Dominika Banevič
Olimpinės žaidynės

Dominika Banevič – 2024 m. olimpinė vicečempionė: breiko šokėja iškovojo sidabro medalį!

Nuo pat 2024 m. Paryžiaus vasaros olimpinių žaidynių pradžios laukėme Dominikos Banevič pasirodymo, kuriai jau ilgą laiką buvo prognozuojamas olimpinis medalis. Rugpjūčio 9 d. buvo ta diena, kurios metu įvyko visos moterų „B-Girls“ breiko kovos. 17:00 val. prasidėjusi atranka pasibaigė 22:23 val. vykusiu finalu, kuriame šoko ir Dominika Banevič. Nors finale lietuvė pralaimėjo, namo 17-metė grįžta su sidabro medaliu!

Iš viso šiose olimpinėse žaidynėse yra jau ketvirtas lietuvių iškovotas medalis. Pirmąjį medalį iškovojo Viktorija Senkutė, prie irkluotojos prisijungė ir 3×3 krepšinio rinktinė, kuri taip pat iškovojo bronzos medalius. Dvi prognozės aukso medaliui pavirto į du sidabro medalius. Rugpjūčio 7 d. sidabro medalį iškovojo Mykolas Alekna, o šiandien tokį patį rezultatą pasiekė ir vilnietė Dominika Banevič. Paryžiaus olimpinių žaidynių čempione tapo 25-erių japonė Ami Yuasa.

Breikas olimpinėse žaidynėse yra debiutinė sporto šaka. Deja, bet 2028 m. Los Andželo žaidynėse jos jau nebus ir nėra aišku, ar dar kada bus įtraukta į olimpiadą. Nemaža dalis žiūrovų su breiko taisyklėmis nebuvo susipažinusi, tačiau penktadienio vakarą apie šią sporto šaką buvo galima sužinoti labai daug. Per beveik penkių valandų transliaciją buvo galima stebėti geriausias šokėjas iš viso pasaulio.

Lietuvė Dominika Banevič nuo pat varžybų pradžios atrodė labai užtikrintai, pasitikinti savimi ir nestokojanti geros nuotaikos. Pirmoji kova prieš prancūzę baigėsi lygiosiomis, tačiau tuomet iki finalo nužygiavo be didesnių sunkumų. Iš viso Nicka penktadienio vakarą dalyvavo šešiose kovose, žemiau galite matyti visus rezultatus:

Varžovė Šalis Etapas Rezultatas
Sya Dembele – SYSSY Prancūzija Grupių etapas 1:1 (4:5, 7:2)
Logan Edra – LOGISTX JAV 2:0 (5:4, 8:1)
Rachael Gunn – RAYGUN Australija 2:0 (9:0, 9:0)
Zeng Yingying – YING ZI Kinija Ketvirtfinalis 3:0 (9:0, 8:1, 9:0)
Liu Qingyi – 671 Kinija Pusfinalis 2:1 (7:2, 4:5, 7:2)
Ami Yuasa – AMI Japonija Finalas 0:3 (3:6, 4:5, 4:5)

Dominikos Banevič kelias link 2024 m. Paryžiaus vasaros olimpinių žaidynių sidabro medalio

Dominika Banevič „Nicka“ pripažinimo susilaukė 2023 metais, kai būdama 16-os pasaulio čempionate iškovojo aukso medalį. Tais pačiais 2023 m. Europos žaidynėse iškovojo bronzos medalį, o vėliau tapo ir Europos čempione. Į Paryžiaus olimpines žaidynes lietuvė atvyko turėdama antrą geriausią reitingą – aukščiau buvo tik kinė Liu Qingyi, su kuria teko kovoti pusfinalyje.

Breiko varžybas lietuvė pradėjo gana stiprioje grupėje, kur teko susikauti su prancūze Syssy, taip pat aukštą lygį parodžiusia amerikiete. Tik australė grupėje buvo ryški autsaiderė, kuri ir pralaimėjo visas trejas kovas. Pirmoji kova lietuvei baigėsi lygiosiomis 1:1, nors pagal bendrą teisėjų įvertinimą Dominika susilaukė daugiau balsų. Kitas dvi kovas Nicka laimėjo užtikrintai bei žengė į ketvirtfinalį.

Atkrintamąsias Dominika Banevič pradėjo ketvirtfinalyje prieš kinę Zeng Yingying. Čia varžovė neturėjo jokių šansų – lietuvė laimėjo 3:0, o teisėjų įvertinimas – 26:1. Pusfinalyje laukė pirmą reitingą turinti varžovė, prieš kurią šiais metais Dominika buvo pralaimėjusi. Vis tik, svarbiausioje gyvenimo kovoje atsirevanšuoti pavyko – lietuvė finale. Nors pagal raundus laimėjo 2:1, bendrai pasiekta pergalė gana užtikrintai – 18:9.

Finale laukė kova prieš trečią reitingą turinčią japonę Ami Yuasa. Abi šokėjos surengė įspūdingą pasirodymą, kas atsispindėjo ir teisėjų vertinime. Nors Nicka pralaimėjo 0:3, bendras įvertinimas 16:11. Dvejuose raunduose buvo vos vieno balso skirtumas. Visų varžybų metu teisėjavo tie patys devyni teisėjai. Finale japonas, vokietis ir ukrainietis visus tris raundus atidavė Ami, tuo tarpu amerikietis ir brazilas visus tris raundus skyrė lietuvei. Kitų keturių teisėjų nuomonės išsiskirdavo, o pergalė galiausiai atiteko japonei Ami Yuasa.

Į Lietuvą Dominika parveža sidabro medalį, o čia jos laukia ne tik malonus sutikimas, bet ir valstybės įsteigta premija. Kaip ir Mykolui Aleknai, taip ir Dominikai Banevič už sidabro medalį atiteks vienkartinė 83 875 Eur. premija. Už aukso medalį būtų atitekę 167 695 Eur. Galima priminti, kad pagal vienkartinių premijų dydį už medalius, Lietuva patenka į pirmą dešimtuką tarp visų olimpinėse žaidynėse dalyvaujančių šalių. Atletams taip pat bus skiriamos stipendijos, o baigus karjerą – renta.