Balandžio 22 d. prasideda 2024-25 m. Eurolygos atkrintamosios, kuriose išvysime po dvi Turkijos, Graikijos, Ispanijos ir Prancūzijos lygose žaidžiančias ekipas. Nei viena tos pačios lygos komanda nesusitiks tarpusavyje, kas reiškia, jog Eurolygos finaliniame ketverte galime išvysti keturių lygų atstoves.
Lyginant su praėjusiais metais, TOP 8 turėsime Eurolygos debiutantę Paryžiaus „Basketball“ ir į atkrintamąsias sugrįžtančia Stambulo „Anadolu Efes“. Jos keičia praėjusiais metais žaidusias Vitorijos „Baskonia“ ir Tel Avivo „Maccabi“. Likusios šešios komandos yra tos pačios: „Olympiacos“, „Fenerbahce“, „Panathinaikos“, „AS Monaco“, „FC Barcelona“ ir Madrido „Real“.
Praėjusio sezono ketvirtfinalis padovanojo net tris aukščiausio lygio dramas. Trejose serijose prireikė penktųjų rungtynių, dvi iš jų laimėjo išvykoje žaidusi komanda – pirmą kartą Eurolygos istorijoje. Vos viena serija tarp „Real“ ir „Baskonia“ baigėsi rezultatu 3:0. Matant, koks buvo konkurencingas reguliarus sezonas, yra tikimybė, jog šiemet nei viena serija nesibaigs per trejas rungtynes.
Prieš atkrintamąsias buvo išdalinti Eurolygos reguliaraus sezono apdovanojimai:
- Naudingiausias žaidėjas (MVP) – Kendrick Nunn („Panathinaikos“)
- Rezultatyviausias žaidėjas (Alphonso Ford apdovanojimas) – Kendrick Nunn
- Geriausiai besiginantis žaidėjas – Nick Weiler-Babb („Bayern“)
- Geriausias jauniausias žaidėjas – Nadir Hifi („Paris Basketball“)
- Metų treneris – Šarūnas Jasikevičius („Fenerbahce“)
Eurolygos TOP 8 formatas ir tvarkaraštis
Vis daugiau kalbama apie Eurolygos plėtrą – daugiau komandų, konferencijas ir kita, tačiau atkrintamosios kol kas nėra liečiamos. TOP 8 etapas, kaip įprasta, bus žaidžiamas iki trijų pergalių. Pirmosios dvi rungtynės vyks namų aikštės pranašumą turinčios komandos tvirtovėje, trečios ir ketvirtos (jeigu reikės), bus žaidžiamos išvykoje, o penktųjų rungtynių atveju serija sugrįš namo. Lygiai taip pat nepakitęs lieka ir Eurolygos „Final 4” – sužaidus atkrintamųjų seriją, gegužės pabaigoje titulas spręsis vos per dvejas rungtynes.
Lemiamos kovos Eurolygoje prasideda balandžio 22 d. Beveik tuo pačiu metu, kaip ir balandžio 19 d. prasidėjusios 2025 m. NBA atkrintamosios. Krepšinis šiuo metu pasiekęs aukščiausią kokybės tašką – puikus metas būti šios sporto šakos fanu. Kitaip nei už Atlanto, Eurolygoje atkrintamosios pasibaigs jau gegužės pradžioje. Pilnas Eurolygos atkrintamųjų tvarkaraštis:
- Pirmos rungtynės: balandžio 22 – 23 d.
- Antros rungtynės: balandžio 24 – 25 d.
- Trečios rungtynės: balandžio 29 – 30 d.
- Ketvirtos rungtynės (jeigu reikės): gegužės 1 – 2 d.
- Penktos rungtynės (jeigu reikės): gegužės 6 – 7 d.
Eurolygos ketvirtfinalis: apžvalga ir prognozės
Jeigu praėjusiais metais reguliaraus sezono laimėtoja „Real“ ketvirtfinalyje gavo žymiai silpnesnę Vitorijos „Baskonia“, tai šiemet pirmą vietą užėmusi „Olympiacos“ buvo apdovanota karališkuoju klubu. „Real“ įkrintamosiose namuose patyrė pralaimėjimą prieš „Paris Basketball“, bet turėjo antrą šansą – namuose sutriuškino „Bayern“ ir į atkrintamąsias žengė kaip aštuntą vietą užėmusi ekipa.
Žvelgiant į visas atkrintamųjų Eurolygos komandas, išskirti galima tik „Paris Basketball“, kuri debiutuoja tokio lygio kovose. Tai mažiausiai patirties turinti sudėtis, iš kurios nieko nebuvo tikimasi nei reguliariajame sezone, nei dabar laukiama atkrintamosiose. Visos kitos septynios komandos savo sudėtyje turi bent po vieną Eurolygos čempioną.
Stambulo „Fenerbahce“ – Paryžiaus „Basketball“
Šarūnas Jasikevičius prieš atkrintamųjų pradžią pirmą kartą karjeroje buvo apdovanotas geriausio metų trenerio apdovanojimu. Ne kartą Eurolygos ketvirtfinalio seriją laimėjęs tiek kaip žaidėjas, tiek kaip treneris, panašu, kad atkrintamosiose lietuvis jaučiasi kaip žuvis vandenyje. Nors dažniausiai serijos būdavo ypač įtemptos, prireikdavo ir penktųjų rungtynių, pralaimėta buvo tik su Kauno „Žalgiriu“. Paskutinės serijos su „FC Barcelona“ ir „Fenerbahce“ buvo laimėtos.
Eurolygos debiutantė iš Paryžiaus per 34 reguliaraus sezono rungtynes įrodė, jog gali puikiai žaisti išvykose, kas šią seriją daro dar įdomesne. Nors „Fenerbahce“ buvo viena iš dviejų pirmas aštuonias vietas užėmusių komandų, kurios du kartus laimėjo prieš „Paris Basketball“, paskutinis šių ekipų susitikimas Stambule baigėsi taikliu Nigel Hayes-Davis tritaškiu paskutinę sekundę, kuris šeimininkams padovanojo vieno taško pergalę.
Kita komanda, kuri šiemet abu kartus įveikė Paryžių buvo Madrido „Real“. Ispanams „Paris Basketball“ atsirevanšavo įkrintamosiose, bus labai įdomu pamatyti, su kokia motyvacija juos pamatysime Stambule. Dar prieš prasidedant ketvirtfinaliui, skelbiama, kad vienas svarbesnių Paryžiaus komandos žaidėjų Mikael Jantunent kitą sezoną kelsis būtent į Stambulo „Fenerbahce“. Šis 25-erių krepšininko perėjimas, gali turėti įtakos ir artėjančioje serijoje.
Jeigu žiūrėtume tik į komandų pavardes, serijoje susitinka Wade Baldwin IV, Errick McCollum, Marko Gudurič, Nigel Hayes-Davis, Nicolo Melli prieš TJ Shorts, Nadir Hifi, Maodo Lo, Collin Malcolm, Mikael Jantunen, Tyson Ward, Kevarrius Hayes. Neįtikėtina, kaip šias ekipas po reguliaraus sezono skyrė tik trys pergalės. „Paris Basketball“ komandos branduolys prieš dvejus metus atstovaudamas Bonos „Telekom Baskets“ laimėjo FIBA Čempionų lygą, praėjusiais metais persikėlę į Paryžių triumfavo Europos taurėje, šiemet turi galimybę žaisti dėl vietos finaliniame ketverte.
