petankės taisyklės 7bet sporto lažybos
Taisyklės

Petankės taisyklės – žaidėjų skaičius, taškų skaičiavimas ir kita pagrindinė informacija

Petankė yra nesudėtingas ir didelio inventoriaus nereikalaujantis žaidimas, kuriuo mėgautis galima tiek šeimos ar draugų kompanijoje, tiek ir išbandyti savo jėgas oficialiose varžybose. Šio žaidimo apraiškų galima rasti net ir Senovės Graikijoje. VI a. prieš mūsų erą buvo mėtomos monetos, plokščios plytos bei akmeniniai kamuoliai. Senovės Romos gyventojai pridėjo žaidimo tikslą – akmenis numesti kuo arčiau vienas kito, o žaidimas įgavo pavadinimą – boče. 1907 m. prancūzas Jules Lenoir Bouladrome dar labiau papildė žaidimą ir sukūrė „petanque“. Nuo to laiko yra žinomos dabartinės petankės taisyklės.

Jau 1910 m. buvo surengtas pirmasis petankės čempionatas, 1958 m. įkurta nacionalinė petankės federacija, o po metų – 1959 m. pirmasis petankės pasaulio čempionatas. Jau ne vienerius metus aktyvi Lietuvos petankės asociacija. Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Birštone veikia petankės klubai.

Kaip žaisti petankę?

Norint pradėti žaisti petankę, nieko daug nereikia. Svarbiausia, turėti pagrindinį inventorių – žaidimo rutulius. Vienas iš šio žaidimo privalumų yra tai, jog jį galima žaisti beveik bet kur: petankės arenose, miesto aikštėse, paplūdimyje, parke, sode. Žaidimo paviršius gali būti įvairus, tačiau rekomenduojama, kad nebūtų per daug minkštas ir per daug kitas. Svarbu, kad žaidimo danga būtų kuo lygesnė – tai leidžia žaidėjams numatyti rutulių riedėjimo kryptį.

Petankės žaidimo inventorius

Petankės inventorius laisvalaikio žaidimui yra labai paprastas – užtenka turėti žaidimo rutulius, o visa kita galima panaudoti iš esamų daiktų aplinkui. Panašiai, kaip ir žaidžiant futbolą – užtenka turėti kamuolį, o vartų zoną galima pasižymėti iš kitų daiktų.

Oficialiose varžybose naudojami iš plieno pagaminti rutuliai, kuriems taikomi ypač griežti standartai. Visi rutuliai turi būti tuščiaviduriai, turi būti 70,5 – 80 mm skersmens ir 650 – 800 g svorio. Ant oficialių rutulių visada matosi svoris ir unikalus numeris. Petankės žaidime jums reikės šio inventoriaus:

  • Rutuliai – jeigu tarpusavyje varžosi komandos po tris žaidėjus, iš viso reikės 12 rutulių – po šešis kiekvienai komandai. Jeigu žaidžiama vienas prieš vieną, reikės šešių rutulių – po tris žaidėjui.
  • Taikinys – tai yra nedidelis kamuoliukas, kuris geriau žinomas kaip kašanetas. Žaidimo pradžioje jis yra išmetamas 6 – 10 m atstumu ir yra nejudinamas – link jo yra mėtomi žaidimo rutuliai.
  • Lankas – žaidimo pradžioje iš lanko, kuris yra 50 cm skermens, yra išmetamas kašanetas, o vėliau nuo šios pozicijos atliekami visi metimai. Žaidžiant petankę laisvalaikiu, lanką galima nusibrėžti tiesiog ant žemės.
  • Matavimo ruletė – tai nėra būtinas dalykas, tačiau rekomenduojama turėti tam, kad būtų galima tiksliai išmatuoti, kuris rutulys yra arčiau taikinio. Tai lemia, kuri komanda atlieka metimus bei pelno taškus.

petankės taisyklės 7bet sporto lažybos

Žaidėjų skaičius

Petankės komandą sudaro trys žaidėjai, tačiau galima žaisti ir vienas prieš vieną. Kaip ir daugumoje kitų sporto šakų, taip ir čia žaidėjai įprastai skirstomi į pozicijas. Oficialiose varžybose komandą sudaro: „shooter“ – išmušėjas, „pointer“ – primetėjas ir „middle“ – vidurinis žaidėjas, kuris žaidžia abiejose pozicijose.

Žaidimo eiga

Žaidimo pradžioje metama moneta ar traukiami burtai, kad būtų nuspręsta, kuri komanda pradės pirmoji. Pradedančioji komanda padeda ant žemės lankelį ir žaidėjas stovėdamas jame, 6 – 10 m atstumu numeta kašanetą bei atlieka pirmojo rutulio metimą, siekdamas numesti kuo arčiau kašaneto. Tuomet ateina antrosios komandos eilė – žaidėjas stovėdamas lankelyje, meta rutulį, siekdamas jį numesti arčiau kašaneto nei yra numestas pirmosios komandos rutulys.

Pirmauja ta komanda, kurios rutulys yra arčiau kašaneto. Pralaiminti komanda meta rutulius tol, kol numeta rutulį arčiau nei varžovai ir taip užleidžia ėjimą kitai komandai arba tol, kol baigiasi visi rutuliai. Kai vienai komandai baigiasi visi rutuliai, likusius rutulius stoja mesti kita komanda.

Kai abi komandos sumeta visus rutulius, skaičiuojami taškai. Už vieną rutulį galima gauti vieną tašką. Iš viso žaidžiama iki 13-os taškų. Pasibaigus vienam raundui, jį laimėjusi komanda padeda lankelį kašaneto vietoje ir pradeda naują žaidimą – išmeta taikinuką 6 – 10 m atstumu bei atlieka pirmo rutulio metimą.

Taškų skaičiavimas

Taškų skaičiavimas petankės žaidime labai nesudėtingas. Sumėčius visus rutulius, žiūrima, kurios komandos rutuliai yra arčiausiai kašaneto. Suteikiami taškai tiems rutuliams, kurie yra arčiau už kitos komandos artimiausią rutulį. Pavyzdžiui, vienos komandos artimiausias rutulys nutolęs 30 cm, o kitos komandos du rutuliai yra arčiau nei 30 cm – tokiu atveju gaunami du taškai.

Dėl to, prieš skaičiuojant taškus, reikia pasižiūrėti, kiek yra nutolę komandų artimiausi rutuliai ir tada skaičiuoti, kiek iš jų yra arčiau nei varžovo rutulys. Vieno raundo metu, taškus pelno tik viena komanda – ta, kurios rutulys ar keli rutuliai yra arčiausiai kašaneto. Iš viso per vieną raundą galima pelnyti 1 – 6 taškus (jeigu žaidžiama vienas prieš vieną su trimis rutuliais, tuomet 1 – 3 taškus). Petankę laimi ta komanda, kuri pirmoji surenka 13 taškų.

DUK

Iki kiek taškų žaidžiama petankė?

Petankė žaidžiama iki 13-os taškų.

Kiek žaidėjų dalyvauja petankės žaidime?

Petankę žaidžia du žaidėjai – vienas prieš vieną arba dvi komandos, kurią sudaro po tris žaidėjus. Rutulių skaičius priklauso nuo to, kiek žaidžia žaidėjų. Jeigu vienas prieš vieną – žaidėjas turi tris rutulius, jeigu varžosi komandos, tuomet kiekviena iš jų turi po šešis rutulius.

Koks yra oficialus petankės aikštelės dydis?

Oficiali petankės aikštelė, kurioje vyksta varžybos, yra 4 metrų pločio ir 15 metrų ilgio.

Kitos žaidimų taisyklės

Petankė yra nesudėtingas ir daug neįpareigojantis žaidimas. Nereikia turėti didelio inventoriaus, kad būtų galima smagiai praleisti laiką. Panašiai kaip ir smiginis, kur užtenka turėti žaidimo lentą ir strėlytes. Nedaug inventoriaus reikia ir paplūdimio tinklinyje – paruoštose aikštelėse užtenka atsinešti kamuolį, panašiai kaip ir žaidžiant krepšinį.

Jeigu norite susipažinti su kitais žaidimais, sekite mūsų blogo skiltį, čia rasite skvošo taisykles, taip pat sužinosite, kaip žaidžiamas padelis bei kitos sporto šakos.

Related Posts

1 thoughts on “Petankės taisyklės – žaidėjų skaičius, taškų skaičiavimas ir kita pagrindinė informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *