

Atranka Pirėjuje, Graikijoje: stipriausios rinktinės – Graikija, Slovėnija, Kroatija, Dominikos Respublika

A grupė: Slovėnija, Naujoji Zelandija, Kroatija
B grupė: Egiptas, Graikija, Dominikos Respublika

Tai be jokių abejonių stipriausia ir sudėtingiausia atranka. Be to, kad potencialiai finalo rungtynėse galime išvysti Luka Dončičiaus ir Giannio Antetokounmpo susitikimą, nuvertinti nereikia Kroatijos bei Dominikos Respublikos. Panašu, kad Pirėjuje liepos mėnesį bus nemažas NBA žaidėjų susitikimas.

Naujoji Zelandija tikriausiai yra stipriausia rinktinė visose atrankose, kuri potencialiai nepateks į pusfinalį. Nors šalyje vyksta kartų kaita, rinktinė atrodė gana solidžiai pasaulio čempionate ir turi kelis krepšininkus žaidžiančius aukštame lygyje. Daug dėmesio kris Kroatijos rinktinei, kuri turinti tokius krepšininkus kaip Dario Saričius, Bojanas Bogdanovičius, Ivica Zubacas, Mario Hezonja, Draganas Benderis, natūralizuotas Jaleenas Smithas praleido paskutinius dvejus pasaulio čempionatus, nežaidė paskutinėse olimpinėse žaidynėse, o paskutiniuose trejuose Europos čempionatuose užėmė 9, 10 ir 12 vietas.

Talentu Kroatijos rinktinė gali varžytis tiek su Slovėnija, tiek su Graikija, tačiau komandiniai rezultatai paskutiniais metais yra tikrai prasti. Atranka nėra pati lengviausia, tačiau patekimas į olimpines žaidynes būtų didelis Kroatijos rinktinės žvaigždžių pareiškimas.

Slovėnija FIBA pasaulio čempionate dėl aukščiausių vietų nekovojo, o tuo pačiu dar labiau išryškėjo rinktinės problemos. Po karjerą rinktinėje baigusio Gorano Dragičiaus, L. Dončičiui reikia kur kas daugiau pagalbos iš kitų krepšininkų. Prieš pat pasaulio čempionatą traumą patyrė vienas svarbiausių rinktinės žaidėjų Vlatko Čančaras, taip pat nežaidė ir Edo Muričius. Gana mažą rotaciją turinčiai rinktinei būtina, kad į atranką atvyktų visi geriausi. Taip, Luka Dončičius ir vienas gali laimėti rungtynes, tačiau jeigu reikės žaisti prieš pilnos sudėties graikus, bus labai sunku.

Graikijos rinktinei pasaulio čempionatas buvo didelis nusivylimas, tačiau iš kitos pusės – rezultatas suprantamas. Rinktinei padėti atsisakė beveik visos ryškiausios žvaigždės – G. Antetokounmpo, Kostas Sloukas, Nickas Calathesas, Tyleris Dorsey. Traumą čempionato metu patyrė ir Konstantinos Mitoglou. Galima tikėtis, kad prie savų žiūrovų į atranką atvyks visi geriausi krepšininkai ir tokiu atveju Graikija tampa atrankos favorite.


2024 m. Olimpinių žaidynių atranka: burtų krepšeliai

 • 1 krepšelis: Ispanija, Latvija, Lietuva, Slovėnija;
 • 2 krepšelis: Brazilija, Italija, Graikija, Lenkija;
 • 3 krepšelis: Puerto Rikas, Juodkalnija, Dominikos Respublika, Suomija;
 • 4 krepšelis: Naujoji Zelandija, Sakartvelas, Meksika, Libanas;
 • 5 krepšelis: Kroatija, Dramblio Kaulo Krantas, Angola, Filipinai;
 • 6 krepšelis: Egiptas, Bahamos, Kamerūnas, Bahreinas.

2024 m. vietas Olimpinės žaidynėse jau turinčios šalys:

 • Prancūzija (šeimininkė)
 • JAV
 • Kanada
 • Pietų Sudanas
 • Japonija
 • Australija
 • Vokietija
 • Serbija
 • 4 rinktinės įveiksiančios atrankos turnyrą

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.