Breiko taisyklės 7bet sporto statymai Banevič
Taisyklės

Breiko taisyklės – teisėjavimo kriterijai ir kaip atliekamas pasirodymų vertinimas

Paskelbus, kad breikas vasaros olimpinėse žaidynėse tampa viena iš sporto šakų, susidomėjimas stipriai išaugo. Lietuvoje daug prie įsitraukimo prisidėjo Dominika Banevič, kuri 2023 m. tapo tiek Europos, tiek pasaulio breiko čempione. Breikas yra viena iš sporto šakų, kur svarbią dalį atlieka teisėjavimas. Panašiai kaip ir kitose olimpinėse sporto šakose – meninėje gimnastikoje ar sinchroniniame plaukime, teisėjai pasirydomus vertina pagal tam tikrus kriterijus. Breiko taisyklės padės lengviau suprasti, į ką teisėjai atkreipia daugiausiai dėmesio bei kaip atliekamas pasirodymų vertinimas.

Stebėti aukščiausio lygio breiko pasirodymus bus galima jau rugpjūčio 9 d. Būtent penktadienį dėl medalių kovos Dominika Banevič. Lietuvės pasirodymo laikas – 17:00 val., kai prasidės atranka. Atkrintamosios prasidės nuo 21:00 val. Pasirodymai dėl olimpinių medalių vyks vėlyvą penktadienio vakarą. Taigi, susipažinkime su breiku ir šios sporto šakos taisyklėmis iš arčiau.

Kaip vyksta breiko varžybos

Oficialiose breiko varžybose, pavyzdžiui, olimpinėse žaidynėse, kova vyksta vienas prieš vieną. Kovą sudaro keli raundai, kurio trukmė apie vieną minutę. Per skirtingus raundus šokėjai turi parodyti savo sugebėjimus – atsakyti į vienas kito judesius, savo pasirodymu papasakoti tam tikrą istoriją, reaguoti į DJ parenkamą muziką, bendrauti su publika. Į visa tai reaguoja teisėjai, o visas pasirodymas vertinamas pagal skirtingus kriterijus.

Breiko taisyklės 7bet sporto statymai Banevič

Įprastai varžybų formatas prasideda pirmuoju etapu – atranka, kur pasirodo visi dalyviai. Šokėjų skaičius gali būti įvairus, tačiau olimpinėse žaidynėse dalyvaus po 16 šokėjų vyrų ir moterų rungtyse. Atranką praėję šokėjai pateks į atkrintamąsias, kur prasidės ketvirtfinalio etapas. Čia vyks keturios 1×1 kovos, kurių nugalėtojai pateks į pusfinalį. Pusfinalyje šokėjai ir vėl pasirodys 1×1, o kovų nugalėtojai susitiks finale. Pralaimėję šokėjai varžysis dėl bronzos medalio.

Teisėjų vertinimo kriterijai

Žiūrovai mato bendrą šokėjų pasirodymą, tačiau tiek teisėjai, tiek šokėjai turi koncentruotis į atskirus dalykus. Iš viso yra vertinami penki kriterijai, kiekvieno iš jų vertė – 20%. Tai reiškia, kad nesvarbu, kaip gerai bus išpildytas tam tikras kriterijus, svarbiausia yra visuose pasirodyti kuo geriau, kad būtų surinktas kuo aukštesnis bendras balas. Šokėjus olimpinėse žaidynėse vertina devyni teisėjai, kas padeda eliminuoti subjektyvumą. Pagrindiniai penki kriterijai yra šie:

  • Technika – čia daugiausiai dėmesio pagrindiniams breiko judesiams: „Toprock“ – judesiai atliekami vertikalioje padėtyje, „Footwork“ – judesiai atliekami kojomis ant grindų, kai tuo pačiu grindys liečiamos ir rankomis, ir kojomis, „Power moves“ – jėgos judesiai, „Frezzes“ – sustingimai.
  • Judesių arsenalas – svarbu ne tik, kaip techniškai atliekami judesiai, bet kiek daug jų atliekama kovos metu. Teisėjai stebi, ar judesiai kartojasi, kiek skirtingų judesių šokėjas kovos metu atliko. Svarbus yra ir judesių sudėtingumas, ar šokio metu buvo taikomi tik lengviausi variantai, ar matomas lengvesnių ir sudėtingesnių judesių derinys.
  • Originalumas – čia šokėjai gali labiausiai išsiskirti, kadangi už netikėtus, naujus judesius ir unikalumą gaunami balai.
  • Atlikimas – šokių elementai kovos metu yra jungiami vienas su kitu, o perėjimas nuo vieno judesio prie kito vertinamas šiame atlikimo kriterijuje. Visi judesiai turi būti atliekami sklandžiai, be jokių klaidų ir griuvimų.
  • Muzikalumas – čia atsiskleidžia šokėjo ryšys su muzika, kaip yra jaučiamas ritmas, kaip sklandžiai įsiliejama į DJ kontroliuojamą muziką.

Kaip teisėjai vertina pasirodymus

Dabar, kai jau žinote, kokius kriterijus vertina teisėjai, supažindinsime su informacija, kaip yra atliekamas vertinimas. Kiekvienam teisėjui varžybų metu yra duodamas kompiuteris, kuriame prieš konkrečią kovą yra sužymėti raudonas ir mėlynas kampai – tai atspindi tikrą aikštelę, kurioje prasideda šokių dvikova. Prasidėjus kovai, teisėjas kompiuteryje stumia kursorių į vieno arba kito šokėjo pusę. Pradžioje kursorius būna per vidurį, kas rodo, jog abejiems šokėjams už pergalę duodama po 50%, paslinkus kursorių į kurią nors pusę, procentai iš karto keičiasi.

Kai pasirodymas baigiasi, programa automatiškai suskaičiuoja kiekvieno teisėjo vertinimą. Tokia vertinimo sistema yra dar gana nauja ir bus taikoma Paryžiaus olimpinėse žaidynėse. Tačiau, sistema jau dabar susilaukia teigiamų atsiliepimų, kadangi fiziškai teisėjai nespėja sužiūrėti visų kriterijų ir įvertinti jų atskirai. Kovos raundas trunka apie minutę laiko, todėl dabar teisėjams yra kur kas patogiau, kai gali vertinti šokėjų pasirodymą realiu laiku. Tai tuo pačiu neleidžia pasiduoti emocijomis ar bandyti kažką strateguoti – kovos metu pateikiami įvertinimai, kurių pasibaigus kovai keisti nebegalima.

Stengiantis kovoti su šališkumu ir norint pašalinti subjektyvumą, labiausiai išsiskiriantys vertinimai sistemoje yra automatiškai išbraukiami.

Related Posts

1 thoughts on “Breiko taisyklės – teisėjavimo kriterijai ir kaip atliekamas pasirodymų vertinimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *