Futbolas

FIFA moterų pasaulio futbolo čempionatas 2023 m. – apžvalga ir prognozės

Liepos mėnesį prasideda 2023 m. FIFA moterų pasaulio futbolo čempionatas. Tai bus devintas čempionatas istorijoje – pirmą kartą įvyko 1991 metais ir yra organizuojamas kas ketverius metus. Paskutinius du čempionatus laimėjo JAV moterų rinktinė, o iš viso laimėjo net keturis kartus – 1991, 1999, 2015 ir 2019 m. Po kartą čempionėmis tapo norvegės, japonės ir du kartus čempionatą laimėjo vokietės.

2023 m. FIFA moterų pasaulio futbolo čempionatas pirmą kartą vyks dvejose šalyse – Australijoje ir Naujoje Zelandijoje. Taip pat, pirmą kartą žais 32 komandos – aštuoneriomis daugiau nei praeitame čempionate. Išskirti reikia ir tai, kad šių metų prizinis fondas yra 110 mln. JAV dolerių ir tai net 80 mln. JAV dolerių daugiau nei 2019 metais. Prieš ketverius metus čempionėms atiteko 4 mln. JAV dolerių, tuo tarpu šiais metais čempionato laimėtojoms atiteks 10 mln. JAV dolerių, o už antrą vietą – 7.5 mln. JAV dolerių, kas yra penkiais milijonais daugiau nei 2019 m.

Antrą kartą titulo ginti atvykstanti JAV rinktinė kartelę išsikėlusi labai aukštai. 2019 metais komanda iškovojo visas 7 pergales, įmušė 26 įvarčius ir praleido tik 3. Įspūdingą pasirodymą surengusi rinktinė yra laikoma viena iš pagrindinių favoričių ir šiais metais. Finale prieš JAV pralaimėjo Nyderlandų rinktinė, o trečią vietą iškovojo angles įveikusi Švedijos rinktinė.

Artėjančiame moterų pasaulio futbolo čempionate bus labai įdomu pamatyti, kaip dar labiau pakilo susidomėjimas moterų futbolu. 2019 metais atkrintamąsias stebėjo tikrai didelis kiekis žiūrovų – nuo 20 iki 50 tūkstančių, o finale tarp JAV ir Nyderlandų Liono stadionas buvo visiškai pilnas – finalą stebėjo beveik 58 tūkst. žiūrovų. Šiais metais finalas vyks Sidnėjuje esančiame Australijos stadione, kuris talpina 83,5 tūkst. žiūrovų.

FIFA moterų pasaulio futbolo čempionato tvarkaraštis ir formatas

Po praeito moterų pasaulio futbolo čempionato buvo patvirtinta, kad dalyvaujančių rinktinių skaičius didėja nuo 24 iki 32. Iš viso bus aštuonios grupės po keturias komandas, iš kiekvienos grupės po dvi geriausias pateks į aštuntfinalį. Iš viso sužaistų rungtynių skaičius padidės nuo 52 iki 64.

Šešios vietos čempionate atiteko Azijai, po keturias vietas Afrikai ir CONCACAF (Šiaurės Amerika, Centrinė Amerika ir Karibai), trys vietos Pietų Amerikai, viena vieta Okeanijai, vienuolika Europai ir likusias tris vietas išsidalino komandos sužaidusios papildomą atrankos etapą. Viena iš trijų vieta atiteko Portugalijai, šios šalies rinktinė finale įveikė Kamerūną, kitą vietą iškovojo Haitis – finale įveikė Čilės rinktinę, o paskutinis kelialapis atiteko Panamos rinktinei, kuri finale įveikė Paragvajų.

Liepos 20 d. prasidedantis FIFA moterų pasaulio futbolo čempionatas tęsis mėnesį laiko – finalo data numatyta rugpjūčio 20 d. Pilnas čempionato tvarkaraštis:

– Liepos 20 d. – rugpjūčio 3 d. – grupių etapas
– Rugpjūčio 5 – 8 d. – aštuntfinaliai
– Rugpjūčio 11 – 12 d. – ketvirtfinaliai
– Rugpjūčio 15 – 16 d. – pusfinaliai
– Rugpjūčio 19 d. – rungtynės dėl trečios vietos
– Rugpjūčio 20 d. – finalas

Miestai ir stadionai, kur vyks čempionatas

Balsavimas, kur vyks čempionatas vyko tarp Naujosios Zelandijos su Australija ir Kolumbijos. Iš 35 balsavusių, 22 balsus surinko Australija ir Naujoji Zelandija. Kur vyks 2027 m. FIFA moterų pasaulio futbolo čempionatas kol kas nėra aišku, tačiau organizuoti norą išreiškė Belgija ir Vokietija, kartu su Nyderlandais. Taip pat Pietų Afrika, Brazilija bei Meksika su JAV.

Šių metų pasaulio čempionatas vyks devyniuose miestuose – penkiuose Australijos ir keturiuose Naujosios Zelandijos. Iš viso bus naudojama dešimt skirtingų stadionų – didžiausias talpina 83,5 tūkst. žiūrovų, o mažiausias beveik 18,4 tūkst.

Australija

Didžiausiame čempionato stadione vyks kelios atkrintamųjų rungtynės, vienas pusfinalis bei finalas. Australijos stadionas esantis Sidnėjuje talpina 83,5 tūkst. žiūrovų. Sidnėjuje yra dar vienas stadionas – „Sidnėjaus futbolo stadionas“, kuris talpina 42,5 tūkst. žiūrovų. Visi Australijos miestai ir stadionai, kuriuose vyks čempionatas:

• Sidnėjus – Australijos stadionas – 83,5 tūkst. žiūrovų, Sidnėjaus futbolo stadionas – 42,5 tūkst. žiūrovų.
• Brisbenas – „Lang Park“ stadionas – 52,3 tūkst. žiūrovų.
• Melburnas – „Melbourne Rectangular“ stadionas – 30 tūkst. žiūrovų.
• Pertas – „Perth Rectangular“ stadionas – 22,2 tūkst. žiūrovų.
• Adelaidė – „Hindmarsh“ stadionas – 18,4 tūkst. žiūrovų

Naujoji Zelandija

FIFA moterų pasaulio futbolo čempionatas vyks keturiuose Naujosios Zelandijos miestuose. Didžiausias stadionas yra Oklande – talpina 48,3 tūkst. Šioje šalyje vyks A, C, E, G grupių rungtynės, taip pat dvejos aštuntfinalio rungtynės, du ketvirtfinaliai ir pusfinalis. Visi Naujosios Zelandijos stadionai, kuriuose vyks čempionatas:

• Oklandas – „Eden Park“ stadionas – 48,3 tūkst. žiūrovų.
• Velingtonas – „Wellington Regional“ stadionas – 39 tūkst. žiūrovų.
• Dunedinas – „Forsyth Barr“ stadionas – 28,7 tūkst. žiūrovų.
• Hamiltonas – „Waikato“ stadionas – 25,1 tūkst. žiūrovų.

FIFA moterų pasaulio futbolo čempionato grupių apžvalga

Kadangi šiame čempionate matysime rekordinį dalyvių skaičių, tuo pačiu atsirado papildomų galimybių silpnesnėms rinktinėms patekti į pasaulio čempionatą. Net aštuonios rinktinės FIFA pasaulio moterų futbolo čempionate žais pirmą kartą – Filipinai, Vietnamas, Marokas, Zambija, Haitis, Panama, Portugalija ir Airija.

Žvelgiant į grupes, daugelio dėmesys krinta į E grupę, kurioje susitiks praeitų metų finalininkės – JAV ir Nyderlandai bei čempionate debiutuojančios rinktinės iš Portugalijos ir Vietnamo. Intriguojančiai atrodo ir F grupė, kurioje žais 5-ą reitingą turinti Prancūzija, 8-ą reitingą turinti Brazilija ir kur kas silpnesnės rinktinės iš Jamaikos ir Panamos.

A grupė

– Naujoji Zelandija
– Norvegija
– Filipinai
– Šveicarija

12-ą reitingą turinti Norvegijos rinktinė yra šios grupės favoritė. Praeitame čempionate Norvegija tik ketvirtfinalyje iškrito prieš angles, o pati šalis turi gilias moterų futbolo tradicijas – 1995 m. pavyko tapti pasaulio čempionėmis. Debiutuojanti Filipinų rinktinė grupėje yra pati silpniausia ir panašu, kad yra labai mažai šansų ne tik galvoti apie kitą etapą, bet ir pakovoti dėl trečios vietos.

Daugiausiai intrigos šioje grupėje bus kovojant dėl antros vietos – nors Šveicarija už Naująją Zelandiją turi aukštesnį FIFA moterų rinktinės reitingą (20 ir 26), nereikia pamiršti, kad Naujosios Zelandijos rinktinė žais palaikoma savų žiūrovų. Praeitame pasaulio čempionate šveicarės nedalyvavo, o Naujoji Zelandija pralaimėjo visas trejas rungtynes grupėje.

Atsižvelgiant į pastarųjų metų rinktinių pasiekimus, daugiau šansų į kitą etapą žengti turi Šveicarija, tačiau namų atmosfera gali suteikti papildomo pasitikėjimo savimi. Nei vienos iš šių dviejų komandų patekimas į aštuntfinalį nenustebintų. Dar daugiau įdomumo prideda tai, kad būtent trečiosios grupės rungtynės bus žaidžiamos tarp Naujosios Zelandijos ir Šveicarijos.

B grupė

– Australija
– Airija
– Nigerija
– Kanada

Australija turi gana aukštą FIFA reitingą – 10, tačiau Kanada yra dar aukščiau ir turi 7-ą reitingą. Vis tik, atsižvelgiant į tai, kad Australija žaidžia namuose, ši rinktinė turi daugiau šansų užimti pirmą vietą grupėje. Tarp Australijos ir Kanados vyks paskutinis mačas grupėje, todėl didelė tikimybė, kad jame ir spręsis, kuri komanda užims pirmą vietą. 2019 m. Australija aštuntfinalyje po 11 m baudinių serijos nusileido Norvegijai, o Kanada tame pačiame etape iškrito prieš švedes.

Sumaišties grupėje gali įnešti pasaulio čempionate debiutuojanti Airijos rinktinė. Šiuo metu Airija turi 22-ą FIFA reitingą ir turi daugiau šansų pateikti staigmenų nei Nigerija. Ši Afrikos valstybė yra laikoma grupės autsaidere – 2019 m. čempionate grupių etape pavyko iškovoti vieną pergalę ir aplenkti Pietų Korėją, o aštuntfinalyje 0-3 buvo nusileista Vokietijai. Jeigu Australija ir Kanada nepateks į aštuntfinalį, bus galima vadinti kaip viena grupių etapo staigmenų.

C grupė

– Kosta Rika
– Japonija
– Ispanija
– Zambija

C grupė atrodo viena iš silpnesnių – nors pirmos dvi komandos tikrai solidžios, Ispanija yra šeštoje FIFA reitingo vietoje, o Japonija vienuoliktoje, tačiau nei Kosta Rika, nei pasaulio čempionate debiutuojanti Zambijos rinktinė staigmenų čia pateikti tikrai neturėtų. Ispanės 2019 m. aštuntfinalyje nusileido amerikietėms ir ankstyvas pasitraukimas iš čempionato tikrai neatspindi komandos stiprumo. Šiame čempionate Ispanija išskiriama kaip viena iš trijų stipriausių rinktinių.

Pažymėti galima tai, kad Ispanija galėjo turėti labai didelių problemų čempionatui dar neprasidėjus. 15 žaidėjų buvo paskelbusios, kad jų neįtrauktų į Ispanijos rinktinės sąrašą, kaip protestas prieš Ispanijos futbolo federaciją. Vis tik, kai kurios žaidėjos pakeitė nuomonę ir čempionate turėtume matyti „FC Barcelona“ komandos trijulę Aitana Bonmati, Mariona Caldentey ir Ona Batlle. Tačiau, kitos trys komandos draugės į čempionatą nevyks – Patri Guijarro, Mapi Leon ir Sandra Panos.

Labiausiai Ispanijos rinktinės fanai turėtų džiaugtis dėl to, kad prie rinktinės prisijungė viena geriausių pasaulio futbolininkių, 2021 ir 2022 m. „Ballon d’Or Féminin“ laimėtoja Alexia Putellas.

Japonės 2019 m. čempionatą irgi baigė aštuntfinalyje, kur 1:2 nusileido finalininkėms iš Nyderlandų. 11-ą FIFA reitingą turinti rinktinė turi didelius šansus žengti į kitą etapą – nei Kosta Rika, nei Zambija didelio pasipriešinimo sukelti neturėtų.

D grupė

– Anglija
– Haitis
– Danija
– Kinija

Ketvirtoje FIFA reitingo vietoje esanti Anglijos rinktinė yra ryški šios grupės favoritė. Daugelio ekspertų Anglija matoma netgi turnyro finale, kuriame niekada nėra žaidusi. Praeitame čempionate Anglija liko ketvirtoje vietoje, o 2015 m. užėmė trečią vietą. Septynios žaidėjos bus iš 2019 m. čempionato, o net 16 žaidėjų iš 2022 m. Europos čempionato, kuriame anglės tapo čempionės. Vis tik, be nuostolių į čempionatą atvykti nepavyks – nematysime EURO 2022 m. geriausios žaidėjos Beth Mead, kuri nespėjo atsigauti po traumos. Nebus ir Anglijos rinktinės kapitonės Leah Williamson.

Dėl antros vietos grupėje turėtų kautis Danija ir Kinija – abi yra šalia viena kitos FIFA reitinge (12 ir 13), tačiau daugiau šansų aštuntfinalyje pamatyti skiriama Danijos rinktinei. Kinija turi gilias moterų futbolo tradicijas – čia vyko pirmasis pasaulio čempionatas, o antrą kartą suorganizuotas buvo ir 2007 metais. 1999 m. Kinija po 11 m baudinių serijos finale nusileido JAV ir daugiau pasiekti finalo nebepavyko.

Pasaulio čempionate debiutuojanti Haičio rinktinė kalnų nuversti tikrai neturėtų. Vos 53-ią reitingo vietą turinti rinktinė čia atvyksta sukovoti iki galo ir pasisemti naujos patirties, tačiau nebūtų keista, jeigu grupių etapą baigtų su visais trimis pralaimėjimais.

E grupė

– JAV
– Vietnamas
– Nyderlandai
– Portugalija

Dar čempionatui neprasidėjus, jau daug dėmesio gauna JAV rinktinė. 2019 m. JAV rinktinei pavyko apginti čempionių titulą ir pavyko pasiekti tai, ką 2003 ir 2007 m. padarė Vokietijos rinktinė. Vis tik, niekam dar nėra pavykę laimėti trijų pasaulio moterų futbolo čempionatų iš eilės, todėl JAV rinktinei ši vasara gali būti istorinė.

JAV į pasaulio čempionatą atsiveža geriausias 2019 m. žaidėjas – naudingiausia čempionato žaidėją Megan Rapinoe bei Alex Morgan. Dėl traumos rinktinei nepadės Catarina Macario, tačiau sudėtis bus labai solidi. Vyriausias rinktinės treneris Vlatko Andonovski siekė suderinti patirtį su jaunomis, didele energija pasižyminčiomis žaidėjomis. Pavyzdžiui, Savannah DeMelo nebuvo sužaidusi nei vienų rungtynių už JAV rinktinę, tačiau pateko į galutinė sudėtį. Pamatysime ir jaunąją šalies talentę – Alyssa Thompson. 18-metė 2023 m. pirmuoju šaukimu buvo pašaukta JAV moterų futbolo lygoje.

Įdomu tai, kad burtai lėmė, jog E grupėje susitiks 2019 m. finalininkės. Tačiau tuo pačiu užsivėrė durys kitoms dvejoms rinktinėms pagalvoti apie atkrintamąsias. Pasaulio čempionate debiutuojančios Portugalijos ir Vietnamo rinktinės iš karto gaus iššūkį žaisti prieš geriausias paskutinio pasaulio čempionato komandas. Jeigu iš Vietnamo daug nesitikima, tai Portugalijos rinktinė gali mesti bent minimalų iššūkį. Vis tik, tiek Nyderlandai, tiek JAV yra matomi aštuntfinalyje ir dar toliau.

F grupė

– Prancūzija
– Jamaika
– Brazilija
– Panama

F grupė įdomi dėl Prancūzijos ir Brazilijos rinktinių susitikimo, tačiau daugiau intrigos čia būti neturėtų. Jamaika ir pasaulio čempionate debiutuojanti Panamos rinktinė neprilygsta meistriškumu grupės favoritėms, todėl staigmenų iš šių komandų laukti tikrai nereikėtų. Panašu, kad Prancūzija ir Brazilija žais dėl pirmos vietos grupėje, o Jamaikos ir Panamos rinktinių rungtynės bus dėl garbės – kas užims trečią vietą.

Prancūzija į čempionatą atvyksta be Marie-Antoinette Katoto, tačiau vis tiek yra priskiriama prie vienų iš stipriausių čempionato komandų. 2019 m. ketvirtfinalyje prancūzės nusileido JAV rinktinei, o 2022 m. moterų Europos futbolo čempionate pusfinalyje 1:2 nusileido vokietėms.

Užimti pirmą vietą F grupėje svarbu, nes aštuntfinalyje antrą vietą užėmusi komanda žais prieš H grupės pirmą komandą, kuri tikėtina, kad bus Vokietija. Siekiant išvengti vokiečių, Brazilijos ir Prancūzijos rinktinių susitikimas grupių etape turėtų būti itin įdomus.

G grupė

– Švedija
– Pietų Afrika
– Italija
– Argentina

Kaip ryškias favorites šioje grupėje išskirti galima švedes. 2019 m. tik pusfinalyje po pratęsimo nusileido Nyderlandų rinktinei, o 2022 m. Europos čempionate pusfinalyje nepasipriešino anglėms. Vis tik, solidų žaidimą demonstruojanti rinktinė turėtų užtikrintai užimti pirmą vietą grupėje, o aštuntfinalis irgi nėra tas etapas, kurio tikimasi iš šios komandos. Tikslai yra kur kas aukštesni.

Panašu, kad Italija ir Argentina turėtų žaisti dėl antros vietos grupėje, tačiau italės yra kur kas aukštesnio lygio ir patekti į aštuntfinalį sunku neturėtų būti. 2019 m. Argentinos rinktinė neiškovojo nei vienos pergalės grupių etape, tuo tarpu šiais metais nesėkmių serija turėtų būti nutraukta prieš Pietų Afrikos rinktinę, kuri yra tik 53-ioje FIFA reitingo vietoje.

H grupė

– Vokietija
– Marokas
– Kolumbija
– Pietų Korėja

H grupėje daug intrigos išvysti neturėtume – iš Vokietijos galima tikėtis trijų užtikrintų pergalių, tuo tarpu Kolumbija ir Pietų Korėja turėtų kovoti dėl antros vietos grupėje. Vokietės šiame pasaulio čempionate matomos kaip vienos iš favoričių, o prie tokių prognozių prisidėjo ir 2022 m. Europos čempionato žygis iki finalo, kur 1:2 po pratęsimo pralaimėjo prieš Angliją.

Pasaulio čempionate debiutuojanti Maroko rinktinė yra ryški grupės autsaiderė. Ši rinktinė turi vos 72-ą FIFA reitingą ir žemiau čempionate yra tik Zambija, esanti 77-oje reitingo vietoje. Afrikos valstybei bus puiki patirtis jėgas išbandyti prieš skirtingų žemynų komandas, kadangi sužaista bus prieš Europos, Pietų Amerikos ir Azijos rinktines.

Įdomi kova turėtų vykti tarp Kolumbijos ir Pietų Korėjos – šioms rinktinėms puiki galimybė patekti į atkrintamąsias. 2019 m. Pietų Korėjai čempionatas labai nenusisekė – 14-oje vietoje FIFA reitinge buvusi rinktinė grupių etape pralaimėjo visas trejas rungtynes prieš Nigeriją, Prancūziją ir Norvegiją. Šiais metais puiki galimybė atsitiesti ir ne tik nutraukti pralaimėjimų seriją, bet ir patekti į aštuntfinalį.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *