Afrikos futbolo cempionatas 2023
Futbolas

Afrikos futbolo čempionatas 2023 m. – tvarkaraštis, komandos ir prognozės

Sausio mėnesį geriausi Afrikos futbolininkai susirinks Dramblio Kaulo Krante, kur vyks 34-asis Afrikos futbolo čempionatas. Buvo siekiama turnyrą organizuoti vasarą, tačiau dėl Vakarų ir Centrinės Afrikos atogrąžų lietaus sezono nuspręsta rengti žiemą. Kas du metus vykstantis čempionatas Dramblio Kaulo Krante vyks antrą kartą istorijoje ir pirmą kartą nuo 1984 metų.

Iš viso čempionate varžysis 24 komandos ir pirmą kartą nuo 2015 m. nematysime debiutuojančios rinktinės. Septynios šalys čempionate žaidė 20 ir daugiau kartų – Dramblio Kaulo Krantas, Alžyras, Tunisas, Egiptas, Nigerija, Gana, Kongo Demokratinė Respublika ir Kamerūnas. Visos bent kartą yra tapusios Afrikos čempionėmis.

Būrys Afrikos futbolininkų dėl dvigubų pilietybių atstovauja Europos rinktinėms, tačiau ir Afrikos čempionatuose galima pamatyti aukščiausio lygio žaidėjų. Artėjančiame turnyre turėtume išvysti Inaki Williams, Eduoard Mendy, Mohammed Kudus, Riyad Mahrez, Mohamed Salah, Victor Osimhen ir kitus.

2023 m. Afrikos futbolo čempionatas vyks penkiuose miestuose ir šešiuose skirtinguose stadionuose. Abidžano mieste esančiame „Alassane Ouattara“ stadione, kuris talpina 60 tūkst. žiūrovų, vyks finalo rungtynės. Šiame mieste taip pat bus žaidžiama „Felix Houphouet Boigny“ stadione, kuris talpina 33 tūkst. žiūrovų. Kiti miestai ir stadionai:

• Bvakė – „Stade de la Paix“ 40 tūkst. žiūrovų
• Korhogas – „Amadou Gon Coulibaly“ 20 tūkst. žiūrovų
• San Pedras – „Laurent Pokou“ 20 tūkst. žiūrovų
• Jamusukras – „Charles Konan Banny“ 20 tūkst. žiūrovų

Afrikos futbolo čempionatas 2023 m. tvarkaraštis ir formatas

Iš viso čempionate varžysis dvidešimt keturios komandos, kurios po keturias padalintos į šešias grupes. Iš kiekvienos grupės į atkrintamąsias pateks po dvi pirmas vietas užėmusias rinktines ir keturios geriausios komandos užėmusios trečią vietą. Afrikos futbolo čempionatas prasidės sausio 13 d. ir baigsis vasario 11 d., pilnas tvarkaraštis:

• Sausio 13 – 24 d. – grupių etapas
• Sausio 27 – 30 d. – aštuntfinaliai
• Vasario 2 – 3 d. – ketvirtfinaliai
• Vasario 7 d. – pusfinaliai
• Vasario 10 d. – rungtynės dėl trečios vietos
• Vasario 11 d. – finalas

Afrikos futbolo čempionatas: grupių apžvalga ir prognozės

2021 m. Afrikos futbolo čempionate pirmą kartą istorijoje triumfavo Senegalo rinktinė, kuri grupių etape varžysis su Kamerūnu, Gvinėja ir Gambija. Tai viena stipriausių grupių, kadangi prieš dvejus metus visos keturios rinktinės žaidė atkrintamosiose – Kamerūnas iškovojo bronzos medalius, o Gvinėja aštuntfinalyje nusileido Gambijai. Bus įdomu stebėti ir A grupę, kur namuose žaidžianti Dramblio Kaulo Kranto rinktinė susitiks su itin talentinga Nigerijos komanda.

A grupė

– Dramblio Kaulo Krantas
– Nigerija
– Pusiaujo Gvinėja
– Bisau Gvinėja

Namuose žaidžianti Dramblio Kaulo Kranto rinktinė iš antrojo krepšelio gavo potencialiai stipriausią rinktinę. Nigerija šiuo metu FIFA reitinge užima 40-ą vietą, o sudėtyje turi nemažai talento. Bus labai įdomu pamatyti, ar savo šaliai padės „Napoli“ komandos žvaigždė Victoras Osimhenas. 24-erių puolėjas šiuo metu yra patyręs traumą ir į aikštelę turėtų sugrįžti lapkričio mėnesio pabaigoje. Nors potencialo rinktinė puolime turi ir taip – Victor Boniface, Taiwo Awoniyi, Terem Moffi, Kelechi Iheanacho, V. Osimhenas be jokių abejonių būtų viena ryškiausių čempionato žvaigždžių.

Dramblio Kaulo Krantas 2021 m. grupių etape užėmė pirmą vietą, tačiau aštuntfinalyje gavo Egiptą, prieš kurį pralaimėjo po 11 m baudinių serijos. Egiptas nužygiavo iki pat finalo bei taip sužlugdė Dramblio Kaulo Kranto viltis pakovoti dėl aukštų vietų. Šiais metais grupė tikrai nėra pati stipriausia ir bent antrą vietą rinktinė tikrai pajėgi užimti. Talento yra kiekvienoje pozicijoje – Odilon Kossounou „Bayer“, Franck Kessie „Al Ahli“, Jean Michael Seri „Hull City“, Wilfried Zaha „Galatasaray“, Christian Kouame „Fiorentina“, Sebastien Haller „Borussia“.

1992 ir 2015 m. Afrikos čempionais tapusi Dramblio Kaulo Kranto komanda namuose pasiruošusi nustebinti ir siekti aukščiausių tikslų. Pusiaujo Gvinėja prieš dvejus metu taip pat varžėsi grupėje su Dramblio Kaulo Kranto rinktine ir tada užėmė antrą vietą grupėje. Fiasko patyrė Alžyro rinktinė, kuri surinko vos vieną tašką, kas ir leido Pusiaujo Gvinėjai patekti į atkrintamąsias. Bisau Gvinėja savoje grupėje liko paskutinė.

B grupė

– Egiptas
– Gana
– Žaliasis Kyšulys
– Mozambikas

Egiptas Afrikos čempionais tapo net septynis kartus, tačiau nuo 2010 metų aukso medalių užsikabinti taip ir nepavyko. 2021 metais finale po 11 m baudinių serijos buvo pralaimėta Senegalo rinktinei. Nors beveik visi rinktinės žaidėjai žaidžia Egipte, komanda pasižymi aukšta žaidimo kokybe. Sudėtyje yra keli gerai žinomi futbolininkai – Mohamedas Salah „Liverpool“, Mohamedas Elneny „Arsenal“, Trezeguet „Trabzonspor“. Tačiau tai tikrai nėra vieno ar kelių žaidėjų komanda.

Egiptas grupėje dėl pirmos vietos kovos su Ganos komanda, kuri 2021 m. kiek netikėtai neišėjo iš grupės ir į priekį praleido Maroką, Gaboną ir Komorą. Žaliasis Kyšulys prieš dvejus metus pasiekė atkrintamąsias, tačiau aštuntfinalyje 0:2 pralaimėjo prieš Senegalą, o Mozambikas į 2021 m. čempionatą nepateko. Grupė tikrai nėra labai stipri ir jeigu Egiptas nepateiks staigmenų, turėtų užtikrinai užimti pirmą vietą, o į kovą dėl antros vietos įsitraukti gali ir Žaliasis Kyšulys.

C grupė

– Senegalas
– Kamerūnas
– Gvinėja
– Gambija

Tai stipriausia čempionato grupė, kurioje čempionams reikės įveikti sunkų kelią, norint patekti į atkrintamąsias ir ginti 2021 m. iškovotą taurę. Be jokių abejonių Senegalas ant popieriaus turi daugiausiai potencialo, tačiau atsižvelgiant, kad visos keturios komandos 2021 m. žaidė atkrintamosiose, parodo, kad intrigos galime laukti. Beveik visi pagrindinės Senegalo rinktinės žaidėjai žaidžia Europoje, išskyrus kapitoną Kalidou Koulibaly „Al-Hilal“, vartininką Edouard Mendy „Al Ahli“ bei ryškiausią žvaigždę Sadio Mane „Al-Nassr“.

Prieš dvejus metus namuose žaidęs Kamerūnas užėmė trečią vietą ir turėjo neblogus šansus po keturių metų vėl tapti čempionais. Iš viso rinktinė laimėjo penkis Afrikos čempionatus, paskutinį kartą – 2017 m. Kai karjerą baigė Samuelis Eto, rinktinėje pagrindiniu žaidėju tapo Vincentas Aboubakar „Besiktas“, kuris per 97 rungtynes įmušė 37 įvarčius. Komandoje taip pat yra Andre Onana „Manchester United“.

Įdomu tai, kad Gvinėja ir Gambija praėjusiame čempionate susitiko aštuntfinalyje. Rinktinėms pasisekė, kad turėjo galimybę žaisti viena prieš kitą, o rungtynes laimėjusi Gambija pasiekė geriausią šalies rezultatą istorijoje – pateko į ketvirtfinalį, kuriame pralaimėjo prieš Kamerūną. Šiais metais dėl pirmos vietos grupėje turėtų žaisti Senegalas ir Kamerūnas, o Gvinėja turės galimybę atsirevanšuoti už praėjusį čempionatą.

D grupė

– Alžyras
– Burkina Fasas
– Mauritanija
– Angola

Į 2021 m. čempionatą Alžyras atvyko ginti čempionų titulo, tačiau nesugebėjo išeiti net iš grupės. Didžiausią fiasko šalies istorijoje patyrusi komanda grupių etape pralaimėjo prieš Pusiaujo Gvinėją bei nutraukė 35 nepralaimėtų rungtynių seriją. Vis tik, buvo parodytas pasitikėjimas treneriu Djamel Belmadi, kuris rinktinę treniruoja nuo 2018 m. Solidžią sudėtį į čempionatą atsivežanti rinktinė bus viena iš favoričių, o ir grupė tokia, kad pirmą vietą komanda tikrai gali užimti.

2021 m. Angola čempionate nežaidė, o geriausias šalies pasiekimas – ketvirtfinaliai 2008 ir 2010 metais. 99-ą FIFA reitingą turinti Mauritanija prieš dvejus metus čempionatą baigė be taškų – pralaimėjo visas tris rungtynes. Tuo tarpu Burkina Fasas kiek netikėtai ketvirtfinalyje laimėjo prieš Tunisą, kas leido varžytis pusfinalyje. Nors abejas rungtynes rinktinė pralaimėjo, ketvirta vieta yra vienas geriausių pasirodymų šalies istorijoje. Tokioje grupėje Burkina Fasas turi geras galimybes ir vėl patekti į atkrintamąsias.

E grupė

– Tunisas
– Malis
– Pietų Afrika
– Namibija

Tunisas FIFA reitinge užima 29-ą vietą ir pagal šį rezultatą yra trečia geriausia Afrikos rinktinė – aukščiau tik Marokas ir Senegalas. 2021 m. čempionatas nesusiklostė kaip buvo tikėtasi, ypač skaudus pralaimėjimas ketvirtfinalyje, kur nusileista ne vieniems iš turnyro favoritų, o Burkina Fasui. Pasikelti nuotaikas rinktinė galėjo 2022 m. FIFA pasaulio futbolo čempionate, kur grupių etape sugebėjo 1:0 laimėti prieš Prancūziją ir 0:0 sužaisti prieš Daniją. Vis tik, to neužteko, nes į kitą etapą pateko Australija, prieš kurią pralaimėjo 0:1 ir Prancūzija.

Malis 2021 m. pasiekė aštuntfinalį, tačiau ten po 11 m baudinių serijos pralaimėjo prieš Pusiaujo Gvinėją. Beveik visi pagrindinės sudėties futbolininkai žaidžia Europoje, o išskirti galima Adama Traore „Ferencvaros“, Sekou Koita „RB Salzburg“, Ibrahima Kone „Almeria“, Yves Bissouma „Tottenham“. Pakovoti dėl pirmos arba bent jau dėl antros vietos rinktinė tikrai gali ir atkrintamosios Maliui staigmena tikrai nebūtų.

Tiek Pietų Afrika, tiek Namibija praleido 2021 m. čempionatą, o šiais metais iš rinktinių daug nėra tikimasi. Namibija yra ryški grupės autsaiderė, kuri FIFA reitinge užima 114 vietą ir pagal šį rezultatą yra ketvirta žemiausia rinktinė čempionate. Pietų Afrikos rinktinė turi neblogus šansus į atkrintamąsias patekti kaip geriausia trečia grupės komanda.

F grupė

– Marokas
– Kongo Demokratinė Respublika
– Zambija
– Tanzanija

Marokas yra viena labiausiai išsiskiriančių rinktinių Afrikos čempionate, tačiau čempionais tapo tik vieną kartą – 1976 metais. FIFA reitinge net 13-ą vietą užimanti rinktinė pademonstravo nuostabų rezultatą 2022 m. FIFA pasaulio futbolo čempionate, kur grupių etape užėmė pirmą vietą ir aplenkė Kroatiją, Belgiją ir Kanadą. Atkrintamosiose rinktinė nesustojo – aštuntfinalyje po 11 m baudinių serijos įveikė Ispaniją, o ketvirtfinalyje 1:0 laimėjo prieš Portugaliją. Pusfinalyje 0:2 nusileido prieš Prancūziją, o dėl trečios vietos 1:2 pralaimėjo prieš Kroatiją.

Ryškiausia rinktinės žvaigždė – vos 24-erių metų Achrafas Hakimi iš „PSG“ klubo. Prie sėkmingo žygio pasaulio čempionate daug prisidėjo Hakimas Ziyech „Galatasaray“, kuris būtų didelė pagalba ir artėjančiame Afrikos čempionate. Jeigu Marokas atsiveš pagrindinę sudėtį ir visus svarbiausius žaidėjus, galima neabejoti, kad rinktinė sieks tik pačių aukščiausių tikslų.

Kongo Demokratinė Respublika kartu su Tanzanija paskutinį kartą Afrikos čempionate žaidė 2019 metais, o Zambija tik 2015 m. Stabiliais rezultatais pasigirti negalinčios rinktinės turi neblogus šansus kovoti dėl vietos atkrintamosiose, kadangi grupėje yra tik viena ryški favoritė – Marokas. Kitos trys komandos gali kovoti dėl tiesioginio patekimo užėmus antrą vietą bei kaip trečia geriausia komanda.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *