Baltijos futbolo taurės finalas
Futbolas

Baltijos futbolo taurės finalas 2024 m. – apžvalga ir prognozė

Po sužaistų pusfinalių birželio 8 d. paaiškės, kas birželio 11 d. stos į kovą dėl Baltijos taurės čempionų vardo. Pirmajame pusfinalyje susitinka Latvija – Lietuva, o antrajame Estija – Farerų Salos. Latvijos ir Estijos futbolo rinktinės pusfinaliuose žaidžia namuose, o finalo vieta priklausys nuo to, kurios rinktinės laimės pusfinalius. Lietuva šiuo atveju turi pirmenybę – sėkmės atveju finalas vyks birželio 11 d. 19:00 val. Kauno Dariaus ir Girėno stadione.

Tai vos ketvirtas kartas, kai Baltijos taurėje varžysis keturios komandos. Visuose kituose turnyruose Latvija, Estija ir Lietuva tarpusavyje sužaisdavo po vieną kartą ir taurę laimėdavo ta rinktinė, kuri bendroje įskaitoje užimdavo pirmą vietą. Paskutinį kartą lietuviai pirmi liko 2010 metais, kai turnyras buvo organizuojamas Kaune. Prieš tai pirmą vietą užėmė 2005 metais, o iš viso Baltijos taurę pavyko laimėti dešimt kartų. Paskutiniai treji turnyrai Lietuvai ypač nesėkmingi – visuose liko paskutinėje vietoje. Tuo pačiu metu, kaip ir finalas, vyks Baltijos taurės rungtynės dėl trečios vietos. Lokacija ir kas žais priklauso nuo to, kaip susiklostys pusfinalių mačai.

Futbolo mėgėjams primename, kad visas EURO 2024 naujienas galima sekti 7bet bloge.

Baltijos taurės finalas: Lietuva – Estija

Po birželio 8 d. sužaistų pusfinalių paaiškėjo, kad pirmą kartą Baltijos taurės finale susitiks Latvija ir Estija. Prieš tai trejuose turnyruose, kai varžėsi keturios komandos, finale žaidė Latvija – Suomija, Latvija – Lietuva ir Islandija – Latvija. Lietuviams tai bus antras finalas, tuo tarpu estams pirmas. Dažniausiai Baltijos taurėje varžydavosi Lietuva, Latvija ir Estija ir tarp šių trijų rinktinių, estai net šešiolika kartų liko trečioje vietoje, tuo tarpu latviai vos vieną kartą.

Estam sėkminga buvo 2020 metų Baltijos taurė, kuri dėl pandemijos vyko 2021 metais. Estija 1:0 įveikė lietuvius ir 2:1 latvius bei pirmą kartą nuo 1938 metų tapo čempionais. 2022 metais rungtynėse dėl trečios vietos lietuviai 0:2 nusileido būtent Estijos rinktinei ir dabar bus puiki proga atsirevanšuoti. Jeigu estai laimėta Baltijos taure galėjo džiaugtis prieš kelerius metus, tai lietuviai paskutinį kartą laimėjo 2010 metais.

Lietuviai į finalą žengė 2:0 įveikdami Latvijos rinktinę, tuo tarpu estai net 4:1 įveikė Farerų Salas. Taline vykusiame mače Petur Knudsen 24-ą minutę išvedė svečius į priekį ir iki 43-ios minutės pranašumą pavyko išlaikyti, tačiau tuomet išlyginamą įvartį pelnė Alex Tamm. Po ilgosios pertraukos 50-ą minutę estus į priekį išvedė Hanri Anier, o 82-ą ir 89-ą dar dvejais įvarčiais estai užsidarė rungtynes. Farerų Salų futbolininkai ilgiau kontroliavo kamuolį – 52%, tačiau estai atliko net 18 smūgių, iš kurių 6 į vartų plotą.

Rungtynių prognozė

Lietuviai prieš latvius iš pradžių buvo laikomi favoritais, tačiau prieš pat rungtynes paskelbus galutines sudėtis, favoritais tapo latviai. Vis tik, išvykoje žaidusi Lietuvos nacionalinė futbolo rinktinė pratęsė solidžią seriją ir iškovojo pergalę. Iš viso tai buvo trečioji pergalė iš eilės – paskutinį kartą panašų rezultatą pavyko pasiekti, kai laimėjo trejas iš keturių rungtynių 2020 metais. Tuomet laimėti pavyko prieš Naujosios Zelandijos rinktinę, albanus ir estus.

Finalas prieš Estiją bus žaidžiamas birželio 11 d., antradienį 19:00 val. Kaune esančiame Dariaus ir Girėno stadione. Lietuviai turės galimybę po 14 metų pertraukos švęsti laimėtą Baltijos taurę. Prieš rungtynes su estais, būtent Lietuvos rinktinė yra laikoma favorite ir matant šią pergalingą atkarpą, tikrai galima tikėtis, kad namuose žaidžiantiems lietuviams pagaliau pavyks iškovoti taurę.

Nuo 2016 metų Latvija – Estija tarpusavyje žaidė penkis kartus – du kartus laimėti pavyko lietuviams, tris kartus estams. Paskutinius du tarpusavio mačus 2021 ir 2022 m. Baltijos taurėje laimėjo Estija – 1:0 ir 2:0.

Baltijos taurės finalo rezultatas: Lietuva – Estija 1:1 (3:4 po baudinių serijos)

Deja, bet lietuviams po 14 metų pertraukos nepavyko iškovoti Baltijos taurės titulo. Kaune žaidę lietuviai po 11 m baudinių serijos nusileido estams, kurie čempionais tapo antrą kartą per paskutinius trejus turnyrus. Iš viso jie Baltijos taurę istorijoje laimėjo vos penktą kartą. Trečioji vieta atiteko latviams, kurie 1:0 įveikė Farerų Salas.

Pirmajame kėlinyje kova buvo apylygė, niekam nepavyko susikurti gerų progų, išskirti galima tik Mato Vareikos smūgį, kai kamuolys pataikė į virpstą. Statistiškai estai pirmajame kėlinyje atrodė geriau – 63% kamuolio kontrolė, 8 smūgiai ir 2 į vartų plotą.

Antrajame kėlinyje estai perėmė iniciatyvą, tačiau ilgą laiką niekaip nesugebėjo įmušti. Vis tik, 82-ą minutę pasižymėjo Mark Anders Lepik ir kai atrodė, kad tai bus pergalingas įvartis, po keitimo aikštėje pasirodęs Giedrius Matulevičius 84-ą minutę rezultatą išlygino.

Baltijos taurėje nėra žaidžiamas pratęsimas – jeigu pagrindinis laikas baigiasi lygiosiomis, iš karto mušami 11 m baudiniai. Lietuviai seriją pradėjo dvejais netiksliais smūgiais – neįmušė Justas Lasickas ir Fedor Černych. Estai įmušė pirmus tris baudinius, ketvirtą Erik Sorga pramušė ir suteikė vilties išsigelbėti. Linas Klimavičius įmušė išlyginamą baudinį ir viskas priklausė nuo Martin Vetkal – smūgis buvo tikslus ir estai laimėjo 4:3.