nba-2023-2024
Krepšinis

NBA 2023-24 m. reguliarusis sezonas – apžvalga ir prognozės

2023-24 m. NBA sezonas bus atidarytas spalio 24 d. Denveryje, kur dabartiniai NBA čempionai priims Los Andželo „Lakers“ krepšininkus. Tą pačią dieną matysime prieš savo buvusią komandą „Phoenix Suns“ su „Golden State Warriors“ marškinėliais debiutuojantį Chris Paul. Lietuviai pirmąsias NBA rungtynes sužais spalio 25 dieną – „Pelicans“ su Jonu Valančiūnu išvykoje žais prieš „Grizzlies“, o „Kings“ su Domantu Saboniu irgi išvykoje prieš „Jazz“. NBA tvarkaraštis: naujienos bei rezultatai visa tai sekite kartu su mumis.

78-ame NBA sezone bus mažiausiai dvigubų rungtynių per visą istoriją – kiekviena komanda vidutiniškai devynis kartus sužais dvejas rungtynes per dvi dienas. Tarpsezonio metu permainų buvo nemažai – iš viso daugiau nei 125 NBA patirties turintys žaidėjai pakeitė komandas, iš kurių šeši yra žaidę NBA visų žvaigždžių rungtynėse – Bradley Bealas, Jrue Holiday, Kristaps Porzingis, Damianas Lillardas, Chrisas Paulas bei Fredas VanVleetas.

Jau ilgą laiką NBA lygoje netrūksta intrigos – per paskutinius penkis metus NBA čempionais tapo penkios skirtingos komandos. Rytų konferencijoje per šešerius paskutinius metus į finalą pateko penki skirtingi klubai, o vakarų konferenciją reguliariajame sezone laimėjo šešios skirtingos komandos iš eilės – ilgiausia serija nuo 1983-84 metų. Galima tikėtis, kad ir ateinančiame sezone matysime daug netikėtų rezultatų.

Adrianas Griffinas ir Darko Rajakovičius debiutuoja vyriausio trenerio kėdėje. A. Griffinas perima „Bucks“ komandos vairą, o D. Rajakovičius „Raptors“. Pokyčių įvyko ir kitose komandose – naujuoju „76ers” treneriu tapo Nickas Nurse, Ime Udoka perima „Rockets“ vairą, Frankas Vogelis treniruos „Suns“, o Monty Williamsas „Pistons“.

NBA 2023-24 m. tvarkaraštis ir formatas

NBA nuolat įvedami tam tikri pokyčiai – prieš keletą metų buvo pristatytas įkrintamųjų formatas, o 2023-24 m. sezone pirmą kartą bus žaidžiamas vidurio sezono turnyras. Paskutiniu metu siekiama sumažinti žaidėjų krūvį, kas lemia sumažėjusį dvigubų rungtynių kiekį, o tuo pačiu bandoma įnešti daugiau intrigos į reguliarųjį sezoną.

NBA sezonas prasideda spalio 24 d., o paskutinės reguliariojo sezono rungtynės bus žaidžiamos balandžio 14 d. Kaip visada vasario mėnesį bus pertrauka, kurios metu vyks NBA visų žvaigždžių savaitgalis. NBA finalas prasidės birželio pirmą savaitę. Pilnas NBA 2023-24 m. tvarkaraštis:

• Spalio 24 d. – NBA reguliaraus sezono pradžia
• Lapkričio 3 d. – pirmosios NBA vidurio sezono turnyro rungtynės
• Gruodžio 9 d. – NBA vidurio sezono turnyro finalas
• Vasario 16 – 18 d. – NBA visų žvaigždžių savaitgalis
• Balandžio 14 d. – NBA reguliaraus sezono pabaiga
• Balandžio 16 – 19 d. – NBA įkrintamosios
• Balandžio 20 d. – NBA atkrintamųjų pradžia
• Gegužės 12 d. – NBA naujokų biržos šaukimų loterija
• Birželio 6 d. – pirmosios NBA finalo rungtynės
• Birželio 27 d. – NBA naujokų birža

NBA vidurio sezono turnyras

Pasitinkant 2023-24 m. NBA sezoną, buvo pristatytas naujas NBA vidurio sezono turnyras, kurio rungtynės skaičiuosis ir kaip reguliaraus sezono rungtynės. Visos trisdešimt komandų padalintos į šešias grupes po penkias – trys grupės vakarų ir rytų konferencijose. Turnyro grupių etapo rungtynės bus žaidžiamos kiekvieną lapkričio antradienį ir penktadienį. Atkrintamosios prasidės gruodžio pirmą savaitę, o finalas, kuris nebus įtraukiamas į NBA reguliaraus sezono rungtynes bus sužaistas gruodžio 9 dieną.

Labiausiai sustiprėjusios NBA komandos

Labai didelių permainų vasarą neatliko nei vienas klubas. Taip, į „Celtics“ atvyko J. Holiday, „Bucks“ papildė D. Lillardas, tačiau abi komandos atsisveikino su gana svarbiais žaidėjais. Los Andželo „Lakers“ pasipildė solidžiais vidutiniokais – Jaxsonu Hayesu, Taureanu Prince, Camu Reddishu, Gabe Vincentu ir Christianu Woodu.

NBA finale žaidusi Majamio „Heat“ pasipildė vos dvejais naujais žaidėjais – Thomasu Bryantu ir Joshu Richardsonu, tuo tarpu atsisveikinta buvo su G. Vincentu, Maxu Strusu, Victoru Oladipo, Omeru Yurtsevenu, Cody Zelleriu ir karjerą baigusiu Udoniu Haslemu.

Išskyrėme tris komandas, kurių vasarą atlikti namų darbai sustiprino sudėtis bei artėjančiame sezone turi potencialo pademonstruoti geresnius rezultatus.

Finikso „Suns“

Finikse vasarą buvo daugiausiai veiksmo – prie komandos prisijungė trylika naujų žaidėjų. Didžioji dalis jų lygos vidutiniokai arba dar savo vardo neužsitarnavę krepšininkai. „Suns“ iškeitę Chrisą Paulą ir už tai gavę Bradley Bealą, beveik visus algos kepurėje esančius pinigus išleido ant keturių žaidėjų – B. Bealo, Kevino Duranto, Devino Bookerio ir Deandre Aytono. Situacija kiek pasikeitė rugsėjo pabaigoje, kai buvo išmainytas D. Aytonas, o už jį gauti keturi žaidėjai – Jusufas Nurkičius, Nassiras Little, Keonas Johnsonas ir Graysonas Allenas.

„Suns“ komandai gavus B. Bealą, pagrindinė užduotis buvo surasti pigių lygos vidutiniokų, kurie galėtų užkamšyti skyles sudėtyje bei padėtų lyderiams sulaukti atkrintamųjų. Galima sakyti, kad vadovybė šiuo klausimu atliko solidžius darbus, kadangi prie komandos už labai nedidelius pinigus prisijungė Bol Bol, Drew Eubanks, Ericas Gordonas, Chimezie Metu ir Yuta Watanabe.

Didžiausios pagyros komandai už tai, kad pavyko iškeisti D. Aytoną – didysis trejetas su solidžiais pagalbininkais yra kur kas geriau nei didysis ketvertas, bet su labai silpnu suoliuku. O ir pats aukštaūgio stilius nėra tinkamas į puolimą orientuotoms komandos žvaigždėms. J. Nurkičius yra geresnis žaidėjas gynyboje ir bus naudingesnis komandai.

Akivaizdu, kad bent vienos žvaigždės trauma gali stipriai pakeisti komandos potencialą, tačiau reguliariajame sezone „Suns“ turi pajėgų išgyventi net ir be K. Duranto, ar D. Bookerio. Svarbiausia, kad visi žaidėjai būtų sveiki atkrintamosiose, kur ir pamatysime pilną komandos potencialą.

Tai tikrai nėra pirmasis didysis trejetas lygoje, tačiau bus labai įdomu pamatyti, kaip visi tarpusavyje pasidalins kamuoliu. Visų trijų žaidėjų stiprybė – puolimas ir pelnomi taškai. Įprastai didžiuosiuose trejetuose galima matyti daugiau balanso. Pavyzdžiui, Kyrie Irvingas, LeBronas Jamesas ir Kevinas Love. Skirtingų pozicijų žaidėjai, kurie vienas kitam netrukdo, o kaip tik papildo. Šiuo atveju visi trys norės išsimesti savo metimus, o tikrojo įžaidėjo trūkumas gali būti nemaža bėda.

Vertinant bendrai – traumų kamuojamo 38-erių metų C. Paulo ir pergalingam krepšiniui nesutverto D. Aytono mainai ryškiai sustiprino komandos galimybes.

