Pirmoji 21-22 metų Eurolygos sezono pusė eina į pabaigą, o turnyro lentelėje matome ne vieną staigmeną. Po 11 sužaistų rungtynių jau galime matyti ryškius lyderius, komandas, kurioms labiausiai nesiseka ir geru žaidimu stebinančius žaidėjus. Kaip ir buvo galima tikėtis, Eurolygoje kiekvieną savaitę galime išvysti staigmenų, dėl kurių krepšinio statymai tampa dar įdomesniais. Yra krepšinio klubų, kurie savo nestabiliu žaidimu išsiskiria iš kitų ir taip sumažina atotrūkį tarp visų komandų. Pavyzdžiui, Stambulo „Fenerbahce“ gali pralaimėti „Panathinaikos“ ir „Žalgiriui“, tačiau išvykoje nugalėti „CSKA“, dviem taškais pralaimėti prieš „FC Barcelona“ ir „Olympiacos“.
Nors komandos žaidžia jau beveik du mėnesius, yra žaidėjų, kurie dar nesužaidė nei vienos minutės šiame sezone. Traumos yra neatsiejama krepšinio dalis, todėl su nekantrumu yra laukiamas Shabazzo Napiero debiutas Eurolygoje bei kitų žaidėjų sugrįžimas. Prieš sezoną buvo galima tikėtis, kad Madrido „Real“ demonstruos daug geresnį žaidimą nei praeitais metais. Šiuo metu jie su „Barcelona“ dalinasi pirmą ir antrą vietas su 9 pergalėmis ir 2 pralaimėjimais. O asmeninėje žaidėjų statistikoje dominuoja šių dviejų komandų žaidėjai – Nikola Mirotičius ir Walteris Tavaresas.
Geriausios pirmos sezono dalies Eurolygos komandos
Per 11 sužaistų rungtynių kelios komandos patyrė vos du pralaimėjimus, tuo tarpu „Panathinaikos“ ir „Žalgiris“ iškovojo tik dvi pergales. Panašu, kad šį sezoną kaip ir praeitais metais intriga dėl patekimo į stipriausių aštuntuką tęsis iki paskutinių reguliaraus sezono rungtynių. Šiuo metu 15-toje vietoje esanti „Fenerbahce“ turi 3 pergales ir 8 pralaimėjimus, tačiau nuo 8-toje vietoje esančios „ASVEL“ skiria tik 3 pergalės. Tai reiškia, kad per tris turus viskas gali pasikeisti.
Taip pat, galime matyti ir ryškias Eurolygos lyderes, kurios žaidžia stabiliai ir išstumti šias komandas iš stipriausių aštuoneto yra beveik neįmanoma. Šioje dalyje ir aptarsime tris geriausias šio sezono komandas.
Barselonos „FC Barcelona“ – puikaus puolimo ir geros gynybos derinys
Šarūno Jasikevičiaus propaguojamas žaidimas visada išsiskiria gera gynyba. Kieta kova, koncentracija, dažna žaidėjų rotacija – visa tai leidžia komandai visų rungtynių metu išlaikyti aukštą tempą gynyboje. Kuo šį sezoną stebina „Barcelona“ yra tai, kad šiuo metu jie yra antroje vietoje pagal pelnomus taškus. Tuo tarpu pagal praleidžiamus, kartu su „Zenit“ jie yra trečioje vietoje. Viena iš geriausių gynybų ir vienas iš geriausių puolimų leidžia Ispanijos čempionams būti vieniems iš Eurolygos lyderių.
Atkreipti dėmesį reikėtų į tai, kad toks rezultatas pasiektas su sumažėjusia rotacija. Sezono pradžioje dėl traumos geriausio žaidimo negalėjo demonstruoti Sertac Sanli. Šį sezoną vis dar nežaidė Alexas Abrinesas. Paskutines dvejas rungtynes praleido Cory Higgins, o taip pat traumuotas yra ir Nickas Calathesas. Paskutinėse rungtynėse prieš „Asvel“ pergalė buvo pasiekta 80:60, kas ir atspindi šio sezono „Barcelona“ komandą – 80 taškų per rungtynes ir puiki gynyba. O šį pergalė pasiekta buvo be trijų starto penketo žaidėjų. Taip pat, tokį komandos balansą patvirtina ir geriausias įmestų bei praleistų taškų santykis visoje Eurolygoje, kuris šiuo metu yra +100.
Nors „Barca“ žaidžia gerai, ji turi potencialo žaisti dar geriau. Š. Jasikevičius siekia, kad komanda aukščiausioje formoje būtų antroje sezono dalyje, todėl prieš prasidedant atkrintamosioms, galime tikėtis dar geresnio žaidimo jau su pilna sudėtimi. Kalbant apie „Barcelona“, pagirti reikia Roką Jokubaitį, kuris jau pirmame sezone demonstruoja puikų žaidimą. Lietuvis vidutiniškai žaidžia po 16 minučių, pelno po 6,1 taškus, atlieka po 2,7 rezultatyvius perdavimus ir renka po 6,7 naudingumo balus. Stabilaus žaidimo iš jauno žaidėjo tikėtis nereikia, tačiau pagyrų R. Jokubaitis susilaukia už tai, kad nesvarbu prieš kokią komandą žaidžia, jis aikštėje žino savo rolę ir nebijo žaisti. Pavyzdžiui, rungtynėse prieš „CSKA“ jis surinko 12 naudingumo balų, įmetė 11 taškų ir tai buvo jo antros rezultatyviausios šio sezono rungtynės. Dar geriau lietuvis atrodo Ispanijos čempionate.
Madrido „Real“ – lyderė pagal rezultatyvius perdavimus
Šiais metais stebėti Madrido „Real“ komandos žaidimą ir vėl yra malonu. Po itin sunkaus praeito sezono, šis yra visai kitoks. Po 11 sužaistų rungtynių komanda turi 9 pergales ir 2 pralaimėjimus. Eurolygoje pirmauja pagal rezultatyvius perdavimus, kurių per rungtynes atlieka po 19,09. Šis skaičius patvirtina, kad „Real“ vėl žaidžia savo greitą, rezultatyvų ir akiai gražų krepšinį.
Labiausiai prie to prisideda trys komandos prancūzai, kurie kartu su W. Tavares yra naudingiausi komandoje. Thomas Heurtelis, Vincentas Poirier ir Guerschonas Yabusele visi renka po daugiau nei 10 naudingumo balų, o naudingiausias yra jau minėtas W. Tavares. Amerikietis vidutiniškai per rungtynes renka po 20,8 naudingumo balus ir visoje Eurolygoje nusileidžia tik N. Mirotičiui.
Puikų rezultatą Eurolygoje demonstruojanti „Real“ turi ir savų problemų. 5 rungtynes sužaidęs Nigelis Williams-Gossas patyrė traumą, jaunasis komandos talentas Carlosas Alocenas sužaidė tik trejas rungtynes. Šį sezoną Eurolygoje dar nedebiutavo du svarbūs komandos aukštaūgiai Anthony Randolphas ir Trey Thompkinsas. Eurolygos tvarkaraštis kaip visada įtemptas, Ispanijoje irgi „Real“ žaidžia su stipriais varžovais, todėl džiugu, kad komanda atrodo taip atsigavusi.
Milano „AX Armani Exchange“ – antra geriausia gynyba Eurolygoje
Kevinas Punteris, Zachas LeDay, Vladimiras Micovas, Michaelas Rollas, Jeffas Brooksas – tai vieni iš pagrindinių žaidėjų, kurie vasarą paliko Milaną. Praeitą sezoną per vieną metimą buvę nuo finalo, „AX Armani Exchange“ šį sezoną pradėjo labai galingai. Šiuo metu komanda turi 8 pergales ir 3 pralaimėjimus, tačiau labai nesėkmingai susiklostė paskutinės dvi rungtynės Rusijoje, kur pralaimėta buvo prieš „Unics“ ir „Zenit“. Po 9 turų komanda buvo pirmoje vietoje, pasiekusi puikių pergalių – namuose prieš „Barcelona“, „CSKA“, „Maccabi“, „Anadolu Efes“, išvykoje net 25 taškų skirtumu nugalėjo „Fenerbahce“. Stambulo klubas šiose rungtynėse įmetė tik 43 taškus.
Komandoje puikiai pritapo į Eurolygą sugrįžęs Nicolo Melli, kuris šiuo metu yra naudingiausias – renka po 13,8 naudingumo balus per rungtynes. Penktose rungtynėse traumą patyrė vienas iš pagrindinių žaidėjų Malcolmas Delaney. Daugiau tikėtasi buvo iš kito amerikiečio Troy Danielso. Iš NBA atvykęs žaidėjas nepritampa Eurolygoje. Išvykus K. Punteriui, Shavonas Shieldsas liko pagrindiniu pasirinkimu puolime, per rungtynes žaidėjas renka po 12,7 taškus, tritaškius mesdamas net 48,5% taiklumu. Stabiliu žaidimu pasižymi ir iš „Panathinaikos“ atvykęs graikas Konstantinos Mitouglou. Džiugu dėl Ettore Messina, kuris jau antrame sezone yra aiškiai sudėliojęs komandos braižą ir praeitų metų pasirodymas finaliniame ketverte tikrai nebuvo atsitiktinumas.
Didžiausios staigmenos sezono pradžioje
Pirmoji 21-22 metų Eurolygos sezono pusė buvo dėkinga ir dviem Eurolygos debiutantėms, kurios kol kas puikiai laikosi kovoje dėl vietos aštuntuke. „Unics“ šiuo metu yra 7-toje vietoje, o „AS Monaco“ 11-toje, tačiau turi tik viena pergale mažiau nei „Unics“. Tikrai ne vieną nustebino puikus „Asvel“ žaidimas, tačiau didžiausia šio sezono staigmena yra itin prastas Stambulo „Fenerbahce“ žaidimas.
Stambulo klubas vasarą pasipildė puikiais žaidėjais. Marialas Shayokas, Pierria Henry, Devinas Bookeris, Achille Polonara – šie krepšininkai būtų daugumos Eurolygos komandų starto penketo žaidėjai. Prie šių pavardžių pridėjus Nando de Colo, Marko Guduric, Jan Vesely ir per 11 rungtynių matant tik 3 pergales, galima sakyti, kad „Fenerbahce“ komandoje tikrai kažkas neveikia. Permainos vasarą įvyko ir trenerių štabe, komandą dabar treniruoja serbas Sasa Djordjevicius, kuriam dėl tokio rezultato ir tenka daugiausiai kritikos. Komanda turi labai daug potencialo ir jeigu nepavyks sugrįžti į pergalingą kelią, tai bus didžiausia sezono staigmena ir nusivylimas.
Prie staigmenų reikėtų paminėti ir puikią Sankt Peterburgo „Zenit“ komandos pergalių seriją. Po pirmų šešių rungtynių „Zenit“ turėjo 3 pergales ir 3 pralaimėjimus, tačiau dabar pavyko laimėti 5 kartus iš eilės. Per šią pergalių seriją laimėta buvo prieš „Anadolu Efes“, „Olympiacos“ ir „AX Armani Exchange“ su kuria dabar ir dalinasi trečią vietą turnyrinėje lentelėje. Geras „Zenit“ žaidimas, galbūt, daugumos ir nenustebino, atsižvelgiant į puikią sezono pabaigą praeitais metais. Tačiau, Keviną Pangosą pakeitęs S. Napieras dar nesužaidė nei vienerių rungtynių Eurolygoje, o ant jo pastatyta buvo labai daug. Galima tikėtis, kad amerikiečiui sugrįžus į rikiuotę „Zenit“ atrodys dar geriau.
Sezono pradžioje labai prastai atrodė kita Stambulo komanda „Anadolu Efes“. Tačiau, sugrįžę traumuoti žaidėjai leido komandai džiaugtis trimis pergalėmis iš eilės. 1 pergalė per pirmas 6 rungtynes buvo labai netikėtas rezultatas, bet Eurolygos čempionai ir praeitais metais pradžioje dažniau pralaiminėdavo nei laimėdavo. Dabar „Anadolu Efes“ atrodo atsigavusi ir tik laiko klausimas, kada pamatysime įspūdingą pergalių seriją.
Šiuo metu geriausi Eurolygos žaidėjai
Šiuo metu du naudingiausius Eurolygos sezono žaidėjus jau aptarėme, tai yra W. Tavaresas ir N. Miroticius. Tačiau, paminėjimo vertas ir Eurolygos debiutantas, iš NBA atvykęs jaunasis Prancūzijos talentas Elie Okobo. „Asvel“ komandos lyderis yra trečias pagal naudingumą, šiuo metu renka po 18,55 naudingumo balus per rungtynes. Prancūzas yra rezultatyviausias žaidėjas Eurolygoje, vidutiniškai meta net po 19,6 taškus per rungtynes, o antroje vietoje esantis Darylas Maconas Jr po 16,9. E. Okobo įspūdingai meta tritaškius, per 11 rungtynių iš 49 įmetė net 25 ir tai yra 51% taiklumas. Nuostabias rungtynes jam pavyko sužaisti Atėnuose, kur per 31 minutę pelnė 35 taškus ir surinko 37 naudingumo balus.
Pagal rezultatyvius perdavimus šiuo metu lyderis yra pagrindinis „Barcelona“ komandos įžaidėjas Nickas Calathesas. Vidutiniškai per rungtynes graikas atlieka po 5,7 rezultatyvius perdavimus. Antroje vietoje yra Mike Jamesas su 5,2 rezultatyviais perdavimais per rungtynes.
Daugiausiai kamuolių Eurolygoje atkovoja „Panathinaikos“ ir „Alba“ komandų žaidėjai – Georgios Papagiannis ir Luke Sikma. Abu žaidėjai yra atkovoję 82 kamuolius, po 7,45 per rungtynes. „Alba“ komandos amerikietis pagal naudingumą yra ketvirtoje vietoje Eurolygoje. Per rungtynes vidutiniškai rinkdamas po 17,8 naudingumo balus žaidžia geriausią sezoną karjeroje.
Traumuoti žaidėjai, kurie sustiprins savo komandas
Šį sezoną Eurolygoje galime matyti daug aukšto lygio krepšininkų, tačiau antroje sezono pusėje jų turėtų būti dar daugiau. Traumos komandoms neleidžia parodyti savo geriausio krepšinio, todėl belieka tikėtis, kad sulaukę pasveikusių žaidėjų, komandos daugiau nepraras žaidėjų.
Šiuo metu laukiamiausias žaidėjas yra S. Napieras. Ikisezoninėse rungtynėse jau tapęs „Zenit“ komandos lyderiu, taip dar nesužaidė nei minutės Eurolygoje. Bus labai įdomu stebėti, kaip amerikietis pritaps Europoje jau pirmais metais atvykęs iš NBA. Madrido „Real“ šiuo metu atrodo tikrai solidžiai, tačiau, kai prie komandos prisijungs A. Randolphas ir T. Thompkinsas „Real“ turėtų atrodyti dar geriau. Pablo Laso mėgsta naudoti ilgą žaidėjų rotaciją, todėl turėdamas sveikus žaidėjus jis galės palaikyti dar aukštesnį tempą visų rungtynių metu. Ypač įspūdingai atrodys komandos priekinė linija.
Prie ilgai dėl traumos iškritusių žaidėjų reikia paminėti ir „Žalgirio“ komandos lyderį Joffrey Lauvergne. Prancūzas sužaidė tik dvi rungtynes, todėl jo sugrįžimas labai laukiamas. Jam besigydant traumą daugiau pasitikėjimo savimi turėjo įgauti Joshas Nebo bei Marekas Blaževičius, todėl Jure Zdovcas turėdamas sveikus centrus, galės išspausti geriausias kiekvieno žaidėjo savybes.
Dar vienas žaidėjas dėl traumos iškritęs nuo sezono pradžios yra Alexas Abrinesas. Praeitais metais tapęs svarbiu „Barcelona“ komandos žaidėju, išsigydęs traumą sezono pabaigoje gali tapti ir vėl starto penketo žaidėju. Praeito sezono antrą pusę dėl traumos praleidęs serbas Nikola Milutinovas pirmose rungtynėse šiais metais vos po 2 minučių rungtynėse prieš „AX Armani Exchange“ buvo priverstas palikti aikštelę. Dėl kelio traumos jis nežaidė iki 10 turo, tačiau per paskutines dvi rungtynes žaidė tik po 12 minučių ir prireiks laiko, kol aukštaūgis sugrįš į formą.
Miuncheno „Bayern“ turi du žaidėjus, kurie šį sezoną irgi dar nesužaidė nei vienerių rungtynių. Leonas Radosevicius ir Paulas Zipseris sugrįžę po traumų tikrai sustiprins komandą. Komandos kapitonu išrinktas P. Zipseris praeitais metais turėjo puikių momentų, todėl bus labai įdomu stebėti šį sugrįžusį žaidėją.
Prognozės pirmojo reguliaraus sezono rato pabaigai
Pirmoji 21-22 metų Eurolygos sezono pusė dar turi paruošusi po 6 rungtynes kiekvienai komandai. „Žalgiris“ praeitą savaitę iškovojo dvi pergales iš eilės, todėl bus įdomu stebėti ar pavyks ir toliau gerinti žaidimą. Ateinančios šešios rungtynės laukia prieš stiprias komandas, tačiau net keturios iš jų bus žaidžiamos namuose. Jeigu „Žalgiriui“ pavyks iškovoti dar bent vieną pergalę ir pagerinti žaidimą, tuomet vertinti pirmo rato pabaigą bus galima teigiamai.
Realu, kad iki pirmo rato pabaigos savo pozicijas pasigerins „Anadolu Efes“ komanda. Nors jai per ateinančias 6 rungtynes teks sužaisti su „Fenerbahce“, „Barcelona“, „Maccabi“, Stambulo klubas yra pajėgus laimėti prieš visas komandas. Per ateinančias 6 rungtynes „Anadolu Efes“ yra prognozuojamos 4 pergalės ir po pirmo rato vieta tarp aštuonių stipriausių komandų.
„Asvel“ komanda patyrė tris pralaimėjimus iš eilės, o dabar laukia 3 rungtynės iš eilės išvykoje. Per ateinančias 6 rungtynes komanda pralaimės daugiau kartų nei laimės, o tai reiškia, kad po pirmo rato Prancūzijos čempionai praras vietą tarp aštuonių stipriausių komandų. Į aštuntuką sugrįžti taip pat turėtų ir Maskvos „CSKA“. Ateinančios 6 rungtynės nebus itin sudėtingos, sunkiausios rungtynės laukia paskutiniame pirmo rato ture – išvykoje prieš „Real“. Komanda yra pajėgi laimėti bent 5 kartus iki pirmo rato pabaigos.