Monopolio taisyklės 7bet sporto lažybos
Taisyklės

Monopolio taisyklės: išsamus vadovas

Jeigu paklaustume žmonių, koks yra populiariausias stalo žaidimas, didelė tikimybė, kad vienas dažesnių atsakymų būtų Monopolis. Tai žaidimas, kuris puikiai tinka šiltam šeimos vakarui, kadangi tėvai turi galimybę vaikus išmokyti įvairių finansinių pamokų.

Tuo pačiu, Monopolį galima žaisti ir draugų kompanijoje – tai smagus, įtraukiantis ir nenuspėjamas žaidimas, kuriame nugalėtoją lemia ne tik sėkmė, bet ir priimti sprendimai žaidimo eigoje. Susipažinkite su visomis Monopolio taisyklėmis ir patarimais bei atraskite populiariausias žaidimo versijas.

Monopolio žaidimas: sėkmės istorija

Monopolio žaidimo istorija pradėta skaičiuoti nuo 1903 metų, kuomet amerikietė, antimonopolistė Lizzie Magie sukūrė žaidimą pavadinimu „The Landlord‘s Game“, kuriuo tikėjosi žmonėms padėti paaiškinti, kaip veikia Henry George pristatyta mokesčių teorija. Ji žaidimo patentą išsiėmė 1904 metais, o žaidimą išleido 1906 metais.

Magie sukūrė du taisyklių rinkinius: anti-monopolistinį, kuriame už sukurtą turtą visiems būdavo atlyginama ir monopolistinį, kuriame tikslas buvo sukurti monopolius ir nugalėti varžovus. 1906-30 metais taisyklės po truputį keitėsi, atsirado galimybė pirkti namus ir atlikti naujus veiksmus, o 1923 m. buvo išimtas naujas patentas.

Kita istorijos dalis prasideda 1932 metais, kuomet Charles Todd į svečius pasikvietė vaikystės draugę Esther Jones su vyru Charles Darrow. Po vakarienės Charles Todd draugams pristatė „The Landlord‘s Game“ žaidimą, kurį sužaidė kelis kartus. Charles Darrow šį žaidimą žaidė pirmą kartą, o atsisveikindamas paprašė žaidimo taisyklių. Po šio vakaro, Charles Darrow grįžęs namo perdarė taisykles ir sukūrė „Monopolio“ žaidimą.

Įmonė „Parker Brothers“ nusipirko žaidimo autorines teises iš Charles Darrow, vėliau sužinoję, kad amerikietis nėra vienintelis, kuris sukūrė šį žaidimą, L. Maggie už patentą buvo sumokėta 500 JAV dolerių. „Parker Brothers“ pradėjo reklamuoti žaidimą 1935 m. lapkričio 5 d. Iš pradžių žaidimas buvo pardavinėjamas JAV, bet jau kitais metais – 1936 m. pradėjo pardavimus už JAV ribų. Šiuo metu žaidimas priklauso įmonei „Hasbro“, kuri 1991 m. jį įsigijo iš „Parker Brothers“. Keletas įdomių faktų apie Monopolį:

  • Monopolio žaidimas išverstas į 47 skirtingas kalbas ir yra pardavinėjamas 114 skirtingose šalyse;
  • Visame pasaulyje Monopolį yra žaidę daugiau nei 1 milijardas žmonių;
  • Iš viso yra sukurta daugiau nei 300 skirtingų Monopolio versijų;
  • Monopolis išsiskiria tuo, kad žaidimas gali užsitęsti valandų valandas. Šiuo metu užfiksuota ilgiausia žaidimo trukmė – 70 dienų iš eilės.

Monopolio taisyklės

Daugelis iš mūsų turi įvairių prisiminimų susijusių su Monopolio žaidimu. Didelė tikimybė, kad esate žaidę su savo sugalvotomis taisyklėmis, tačiau norint pajausti tikrą žaidimo esmę, rekomenduojama sekti klasikines žaidimo taisykles. Jeigu Monopolį palygintume su kitais gerai žinomais stalo ar kortų žaidimais, tai čia taisyklės yra kur kas sudėtingesnės. Pavyzdžiui, UNO taisykles perprasti galima vos per kelias minutes, palyginus su Monopoliu, nesunkios atrodo ir blackjack taisyklės.

Žaidimą žaisti gali 2 – 8 žmonės, o nurodoma trukmė 60 – 375 minutės. Tačiau užsitęsti žaidimo eiga gali ir kur kas ilgiau. Laimi tas žaidėjas, kuriam pavyko išvengti bankroto.