Panašu, jog kitą sezoną šios „Paris Basketball“ sudėties jau nematysime. M. Jantunen keliasi į „Fenerbahce“, Eurolygos grandai domisi TJ Shorts paslaugomis, „AS Monaco“ vilioja N. Hifi. Branduolys turėtų būti išardytas, todėl nelieka nieko kito, kaip tik sušokti paskutinį šokį šiose atkrintamosiose. Neabejotina, jog Paryžiaus klubas žais be jokio spaudimo, tačiau ar to užteks pergalėms? Žinant, kaip lemiamoms kovoms savo komandą nuteikia Š. Jasikevičius, sunkiai tikėtina, jog „Paris Basketball“ laimės trejas rungtynes. Kartą laimėti serijoje tikrai gali, bet bent dvi pergalės jau būtų staigmena.
Atėnų „Panathinaikos“ – Stambulo „Anadolu Efes“
Rezultatyviausias šių metų Eurolygos žaidėjas ir MVP išrinktas Kendrick Nunn prieš į geriausių 25-mečio Eurolygos penketuką įtrauktą Eurolygos čempioną Shane Larkin. „Panathinaikos“ vyr. treneris Ergin Ataman prieš buvusią savo komandą – „Anadolu Efes“. Dvi geriausiai Eurolygos reguliarųjį sezoną užbaigusios ekipos – „Anadolu Efes“ laimėjo devynerias iš dešimties paskutinių rungtynių, „Panathinaikos“ – aštuonerias.
Praėjusiais metais Eurolygos čempionais tapęs Atėnų klubas atkrintamąsias pradėjo pralaimėjimu prieš „Maccabi“, o vėliau serijoje gelbėti turėjo pralaiminėdami 1:2. Sudėtyje turint Kostas Sloukas, atkrintamosios šiai komandai neturėtų būti baisios – tai vienas geriausių žaidėjų lemiamuose momentuose.
Nors „Panathinaikos“ sezoną užbaigė pergalingai, kelios rungtynės nebuvo labai sėkmingos. Namuose pralaimėta prieš „Paris Basketball“, tik po pratęsimo įveiktas „Crvena Zvezda“ klubas. Namų aikštės pranašumas ketvirtfinalyje yra ypač svarbus, todėl bus labai įdomu pamatyti, ar čempionai padarė išvadas ir pirmąsias rungtynes pasitiks visai kitu nusiteikimu.
Šioje serijoje didelę reikšmę turės Mathias Lessort sugrįžimas. Kol kas nėra aišku, ar vidurio puolėjas aikštėje pasirodys jau pirmosiose rungtynėse, ar prisijungs serijai jau įsibėgėjus. Be prancūzo, „Anadolu Efes“ priekinėje linijoje turi didesnį pranašumą tai gali būti vienas iš ginklų, padėsiančių perimti namų aikštės pranašumą. Kol M. Lessort situacija nėra aiški, „Panathinaikos“ komandoje žaisti gali visi krepšininkai, išskyrus Marių Grigonį.
„Anadolu Efes“ seriją pasitinka be svarbaus krepšininko – Rodrigue Beaubois. Iškritus gynėjui, dar svarbesnis atrodo PJ Dozier įsigijimas. Problemų kilti neturėtų, kadangi yra Shane Larkin, Elijah Bryant, Darius Thompson. Turint omenyje, kad per atkrintamąsias rotacija dar labiau susitraukia, R. Beaubois minutes pasidalins svarbiausi komandos krepšininkai.
Šiame sezone „Panathinaikos“ ir „Anadolu Efes“ tarpusavyje apsikeitė po pergale. Nebūtų nieko keisto, jeigu ir serijoje apsikeistų pergalėmis namų aikštelėje. „Panathinaikos“ buvo geriausia komanda namuose, tačiau gana prastai atrodydavo išvykose. Galima neabejoti, jog atkrintamosiose komandos nusiteikimas bus visai kitoks – E. Ataman treniruojama „Anadolu Efes“ buvo puikus pavyzdys, kaip reguliariajame sezone buvo žaidžiama viena koja, o atkrintamosiose įjungiama aukštesnė pavara.
Puikiai sezoną užbaigusi „Anadolu Efes“ atrodo labai pavojingai, tačiau Eurolygos čempionai turi viską, kad sugrįžtų į finalinį ketvertą. Su pagrindiniais žaidėjais dar sezono metu buvo pratęstos sutartys, kas turėtų pridėti dar daugiau pasitikėjimo savimi. „Anadolu Efes“ yra pajėgi nusivesti „Anadolu Efes“ į penktąsias serijos rungtynes, bet į finalinį ketvertą turėtų žengti čempionai.
Monako „AS Monaco“ – Barselonos „FC Barcelona“
Monako klubas atkrintamąsias pasitinka po skaudžios serijos praėjusiais metais, kurioje penktosiose rungtynėse namuose po pratęsimo nusileido Stambulo „Fenerbahce“. Šiemet reguliarųjį sezoną pavyko vėl užbaigti pirmajame ketverte bei turėti namų aikštės pranašumą. „AS Monaco“ varžovas – taip pat praėjusiais metais penktąsias rungtynes namuose pralaimėjusi „FC Barcelona“. Nors serija dar neprasidėjo, panašu, jog tai pora, kurioje namų aikštės pranašumo neturinti komanda turi daugiausiai šansų žengti į finalinį ketvertą.
Šiemet „FC Barcelona“ laimėjo abu tarpusavio susitikimus ir bus labai įdomu pamatyti, ar sėkmingą žaidimą perkels ir į atkrintamąsias. Tiek namuose, tiek išvykoje pergalės buvo pasiektos dviženkliu skirtumu. „Barca“ lemiamas kovas pasitinka net be trijų žaidėjų – visam sezonui iškritę Nicolas Laprovittola, Chimezie Metu bei Juan Nunez. Po traumos neseniai sugrįžo Jan Vesely, kuris turėtų būti vienas svarbiausių ekipos žaidėjų.
„AS Monaco“ ketvirtfinalį pasitinka ne tik be traumų, bet ir su puikiai Eurolygoje debiutavusiu Daniel Theis. Vokiečio įsigijimas stipriai padidino „AS Monaco“ galimybes. Vidurio puolėjas ne tik sustiprino gynybą, bet ir duoda naudos puolime. Per aštuonerias rungtynes rinko po 13,8 taškus, 6,1 atkovotą kamuolį ir 17 naudingumo balų. Paskutiniuosiuose turuose apie save priminė ir Mike James, kuris reguliarųjį sezoną užbaigė pelnydamas 26, 29, 22, 11, 6 ir 20 taškų.
Barselonoje būtina išskirti Kevin Punter, kuris yra vienas geriausių žaidėjų per abi komandas. Reguliarųjį sezoną užbaigė dar geresniais skaičiais nei Mike James – 28, 20, 25, 14, 20, 25, 8 ir 20 pelnytų taškų, o „Barca“ laimėjo paskutines šešerias rungtynes iš septynių. Išvykoje buvo įveiktos „Olimpia“ ir „Fenerbahce“ ekipos, namuose lemiamame susitikime nugalėta „Virtus“.
Abi komandos turi pakankamai talento puolime, abi mėgsta rinkti daug taškų, tačiau nebūtų nieko keisto, jeigu šioje serijoje išvystume ypač gynybinį krepšinį. Abi ekipos turi gerai besiginančių žaidėjų ir jeigu nesiseks dalintis kamuoliu, galime išvysti dažną žaidimą vienas prieš vieną. Kevin Punter, Jabari Parker prieš Mike James, Elie Okobo.
Abi komandos žino, ką reiškia pralaimėti pirmąsias serijos rungtynes namuose – tą patyrė praėjusiais metais. 2023 m. „AS Monaco“ pirmąsias rungtynes namuose pralaimėjo ir prieš „Maccabi“. Ar bus patirtas trečias pralaimėjimas iš eilės? Net jeigu „AS Monaco“ ir laimėtų pirmąsias rungtynes, „FC Barcelona“ turi viską, kad pranašumą perimtų antrajame susitikime. Šioje serijoje „Barcos“ pergalė nebūtų jokia staigmena, bet jeigu to nepavyks padaryti per ketverias rungtynes, penktose pranašumą turės šeimininkai.
Pirėjo „Olympiacos“ – Madrido „Real“
Eurolygos pusfinalio pakartojimas ketvirtfinalio serijoje. Tikriausiai, nieko geriau tikėtis ir nebuvo galima. Prastai sezoną Eurolygoje pradėjęs „Real“, antroje pusėje, o ypač pabaigoje, buvo viena geresnių komandų. Reguliarųjį sezoną karališkasis klubas užbaigė šešiomis pergalėmis iš eilės – paskutinė iš jų paskutinėmis sekundėmis Belgrade prieš „Partizan“. Visgi, įkrintamosiose „Real“ gavo šaltą dušą – ne tik pralaimėta prieš „Paris Basketball“, bet neturėta beveik jokių šansų.
„Olympiacos“ užsitikrinę vietą pirmajame ketverte šiek tiek atsipalaidavo. Žaidimo kreivė krito žemyn, tačiau prie to prisidėjo ir žaidėjų patirtos traumos. Atkrintamąsias graikai turėtų pasitikti beveik pilnu pajėgumu – grįžta Thomas Walkup ir Nikola Milutinov, nėra aišku, ar galės žaisti Moustapha Fall, kuris yra ypač svarbus rungtyniaujant prieš Walter Tavares. „Real“ jokių praradimų neturi, žaidžia pilnos sudėties, kurį laiką rungtyniauja ir traumą išsigydęs Gabriel Deck.
Abi ekipos viena kitą gerai pažįsta. Praėjusiais metais pusfinalyje „Real“ įveikė „Olympiacos“, dar prieš metus pralaimėjimas buvo kur kas skaudesnis – paskutinėmis sekundėmis Eurolygos finale. Lyginant visus šiuos metus, „Real“ dabar atrodo labiausiai pažeidžiamas. „Olympiacos“ ir toliau demonstruoja stabilumą – yra Sasha Vezenkov ar nėra, tai finalinio ketverto komanda. Praėjusiais metais bulgaro nebuvo, šiemet Eurolygos MVP sugrįžo ir tai yra vienas pagrindinių pranašumų, kodėl Pirėjo klubas turėtų grįžti į finalinį ketvertą.
Madrido „Real“ namuose buvo viena geriausių komandų, tuo tarpu išvykoje – blogiausia tarp pirmas aštuonias vietas užėmusių ekipų. Turint omenyje, kad serija prasidės dvejomis rungtynėmis Pirėjuje, nebūtų nieko keisto, jeigu į Madridą „Real“ grįžtų pralaiminėdami 0:2. Nors „Real“ sudėtyje turi daugybę talento ir patirties, „Olympiacos“ gali atsakyti tuo pačiu – be to, kad grįžo S. Vezenkov, buvo įsigytas Evan Fournier. Prancūzas ne kartą rinko svarbiausius taškus atstovaudamas Prancūzijos rinktinei, todėl atkrintamosios turėtų būti tai, kur gynėjas spindės ryškiausiai.
„Olympiacos“ šiemet abu tarpusavio susitikimus laimėjo dešimties taškų skirtumu. „Real“ turi Facundo Campazzo, Džanan Musa, Gabriel Deck, Mario Hezonja, Walter Tavares, tačiau ne veltui Eurolygoje buvo užimta aštuntoji vieta. Žaidimas nėra stabilus, ypač silpna gynėjų linija – be F. Cmpazzo, yra tik Sergio Llull ir Andres Feliz. Nors šioje serijoje tikimasi intrigos, nebūtų netikėta „Olympiacos“ pergalė rezultatu 3:0. Jeigu „Real“ ir išsitrauks vienerias rungtynes, penktosioms rungtynėms serija į Pirėjų grįžti neturėtų.