futbolo žaidimo taisyklės statymai 7bet
Futbolas

Oficialios futbolo žaidimo taisyklės – kaip žaisti?

Dabartinės futbolo žaidimo taisyklės susideda iš 17 atskirų punktų, kurie apžiami dar plačiau apačioje. Šiomis taisyklėmis vadovaujasi UEFA Čempionų lygos, UEFA Europos lygos ir kiti aukščiausio lygio futbolo čempionatai.

1. Futbolo aikštė.

Yra du galimi žaidimo aikštės dangos tipai  – visiškai natūrali, arba, jeigu varžybų nuostatose numatyta, aikštė gali būti visiškai dirbtinė. Yra viena išimtis – varžybų nuostatuose gali būti numatytas punktas, kuris leidžia futbolo rungtynėms naudoti kombinuotą – natūralios bei dirbtinės dangos pagrindą.

Futbolo aikštės matmenys: reglamentas leidžia žaisti skirtingo dydžio stadionuose, tačiau yra ribos: mažiausias bei didžiausias aikštės ilgis atitinkamai gali būti: nuo 90 m. iki 120 m., plotis –  nuo 45 m. iki 90 m. Tarptautinėse varžybose šie dydžiai atrodo taip: ilgis (100 ir 110 m.), plotis (mažiausias – 64, didžiausias – 75 metrai).

Baudos aikštelės ilgis nuo vartų linijos – 16,5 metro, vartininko aikštelė – 5,5 metro pločio nuo vartų linijos, ilgis – 18,32 metro. Baudinio nuotolis nuo vartų centro – 11 metrų.

2. Futbolo kamuolys.

Pagrindinis žaidimo įrankis privalo atitikti šiuos kriterijus:

• būti sferinis (apvalus);
    • būti pagamintas iš tinkamos medžiagos;
    • kamuolio apskritimo ilgis turi atitikti 68–70 cm ribas;
    • kamuolio svoris prieš rungtynių pradžią turi atitikti 410–450 g ribas;
    • slėgis kamuolio viduje turi būti 0,6–1,1 atmosferos jūros lygyje.

Papildomi kamuoliai, esantys aplink aikštę ir atitinkantys aukščiau išvardintus kriterijus yra naudojami be rungtynių teisėjo papildomo įsikišimo. Jeigu kamuolys tampa netinkamu naudoti – mačas yra stabdomas, o pakeitus kamuolį, žaidimas atnaujinimas ginčo kamuoliu toje pačioje vietoje, kurioje tapo netinkamu naudoti.

3. Žaidėjų skaičius.

Rungtynės pradedamos, žaidžiant dviem komandoms, kurių sudėtyje aikštelėje vienu metu yra po 11 futbolininkų, įskaitant ir vartininkus. Futbolo mačas stabdomas ir nepratęsiamas jeigu vienoje iš komandų aikštelėje lieka mažiau kaip septyni žaidėjai.

Futbolo rungtynių metu galima atlikti žaidėjų keitimus. Jų skaičius priklauso nuo rungtynių reglamente įrašyto leidžiamo atlikti keitimų skaičiaus, iki pasauliui susiduriant su pandemija tokių keitimų skaičius buvo – 3, tačiau dalis lygų priėmė pakeitimus, kurie leidžia treneriams rungtynių metu pakeisti net 5 savo komandos žaidėjus.

Vartininko keitimas taip pat leidžiamas: su juo vietomis gali pasikeisti bet kuris žaidėjas jeigu: 1) prieš pasikeičiant vietomis apie tai informuojamas teisėjas; 2) keitimas atliekamas sustabdžius laiką.

4. Futbolininko apranga.

Privalomoji futbolininko apranga susideda iš: marškinėlių su rankovėmis (trumpomis arba ilgomis), šortų, apsaugų bei apavo. Futbolininkas rungtynių metu negali naudoti ekipuotės bei dėvėti daiktų, kurie gali sukelti pavojų. Papuošalai (grandinėlės, žiedai, apyrankės, auskarai, odinės ar guminės juostos ir kt.) yra draudžiami ir privalo būti nusegti ar numauti prieš futbolininkui žengiant į aikštę.

5. Futbolo teisėjas.

Pagrindinės teisėjo funkcijos rungtynių metu yra: užtikrinti, kad būtų laikomasi taisyklių, su teisėjų komanda (teisėjo asistentais, rezerviniu teisėju, papildomais teisėjo asistentais) kontroliuoti rungtynes bei spręsti, kada žaidimas privalo būti sustabdytas bei atnaujintas.

Teisėjo ekipuotė rungtynių metu turi atrodyti štai taip: švilpukas, laikrodis, geltona bei raudona kortelės, užrašų knygelė.

6. Šoninis teisėjas.

Pagrindinė šoninio teisėjo funkcija – nuošalės fiksavimas, tačiau be šio darbo į pareigas įeina ir signalizavimas pagrindiniam mačo arbitrui apie: žaidėjų aikštėje atliekamas pražangas, kamuolio kontrolės atidavimą vienai ar kitai komandai, kai šis palieka aikštės ribas, kampinio ar smūgio nuo vartų paskyrimą.

7. Žaidimo trukmė.

Futbolo rungtynes sudaro du kėliniai po 45 minutes bei teisėjo, už mačo metu atliktus stabdymus, kompensuojamas laikas, įprastai tai būna 1-5 minutės kiekviename kėlinyje. Rungtynių pertrauka trunka 15 minučių, o jeigu mače prireikia pratęsimo – žaidžiami du papildomi kėlinukai po 15 minučių.

8. Žaidimo pradžia ir pratęsimas.

Žaidimo pradžioje traukiami burtai, juos laimėjusi komanda renkasi vartus į kuriuos nori atakuoti pirmajame kėlinyje, o pralaimėjusi ekipa pradeda rungtynes. Jos pradedamos smūgiu iš aikštės vidurio atliekant pradinį išsispyrimą. Antrajame kėlinyje komandos pasikeičia pusėmis bei atakuoja priešingus vartus nei tą darė pirmajame kėlinyje. Po pelnyto įvarčio pradinį smūgį atlieka įvartį praleidusi komanda.

Kiekvieno pradinio išsispyrimo metu: visi žaidėjai privalo būti savo aikštės pusėse, besiginančios komandos žaidėjai privalo būti mažiausiai per 9,15 metro nuo kamuolio, kol šis atsiduria žaidime. Kamuolys grąžintu į žaidimą laikomas, kai: teisėjas duoda signalą bei šis aiškiai smūgiuojamas pajuda į aikštę.

9. Žaidimo technika.

Norint pradėti oficialias futbolo rungtynes reikia: reglamentą atitinkančios aikštės, pagrindinio įrankio – futbolo kamuolio, teisėjų komandos, dviejų pasiruošusių žaisti ekipų.

10. Įvartis.

Įvartis įskaitomas, jeigu kamuolys visiškai kerta vartų liniją tarp vartų virpstų ir skersinio, su sąlyga, jog įvartį pelniusi ekipa prieš tai neatliko jokio nusižengimo ar pražangos ir įvartis pelnytas legaliai laikantis futbolo taisyklių. Jeigu teisėjas duoda signalą dar prieš kamuoliui  kertant vartų liniją, įvartis nėra įskaitomas, o žaidimas atnaujinamas ginčo kamuoliu.

11. Nuošalė.

Tai – greičiausiai sudėtingiausias momentas, kurį aprašo futbolo žaidimo taisyklės. Nuošalė, tai taisyklė, kurios pagrindinė funkcija – neleisti puolančios komandos žaidėjams būti arčiau vartų nei paskutiniam besiginančio klubo gynėjui. Žaidėjas yra nuošalėje ir žaidimas stabdomas bei kamuolys atitenka besigynusiai komandai jeigu: bet kuri puolančio žaidėjo kūno dalis (galva, kūnas, pėda ar koja) yra varžovų aikštės pusėje (vidurio linija į sąvoką „varžovų aikštės pusė“ neįeina) ir ji yra arčiau varžovų vartų linijos nei kamuolys ir priešpaskutinis varžovų komandos žaidėjas.

Žaidėjui nuošalė fiksuojama, jei šis aktyviai įsitraukia į žaidimą: 1) sužaisdamas ar paliesdamas kamuolį, kurį jam perdavė komandos draugas 2) kovoja dėl kamuolio su varžovu 3) būdamas nuošalėje, nepaisant to, jog nepriliečia kamuolio – smūgio metu užstoja regos lauką ir/arba trukdo varžovų vartininkui.

12. Taisyklių pažeidimai ir pražangos.

Nesportiškas elgesys, pastūmimas, sužaidimas į koją, visi fiziniai veiksmai prieš varžovus yra neleistini, atlikus tokias nuobaudas fiksuojamas taisyklių pažeidimas. Taisyklės pažeidžiamos bei nuobauda fiksuojama ir tuomet, kai kontakto nebūna, tačiau buvo sužaista labai pavojingai, tai vadinama pavojingu žaidimu. Jeigu kontaktas būtų įvykęs – situacija galimai būtų pasibaigusi rimtesniais sužalojimais.

Už tokio tipo pražangas teisėjas turi teisę griežčiau vertinti epizodus, rodydamas, atitinkamai – geltoną arba raudoną korteles. Dvi geltonos arba tiesioginė raudona kortelė – žaidėjas išvaromas iš aikštės ir komanda lieka žaisti savo sudėtyje turėdama vienu futbolininku mažiau. Geltona kortelė gali būti rodoma ir už: laiko delsimą bei neleistiną įvarčio šventimą, kai pvz.: nusiimami marškinėliai ar nuspiriama kampinio gairelė.

13. Laisvas baudos smūgis.

Paskyrus laisvą baudos smūgį arbitras turi signalizuoti virš galvos iškėlęs ranką. Ji laikoma tol, kol yra atliekamas smūgis ir jį palietė kuris nors kitas žaidėjas, arba kamuolys paliko aikštelę.

Jeigu teisėjas neparodė, jog tai laisvas baudos smūgis, o šis tiesioginiu spyriu įkrenta į vartus – įvartis neskaitomas, o smūgis – kartojamas. Išskyrus tas situacijas, kai teisėjas signalizuoja apie laisvą smūgį, o šiam pasiekus vartus – skiriamas smūgis nuo vartų. Jeigu po laisvo smūgio kamuolys patenka į savo vartus – įvartis neskaitomas bei skiriamas kampinis.

14. 11 m baudinys.

Jeigu besiginantis žaidėjas savo baudos aikštelėje įvykdo veiksmą, už kurį yra skiriama pražanga – puolanti komanda gauna teisę mušti 11 metrų baudinį. Jis taip pat skiriamas už žaidimą ranka. Tiesa, jeigu ranka yra priglausta ir/arba kamuolio skriejimo kryptis buvo nuo vartų, o ne į juos, o žaidėjas priliečia kamuolį ranka – netyčia. Tokia situacija dažnai apibrėžiama, kaip kamuolys surado ranką ir baudinys nėra skiriamas.

Vartininkas 11 metrų baudinio metu negali nužengti nuo vartų linijos, kitu atveju – baudinys yra kartojamas. Smūgio metu bent viena vartininko koja privalo būti ant vartų linijos.

15. Įmetimas.

Kamuolio įmetimas iš užribio turi keletą taisyklių: kamuolį metantis žaidėjas privalo stovėti veidu į aikštę, pėdomis ar bent jau jų dalimi stovėti ant arba už šoninės linijos, kamuolį įmetinėti abejomis rankomis – judesiu iš už arba virš galvos, iš tos vietos, kurioje kamuolys paliko aikštę.

16. Smūgis nuo vartų.

Smūgis skiriamas tuomet, kai kamuolys palieka aikštę už vartų linijos nuo puolančios komandos žaidėjo bei nebuvo pelnytas įvartis. Atliekant smūgį nuo vartų – kamuolys privalo nejudėti. Smūgį atlikti gali bet kuris besigynusios komandos žaidėjas, iš bet kurios vartininko aikštelės vietos. Varžovai privalo likti už baudos aikštelės ribų iki tol kol kamuolys atsidurs žaidime.

17. Kampinis.

Kampinis skiriamas tuomet, kai kamuolys palieka aikštelę, kirsdamas vartų šoninę liniją nuo besiginančios ekipos futbolininko ir kai įvartis nebuvo pasiektas. Keliant kampinį ir šiam kirtus vartų liniją – įvartis yra įskaitomas, net jeigu ir joks kitas aikštės žaidėjas jo nelietė. Kampinio pakėlimo tvarka – kamuolys pastatomas į vietą prie kampinio gairelės, kampinio vėliavėle – neliečiama ir jos patraukti negalima. Kamuolys laikomas žaidime po to, kai puolančios ekipos žaidėjas spiria ir aiškiai pajudina kamuolį iš savo vietos.

Jeigu norite sužinoti, kaip žaidžiamos kitos sporto šakos ar stalo žaidimai, čia pasiekiamos smiginio taisyklės, šachmatų taisyklės, salės ir paplūdimio tinklinio taisyklės, šaškių žaidimo taisyklės, amerikietiškojo futbolo taisyklės, padelio taisyklės taip pat ir domino taisyklės.

D.U.K.

Kas yra nuošalė futbole?

Žaidėjas yra nuošalėje jeigu: bet kuri žaidėjo kūno dalis (galva, kūnas, pėda ar koja) yra varžovų aikštės pusėje (vidurio linija į sąvoką „varžovų aikštės pusė“ neįeina) ir ji yra arčiau varžovų vartų linijos nei kamuolys ir priešpaskutinis varžovų komandos žaidėjas.

Koks yra futbolo vartų aukštis ir plotis?

Futbolo vartų dydis – 7,32 metro ilgis bei 2,44 metro aukštis.

Kiek trunka futbolo rungtynės?

Futbolo rungtynes sudaro du kėliniai po 45 minutes ir papildomas, dėl žaidimo stabdymų mačo metu, teisėjo pridėtas laikas (įprastai 2-5 minutės). Rungtynių pertraukos trukmė – 15 minučių.

Koks yra futbolo aikštės dydis?

Tarptautinėse A klasės varžybose žaidžiama 105 metrų ilgio bei 69 metrų pločio futbolo aikštėse.

Kokios yra oficialios futbolo žaidimo taisyklės?

Oficialios futbolo taisyklės yra aprašytos aukščiau, tačiau kiekviena sporto lyga ir čempionatas savo internetiniuose puslapiuose taip pat turi apsirašę žaidimo nuostatus su mažomis išlygomis, kuriais jie vadovaujasi.