Žaidimo eiga

Žaidimo pradžioje visiems žaidėjams išdalinama po 1 500€. Pradinė suma ir valiuta gali skirtis nuo žaidimo versijos. Išsiaiškinama, kas pradeda pirmasis ir išmetus kauliukus keliaujama per žaidimo lentą. Iš viso Monopolio žaidimo lentoje yra 40 skirtingų laukelių. Išmetus kauliukus, atsistojama ant atitinkamo laukelio, o tuomet reikia priimti tam tikrą veiksmą – pirkti gatvę, jeigu ji yra laisva, mokėti nuomą, jeigu ji jau kažkam priklauso, traukti šanso kortelę, keliauti į kalėjimą, susimokėti mokesčius ir t.t.

Apėjus žaidimo ratą, kiekvienas žaidėjas gauna po 200€ ir žaidimas tęsiasi toliau. Įsigijus visas tos pačios spalvos gatves, galima pradėti statyti namus, o turint keturis namus ant vienos gatvės, galima statyti viešbutį. Pastačius vieną namą ant vienos gatvės, kitą namą galima statyti jau tik ant tos gatvės, kuri dar neturi namo.

Pirkti/parduoti namus galima bet kuriuo metu, tačiau būtina, kad jų paskirstymas ant vienos spalvos gatvių būtų tolygus. Jeigu bankas nebeturi laisvų namų/viešbučių, reikia laukti, kol atsilaisvins. Jeigu bankas turi vieną namą ar viešbutį, o norinčių pirkti yra daugiau nei vienas žaidėjas, skelbiamas aukcionas ir namą/viešbutį statosi tas, kuris pasiūlo didesnę pinigų sumą.

Žaidimo tikslas

Monopolio žaidimo tikslas yra susikurti kuo geresnę finansinę situaciją ir nebankrutuoti. Žaidėjas, kuris nebeturi pinigų kitam žaidėjui susimokėti už nuomą, skelbia bankrotą ir pasitraukia iš žaidimo. Tai reiškia, kad norint išlikti žaidime, reikia ne tik sėkmės metant kauliukus, bet tuo pačiu priimti kuo geresnius sprendimus per aukcionus bei apsisprendžiant, kurias gatves labiausiai apsimoka įsigyti.

Įgyti turtą žaidime galima ne tik užlipus ant atitinkamo laukelio ir nusipirkus tam tikrą gatvę, tačiau ir atliekant mainus su kitais žaidėjais. Monopolis ir derybos yra neatsiejami dalykai – tai puiki galimybė pasitikrinti bei tuo pačiu pagerinti savo derybų įgūdžius.

Monopolio žaidimo pabaiga

Monopolio žaidimo pabaiga skelbiama tuomet, kai lieka vienas nebankrutavęs žaidėjas. Jeigu žaisti pradėjo keturi žaidėjai, vienam bankrutavus, žaidimą tęsia trys žaidėjai. Bankrotas skelbiamas tuomet, kai žaidėjo skola yra per didelė ir jis nebeturi finansų susimokėti.

Jeigu esate skolingas kitam žaidėjui:

  • Privalote parduoti namus/viešbučius, užstatyti gatves bankui ir jas, kartu su likusiais pinigais perleisti žaidėjui;
  • Žaidėjas gavęs užstatytas gatves, gali taip ir palikti, arba sumokėjęs 10% mokestį, jas atsikeisti;
  • Prieš skelbiant bankrotą, galima pabandyti turimas gatves parduoti kitiems žaidėjams bei surinkti pakankamą sumą pinigų bei išvengti bankroto;
  • Paskelbus bankrotą, pasitraukiama iš žaidimo.

Jeigu esate skolingas bankui:

  • Turite bankui atiduoti likusius pinigus ir kitą sukauptą turtą;
  • Namai/viešbučiai grąžinami į banką, kuriuos galės įsigyti kiti žaidėjai;
  • Užstatytos gatvės yra aukcionu parduodamos kitiems žaidėjams;
  • Skelbiamas bankrotas ir baigiamas žaidimas.

Patarimai, kaip žaisti ir laimėti monopolio žaidimą

Nors Monopolis gali atrodyti kaip paprastas stalo žaidimas, iš tikro į jį įeina kur kas daugiau nei tik kauliukų išmetimas. Jeigu norite pasigerinti savo įgūdžius bei padidinti šansus įveikti draugus ar šeimos narius, čia galite rasti kelis patarimus, kurie padės tapti geresniu žaidėju:

  • Nusistatykite prioritetus turto įsigijimui – žaidimo pradžioje stenkitės pirkti kuo daugiau gatvių, taip padidinsite tikimybę surinkti visas vienos spalvos korteles bei galėsite pradėti statyti namus. Skirkite dėmesį vidutinio lygio nekilnojamo turto objektams. Pavyzdžiui, oranžinės bei raudonos spalvos gatvės yra įperkamos nesunkiai, o žaidėjai ant jų atsistoja ypač dažnai.
  • Valdykite pinigų srautus – neišleiskite visų pinigų iš karto. Būkite šiek tiek atsidėję, kad galėtumėte susimokėti už mokesčius, baudas ar nuomą kitiems žaidėjams. Venkite užstatyti gatves – tai stipriai sumažina pinigų įplaukas. Užstatyti gatves reikėtų tik tuomet, jeigu nebėra jokios kitos galimybės išsigelbėti.
  • Namų statymo strategija – žaidime iš viso yra 32 namai, o tai reiškia, kuo daugiau namų turėsite, tuo mažiau namų įsigyti galės kiti žaidėjai. Rekomenduojama ant gatvių turėti po tris namus ir neskubėti statyti viešbučių. Pasistačius viešbutį, net keturi namukai grįžta į žaidimą, o tai reiškia, kad kiti žaidėjai gauna galimybę išsiplėsti. Labiau apsimoka laikyti 3 – 4 namukus ant vienos gatvės.
  • Geležinkeliai ir komunalinės paslaugos – geležinkeliai yra puiki investicija žaidimo pradžioje, tuo tarpu komunalinių paslaugų kortelės yra vertos daug mažiau. Jas įsigyti verta tik tuo atveju, jeigu kaina nedidelė arba gaunate jas mainų būdu.
  • Stebėkite varžovus – sekite kitų žaidėjų finansinę situaciją. Sulaukę tinkamo momento, pabandykite atlikti mainus, kurie nebūtinai bus naudingi jums tiesiogiai, tačiau potencialiai susilpnins kito žaidėjo situaciją. Pavyzdžiui, A žaidėjui reikalinga gatvė, kurią turi B žaidėjas. Pasistenkite tą gatvę iš B žaidėjo gauti jūs – taip perimsite žaidimo kontrolę į savas rankas.
  • Kalėjimo strategija – žaidimo pradžioje pasistenkite kuo greičiau išeiti iš kalėjimo, kadangi tai geriausia galimybė keliauti per žaidimo lentą ir pirkti gatves. Tuo tarpu žaidimui įsibėgėjus, užsibūti kalėjime gali būti naudinga, kadangi vis tiek gaunate nuomą iš kitų žaidėjų, tačiau patys praleisdami ėjimus neužlipate ant kitų žaidėjų gatvių.

Populiariausios monopolio žaidimo versijos

Skelbiama, kad iš viso yra daugiau nei 300 skirtingų Monopolio versijų. Šiuo metu sparčiai populiarėja Monopolio išmanioji bankininkystė – tai žaidimas, kuriame nebėra grynų pinigų, o visi mokesčiai atliekami per bankines korteles. Žaidimas susilaukė didelio populiarumo dėl to, kad puikiai atspindi šiuolaikinį gyvenimą, kuomet žmonės vis rečiau naudoja grynuosius pinigus.

Tarp skirtingų versijų galima rasti specialių žaidimų jauniesiems, pavyzdžiui, „Monopoly Junior“, „Monopoly Pixar“ bei „Monopoly Gamer: Mario Kart“. Skirtingų versijų gausa Monopolis gali priminti gerai žinomą kortų žaidimą – pokerį. Pokerio taisyklės taip pat nėra labai lengvos, tačiau tai netrukdo būti vienu populiariausiu kortų žaidimu. Lygiai taip pat ir Monopolis – žaidimas reikalauja papildomų įgūdžių, ne tik sėkmės, o tai privedė prie to, kad žaidimas yra žaidžiamas visame pasaulyje. Čia galite matyti kelias populiariausias Monopolio versijas, kurios sukurtos gerai žinomomis tematikomis:

  • Monopoly: The Simpsons
  • Monopoly: Star Wars
  • Monopoly: Game of Thrones
  • Monopoly: Lord of the Rings

Šis stalo žaidimas turi tokį populiarumą, jog galima žaisti ne tik gyvai, bet ir kompiuteriu bei mobilia programėle. Šiuolaikinių technologijų dėka, su draugais Monopolį galima žaisti tiesiog mobiliuoju telefonu – tokiu atveju nereikės pirkti fizinės žaidimo kopijos, o tuo pačiu bus galima išbandyti skirtingas versijas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *