Lietuvos krepšininkų traumos Robertas Javtokas 7bet sporto statymai
Krepšinis

Traumos, keitusios Lietuvos krepšinio istoriją

Aprašiau dažniausias ir žiauriausias krepšininkų traumas, o dabar pereikime prie konkrečių pavyzdžių. Būtų įdomu suvesti statistiką, bet atrodo, kad Lietuva viena labiausiai kenčianti krepšinio šalis nuo sunkių traumų. Ryškiausius mūsų krepšininkus jos persekioja įvairiais būdais, o čia atrinkau penkias, mano nuomone, didžiausias „Kas jei?“ situacijas Lietuvos krepšinyje.

Arvydas Macijauskas

Lietuvoje turbūt nėra, kas nežino, A. Macijausko, prisimena ir didžioji dalis Europos, bet savo vardą įkalti krepšinio istorijoje Macas galėjo žymiai ryškiau. Deja, traumos negailestingai suvalgė „Kalašnikovo“ karjerą.

Sunku patikėti, bet realiai A. Macijauskas savo karjerą baigė 26-erių, nors oficialiai apie tai paskelbė 30-ties. 26-erių dabar yra Tadas Sedekerskis ar Arnoldas Kulboka ir mes vis dar juos vadiname perspektyviais…

Macas per tokią trumpą karjerą spėjo dukart tapti LKL čempionu, abusyk tapdamas finalų MVP, laimėjo Europos čempionatą, nužygiavo iki Eurolygos finalo, išrinktas į simbolinį penketą, pravėrė NBA duris. Ir čia tik maža dalis pasiekimų.

Neįtikėtiną metiko gyslelę turėjęs klaipėdietis yra laikomas geriausiu visų laikų Lietuvos snaiperiu, pretenduotų ir į tokį statusą Europoje. Visgi visos negandos Macą pradėjo persekioti 25-erių, kai jis po etapo Vitorijos „TAU Ceramcia“ nusprendė išsibandyti NBA.

Visgi Naujame Orleane lietuvis turėjo labai epizodinį vaidmenį, negana to rūpesčių jam pridarė ir istorinis uraganas „Katrina“. Po metų JAV A. Macijauskas nusprendė grįžti į Europą ir tapo geriausiai apmokamu Senojo žemyno žaidėju Pirėjo „Olympiakos“ klube

Deja, bet savo potencialo snaiperiui nebeleido parodyti traumos. A. Macijauskas sužaidė 2006 m. pasaulio čempionate ir tai buvo paskutinis jo turnyras prieš rimtas traumas.

Maco debiutą Pirėjuje nukėlė sunki Achilo sausgyslės trauma, o kai jis įspūdingai pradėjo 2007-2008 m. sezoną Eurolygoje, jį greitai sustabdė čiurnos trauma, o po to ir nugaros skausmai.

Grįžęs į aikštę Macas nebebuvo tas Macas, kurį visi pažinojome. Galiausiai, A. Macijausko karjerą baigėsi itin liūdnai – besiruošiant sezonui Lietuvoje gynėjui plyšo kelio raiščiai, o dėl šios priežasties „Olympiacos“ ne tik nutraukė sutartį, bet ir nebesumokėjo lietuviui 4,4 mln. eurų.

Ilgai sprendimą priimti delsęs ir dar Kauno „Žalgirio“ bei Lietuvos rinktinės kviestas Macas apie karjeros pabaigą paskelbė 2010 m. dėl stuburo išvaržos. Liūdna. Labai liūdna.

Linas Kleiza

Kleiza karjerą irgi užbaigė anksčiau laiko dėl traumos, nors dar buvo krepšininkui pikiniame amžiuje – 30-ties.

Iki tol kaunietis spėjo turėti įspūdingą karjerą, kuri iš pradžių glaudžiai siejosi su Denverio „Nuggets“ blogiukais. Šalia Alleno Iversono, Carmelo Anthony, Kenyono Martino, Marcuso Camby ir kitų žaidęs lietuvis sugebėjo pelnyti 41 tašką NBA ir ilgą laiką tai buvo geriausias pasirodymas Lietuvos krepšinio istorijoje.

Per NBA lokautą L. Kleiza debiutavo Europoje ir tai darė skambiai tame pačiame „Olympiacos“. 2009-2010 m. sezone puolėjas grąžino Graikijos krepšinio flagmaną į Eurolygos finalą, o pats gavo Alphonso Fordo apdovanojimą.

Įspūdingi metai buvo pažymėti bronza pasaulio čempionate su daugelio nurašyta Lietuvos rinktine ir simboliniu pirmenybių penketu. Ir visa tai – vos 25-erių. Deja, tada viskas pradėjo eiti žemyn.

Kleiza nusprendė grįžti į NBA, kur pasirašė ketverių metų kontraktą su Toronto „Raptors“, bet jau pirmaisiais metais patyrė sunkią kelio traumą, kuri patenka į dažniausiai pasitaikančių traumų sąrašą, dėl kurios praleido Lietuvoje vykusį Europos čempionatą.

Kaip paaiškėjo vėliau, ta trauma tapo kertine L. Kleizos karjeroje. Krepšininkui buvo pažeistas kelio sąnarys, prireikė ne vienos operacijos ir nors 2013 m. jis nuvedė Lietuvą iki Europos čempionato finalo, puolėjas niekada nebesijautė taip, kaip prieš 2011 m. patirtą traumą.

Lietuvis paskutinius du sezonus leido Europoje, Stambulo „Fenerbahče“ ir Milano „EA7 Emporio Armani”, bet tai nebebuvo varžovų siaubas L. Kleiza.

Operacijos prailgino L. Kleizos karjerą keliais metais, bet realiai jo šlovė baigėsi 26-erių. Negailestingas amžius tokio talento žaidėjui.

Martynas Andriuškevičius

Sąraše – mažiausiai pasiekęs žaidėjas. Bet galėjo viskas susiklostyti visai kitaip. Ir čia prie traumos reikia pridėti ir požiūrio klausimą.

Jaunimo krepšinyje lygių Lietuvoje neturėjęs M. Andriuškevičius greitai pradėtas lyginti su to meto krepšinio žvaigždėmis, bet sprendimas po debiutinio sezono Kauno „Žalgiryje“ keltis į NBA – nepasiteisino.

Kaunietis vos 19 metų buvo pakviestas 44-uoju šaukimu, tačiau nei Klivlando „Cavaliers“, nei Čikagos „Bulls“ centras neįsitvirtino, o yra prisimenamas tik dėl sunkiai amerikiečiams ištariamos pavardės.

Visgi talento 221 cm ūgio M. Andriuškevičius talento turėjo gerokai daugiau nei susiklostė karjera. Ir tam didelę įtaką turėjo žiauri 2006 m. gruodį patirta trauma. Lietuviui per treniruotę tuomet smogė komandos draugas Awvee Storey.

Po šio incidento krepšininkas buvo paguldytas į reanimaciją, jam diagnozuotas smegenų sutrenkimas, krepšininko karjera pakibo ant plauko.

Šešerias rungtynes NBA sužaidęs M. Andriuškevičius grįžo į Europą, bet nei Ispanijoje, nei Lietuvoje, nei Graikijoje ryškiai nebesužibėjo, o galiausiai karjerą baigė būdamas 33-ejų, paskutiniais sezonais žaidęs jau toli nuo elitinių lygų.

Andriuškevičiaus krepšininko istorija liūdna, bet šildyti turėtų pasaulio čempionato bronza, o po karjeros pabaigos aukštaūgis sugebėjo puikiai integruotis į gyvenimą ir dabar dirba su informacinėmis technologijomis.

Robertas Javtokas

Robinis, „Delfinas“ ir visaip kitaip R. Javtokas buvo vadinamas per savo karjerą, bet nemaža dalis dabartinės krepšinio visuomenės neprisimena, kokio potencialo tai žaidėjas buvo.

Dabar jaunimui labiau dėl bandymo tapti LKF prezidentu žinomas buvęs krepšininkas dar 2001 m. įrašė savo pavardę į pasaulio rekordų knygą – įkrovė kamuolį iš viršaus į 365 cm iškeltą krepšį. Tai – pakartotas pasaulio rekordas.

Tais pačiais metais įspūdingų atletinių duomenų šiaulietį 55-uoju šaukimu į NBA pakvietė San Antonijaus „Spurs“. Visgi Teksaso klubas sutarė su lietuviu jam pasilikti dar sezoną Vilniaus „Lietuvos ryte“, o tai tapo lemtingu įvykiu.

LKL dominavęs 21-erių aukštaūgis 2002 m. pateko į žiaurią avariją su motociklu. Tuomet buvo klausimų, ar R. Javtokas apskritai galės vaikščioti.

Visgi praleidęs 2002-2003 m. sezoną ne tik, kad grįžo ant parketo, bet ir turėjo nuostabią karjerą. Bet, turbūt, ne tokią, kokia ji galėjo būti iki avarijos. Tai, mažiausiai, užkirto jam duris į NBA.

Javtokas galėtų būti kaip pavyzdys po sunkių traumų atsistatantiems žaidėjams. Po didelės nelaimės R. Javtokas susirinko įspūdingą krūvą apdovanojimų ir visada bus prisimenamas kaip šalies patriotas.

Europos taurės čempionas ir finalo MVP, Eurolygos čempionas, 9 LKL titulai ir 4 medaliai su rinktine didžiuosiuose turnyruose. Visa tai – po Lietuvą sukrėtusios avarijos.

Arvydas Sabonis

Ir kaip gi be mūsų krepšinio veido? Taip, Sabas pasiekė neįtikėtiną karjerą, bet ji galėjo būti žymiai ryškesnė, jei ne traumos ir tuometė medicina.

Būdamas 17-os „Žalgiryje“ pradėjęs profesionalo karjerą iškart tapo Maskvos CSKA siaubu ir jau 18-os tapo pasaulio čempionu.

Atrodė, kad A. Sabonis gali tapti geriausiu pasaulyje krepšininku, jį 1985 m. į NBA pasikvietė Portlando „Trail Blazers“, bet dėl politinių motyvų šitas persikėlimas įvyko tik po dešimtmečio.

Nors skaičiai statistikoje NBA kažko įspūdingo ir nerodo, bet to meto žaidėjai dar dabar prisimena Sabo epą už Atlanto ir įvardija jį kaip vieną geriausių visų laikų užsieniečių krepšininkų lygoje. Bet viskas galėjo būti žymiai skambiau…

221 cm ūgio centrui dar iki Lietuvai atgaunant Nepriklausomybę dukart nutrūko Achilo sausgyslę. Ką tai reiškia, visi puikiai suprantame šiais laikais, bet prieš beveik 40 metų tai buvo dar visai kita reikšmė, pridedant žaidėjo dydį.

Krepšininkų traumos, Arvydas Sabonis 7bet sporto lažybos

Tuometinė medicina neleido garantuoti A. Saboniui sklandaus sugrįžimo į aikštę, nors jis Sovietų Sąjungos buvo spaudžiamas greičiau grįžti. Sabas grįžo, Sabas laimėjo praktiškai viską, bet Sabas prieš traumas ir po jų vis tiek nebebuvo tas pats Sabas.

Sabas yra Lietuvos krepšinio tėvas, bet jei ne traumos ir politinė situacija, jis būtų vienas ryškiausių užsienio krepšinio pionierių NBA. Tai yra vienas didžiausių „Kas jei?“ pasaulio krepšinio istorijoje.

Neįtikėtina, bet po visų šitų traumų, kurios vėliau lėmė ir didesnes problemas kitose kūno vietose, A. Sabonis grįžęs į Eurolygą ir būdamas 39-erių sugebėjo tapti MVP. Fenomenas. Beje, traumuotų Eurolygos žaidėjų sąrašą, kuris naujinamas prieš kiekvieną turą – galite rasti mūsų Eurolygos skiltyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *