Teniso taisyklės
Tenisas

Teniso taisyklės – taškų skaičiavimas, aikštelės matmenys ir kita informacija

Tenisas yra populiariausia individuali sporto šaka, kuri daug dėmesio turi ir tarp mėgėjų. Visi didieji Lietuvos miestai turi teniso aikštynus, kur vyksta ne tik individualios treniruotės, bet ir mėgėjų turnyrai. Tai sportas, kuris reikalauja geros fizinės būklės ir yra įdomus ne tik žaidžiant, bet ir stebint profesionalių tenisininkų mačus. Šios teniso taisyklės jums padės lengviau suprasti, kaip yra žaidžiamas tenisas. Kas leis labiau įsitraukti tiek stebint šios sporto šakos mačus, tiek žaidžiant patiems.

Kalbant apie teniso istoriją, šio žaidimo pradmenis galima rasti jau net XII amžiuje, kuomet kamuoliukas buvo atmušinėjamas rankomis. XV amžiuje atsirado raketės apraiškų, o XVIII metais raketė įgavo dabartinę formą. Teniso pavadinimas pradėtas naudoti XVI amžiuje, o daugiausiai populiarumo susilaukė Anglijoje ir Prancūzijoje. Nuo 1875 metų pradėtos naudoti oficialios teniso taisyklės – per šį laiką įvyko tik keletas pakeitimų. Nuo 1877 m. vyksta visiems gerai žinomas „Wimbledon“ teniso turnyras.

1968 metais tenise įvyko lūžis – prasidėjo atviroji era. Profesionalūs žaidėjai gavo teisę dalyvauti visuose turnyruose, o svarbiausia, kad tenisininkai iš šios sporto šakos pradėjo uždirbti. Tenisas pradėjo populiarėti skirtingose šalyse, kūrėsi nauji turnyrai, su pirmomis televizijų teisėmis pradėjo augti turnyrų priziniai fondai. Visi „Didžiojo kirčio“ turnyrai – US Open“, „French Open“, jau minėtas „Wimbledon“ bei „Australian Open“ skaičiuoja jau ilgesnę nei 100 metų istoriją.

Kaip žaisti tenisą?

Norint pradėti žaisti tenisą, reikia turėti raketes, kamuoliuką bei būti žaidimui skirtoje aikštelėje. Tenisas yra vienas iš tų žaidimų, kurio bet kur žaisti nepavyks. Aikštelėje reikalingas tinklas, kuris padalina aikštę per pusę ir yra vienas svarbiausių žaidimo aspektų, tuo pačiu reikalinga kokybiška danga. Tenisą žaisti galima vienas prieš vieną arba du prieš du.

Sąlygos yra gana sudėtingos ir pradėti žaisti nėra taip paprasta, kaip, pavyzdžiui, petankę. Dėl šios priežasties tarp mėgėjų sparčiai populiarėja padelis – šio žaidimo aikštelės užima mažiau vietos, kas leidžia vietoje vienos teniso aikštelės įrengti kelias aikšteles padeliui. Žemiau išsamiai supažindinsime su teniso žaidimu – koks reikalingas inventorius, kokia yra žaidimo eiga bei kaip skaičiuojami taškai.

Teniso inventorius

Teniso žaidimui reikalingi keli esminiai dalykai – raketė ir kamuoliukas. Paminėti galima ir patogią avalynę bei sporto aprangą, tačiau be raketės ir kamuoliuko žaisti teniso nepavyks. Aikštelės danga gali būti įvairi, tačiau pagrindinės yra trys dangos – žolė, gruntas ir kietoji danga (asfaltas arba betonas), jeigu aikštelė yra viduje, tuomet žaidžiama ant kiliminės dangos. Žemiau galite matyti oficialius teniso inventoriaus matmenis.

  • Raketė – oficialiose varžybose teniso raketė kartu su rankena negali būti ilgesnė nei 73,66 cm. Raketės plotis negali viršyti 31,75 cm.
  • Kamuoliukas – oficialus kamuolio skersmuo turi būti 6,451 – 6,858 cm, o svoris – 56,7 – 58,5 g.
  • Aikštelė – teniso aikštelė yra 23,77 m ilgio ir 8,23 m pločio. Aikštelė yra padalinama pusiau, kurią skiria 91,4 cm aukščio tinklas. Padavimo linija aikštelėje nuo tinklo nutolusi 6,4 m atstumu.

Teniso žaidimo eiga

Oficialūs teniso mačai vyksta iki dviejų arba trijų laimėtų setų. Daugumoje varžybų žaidžiama iki dviejų laimėtų setų, tik „Didžiojo kirčio“ turnyruose vyrai žaidžia iki trijų laimėtų setų. Žaidimo pradžioje burtų keliu nusprendžiama, kuris pirmas iš žaidėjų padavinės, o kuris priims padavimą. Dažniausiai tenisas žaidžiamas vienas prieš vieną, tarp mėgėjų populiarūs dvejetai, kadangi užtenka mažesnio fizinio pasiruošimo. Esminės teniso taisyklės žaidžiant vienas prieš vieną ir du prieš du išlieka tos pačios.

Žaidimas pradedamas vieno iš tenisininkų padavimu – tas pats žaidėjas atlieka padavimą tol, kol baigiasi pirmas geimas. Tuomet antrajame geime padavinėja kitas tenisininkas – taip prieš kiekvieną geimą keičiasi padavinėjantis žaidėjas.

Paduodantysis žaidėjas pirmo padavimo metu turi atmušti kamuoliuką taip, kad jis pataikytų į priešingoje tinklo pusėje esantį pažymėtą stačiakampį, tuo tarpu priimantysis žaidėjas turi atmušti kamuoliuką taip, kad jis kirstų tinklą, tačiau gali nusileisti bet kurioje aikštelės vietoje, svarbu, kad nebūtų už užribio linijos.

Jeigu padavimo metu kamuoliukas skrieja į užribį – taškas suteikiamas priimančiajam žaidėjui. Jeigu padavimo metu kamuoliukas nėra permušamas per tinklą, paduodantysis žaidėjas gauna antrą galimybę – jeigu ir vėl nepavyksta permušti tinklo, tuomet taškas suteikiamas priimančiajam.

Jeigu teniso kamuoliukas bent šiek tiek liečia užribio liniją, užribis nesiskaito – nesėkmingas kamuoliuko atmušimas laikomas tik tuomet, kai kamuoliukas yra pilnai už linijos. Atmušti kamuoliuką galima jam nenusileidus ant žemės arba jeigu vieną kartą atsimuša nuo žemės. Jeigu kamuoliukas atsimuša du ir daugiau kartų – pralaimimas taškas.

Žaidėjai teniso aikštelėje keičiasi pusėmis po pirmojo, trečiojo ir kitų nelyginių geimų bei seto pabaigoje, jeigu visų sužaistų geimų skaičius yra nelyginis.

Teniso taškų skaičiavimas

Vieną setą tenise sudaro 6 arba 7 laimėti geimai. Šešių laimėtų geimų užtenka tuomet, jeigu varžovas yra įveikiamas dviejų ir daugiau geimų pranašumu, pavyzdžiui, 6:0, 6:1, 6:2, 6:3, 6:4. Jeigu seto rezultatas yra 5:5, tuomet žaidžiama iki septynių laimėtų geimų, tačiau skirtumas irgi turi būti du geimai – tokiu atveju tinkamas rezultatas tik 7:5. Jeigu rezultatas sete yra 6:6, tuomet žaidžiamas „Tie-Break“.

„Tie-Break“ laimi žaidėjas, kuris pirmas surenka 7 taškus, tačiau tuo pačiu turi būti bent dviejų taškų persvara. Pavyzdžiui, 7:0, 7:1, 7:2, 7:3, 7:4 arba 7:5. Jeigu „Tie-Break“ rezultatas yra 6:6, žaidžiama tol, kol vienam iš žaidėjų pavyksta išsiveržti dvejais taškais. „Tie-Break“ taškai skaičiuojami ne 15, 30, 40, o 1, 2, 3 ir t.t.

Geimas tenise laimimas tuomet, kai surenkami keturi taškai ir yra dviejų taškų persvara. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad taškai yra skaičiuojami ne 1, 2, 3 ir t.t., o 15, 30, 40. Pavyzdžiui, žaidėjas pirmauja 40:30 ir laimėjęs tašką jis laimi geimą. Jeigu rezultatui 40:30 laimintysis žaidėjas pralaimi tašką, rezultatas tampa 40:40 ir žaidžiama iki dviejų taškų persvaros. Vienam žaidėjui išsiveržus, rezultatas rašomas A:40, jeigu jis ir vėl pelno tašką – jis laimi geimą. Jeigu pralaimintysis žaidėjas laimi tašką, rezultatas vėl tampa 40:40 ir toliau žaidžiama tol, kol vienas iš žaidėjų įgys dviejų taškų persvarą.

Kitos žaidimų taisyklės

Tenisas yra gana sudėtingas žaidimas ir norint pilnai mėgautis teniso malonumais, reikia bent šiek tiek laiko skirti treniruotėms. Tačiau, pačias teniso taisykles perprasti tikrai nėra sunku ir stebint mačą iš šono, po kelių sužaistų geimų bus viskas aišku. Jeigu pažvelgtume į kitus žaidimus, kur naudojamas tinklas ir aikštė, iš karto pažymėti galima tinklinį. Paplūdimio tinklinio taisyklės yra gana panašios į tenisą – čia žaidžiama du prieš du, reikia permušti kamuolį taip, kad jis nusileistų aikštelės ribose.

Taip pat kviečiame susipažinti su smiginio taisyklėmis, mūsų svetainėje galite sužinoti, kuo skiriasi FIBA ir NBA krepšinio taisyklės.

DUK

Iki kelių taškų žaidžiamas tenisas?

Tenisas įprastai žaidžiamas iki dviejų laimėtų setų. Laimėjus šešis geimus su dviejų geimų persvara yra laimimas setas. Vienas geimas laimimas surinkus keturis taškus su dviejų taškų persvara.

Kuo tenise skiriasi geimas nuo seto?

Setą tenise sudaro šeši arba septyni laimėti geimai, tuo tarpu geimą sudaro keturi laimėti taškai su dviejų taškų persvara.

Kokie teniso aikštelės matmenys?

Teniso aikštelė yra 23,77 m ilgio ir 8,23 m pločio. Aikštelės viduryje yra 91,4 cm aukščio tinklas.

Kokie yra populiariausi teniso turnyrai?

„Didžiojo kirčio“ teniso turnyrai yra patys populiariausi. Kiekvienais metais vyksta keturi „Grand slam“ turnyrai – „Australian Open“, „Wimbledon“, „French Open“ ir „US Open“. Kiekvienais metais taip pat vyksta devyni ATP 1000 turnyrai, trylika ATP 500 turnyrų.

Related Posts

2 thoughts on “Teniso taisyklės – taškų skaičiavimas, aikštelės matmenys ir kita informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *