Lošimas yra viena iš laisvalaikio praleidimo formų, tačiau iš to kylančios rizikos gali paliesti kiekvieną, todėl svarbu įsivertinti ir laiku sustoti, jei jaučiate, kad negalite kontroliuoti praleidziamo laiko, finansų, tai jums sukelia socialinių ar psicologinių problemų. Kiekvienas jūsų atsakymas į klausimą vertinamas balais nuo 0 iki 3. Tada šie balai sudedami ir gaunamas bendras PGSI balas. Kuo mažesnis PGSI balas, tuo mažesnė tikimybė, kad lošimas jums gali sukelti papildomų rizikų. Aukštas balas gali rodyti, jog jums gresia rimtos pasekmės del azartinių lošimų. SVARBU: Šis testas nepateikia oficialios diagnozės ar gydymo poreikio, o yra skirtas tik savikontrolei ir kaip prevencinė priemonė įsivertinti savo elgesį.
Ar jūsų elgesys lošiant kelia riziką?
Prašome atsakant į klausimus galvoti apie pastarųjų 12-os mėnesių laikotarpį:
Ar lošimams išleidote daugiau, nei galėjote leisti sau išleisti?
Ar jums reikėjo lošti vis didesnėmis pinigų sumomis, kad pajustumėte tą patį jaudulį?
Ar mėginote kitą dieną atsilošti prieš tai praloštus pinigus?
Ar esate skolinęsi pinigų arba ką nors pardavę, kad turėtumėte pinigų lošti?
Ar jaučiate, kad galbūt turite problemų dėl lošimų?
Ar lošimai jums yra kėlę kokių nors sveikatos problemų, įskaitant stresą ar nerimą?
Ar jūsų artimieji/draugai kritikavo jūsų pasirinkimą lošti arba sakė, kad turite problemų dėl lošimų, nepaisant to, ar jūs sutinkate, kad tai tiesa, ar nesutinkate?
Ar azartiniai lošimai sukėlė kokių nors finansinių problemų jums asmeniškai arba jūsų šeimai?
Ar jautėtės kaltas dėl to, kaip lošiate arba dėl to, kas nutinka, kai lošiate?
Pramogautojas
Lošiate dėl pramogos, be jokių neigiamų pasekmių.
Mažos rizikos lošėjas
Patiriate nedidelį problemų lygį su mažais neigiamais padariniais arba jų visai nėra. Pavyzdžiui, retkarčiais tokie lošėjai gali išleisti lošimams kiek daugiau pinigų, nei jaustis truputi kalti dėl to, jog lošė.
Vidutinės rizikos lošėjas
Patiriate vidutinio lygio problemų, kurios sukelia tam tikrų neigiamų pasekmių. Pavyzdžiui, tokio tipo lošėjai gali išleisti daugiau, nei gali sau leisti, prarasti laiko nuovoką ir jaustis kalti dėl lošimo.
Probleminis lošėjas
Panašu, kad lošimai jums nebėra pramoga, kelia daug neigiamų pasekmių ir savarakiškai kontroliuoti savo lošimų jau nebegalite. Pavyzdžiui, tokie lošėjai gali išleisti daugiau pinigų nei turi, skolinasi pinigus lošimams, nuolat bando atsilošti, grimzta į skolas ir jaučia nuolatinį stresą dėl lošimų.
Ką turėtumėte daryti? – Jūs atlikote savikontrolės testą, ir tai pirmas žingsnis, siekiant kontroliuoti savo lošimą ir sumažinti kylančias rizikas. Jei gauta išvada jus neramina, rekomenduojame pasinaudoti pagalbos linijomis nemokamai ir konfidencialiai arba pasikalbėti su artimu žmogumi, kuriuo pasitikite. Jei nesate tam visiškai pasirengęs, perskaitykite 10 patarimų, kurie gali padėti jums kontroliuoti lošimą.
Probleminio lošimo indeksas – tai savęs vertinimo metodas, padedantis priskirti asmenį vienai iš keturių rizikos kategorijų pagal lošėjo elgesį. Šis standartizuotas įrankis, dažnai sutrumpintai vadinamas PGSI, gali padėti nustatyti dažniausiai pasitaikančias su azartiniais lošimais susijusias rizikas.
Probleminio lošimo indeksą (angl. PGSI, Problem Gambling Severity Index) sudaro devyni klausimai apie rizikingą elgesį. Kiekvienas asmens atsakymas į klausimą vertinamas balais nuo 0 iki 3. Tada šie balai sudedami ir gaunamas bendras PGSI balas. Kuo mažesnis PGSI balas, tuo mažesnė tikimybė, kad lošimas asmeniui gali sukelti papildomų rizikų. Tačiau aukštas balas gali rodyti, jog asmeniui gresia rimtos pasekmės dėl azartinių lošimų.
- Galvokite apie lošimus kaip pramogą, o ne būdą užsidirbti pinigų. Visada būkite pasiruošę pralaimėti – jei laimėsite, žinokite, kad tai atsitiktinumas.
- Jei naudojatės lošimo automatais arba lažybų paskyra, įskaitant internetinius kazino, nusistatykite laiko ir išlaidų limitą.
- Pinigus pirmiausia skirkite svarbiausiems įsipareigojimams ir gyvenimo išlaidoms apmokėti pavyzdžiui, paskolą, nuomą, mokesčius už būstą, maisto produktus. Likusius pinigus galite skirti pramogai (tame tarpe ir lošimams).
- Eidami lošti palikite kredito ir mokėjimo korteles namuose.
- Nusistatykite savo lošimų dažnį, kad neviršytų karto per savaitę. Būkite konkretūs ir nurodykite konkrečias dienas.
- Būtinai darykite pertrauką tarp lošimų. Esant poreikiui, asmuo gali įtraukti save į Apribojusių savo galimybę lošti asmenų registrą. Minimalus įsitraukimo į registrą terminas yra 6 mėnesiai.
- Niekada neišleiskite savo santaupų ar investicijų lošimams.
- Paprašykite draugų ir šeimos narių neskolinti jums pinigų lošimams, kai jų prašote.
- Daugiau laiko praleiskite su žmonėmis, kurie nelošia. Kalbėkitės su kitais apie savo rūpesčius ar problemas, užuot kaupę jas savyje.
Lošimų priežiūros tarnyba prie LR Finansų ministerijos. Lošimų priežiūros tarnyba prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos turi savo konsultantus, kurie gali padėti jums surasti reikiamą pagalbos būdą bei priimti prašymą dėl galimybės lošti ribojimo.
LPT konsultantai konsultuoja telefonu (8 5) 233 62 41, (8 5) 219 66 30, el. p.: pagalba@lpt.lt. Pokalbių anonimiškumas garantuojamas.
Priklausomybės ligų centrai:
- Širvio g. 5, Vilnius, tel. (8 5) 213 7808, el. p.: registratura@rplc.lt
- Giedraičių g. 8, Kaunas, tel. (8 37) 333 255, el. p.: registratura.kaunas@rplc.lt
- Taikos pr. 46, Klaipėda, tel. (8 46) 415 025, el. p.: registratura.klaipeda.@rplc.lt
- Daubos g. 3, Šiauliai, tel. (8 41) 455 644, el. p.: registratura.siauliai@rplc.lt
- Tinklų g. 8, Panevėžys, tel. (8 45) 582 673, el. p.: registratura.panevezys@rplc.lt
Emocinės paramos tarnyba „Jaunimo linija“. Anoniminė emocinė parama visą parą, skambučiai nemokami, tel. (8 800) 28 888.
Probleminio lošimo indeksas yra labai naudingas įrankis, kuris gali būti naudojamas siekiant išsiaiškinti, ar azartiniai lošimai jums kelia problemų. Jis turi trūkumų, nes kai kurie probleminiai lošėjai gali interpretuoti klausimus taip, jog atrodo, kad jų rizika yra mažesnė nei iš tikrųjų. Tačiau tai puikus apytikslis rodiklis, kuris gali paskatinti žmones kreiptis pagalbos dėl lošimo.