Rugsėjo 21 d. prasideda 2023-24 m. UEFA Europos lygos sezonas, kuris bus jau 53-ias bei 15-as po pervadinimo į Europos lygą. Kaip ir UEFA Čempionų lygos 2023-24 m. sezone, taip ir šiame paskutinį kartą dalyvaus 32 komandos. Nuo kitų metų komandų skaičius bus praplėstas, o taip pat nebeliks UEFA Čempionų lygos ir Europos lygos susijungimo atkrintamosiose – jokia komanda iš UEFA Čempionų lygos nebeiškris, o tai reiškia, kad šių metų Europos lygos čempionas kitais metais titulo apginti nebegalės.
2023-24 m. UEFA Europos lygos finalas gegužės 22 d. vyks Dubline, 52 tūkst. žiūrovų talpinančiame „Aviva“ stadione. Nei vienas Airijos klubas nežaidžia šių metų UEFA Europos lygoje, todėl ir finale matysime tik svečių komandas. Šansų patekti turi kaimyninių šalių komandos – iš Škotijos – „Rangers“, keli Anglijos klubai – „West Ham United“, „Liverpool“ bei UEFA Čempionų lygos komandos, kurios nepateks į atkrintamąsias.
Šansų varžytis UEFA Europos lygoje turėjo ir Vilniaus „Žalgiris“, tačiau atrankoje bendru rezultatu net 1-8 nusileido „BK Hacken“. Švedijos klubas paskutiniame atrankos etape bendru rezultatu 5-3 įveikė „Aberdeen“ ir žais H grupėje su „Bayer“, „Qarabag“ ir „Molde“. Čempionų titulą ginanti „Sevilla“ sezoną pradės UEFA Čempionų lygos grupių etape, tačiau dažniausiai ispanų komanda prisijungia prie Europos lygos įkrintamųjų, kur galiausiai nukeliauja iki finalo ir jį laimi.
Iš visų UEFA Europos lygos grupių etape žaidžiančių komandų, šešios debiutuoja turnyre – Limasolio „Aris“, Braitono „Brighton & Hove Albion“, Geteborgo „BK Hacken“, Čenstakavos „Rakow“, Ženevos „Sevette“ ir Bačka Topolos „TSC“. Įdomu tai, kad „Brighton & Hove Albion“ europiniame turnyre žais pirmą kartą klubo istorijoje.
UEFA Europos lyga: 2023-24 m. tvarkaraštis ir formatas
UEFA Europos lyga šiais metais paskutinį kartą naudoja įprastą formatą, kuriame varžosi 32 komandos, po keturias padalintos į aštuonias grupes. Pirmą vietą užėmusi komanda patenka į aštuntfinalį, antrą vietą užėmusi komanda žaidžia įkrintamąsias prieš iš UEFA Čempionų lygos iškritusią komandą, trečią vietą užėmusi komanda iškrenta į UEFA Europos Konferencijų lygos įkrintamąsias, o ketvirtą vietą grupių etape užėmusiai komandai sezonas Europoje baigiasi.
UEFA Europos lygos grupių etapas prasidės rugsėjo 21 d. ir pasibaigs gruodžio 14 d. Kaip įprasta – šios lygos rungtynės vyks ketvirtadieniais, kitą dieną po pasibaigusio UEFA Čempionų lygos turo. Pilnas UEFA Europos lygos tvarkaraštis:
• Pirmos grupių rungtynės – rugsėjo 21 d.
• Antros grupių rungtynės – spalio 5 d.
• Trečios grupių rungtynės – spalio 26 d.
• Ketvirtos grupių rungtynės – lapkričio 9 d.
• Penktos grupių rungtynės – lapkričio 30 d.
• Šeštos grupių rungtynės – gruodžio 14 d.
• Įkrintamųjų burtai – gruodžio 18 d.
• Įkrintamosios – vasario 15 d. ir 22 d.
• Aštuntfinalio burtai – vasario 23 d.
• Aštuntfinalis – kovo 7 d. ir 14 d.
• Ketvirtfinalio ir pusfinalio burtai – kovo 15 d.
• Ketvirtfinalis – balandžio 11 d. ir 18 d.
• Pusfinaliai – gegužės 2 d. ir 9 d.
• Finalas – gegužės 22 d.
UEFA Europos lyga 2023-24 m. grupių apžvalga ir prognozės
Šiame UEFA Europos lygos sezone varžysis tik aštuonios komandos, kurios lygoje buvo ir praeitų metų grupių etape. Didžioji dalis komandų į UEFA Europos lygą sugrįžta po tam tikro laiko arba debiutuoja pirmą kartą. Šiuo metu išskiriamas vienas ryškus favoritas – „FC Liverpool“, tačiau galima neabejoti, kad staigmenų turnyre tikrai netrūks. Tiek grupių etape, tiek ir įkrintamosiose, kai prisijungs iš UEFA Čempionų lygos iškritusios komandos.
A grupė
– Londono „West Ham United“
– Pirėjo „Olympiacos“
– Freiburgo „SC Freiburg“
– Bačka Topolos „TSC“
Ryškaus favorito grupėje nėra, tačiau išskirti galima „West Ham United“ klubą, kuriam numatoma pirma vieta ir tiesus kelias į Europos lygos aštuntfinalį. Meistriškumu komanda išsiskiria nuo kitų klubų, tačiau Londono komandai reikia varžytis itin stiprioje Anglijos „Premier“ lygoje, kuri ir yra klubo prioritetas. Ne retai matėme pavyzdžių, kaip Anglijos klubai Europos lygoje nepasiekia aukštų rezultatų būtent dėl koncentracijos į vietinį čempionatą.
Antra vieta turėtų atitekti Vokietijos klubui, kuriam kovą dėl antros vietos turėtų mesti „Olympiacos“. Pirėjo klubas sugrįžęs į Europos lygą turi dideles ambicijas ir jeigu ne antra vieta grupėje, tai bent jau UEFA Europos Konferencijų lygos įkrintamosios turėtų būti pasiekiamos. Vasarą „Olympiacos“ uždirbo 20 mln. eurų iš žaidėjų pardavimų – už 6 mln. eurų buvo parduotas 25-erių Olegas Reabciukas is Moldovos, o už 5,50 mln. 26-erių In-beom Hwang iš Pietų Korėjos. Įsigyti buvo du jauni žaidėjai iš Argentinos – 24-erių Fransicgo Ortega ir 21-erių Santiago Hezze.
Serbijos komanda yra akivaizdi grupės autsaiderė, kuriai net ir trečia vieta būtų didelis laimėjimas. Vis tik, tiek „SC Freiburg“, tiek „Olympiacos“ atrodo kur kas solidesnės komandos šiuo metu, kas ir turėtų užbaigti „TSC“ sezoną Europoje dar gruodžio mėnesį. Įdomu tai, kad „TSC“ sudėtyje yra vos du legionieriai iš Kroatijos ir Šiaurės Makedonijos, visi kiti žaidėjai serbai. Galima tikėtis, kad namų rungtynėse komanda bus stipriai palaikoma, tačiau išvykose bus be galo sunku.
B grupė
– Amsterdamo „Ajax“
– Marselio „Olympique“
– Braitono „Brighton & Hove Albion“
– Atėnų „AEK“
Tai viena iš įdomesnių grupių, kadangi net trys komandos turi potencialo nueiti gana toli. „Ajax“ visai neseniai solidžiai atrodydavo UEFA Čempionų lygoje, Marselio „Olympique“ sudėtyje yra ne vienas aukšto lygio žaidėjas, o europiniame turnyre debiutuojanti „Brighton & Hove Albion“ tikrai sieks aukščiausių tikslų. Vienintelė „AEK“ neturi didelių šansų ir galima sakyti, kad su burtais tikrai nepasisekė, nes net ir trečia vieta sunkiai pasiekiama.
Vasarą „Olympique“ pasidarbavo tikrai solidžiai – parduota žaidėjų buvo už 39 mln. eurų, iš kurių brangiausias Cengizas Underis – už 15 mln. eurų buvo parduotas „Fenerbahce“ komandai, o 25-erių puolėjas Luisas Suarezas „UD Almeria“ papildė už 8 mln. eurų. Tuo tarpu įsigyta žaidėjų buvo už 72 mln. eurų, o keturių žaidėjų perėjimai siekė virš 10 mln. eurų. 23-erių puolėjas Ilimanas Ndiaye už 17 mln. eurų persikėlė iš „Sheffield United“. Iš Anglijos už 13 mln. eurų taip pat atvyko 25-erių Ismaila Sarras. Solidžiai vasarą padirbėjusi Prancūzijos ekipa turi šansų kovoti dėl pirmų dviejų vietų grupėje.
Po puikaus praėjusio sezono „Premier“ lygoje Braitono laukė sunki vasara. Komandą paliko keli labai svarbūs žaidėjai, tačiau už juos pavyko nemažai užsidirbti. 21-erių Moises Caicedo į „Chelsea“ persikėlė net už 116 mln. eurų. Už 42 mln. eurų į „Liverpool“ išvyko Alexis Mac Allister, o už 23 mln. eurų į tą pačią „Chelsea“ persikėlė 25-erių vartininkas Robertas Sanchezas. Gautus pinigus Anglijos klubas panaudojo keturiems pagrindiniams pirkiniams. Už 34 mln. eurų iš „Watford“ įsigijo 21-erių Joao Pedro, taip pat atvyko Carlos Baleba, Bartas Verbruggenas ir Igor.
„Brighton & Hove Albion“ jau šio sezono pradžioje įrodinėja, kad praeitais metais pasiektas rezultatas nebuvo atsitiktinumas. Jau dabar „Premier“ lygoje per penkerias rungtynes iškovojo keturias pergales, o paskutinėse išvykoje 3:1 laimėjo prieš Mančesterio „United“.
C grupė
– Glazgo „Rangers“
– Sevilijos „Real Betis“
– Prahos „Sparta“
– Limasolio „Aris“
Sevilijos komanda turėjo labai solidų praeitą sezoną ir nors vasarą pardavė kelis žaidėjus – Luizas Felipe už 22 mln. eurų išvyko į „Al-Ittihad“, o Sergio Canales už 10 mln. eurų į „Monterrey“, branduolys buvo išlaikytas. Taip pat, nemokamai prie komandos prisijungė 28-erių Hector Bellerin, 29-erių Ayoze Perezas, 32-erių Marc Bartra ir 24-erių Alexas Collado. Solidžią sudėtį turinti „Real Betis“ yra gana ryški grupės favoritė.
Limasolio klubui jau patekimas į UEFA Europos lygą yra didelis laimėjimas, kadangi šiame turnyre „Aris“ žais pirmą kartą klubo istorijoje. Komandos žaidėjų vertė siekia vos 17,5 mln. eurų, o už vasarą brangiausių žaidėjų įsigijimus buvo sumokėta vos po 350 tūkst. eurų. Pagal sudėtį tai pati silpniausia grupės komanda ir net dėl trečios vietos pakovoti bus tikrai labai sunku.
Tuo tarpu kova dėl antros vietos grupėje bus labai įdomi. Tiek „Rangers“, tiek „Sparta“ turi šansų pratęsti sezoną UEFA Europos lygos atkrintamosiose. Didelė tikimybė, kad abi komandos gruodžio mėnesį neužbaigs sezono europiniame turnyre, tačiau žaisti Europos taurės atkrintamosiose būtų kur kas smagiau nei Europos Konferencijų lygoje.
Įdomu tai, kad „Rangers“ vasarą pakeitė savo puolamuosius žaidėjus. Už 5,8 mln. eurų į „Leeds“ išvyko Glenas Kamara, už 4,65 mln. eurų į „Al-Fayha“ Fashionas Sakala, o už 2,9 mln. eurų į „Parma“ persikėlė Antonio Colak. Visus šiuos žaidėjus pakeitė trys puolėjai – Danilo iš „Feyenoord“, Cyrielas Dessersas iš „Cremonese“ bei Samas Lammersas iš „Atalanta“.
D grupė
– Bergamo „Atalanta“
– Lisabonos „Sporting CP“
– Graco „Sturm Graz“
– Čenstakavos „Rakow“
Tai viena iš grupių, kur dar prieš sezono pradžią atrodo aiškios visos keturios vietos. Staigmeną nebent gali pateikti „Sturm“, jeigu pavyktų įšokti tarp pirmų dviejų vietų, bet labiau tikėtina, kad Austrijos klubas sezoną pratęs UEFA Konferencijų lygos įkrintamosiose. Lenkijos komandai „Rakow“ jau dabar skiriama paskutinė vieta grupėje, tuo tarpu „Atalanta“ ir „Sporting“ yra akivaizdžiai geriausios komandos, kurios turėtų kautis dėl pirmos vietos.
Lisabonos „Sporting CP“ vasarą pardavė du jaunuosius talentus, už kuriuos gavo 100 mln. eurų. 22-erių Manuelis Ugarte buvo parduotas „PSG“ už 60 mln. eurų, o 23-erių Pedro Porro už 40 mln. eurų „Tottenham“. Į „Everton“ išvyko ir 19-metis puolėjas Chermiti. Gautų pinigų „Sporting CP“ neišleido – įsigijo vos keturis žaidėjus. Už 20 mln. eurų iš „Coventry“ atvyko 25-erių puolėjas Viktoras Gyokeres, už 18 mln. eurų iš „Lecce“ Mortenas Hjulmandas, už 9 mln. eurų 18-metis Ivanas Fresneda, o už 7 mln. eurų iš „FC Barcelona“ Trincao.
Lisabonos komanda šį sezoną atrodo kiek susilpnėjusi, galbūt, prisidėjo ir tai, kad nebus žaidžiama UEFA Čempionų lygoje. Be to, kad nebuvo įsigyta daug naujų žaidėjų, prie pagrindinės sudėties prisijungė penki žaidėjai iš „Sporting B“ komandos.
Pažvelgus į „Atalanta“, permainų buvo ne ką mažiau nei Portugalijoje. Žaidėjų parduota net už 155 mln. eurų, o brangiausias išvykęs žaidėjas – Rasmusas Hojlundas už 75 mln. eurų į Mančesterio „United“. Atsisveikinta buvo ir su Merihu Demiralu, Jeremie Boga, Matteo Pessina, Joakimu Maehle, Ruslanu Malinovskyi. Naujiems žaidėjams „Atalanta“ išleido tik 68 mln. eurų, o pagrindiniai du pirkiniai – 21-erių El Bilal Toure už 28 mln. eurų iš „UD Almeria“ ir Gianluca Scamacca už 25 mln. eurų iš „West Ham United“.
E grupė
– Liverpulio „FC Liverpool“
– Linco „LASK“
– Briuselio „Union Saint-Gilloise“
– Tulūzos „Toulouse“
Čia galima išskirti ne tik ryškią grupės favoritę, bet ir vieną iš pagrindinių komandų laimėti visą lygą. Akivaizdu, kad pirmoji vieta E grupėje turėtų atitekti „FC Liverpool“ komandai. Praeitas sezonas klubui buvo didelis nusivylimas, tačiau vasarą, panašu, kad buvo atlikti labai solidūs ėjimai – pasipildyta Dominiku Szoboszlai, Alexiu Mac Allisteriu, Ryanu Gravenberchu bei Wataru Endo. Nors klubą paliko kelios gerai žinomos pavardės, pagrindiniai žaidėjai buvo išsaugoti.
Vienintelė priežastis, kodėl „FC Liverpool“ gali nelaimėti Europos lygos – koncentracija ties „Premier“ lyga. Klubas turi galimybių laimėti vietinį čempionatą, todėl prasidėjus UEFA Europos lygos atkrintamosioms gali pritrūkti motyvacijos, kas dažnai nutinka aukščiausio lygio komandoms. Atsižvelgiant į tai, kad Anglijos „Premier“ lygos tvarkaraštis labai sudėtingas, svarbu išsaugoti sveikus ir nenuvargintus žaidėjus.
Pati grupė nėra labai stipri, o tuo pačiu visos trys komandos gali pakovoti dėl sezono pratęsimo atkrintamosiose. „LASK“ komandai suteikiama mažiausiai šansų ir didelė tikimybė, kad Austrijos klubui nepavyks užimti net trečios vietos. Tulūzos ir Briuselio komandos turi panašius šansus, tačiau labiau tikėtina, kad būtent „Toulouse“ pratęs sezoną UEFA Europos lygos atkrintamosiose.
F grupė
– Viljarealio „Villarreal CF“
– Reno „Rennes“
– Haifos „Maccabi“
– Atėnų „Panathinaikos“
Haifos „Maccabi“ komanda šioje grupėje nuvertinama labiausiai. Praeitais metais trečią kartą iš eilės Izraelio čempionais tapęs klubas turi sudėtį, kuri vertinama vos 20 mln. eurų. Atėnų „Panathinaikos“ irgi negali pasigirti labai brangia sudėtimi – apie 57 mln. eurų, tačiau tai jau tris kartus daugiau nei „Maccabi“. Būtent šios dvi komandos ir turėtų kovoti dėl trečios vietos, kuri, daugiau šansų, kad atiteks „Panathinaikos“ komandai.
2020-21 m. UEFA Europos lygos čempionas „Villarreal CF“ klubas yra šios grupės favoritas, kuriam bent jau antra vieta tikrai turėtų atitekti. Su „Rennes“ bus kovojama dėl pirmos vietos ir didelė tikimybė, kad ji atiteks ispanų komandai. Solidžiai praeitą sezoną „La Liga“ atrodęs klubas vasarą pardavė kelis svarbius žaidėjus – už 37 mln. eurų į „Chelsea“ persikėlė 22-erių puolėjas Nicolas Jacksonas, už 33 mln. eurų į „Aston Villa“ išvyko Pau Torres, į „AC Milan“ išvyko Samuelis Chukwueze, o taip pat atsisveikinta su Boulaye Dia, Arnautu Danjuma, Manu Morlanesu ir Ivanu Martinu.
Vasarą „Villarreal CF“ beveik nieko neįsigijo – už 10 mln. eurų atvyko 27-erių puolėjas Alexanderis Sorlothas, o antras pirkinys – vos už 2,5 mln. eurų 22-erių Ramonas Terrats. Ant popieriaus ispanų komanda atrodo susilpnėjusi, tačiau „Rennes“ klubui pasiekti pirmą vietą lengva tikrai nebus.
G grupė
– Romos „AS Roma“
– Prahos „Slavia“
– Tiraspolio „Sheriff“
– Ženevos „Servette“
Praeitų metų UEFA Europos lygos finalininkė „AS Roma“ yra ryški šios grupės favoritė. Galima sakyti, kad neužimta pirma vieta būtų viena didesnių grupės staigmenų. Nors „Slavia“ ir jau ne pirmą sezoną iš eilės Europje žaidžiantis „Sheriff“ gali nustebinti, Romos klubas privalo užimti pirmą vietą ir iš karto patekti į aštuntfinalį. Vasarą „AS Roma“ pardavė net devynis žaidėjus, o didžiausias praradimas – Rogeris Ibanezas už 30 mln. eurų persikėlė į „Al-Ahli“.
Vis tik, pagirti „AS Roma“ galima už tai, kad jau ne pirmą vasarą be didelių investicijų pavyksta prisivilioti aukšto lygio žaidėjus. Vos už 2,5 mln. eurų iš „PSG“ persikėlė Leandro Paredes, iš to pačio „PSG“ už 1 mln. eurų buvo išsinuomotas 25-erių Renato Sanches. Didžiausias vasaros laimėjimas – už 5,8 mln. eurų iš „Chelsea“ išsinuomotas Romelu Lukaku.
Ženevos klubas gali pasidžiaugti gana parankiais burtais, kadangi vos 27 mln. eurų vertės sudėtį turinti komanda turi šansų pakovoti ir dėl trečios vietos, kuri leistų pratęsti sezoną UEFA Konferencijų lygoje. Tiraspolio komandos sudėtis vertinama vos 12,3 mln. eurų ir nors prieš keletą sezonų klubas varžėsi UEFA Čempionų lygoje, Europoje didelių pergalių pasiekti nepavyksta. Pagirti klubą galima už tai, kad stabiliai žaidžia europiniuose turnyruose, tačiau šioje grupėje didelių perspektyvų nesišviečia.
H grupė
– Lėverkuzeno „Bayer“
– Baku „Qarabag“
– Moldės „Molde“
– Geteborgo „BK Hacken“
Šioje grupėje galima išskirti ryškią favoritę – „Bayer“ ir pagrindinę autsaiderę – „BK Hacken“. „Qarabag“ ir „Molde“ komandos turi beveik vienodus šansus užimti antrą vietą ir pratęsti sezoną UEFA Europos lygos atkrintamosiose. Vis tik, žvelgiant į komandų galimybes, galbūt, netgi psichologiškai smagiau būtų iškristi į Konferencijų lygą ir ten pabandyti pakovoti dėl titulo, nes Europos taurės įkrintamosiose nei „Qarabag“, nei „Molde“ daug šansų prieš iš UEFA Čempionų lygos iškritusias komandas neturi.
Vilniaus „Žalgirio“ skriaudikė „BK Hacken“ debiutuoja UEFA Europos lygoje ir tai jau didelis laimėjimas komandai. Dabar kiekvienas iškovotas taškas leis klubui pasipildyti biudžetą, kuris nėra didelis. Įdomu tai, kad „BK Hacken“ komandos sudėtis vertinama 26 mln. eurų, o „Qarabag“ ir „Molde“ sudėtys vertinamos mažesne suma. Norvegijos komandos sudėtis įvertinta apie 21,75 mln. eurų, o „Qarabag“ vos 13,7 mln. eurų.
Iš dalies galima sakyti, kad „BK Hacken“ tikrai pasisekė su burtais, nes nei „Molde“, nei „Qarabag“ neatrodo neįveikiamos komandos. Nors jos europinės patirties turi kur kas daugiau, tai nėra Lisabonos „Sporting“, „Rangers“, „Olympique“ ar panašaus lygio komandos. Staigmenų grupėje tikrai galime sulaukti, o didžiausia jų būtų, jeigu Lėverkuzeno klubas neliktų pirmoje vietoje.
1 thoughts on “UEFA Europos lyga 2023-24 m. – tvarkaraštis, apžvalga ir prognozės”