Hiustono „Rockets“

„Rockets“ patekimas į atkrintamąsias būtų didelė staigmena, tačiau savo žaidimu nustebinti gali ne vieną. Praeitais metais Hiustono komanda iškovojo vos 22 pergales ir su „Spurs“ užėmė paskutines vietas vakarų konferencijoje. Naujokų biržoje ketvirtuoju šaukimu pasikvietė gynėją Amen Thompson, ilgalaikės sutartys sudarytos su Dillonu Brooksu, Fredu VanVleetu, Jocku Landale. Metų sutartis įteikta Jeffui Greenui, Aaronui Holiday, Reggie Bullockui ir Bobanui Marjanovičiui.

Komandos vairą perėmęs Ime Udoka su „Celtics“ demonstravo labai solidų žaidimą, o medžiagos dabar turės ir Hiustone. Žinoma, daug dėmesio bus skiriama jauniesiems talentams – Jalenui Greenui, Alperenui Sengunui, Jabari Smith Jr., tačiau vaikytis aukštų šaukimų nebereikia ir pridėjus solidžių lygos veteranų, galima tikėtis, kad „Rockets“ kausis dėl vietos įkrintamosiose.

Dalaso „Mavericks“

Didelių permainų vasarą Dalase neįvyko, o pagrindinis ėjimas – išsaugotas Kyrie Irvingas, kuriam įteikta 3 metų 120 mln. JAV dolerių sutartis. Vis tik, būtina išskirti esminius ėjimus siekiant suburti solidžią sudėtį pagalbiniais žaidėjais. Su Sethu Curry sudarytas dvejų metų kontraktas, prie komandos prisijungė iš Eurolygos sugrįžtantis Dante Exumas, Derrickas Jones Jr., o mainais gauti pavyko Richaun Holmes ir Grant Williams.

Praeitais metais „Mavericks“ iškovojo 38 pergales ir liko už įkrintamųjų ribų, tuo tarpu šį sezoną iš klubo tikimasi kur kas daugiau. Atkreipti dėmesį reikia į G. Williams, kuris persikėlė iš „Celtics“ komandos. Vos 24-erių metų žaidėjas turi jau penkerių metų NBA patirtį, o atkrintamosiose grūmėsi prieš stipriausias lygos komandas. Amerikietis turėtų tapti esminiu žaidėju, kadangi gali pasiūlyti labai gerą gynybą bei puikiai pataiko iš toli, kas yra būtina žaidžiant su Luka Dončičiumi.

Nuo sezono pradžios kartu žaidžiantys K. Irvingas ir L. Dončičius turėtų parodyti visai kitą komandos potencialą ir žaidimo kokybę nei kad matėme antroje praeito sezono pusėje.

TOP 3 NBA 2023-24 m. komandos

Tokios konkurencijos NBA lygoje nematėme ilgą laiką, todėl drąsiai galima sakyti, kad tai dar vienas sezonas, kur nuspėti būsimą čempioną yra be galo sunku. Nuvertinti niekad negalima „Golden State Warriors“, lygoje vis dar žaidžia L. James, kuris su sveiku Anthony Davis jau praeitais metais parodė, kad atkrintamosiose gali būti didelė jėga. Vis laukiama Luka Dončičiaus, Joelio Embiido tolimo žygio atkrintamosiose, tačiau šiuo metu „Bucks“, „Celtics“ ir „Nuggets“ atrodo kaip stipriausios lygos komandos.

Milvokio „Bucks“

Visą vasarą buvo kalbama apie D. Lillardo mainus ir kokiais būdais „Heat“ galėtų jį gauti. Tačiau rugsėjo pabaigoje iš niekur nieko įvyko mainai, po kurių daugkartinis NBA visų žvaigždžių dalyvis persikėlė į „Bucks“ ir pirmą kartą karjeroje rungtyniaus ne „Trail Blazers“ komandoje. Atrodo, kad D. Lillardo ir Giannio Antetokounmpo tandemas turi potencialo būti vienu geriausiu duetu lygoje, tačiau iškeistas buvo J. Holiday, kuris buvo didelė „Bucks“ komandos sėkmės dalis.

Taip, D. Lillardas kur kas talentingesnis žaidėjas puolime, bet J. Holiday yra vienas geriausių lygos gynėjų ir bus labai įdomu pamatyti, kaip keisis komandos braižas. Praeitais metais „Bucks“ atkrintamosiose iškrito prieš aštuntą vietą užėmusią „Heat“ komandą ir labai trūko žaidėjo, kuris imtųsi iniciatyvos puolime – šiuo žaidėju dabar bus D. Lillardas.

„Bucks“ praeitą sezoną laimėjo 58 rungtynes ir užėmė pirmą vietą rytų konferencijoje. Už nugaros liko vienomis rungtynėmis mažiau laimėjusi „Celtics“, į kurią po dar vienų mainų persikėlė J. Holiday. Jau dabar kalbama apie šių komandų susitikimą atkrintamosiose, kas be jokių abejonių susilauktų didelio susidomėjimo.

Milvokio komanda be J. Holiday prarado Wesley Matthews, Joe Ingles, Goran Dragič, Jevon Carter ir Grayson Allen. Sutartys pratęstos su Brooku Lopezu, Khrisu Middletonu, Jae Crowderiu, Thanasiu Antetokounmpo. Iš naujų žaidėjų išskirti galima Robin Lopez, TyTy Washington Jr., Cameron Payne ir Malik Beasley.

Paskutiniais sezonais „Bucks“ reguliaraus sezono metu būdavo viena iš stabiliausių komandų, todėl išlaikytas branduolys ir sveikas G. Antetokounmpo turėtų vėl leisti užimti vieną iš pirmų vietų rytų konferencijoje. Bus įdomu pamatyti, kokių pokyčių įves naujasis treneris A. Griffinas, tačiau ir taip gerą gynybą turėjusi komanda, dabar bus kur kas talentingesnė ir puolime.

Bostono „Celtics“

Bostono komandai praeitais metais nepavyko nutraukti įspūdingo „Heat“ kelio atkrintamosiose ir į NBA finalą patekti antrus metus iš eilės. Tarpsezonis buvo pasitiktas su Marcuso Smarto iškeitimu į „Grizzlies“. Ilgus metus Bostone praleidęs žaidėjas buvo labai svarbi komandos dalis ne tik gynyboje, bet ir palaikant atmosferą. Po savaitės buvo išmainytas ir kitas svarbus žaidėjas G. Williams, o galiausiai Bostone nebeliko D. Gallinari, B. Griffino, M. Muscala. Už iškeistus žaidėjus „Celtics“ gavo Kristaps Porzingį.

Ilgą laiką „Celtics“ atliktus darbus buvo galima kvestionuoti. Tačiau spalio 1 d. į komandą atvyko J. Holiday, už kurį „Celtics“ atidavė Robert Williams ir komandoje nepritapusį Malcolm Brogdon. J. Holiday yra puikus papildymas komandai, kuri šią vasarą atsisveikino su savo geriausiu gynėju, o jį pakeitė ne ką mažiau gynyboje talentingu, bet kur kas daugiau potencialo puolime turinčiu J. Holiday.

Pažymėti galima ir tai, kad vienas didžiausių kontraktų lygoje buvo sudarytas su Jaylenu Brownu, sutartis pratęsta ir su solidžiai atrodžiusiu Paytonu Pritchardu. Šiuo metu didžiausias komandos minusas priekinė linija. Joje yra traumų kamuojamas K. Porzingis ir 37-erių Al Horfordas. „Celtics“ taip pat papildė Wenyenas Gabrielis ir Lamaras Stevensas, tačiau šie keturi žaidėjai yra visa Bostono priekinė linija. Akivaizdu, kad „Celtics“ atkrintamosiose bus ypač priklausoma nuo K. Porzingio ir A. Horfordo sveikatos – bent vieno iš šių žaidėjų trauma gali stipriai sujaukti komandos planus.

Neatmestina galimybė, kad sezono metu „Celtics“ priekį kažkaip dar sustiprins, tačiau vertinant bendrai – komandoje talento labai daug. Jaysonui Tatumui dar tik 25-eri, Jaylenui Brownui 26-eri. Patirties pridės 33-erių J. Holiday, todėl galima net neabejoti, kad „Celtics“ turi pakankamai potencialo sugrįžti ten, kur buvo 2021-22 m. sezone – į NBA finalą.

Denverio „Nuggets“

NBA čempionai naująjį sezoną gali pasitikti iškeltomis galvomis. Kantrus ir kokybiškas vadovybės darbas praeitais metais buvo vainikuotas čempionų žiedais. 10 metų Denveryje dirbantis Tomas Balčėtis yra didelė dalis to, kokią komandą dabar galime stebėti. „Nuggets“ taip pat dirba ir Martynas Pocius, todėl už vadovybę ne ką mažiau smagu nei už žaidėjus.

Jamalas Murray, Nikola Jokičius ir Michaelis Porteris Jr. yra naujokų biržoje pakviesti žaidėjai, o prie sėkmingo žygio prisidėjo mainais gauti Aaronas Gordonas, Bruce Brownas ir Kentavious Caldwell-Pope. Čempionų vasara buvo gana rami – iš išvykusių žaidėjų galima išskirti Jeff Greeną ir Bruce Brown. Komandą papildė tik Justin Holiday ir nemažai jaunų žaidėjų. Sutartys pratęstos su Reggie Jacksonu ir DeAndre Jordanu. Nemažas praradimas B. Brownas, tačiau kur kas daugiau laiko pasireikšti gaus Christianas Braunas.

Paskutinį kartą NBA čempionų titulą apginti pavyko tik „Warriors“ 2017 ir 2018 metais. „Nuggets“ laukia ne mažas darbas, tačiau panašu, kad komandos branduolys be didelių pokyčių dar mažiausiai bent kelis metus yra pajėgus kovoti dėl aukščiausių vietų. Su tokia konkurencija ir nuolatiniais žaidėjų perėjimais nustebinti gali ne vienas klubas, bet „Nuggets“ tęstinumas ir puiki atmosfera leidžia komandą priskirti prie vienų stipriausių lygoje.

Trys kandidatai laimėti MVP apdovanojimą

Larry Birdas buvo paskutinis žaidėjas, kuriam MVP apdovanojimą pavyko laimėti tris metus iš eilės – 1983-86 metais. Daug kalbama apie tai, kad 2010-11 m. sezone MVP trečią kartą iš eilės turėjo atitekti L. Jamesui, bet naudingiausiu žaidėju išrinktas buvo Derrickas Rose. Panašiai galima ir kalbėti dėl praeito sezono, kuriame MVP išrinktas buvo Joelis Embiidas, nors Nikola Jokičius buvo vertas ne ką mažiau ir tai serbui būtų buvęs trečias apdovanojimas iš eilės.

Įdomu tai, kad paskutiniu metu po du kartus iš eilės MVP suteikiamas gana dažnai. 2008-10 ir 2011-13 m. L. Jamesui, 2014-16 m. S. Curry, 2018-20 m. G. Antetokounmpo, o 2020-22 m. N. Jokičiui. Vis tik, J. Embiidui antrus metus iš eilės laimėti MVP bus labai sunku – jau pirmojo apdovanojimo buvo laukta labai ilgai, o antrus metus iš eilės pritempiamas tikrai nebus.

Žemiau išskyrėme tris kandidatus, kurie artėjančiame sezone turi tikrai gerus šansus tapti naudingiausiu lygos krepšininku – dviem žaidėjams tai būtų pirmas kartas karjeroje.

Luka Dončičius

L. Dončičius tarp MVP kandidatų minimas jau nuo antrojo sezono lygoje, tačiau didžiausia problema – komandos rezultatai. NBA lygoje slovėnas rungtyniauja nuo 2018 metų, o „Mavericks“ per šiuos sezonus nebuvo užėmusi aukštesnės nei ketvirta vieta. 2020-21 m. sezone MVP antrą kartą iš eilės išrinktas buvo N. Jokičius, nors „Nuggets“ užėmė šeštą vietą, o „Mavs“ buvo ketvirti. Serbas tada žaidė tikrai solidų sezoną, o ir individuali statistika buvo geresnė nei slovėno.

Dažnai kalbama apie tai, kad MVP apdovanojimas siejamas su komandos rezultatais ir kad tai nebūtinai yra teisinga. Vis tik, atsižvelgiant į tai, slovėnui siekiant MVP apdovanojimo, būtina užimti bent šeštą vietą ir peršokti įkrintamąsias. Praeitais metais L. Dončičius rinko įspūdingą statistiką – 32,4 taško per rungtynes, 8,6 atkovoti kamuoliai ir 8 rezultatyvūs perdavimai. Jis buvo antras pagal pelnomus taškus ir devintas pagal rezultatyvius perdavimus.

Šiais metais iš „Mavericks“ tikimasi daug geresnių rezultatų – duetas su K. Irvingu nuo sezono pradžios turėtų suteikti kur kas daugiau galimybių. Vakarų konferencijoje lengva tikrai nebus, tačiau jeigu slovėnui šią komandą pavyktų nuvesti bent iki ketvirtos vietos, o asmeninė statistika siektų praeito sezono skaičius – didelė tikimybė, kad dar vienas europietis pirmą kartą karjeroje taptų naudingiausiu lygos krepšininku.

Giannis Antetokounmpo

Graikas paskutinį kartą MVP apdovanojimą laimėjo prieš trejus metus, tačiau visą šį laiką rinko panašius skaičius, o praeitas sezonas statistiškai buvo pats geriausias. G. Antetokounmpo pirmą kartą karjeroje rinko po daugiau nei 30 taškų – 31,1, atkovodavo po 11,8 kamuolius bei atlikdavo po 5,7 rezultatyvius perdavimus per rungtynes. „Bucks“ praeitą sezoną buvo geriausia lygos komanda, tačiau MVP apdovanojimo negavo.

Dabar, kai viena ryškiausių lygos žvaigždžių J. Embiidas gavo ilgai siektą MVP apdovanojimą, galima tikėtis, kad bus atsisukta į kitus žaidėjus. Tai gali būti nauji lygos veidai arba kur kas daugiau dėmesio kitą sezoną gausianti „Bucks“ komanda. Milvokis nėra ta rinka, kuri dažnai aptarinėjama žiniasklaidoje, tačiau D. Lillardo atvykimas daugiau šviesų nukreips ir į graiką. Jeigu „Bucks“ pakartotų praeito sezono rezultatus arba pavyktų iškovoti 60 pergalių, G. Antetokounmpo bus vienas iš pagrindinių kandidatų tapti lygos naudingiausiu žaidėju.

Jaysonas Tatumas

Jaysono Tatumo galimybės nėra tokios didelės kaip L. Dončičiaus ar G. Antetokounmpo, tačiau išskirti puolėją tikrai galima. Praeitą sezoną J. Tatumas buvo šeštas pagal rezultatyvumą – 30,1 taškas per rungtynes, taip pat atkovodavo po 8,8 kamuolius ir atlikdavo po 4,6 rezultatyvius perdavimus.

Statistiškai amerikietis turėtų nusileisti tokiems žaidėjams kaip N. Jokičius, L. Dončičius ar tas pats G. Antetokounmpo, kurie aikštėje daro viską. Tačiau, „Celtics“ komandos atvedimas į pirmą vietą rytų konferencijoje stipriai padidintų žaidėjo galimybes. 25-erių J. Tatumas yra vienas iš lygos veidų, o turint omenyje, kaip NBA mėgsta kurti istorijas ir lepinti savo žvaigždes, MVP titulas „Celtics“ lyderiui nebūtų staigmena.

Lietuviai 2023-24 m. NBA sezone

2023-24 m. NBA sezone varžysis vos du lietuviai – Domantas Sabonis ir Jonas Valančiūnas. Praeitais metais įsitvirtinti lygoje vis dar bandė Deividas Sirvydis, tačiau šiais metais grįžo į Europą bei prisijungė prie Panevėžio „7bet-Lietkabelis“ komandos. Trumpai aptarėme, kokių sezonų iš lietuvių bei jų komandų galima tikėtis.

Domantas Sabonis

Praėjęs reguliarus sezonas D. Saboniui buvo tiesiog įspūdingas. Lietuvis buvo vienas iš kandidatų laimėti MVP apdovanojimą. Pagal atkovotus kamuolius Sabonis buvo antras lygoje – 12,3, o pirmoje Anthony Davisas – 12,5. Tačiau amerikietis sužaidė tik 56 rungtynes, o lietuvis – 79. NBA standartais rinko gana nedaug taškų – 19,1 per rungtynes, tačiau turėjo aukštą pataikymą – 61,5% bei atlikdavo net po 7,3 rezultatyvius perdavimus ir buvo didelė priežastis, kodėl „Kings“ po daugybės metų sugrįžo į atkrintamąsias. Po tokio pasirodymo komandos vadovybė lietuviui įteikė 5 metų 217 mln. JAV dolerių sutartį.

„Sacramento Kings“ praeitais metais užėmė trečią vietą ir pakartoti tokį rezultatą bus be galo sunku. Vakarų konferencija ir toliau išlieka labai konkurencinga, lyginant su praėjusiu sezonu geresnių rezultatų galima tikėtis iš „Mavericks“, „Suns“, „Lakers“, „Thunder“. O dar yra „Warriors“, „Clippers“ bei lyderiams įkąsti pasiruošę „Pelicans“ ir „Timberwolves“.

Mike Browno vadovaujama komanda siekia rungtynes laimėti puolimu ir tai puiki strategija reguliaraus sezono metu. „Kings“ praeitais metais turėjo vieną geriausių puolimų lygoje, o tai tuo pačiu leidžia ir pilnai atsiskleisti D. Saboniui. Šiais metais iš lietuvio galima tikėtis tokių pačių ar net dar geresnių skaičių, tačiau nebūtų staigmena, jeigu „Kings“ į ketvertuką nepatektų, bet atkrintamosios tikrai pasiekiamos.

Jonas Valančiūnas

J. Valančiūnui praėjęs sezonas statistiškai buvo vienas iš prastesnių. Nors sužaidė net 79 rungtynes, per jas rinko po 14,1 taško ir atkovodavo po 10,2 kamuolius – blogesni skaičiai buvo tik 2018-19 m. sezono pradžioje, prieš iš „Raptors“ persikeliant į „Grizzlies“. Komandos rezultatai irgi nebuvo geri – 42 pergalės ir dešimta vieta vakaruose, o įkrintamosiose pralaimėta prieš „Thunder“.

Akivaizdu, kad komandos rezultatai priklauso nuo Ziono Williamsono sveikatos. 2022-23 m. sezone puolėjas sužaidė 29 rungtynes ir visą antrą sezono pusę praleido dėl traumos. Šiuo metu amerikietis yra pasiruošęs žaisti ir sezono pradžia J. Valančiūnui bei visai „Pelicans“ atrodo gana intriguojanti. Sudėtyje talento yra ir kovoti dėl vietos įkrintamosiose „Pelicans“ tikrai gali.

Pažymėti reikia tai, kad J. Valančiūnui tai bus paskutiniai kontrakto metai – įprastai žaidėjai tokiose situacijose sužaidžia geriau, nes reikia atkreipti į save dėmesį bei užsidirbti geresnį kontraktą. Tuo pačiu tokie žaidėjai dažnai atsiduria mainų sūkuryje, nes besibaigiantis kontraktas mainuose turi itin didelę vertę. Dėl to, nebūtų keista, jeigu sezonui įsibėgėjus atsirastų vis daugiau kalbų apie galimą J. Valančiūno išmainymą.

„Pelicans“ komandoje J. Valančiūnas ir toliau bus pagrindinis vidurio puolėjas, kuris pradės rungtynes starto penkete, tačiau rungtynių pabaigas turėtume matyti be lietuvio. Komandoje jis tikrai nėra nei pirmas, nei antras pasirinkimas, todėl bus įdomu stebėti, kaip Jonas individualiai bus pasiruošęs artėjančiam sezonui, kadangi tai potencialiai viena iš paskutinių galimybių užsidirbti solidžiausią kontraktą karjeroje.

Kas taps NBA metų naujoku?

Be visų intrigų NBA lygoje, nusimato atkakli kova ir dėl metų naujoko apdovanojimo. Taip, Victoras Wembanyama atrodo kaip ryškus favoritas – neeilinių fizinių duomenų talentas prieš sezoninėse rungtynėse renka po 21,5 tašką ir nusileidžia tik Jonathanui Kuminga ir Tyleriui Herro. Tačiau, geriausio metų naujoko apdovanojimą prancūzui reikės išsikovoti – anksčiau laiko jam jo niekas neįteiks, o didžiausią konkurenciją turėtų sudaryti Chetas Holmgrenas ir Scootas Hendersonas.

Victoras Wembanyama

Prancūzo praėjusį sezoną norėjo daugybė komandų, tačiau naujokų biržos loteriją laimėjo „Spurs“. Iš karto buvo kalbama, kad V. Wembanyama pateko į geriausias rankas lygoje – Greggas Popovičius pasirašė didžiausią kontraktą NBA istorijoje ir per penkerius metus uždirbs 80 mln. JAV dolerių. Tuo tarpu San Antonijaus ekipa per visą klubo istoriją turėjo tris pirmus šaukimus, o juos panaudojo pasikviesdami David Robinson, Tim Duncan ir dabar V. Wembanyama.

Akivaizdu, kad V. Wembanyamai dar reikia daug kur tobulėti, tačiau jau šią vasarą prancūzas priaugo apie 5-6 kg svorio. Galima prisiminti, kokio sudėjimo į lygą atvyko G. Antetokounmpo ir kaip savo kūną pakeitė bėgant metams. Kol kas sunku pasakyti, kokio stiliaus žaidėjas bus V. Wembanyama – ar daugiau dėmesio skirs fiziškumui ir žaidimui po krepšiu, ar labiau bus K. Duranto stiliaus žaidėjas.

„Spurs“ komandoje puolėjas turės visišką laisvę – dabar prasidės procesas, kurio metu bus auginama potencialiai viena ryškiausių lygos žvaigždžių. Statistiškai žaidėjas jau pirmais metais gali rinkti įspūdingus skaičius, tačiau bus labai įdomu pamatyti, kaip pavyks prisitaikyti prie NBA krūvio ir ar pavyks išvengti traumų.

Chetas Holmgrenas

Metų naujoko rinkimuose būtų kur kas mažiau intrigos, jeigu praėjusį sezoną antrasis šaukimas biržoje Chetas Holmgrenas nebūtų gavęs traumos. Taip ir nedebiutavęs lygoje, puolėjas nusiteikęs būti svarbia „Thunder“ komandos dalimi. Įdomu tai, kad prieš sezoninėse rungtynėse žaidė „Thunder“ ir „Spurs“ bei galėjome pamatyti pirmąjį amerikiečio susitikimą su V. Wembanyama. C. Holmgrenas per 16 minučių pelnė 21 tašką ir atkovojo 9 kamuolius.

Statistiškai nėra tikimasi, kad C. Holmgrenas rinks geresnius skaičius nei V. Wembanyama, jie galbūt net bus mažesni nei S. Hendersono, tačiau didžiausias puolėjo pliusas, kurio neturi kiti naujokai – stipri komanda. C. Holmgrenas su „Thunder“ turi potencialo patekti į atkrintamąsias, o solidi statistika daug prisidėtų metų naujoko rinkimuose.

Žiūrint iš kitos pusės – C. Holmgrenas bus apsuptas itin talentingais žaidėjais ir nors neturės tiek laisvės kiek kiti naujokai, jam žaidžiant su Joshu Giddey, Vasilije Micičiumi ir Shai Gilgeous-Alexanderiu bus sukuriamos puikios galimybės pasižymėti. Kitų komandų gynyba nebus taip stipriai orientuota į puolėją, nes kur kas daugiau dėmesio reikės rodyti pagrindiniams komandos krepšininkams.

Scootas Hendersonas

S. Hendersonas gali atsidurti du pešasi, o trečias laimi situacijoje. Kol bus lyginami V. Wembanyama ir C. Holmgrenas, tol S. Hendersonas galės ramiai dominuoti Portlande ir nuo pirmų metų parodyti, kad D. Lillardas iškeistas buvo ne veltui ir dabar jis perims komandą į savas rankas.

Akivaizdu, kad D. Lillardą paleidusi komanda sieks atsinaujinti ir sezono metu bus galima laukti dar besikeičiančios sudėties. Šiuo metu vyriausias „Trail Blazers“ žaidėjas – 30-metis M. Brogdonas, kuris nėra labai reikalingas komandai, kadangi laiko aikštėje reikės duoti S. Hendersonui, o M. Brogdoną laikyti kaip naujoko dublerį būtų per didelė prabanga. Dėl to iš „Celtics“ atvykęs gynėjas yra didžiausias mainų taikinys – galima tikėtis, kad sezono pradžioje jam bus suteikiama daugiau laiko, kad parodytų savo galimybes ir sudomintų kitas komandas.

Žvelgiant į kitus žaidėjus, talento komandoje yra nemažai. 29-erių Jerami Grantas, 25-erių Deandre Aytonas, 24-erių Anfernee Simonsas, 20-metis Shaedonas Sharpe, 26-erių Robertas Williamsas III. Daug permainų komandai daryti nereikia, o tiesiog leisti žaidėjams apsiprasti lygoje ir galvoti apie pergalių siekimą bent po kelių sezonų.

Daug pergalių iš „Trail Blazers“ tikėtis nereikėtų, todėl komandos rezultatai pliusų metų naujoko rinkimuose S. Hendersonui nepridės. Tai reiškia, kad apdovanojimą gautų tik įspūdingos statistikos dėka. Prieš sezoninėse rungtynėse stabilumo trūksta, bet potencialo tikrai yra – žaidė du kartus prieš „Suns“ ir kartą prieš „Jazz“ bei pelnė 22, 17 ir 8 taškus.

Net jeigu S. Hendersonas ir nebus išrinktas geriausiu metų naujoku, apie šiuos žaidėjus bus kalbama dar labai ilgai. Nors C. Holmgrenas nėra 2023 m. naujokų biržos dalyvis, jį galima pridėti prie šios kartos, kadangi debiutuoja kartu su kitais naujokais, kas tuo pačiu leidžia apibendrinti, kad NBA ateitis itin talentingose rankose.

Related Posts

4 thoughts on “NBA 2023-24 m. reguliarusis sezonas – apžvalga ir prognozės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *