Pirmadienį spalio 4 dieną prasidėjo FIBA Čempionų lyga, o šio turnyro sezonas atidarytas buvo Burgos „San Pablo“ ir Stambulo „Besiktas“ rungtynėmis. Trečiadienį spalio 7 dieną pirmas savo rungtynes sužais ir vienintelė komanda iš Lietuvos – Vilniaus „Rytas“. FIBA Čempionų lyga įkurta buvo 2016-17 metų sezone, o pirmaisiais čempionais tapo Tenerifės „Iberostar“ komanda, kurioje tuo metu žaidė Marius Grigonis. Jis tapo finalinio ketverto MVP ir kitą sezoną persikėlė į Berlyno „Alba“ komandą.
Paskutinius du sezonus iš eilės čempionais tapo jau minėta Burgos komanda, kuri kartu su „Besiktas“ ir Oldenburgo „EWE Basket“ yra „Ryto“ priešininkės H grupėje. Šių metų turnyro formatas ir vėl bus kitoks nei buvo anksčiau, o plačiau su juo galėsite susipažinti šiame straipsnyje. Čia taip pat aptarsime Vilniaus „Ryto“ grupę ir perspektyvas. Lietuvius, kurie atstovauja kitoms komandoms, FIBA Čempionų lygos tvarkaraštį, turnyro favoritus ir pateiksime prognozes.
FIBA Čempionų lygos tvarkaraštis ir formatas
Kai buvo įkurta FIBA Čempionų lyga, ji išsiskyrė tuo, kad sezono pradžioje buvo formuojamos itin didelės grupės – tuo metu turnyre dalyvavo net 40 komandų ir visos jos buvo suskirstytos į penkias grupes po 8 komandas. Tai reiškė, kad kiekviena komanda per sezoną sužais mažiausiai 14 rungtynių. 2016-17 metų sezone šiame turnyre žaidė ir Klaipėdos „Neptūnas“ bei Utenos „Juventus“. 2017-18 metų sezone komandų jau buvo mažiau – 32, tačiau formatas beveik nesikeitė – 4 grupės po 8 komandas ir vėl mažiausiai 14 rungtynių per sezoną.
Kai jau atrodė, kad formatas nusistovėjo, prie FIBA Čempionų lygos buvo viliojamos prisijungti vis garsesnės komandos, netikėtai užklupusi pandemija privertė lygos organizatorius pakeisti formatą. Praėjusį sezoną grupėje buvo tik 4 komandos ir, pavyzdžiui, Vilniaus „Rytas“ sužaidė tik 6 rungtynes vietoje 14, kurios ankstesniais sezonais buvo garantuojamos. Toks formato pasikeitimas labai skaudžiai kainavo komandoms, kurios neišėjo iš grupės ir sezoną Europoje privalėjo baigti sausio mėnesį.
Šiais metais situacija panaši, tačiau komandoms suteikiama daugiau galimybių pratęsti sezoną patekus į TOP16. Iš viso turnyre dalyvauja 32 komandos, 8 grupės po 4 komandas. Pirmą vietą užėmusi komanda iš karto patenka į TOP16, tuo tarpu paskutinę vietą užėmusi komanda pasirodymą turnyre baigia grupės etapuose. Antrą ir trečią vietas užėmusios komandos žais su kitos grupės antrąją bei trečiąją vieta iki dviejų pergalių ir laimėtoja pateks į TOP16, kur jau vietą turės pirmą vietą grupėje užėmusios komandos. TOP16 sudarys keturios grupės po 4 komandas iš kurių po dvi pateks į TOP8, kur bus žaidžiama iki dviejų pergalių. Finaliniame ketverte bus žaidžiama po vienas rungtynes pusfinaliuose, dėl trečios vietos ir finale.
FIBA Čempionų lygos tvarkaraštis
Kadangi turnyre yra net 8 grupės, tvarkaraštis tikrai nėra įtemptas. Pirmas turas bus sužaistas spalio 4 – 6 dienomis, o paskutinės grupės rungtynės bus žaidžiamos gruodžio 21 – 22 dienomis. Tai reiškia, kad paskutinę vietą užėmusi komanda jau gruodžio pabaigoje baigs sezoną Europoje. Atkreipti dėmesį reikia ir į tai, kad nuo antro turo komandos žais kas antrą savaitę – vieną savaitę 16 komandų, kitą savaitę kitos 16 komandų.
Dėl patekimo į TOP16 komandos papildomas rungtynes žais sausio mėnesį, o finalo data numatyta gegužės 15 sekmadienį. Kaip matome, FIBA Čempionų lygos tvarkaraštis tikrai nebus perpildytas rungtynėmis. Turint omenyje ir tai, kad bus daromi langai, kurių metu žais krepšinio rinktinės dėl patekimų į Europos bei pasaulio čempionatus. Tačiau, tai nereiškia, kad FIBA Čempionų lyga susilauks mažiau dėmesio iš lažybininkų. Turnyre dalyvauja daug panašaus lygio komandų, todėl statymai bus kaip tik įdomūs ir intriguojantys.
Oldenburgo EWE Basket
Praeitą sezoną „EWE Basket“ Vokietijos čempionate po reguliaraus sezono buvo trečioje vietoje, į priekį praleidusi tik Eurolygoje rungtyniaujančias „Alba“ ir „Bayern“ komandas. Tačiau, prasidėjus atkrintamosioms ketvirtfinalyje 1-3 pralaimėjo prieš Ulmo „Ratiopharm“ komandą. Oldenburgo komanda į FIBA Čempionų lyga sugrįžta po dviejų metų pertraukos, o viena iš labiausiai komandos fanus džiuginančių žinių yra tai, kad buvo pratęsta sutartis su klubo legenda. 38 metų Rickey Paulding komandoje žais jau penkioliktą sezoną, 2007 metais prisijungęs prie komandos jis taip niekada ir nebuvo niekur išvykęs.
Iš praeito sezono sudėtyje liko penki žaidėjai, tačiau pasipildyta solidžiais pirkiniais, kurie tikrai nenusilpnins komandos. Svarbus aspektas yra tai, kad prie komandos vairo stovinčiam Mladenui Drijenciciui tai jau bus šeštas sezonas. Vienas iš svarbiausių žaidėjų ateinantį sezoną bus Maxas Heideggeris, kuris savo pirmą profesionalios karjeros sezoną praleido Izraelyje, Hercilijos „Bnei“ komandoje. Debiutas buvo tikrai puikus, rinko net po 18,2 taškus per rungtynes, o prieš Haifos „Maccabi“ įmetė net 43. M. Heideggeris priklauso Tel Avivo „Maccabi“ komandai, todėl ir į „EWE Basket“ atvyksta nuomos pagrindais.
Kitas svarbus žaidėjas bus Bennetas Hundtas, praėjusį sezoną žaidęs Bambergo „Brose Basket“ komandoje ir ne kartą per rungtynes atlikęs daugiau nei 10 rezultatyvių perdavimų. Taip pat, prie komandos prisijungė Lenkijos krepšinio rinktinės atstovas Michalas Michalakas, TJ Holyfieldas, Alenas Pjanicius ir Tai Odiase. Panašu, kad šis Vokietijos klubas dėl 2-3 vietos grupėje pakovoti tikrai galės.
Burgos „San Pablo“
Čempionų gretose iš praeitų metų liko 6 žaidėjai, atsisveikinti teko su Thadu McFaddenu, kuris FIBA Čempionų lygoje rinko po 10,1 taškus, Omaru Cooku – 3,8 taškai per rungtynes ir 6,6 rezultatyvūs perdavimai, Alexu Barrera – 3 taškai per rungtynes, Miqueliu Salvo – 5,7 taškai per rungtynes, Kenu Hortonu – 9,7 taškai ir 3,8 atkovoti kamuoliai, Jordanu Sakho – 4,4 taškai ir 3,2 atkovoti kamuoliai. Taip pat, komandą paliko vienas iš svarbesnių žaidėjų – Jasielis Rivero, per rungtynes vidutiniškai rinkęs po 12,8 taškus, 6,8 atkovotus kamuolius ir buvo pirmas pagal naudingumą komandoje.
Vis tik, matome labai svarbius žaidėjus, kurie ir sudaro komandos branduolį – rezultatyviausias komandos žaidėjas Vitoras Benite, Alexas Renfroe, Dejanas Kravicas ir kiti. Jeigu pažiūrėtume į žaidėjus, kurie papildys komandą, tai išskirti reikėtų Aleksej Nikolic, Tyrus McGee ir Suleiman Braimoh. A. Nikolicius vasarą su Slovėnijos rinktine žaidė Olimpinėse žaidynėse, T. McGee praeitą sezoną žibėjo Žemutinio Naugardo komandoje, o S. Braimoh atvyksta iš Jeruzalės „Hapoel“, kur praeitą sezoną rinko po 15 taškų ir 7 atkovotus kamuolius per rungtynes. Trečią kartą iš eilės turnyrą laimėti bus bandoma su nauju treneriu. Du metus komandoje dirbęs Joanas Penarroya stojo prie „Valencia“ komandos vairo, o jį pakeitęs Zanas Tabakas, kaip žaidėjas tris kartus tapo Eurolygos, o 1995 metais NBA čempionu.
Burgos klubas be jokių abejonių yra grupės favoritas, kuris užtikrintai turėtų užimti pirmą vietą ir dėl antros bei trečios vietos palikti aiškintis likusias komandas.
Stambulo „Besiktas“
Tai viena iš garsesnių grupės komandų, tačiau paskutiniu metu nelabai pasižyminti skambiomis pergalėmis ir aukštais rezultatais. Praeitą sezoną Turkijos reguliarųjį sezoną baigė penktoje vietoje ir pusfinalyje 0-3 pralaimėjo prieš „Anadolu Efes“. Į FIBA Čempionų lygą „Besiktas“ grįžta po metų pertraukos, pirmuose keturiuose sezonuose komanda nueidavo iki atkrintamųjų.
Trys didžiausi praradimai yra Alperenas Sengunas, kuris išvyko į Hjustono „Rockets“, Sehmus Hazeras persikėlė į Stambulo „Fenerbahce“, o Jamesas Blackmonas į Izmiro „Pinar Karsiyaka“ komandą. Žvelgiant į pasistiprinimą, labai sunku vertinti atvykstančius žaidėjus, kadangi dauguma jų dar tik debiutuos Europoje. Trevonas Bluiettas, Joshas Reavesas, Jordanas Bone pirmus savo profesionalius karjeros metus praleido G lygoje, todėl tai yra rizikingi pirkiniai. Dedricas Lawsonas irgi debiutuos Europoje, praeitą sezoną žaidė Pietų Korėjos čempionate.
„Besiktas“ komandoje išvysti galėjome praėjusio sezono Kauno „Žalgirio“ komandos narį Steve Vasturia. Žaidėjas jau buvo susitaręs su komanda, tačiau vėliau pranešė, kad į Stambulą neatvyks ir yra tikimybė, kad baigs krepšininko karjerą. Kitas komandos pirkinys užgožia visus naujokus ir tai be jokių abejonių bus svarbiausias „Besiktas“ žaidėjas – Rondae Hollis-Jeffersonas. Neblogai karjerą pradėjęs NBA, paskutinius sezonus sunkiai rasdavo sau vietą „Raptors“, po to ir „Trail Blazers“ komandose. Nors tai žaidėjas irgi debiutuojantis Europoje, žaidimo lygis yra aukštesnis už visų kitų naujokų.
Stambulo komanda atrodo labiausiai nenuspėjama, nes daug nepatikrintų žaidėjų, kurie gali arba labai nustebinti arba nuvilti. Dėl tokių komandų FIBA Čempionų lygos lažybos tampa dar sunkiau nuspėjamomis ir tuo pačiu dar įdomesnėmis.
Vilniaus „Rytas“
Labai sunkų praėjusį sezoną turėjęs sostinės klubas atrodė, kad šiuos metus pasitinka visai kitaip. Vasarą buvo atlikti tikrai geri namų darbai, išsaugotas visas branduolys bei įsigyti du aukšto lygio lietuviai – Margiris Normantas ir Vaidas Kariniauskas. Kai jau atrodė, kad komandos sudėtis beveik sukomplektuota, skaudžią traumą patyrė Jarvis Williams. Dėl dalinio Achilo sausgyslės plyšimo į aikštelę J. Williams sugrįš jau nebent tik sezono pabaigoje.
Dėl riboto biudžeto „Rytas“ buvo priverstas suktis iš padėties, kadangi jiems reikėjo dar vieno gynėjo ir dabar jau aukštaūgio, į komandą atvyko antros Adrijos lygos MVP – Marko Tejic ir Kenneth J. Smith Jr., praeitą sezoną užbaigęs Limožo „CSP“ komandoje. Pagal sudėtį „Rytas“ tikrai pajėgus kautis dėl antros vietos grupėje, tačiau viskas labai priklauso nuo to, kaip komandai pavyks sustatyti gynybą. Tiek „EWE Basket“, tiek „Besiktas“ turi stiprių individualių žaidėjų, kuriuos galima stabdyti tik komandinės gynybos dėka. Sezono pradžia „Ryto“ komandai tikrai nėra lengva, tačiau žvelgiant į perspektyvas, „Rytas“ turėtų užimti antrą arba trečią vietą.
Lietuviai FIBA Čempionų lygoje
Be Vilniaus „Ryto“ komandoje rungtyniaujančių lietuvių, FIBA Čempionų lygoje taip pat išvysime Eimantą Bendžių ir Tomą Dimšą. E. Bendžiaus atstovaujamos Sasario „Dinamo“ komandos galimybės turnyre vertinamos daug geriau nei T. Dimšos atstovaujamo Trevizo „Nutribullet“ klubo. Džiugu, kad abu žaidėjai turi svarbius vaidmenis komandoje, todėl galime tikėtis iš jų gerų pasirodymų.
Sasario „Dinamo“ žais A grupėje kartu su Tenerifės „Lenovo“, Liudvigsburgo „MHP Riesen“ ir Kamensko „Prometey“ komandomis. Realu, kad E. Bendžiaus komanda šioje grupėje užims antrą vietą.
T. Dimšos Trevizo „Nutribullet“ žais D grupėje kartu su Rygos „VEF“, Atėnų „AEK“ Sombathėjaus „Falco“ komandomis. Čia nėra ryškios favoritės ir dėl to grupė atrodo labai intriguojanti. Trevizo klubas turi visus šansus kovoti dėl vietos TOP16 etape.
Lietuvių FIBA Čempionų lygoje galėjome matyti ir daugiau. Pirmiausia, Utenos „Juventus“ paskutinėse atrankos rungtynėse pralaimėjo prieš Talino „Kalev“ komandą. O naujojo Lietuvos krepšinio rinktinės trenerio Kazio Maksvyčio treniruojama Permės „Parma“ komanda, kurioje žaidžia Adas Juškevičius bei Eigirdas Žukauskas, irgi paskutinėse atrankos rungtynėse pralaimėjo prieš „Prometey“.