UEFA Konferenciju lyga
Futbolas

UEFA Europos Konferencijų lyga 2023-24 m. – tvarkaraštis, apžvalga ir prognozės

Rugsėjo 20 d. prasideda 2023-24 m. UEFA Europos Konferencijų lyga. Tai bus vos trečias lygos sezonas ir tuo pačiu paskutinis su dabartiniu formatu. Prieš artėjantį kitų metų UEFA turnyrų sezono pradžią keisis formatai. Lygos taps uždaros – iš UEFA Čempionų lygos neiškris komandos į UEFA Europos taurę, o iš Europos taurės neiškris į Konferencijų lygą. Pirmąją UEFA Europos Konferencijų lygą laimėjo „AS Roma“, o praeitais metais triumfavo „West Ham United“.

2023-24 m. UEFA Europos Konferencijų lygos finalas gegužės 29 d. vyks „Agia Sophia“ stadione Graikijoje, kuris talpina 32,5 tūkst. žiūrovų. Šiame stadione žaidžia Atėnų „AEK“ komanda, kuri pateko į stipriausią UEFA Europos lygos 2023-24 m. sezono grupę, kartu su „Ajax“, „Olympique“ ir „Brighton & Hove Albion“. Jeigu pavyktų užimti trečią vietą ir pratęsti sezoną UEFA Europos Konferencijų lygos įkrintamosiose, motyvacijos klubui tikrai netrūktų, žinant, kad finalas bus žaidžiamas jų stadione.

Varžytis UEFA Europos Konferencijų lygoje galėjo ir Vilniaus „Žalgiris“. Tačiau pakartoti praeitų metų sėkmės nepavyko. „Žalgiris“ pralaimėjo tiek lemiamas atrankos rungtynes į Europos lygą, tiek ir į Europos Konferencijų lygą. Paskutiniajame etape Vilniaus klubas bendru rezultatu net 0-7 nusileido Budapešto „Ferencvaros“ komandai.

Šiais metais UEFA Europos Konferencijų lygoje varžysis vos penkios tos pačios komandos, kurios buvo praeitais metais – „Slovan“, „Gent“, „Ballkani“, „AZ“ ir „Fiorentina“. Net 22 komandos debiutuoja UEFA Europos Konferencijų lygoje, o „Brioablik“, „Čukarički“, „KI“, „Olimpija“ ir „Zrinjski“ debiutuoja bet kuriame UEFA turnyrų grupių etape. Trys komandos savo šalį UEFA turnyre atstovaus pirmą kartą istorijoje – „Breioablik“ Islandiją, „KI“ Farerų Salas, „Zrinjski“ Bosniją ir Hercegoviną.

UEFA Europos Konferencijų lyga: 2023-24 m. tvarkaraštis ir formatas

2023-24 m. UEFA Europos Konferencijų lygos sezonas vyks įprastu formatu – 32 komandos po keturias padalintos į aštuonias grupes. Į aštuntfinalį pateks grupės nugalėtoja, o antrą vietą užėmusi komanda žais įkrintamąsias prieš trečią vietą UEFA Europos lygos grupių etape užėmusiią komandą. Šių sezono Europos Konferencijų lygos čempionė kitais metais apginti titulo negalės, kadangi gaus tiesioginį kelialapį į UEFA Europos lygą, o naujajame formate turnyrų susijungimo nebeliks.

UEFA Konferencijų lygos sezono atidarymas įvyks rugsėjo 20 d., kai bus sužaistos vienintelės rungtynės Prancūzijoje, kur „Lille“ priims švečius iš Liublianos. Tuo tarpu kitos pirmo turo penkiolika rungtynių įvyks ketvirtadienį, rugsėjo 21 d. Paskutinysis grupių etapas bus sužaistas gruodžio 14 d. Pilnas 2023-24 m. UEFA Europos Konferencijų lygos tvarkaraštis:

• Pirmos grupių rungtynės – rugsėjo 20 – 21 d.
• Antros grupių rungtynės – spalio 5 d.
• Trečios grupių rungtynės – spalio 26 d.
• Ketvirtos grupių rungtynės – lapkričio 9 d.
• Penktos grupių rungtynės – lapkričio 30 d.
• Šeštos grupių rungtynės – gruodžio 14 d.
• Įkrintamųjų burtai – gruodžio 18 d.
• Įkrintamosios – vasario 15 d. ir 22 d.
• Aštuntfinalio burtai – vasario 23 d.
• Aštuntfinalis – kovo 7 d. ir 14 d.
• Ketvirtfinalio ir pusfinalio burtai – kovo 15 d.
• Ketvirtfinalis – balandžio 11 d. ir 18 d.
• Pusfinaliai – balandžio 30 d. – gegužės 2 d. ir 9 d.
• Finalas – gegužės 29 d.

UEFA Europos Konferencijų lyga 2023-24 m. grupių apžvalga ir prognozės

UEFA Europos Konferencijų lyga buvo įkurta tam, kad mažesni futbolo klubai turėtų galimybę varžytis tarpusavyje. Nors tai vos trečiasis lygos sezonas, jau dabar galima patvirtinti, kad tikrai nemažai naujų komandų išbandė savo sėkmę Europoje. Čia praeitą sezoną žaidė Vilniaus „Žalgiris“, o šiais metais debiutuojančių komandų irgi labai daug. Taip pat, turint omenyje, kad tai silpniausias iš trijų Europos futbolo komandų turnyrų, nieko keisto, kad dalyvaujančių komandų pokytis čia labai didelis.

A grupė

– Lilio „Lille“
– Bratislavos „Slovan“
– Liublianos „Olimpija“
– Klaksviko „KI“

Prancūzijos klubas yra ryškus grupės favoritas – 208 mln. eurų vertės sudėtį turinti komanda praeitame sezone šešiais taškais atsiliko nuo „Olympique“, kas būtų suteikę galimybę varžytis UEFA Čempionų lygos atrankoje. Šį sezoną „Lille“ kol kas neatrodo labai užtikrinai – per penkerias rungtynes iškovotos dvi pergalės, dvi baigėsi lygiosiomis. Tačiau, turi tiek pat taškų kiek ir „PSG“. Vasarą klubas pardavė du žaidėjus, o už gautus pinigus pasipildė penkiais žaidėjais, iš kurių trys 20-mečiai. „Lille“ netgi galima priskirti ir prie vienų iš turnyro favoritų, todėl grupę laimėti turėtų nesunkiai.

UEFA Europos Konferencijų lygoje debiutuojanti Klaksviko komanda didelių lūkesčių kelti neturėtų. Jau patekimas čia yra didelis laimėjimas, o kadangi sezoną išgelbėtų tik antra vieta, patekimas į atkrintamąsias atrodo labai toli. Komandos sudėties vertė siekia vos 2,8 mln. eurų, kas yra vienas iš mažiausių biudžetų visoje lygoje.

Kadangi UEFA Konferencijų lygoje trečia vieta nesuteikia galimybės pratęsti sezono įkrintamosiose, čia žaidžiama dėl pirmų dviejų vietų. Viena iš jų turėtų atitekti „Lille“ komandai, todėl dėl antrojo kelialapio į atkrintamąsias daugiausiai kovos bus tarp „Slovan“ ir „Olimpija“ komandų. Bratislavos „Slovan“ komandos galimybės vertinamos kiek geriau – nors komandų biudžetai beveik identiški, vasarą pavyko išsaugoti dalį svarbių žaidėjų.

B grupė

– Gento „Gent“
– Tel Avivo „Maccabi“
– Luhansko „Zorya“
– Koupavoguro „Breioablik“

Jeigu A grupėje ryški autsaiderė Klaksviko komanda, tai šioje grupėje tokią išskirti galima „Breioablik“. Islandijos klubo sudėties vertė siekia vos 2,99 mln. eurų – kelių brangiausių žaidėjų vertė siekia 275 tūkst. eurų. Be jokių abejonių Koupavoguro komandos patekimas į turnyrą yra jau didelis pasisekimas ir žaidėjai galės mėgautis futbolu be jokios papildomos įtampos.

Panašiai kaip A grupėje su „Lille“, taip šioje yra su „Gent“ komanda. Nors sudėties skirtumas nėra toks didelis, Belgijos komanda yra gana ryški grupės favoritė, kuri turėtų užimti pirmą vietą grupėje. Vasarą klubą už 12 mln. eurų paliko 26-erių gynėjas Josephas Okumu, o už gautus pinigus pavyko įsigyti keturis naujus žaidėjus. Branduolį išlaikiusi komanda Belgijoje sezoną pradėjo gana solidžiai – per šešerias rungtynes iškovotos keturios pergalės ir dvi rungtynės sužaistos lygiosiomis.

Dėl galimybės pratęsti sezoną atkrintamosiose kausis „Maccabi“ ir „Zorya“ komandos. Nors Tel Avivo klubo sudėtis vertinama apie 18 mln. eurų ir tikrai nėra neįveikiama komanda, šiuo metu jos galimybės vertinamos kiek geriau. Išskirti būtina tai, kad Luhansko komanda paskutiniame atrankos etape į UEFA Europos lygą vos nepateikė didelės staigmenos. Pirmąsias rungtynes išvykoje „Zorya“ prieš Prahos „Slavia“ pralaimėjo 0:2, tačiau atsakomosiose rungtynėse jau 41-ą minutę laiminėjo 2:0 ir „Slavia“ išsigelbėjo tik 83-ą minutę, kai įmušė įvartį ir rungtynės baigėsi 2:1.

„Zorya“ vasarą įsigijo tris žaidėjus, o didžiausia investiciją atliko už 23-erių puolėją Eduardo Guerrero, už kurį sumokėjo 500 tūkst. eurų. Įdomu tai, kad puolėjas praeitą sezoną žaidė būtent Tel Avivo „Maccabi“ komandoje ir šiais metais svarbiausias rungtynes Europoje reikės žaisti prieš buvusį klubą.

C grupė

– Zagrebo „Dinamo“
– Pilzeno „Viktoria“
– Astanos „Astana“
– Terandės „Ballkani“

Šioje grupėje išskirti vieną favoritę būtų sunku, tačiau intrigos dėl pirmų dviejų vietų neturėtume sulaukti. Terandės „Ballkani“ yra ryški grupės autsaiderė, kuriai žaidimas Europoje yra jau didelis laimėjimas. Klubui už surinktus taškus yra galimybė gauti papildomų pinigų į biudžetą. „Astana“ komanda įveikti „Ballkani“ turėtų nesunkiai, tačiau atotrūkis nuo kitų dviejų grupės komandų yra kiek per didelis.

Zagrebo „Dinamo“ ir Pilzeno „Viktoria“ yra šios grupės komandos, aplink kurias turėtų suktis visas veiksmas. Žvelgiant į sudėtis ir komandų galimybes, jos turėtų užimti pirmas dvi vietas ir pratęsti kovą atkrintamosiose. Jeigu bent viena iš komandų nepateks toliau – nebus galima nieko kaltinti, tik pačius save.

Zagrebo „Dinamo“ turi solidžią, 80 mln. eurų vertinamą sudėtį, tuo tarpu „Viktoria“ komandos sudėtis vertinama beveik tris kartus mažiau – 29 mln. eurų. Iš dalies galima „Dinamo“ išskirti kaip grupės favoritę, tačiau nuvertinti Pilzeno klubo tikrai nereikėtų. Čekijos komanda išlaikė visus pagrindinius žaidėjus, o vasarą įsigijo vos vieną naują žaidėją – 20-metį puolėją Rafiu Durosinmi, už kurį sumokėjo 850 tūkst. eurų.

D grupė

– Briugės „Club Brugge“
– Budės „Bodo/Glimt“
– Stambulo „Besiktas“
– Lugano „Lugano“

Tai viena iš įdomesnių grupių, kurioje nėra ryškios favoritės ir į kitą etapą pretenduoja ne dvi, bet trys komandos. Lugano klubas išskiriamas kaip silpniausias ir net trečia vieta grupėje gali būti sunkiai pasiekiama. 24 mln. eurų sudėtį turinti Šveicarijos ekipa gali įnešti intrigos ir atimti taškų iš kitų grupės komandų, bet ar to užteks, kad išsaugotų galimybes užimti antrą vietą – sunkiai tikėtina.

Didžiausias dėmesys kreipiamas į „Club Brugge“ ir „Besiktas“ komandas. Praeitais metais nutrūko trijų iš eilės laimėtų Belgijos čempionatų serija, kas lėmė, jog Briugės komanda neturėjo šansų varžytis UEFA Čempionų lygoje ar jos atrankoje. 121 mln. eurų vertės sudėtį turintis klubas yra solidi komanda UEFA Europos Konferencijų lygoje, todėl jos nepatekimas į atkrintamąsias būtų nemaža staigmena ir nusivylimas.

Vertingiausią komandos sudėtį grupėje turi Stambulo „Besiktas“, kuri vertinama 128 mln. eurų. Vasarą turkai išleido 17 mln. eurų komandos pastiprinimui, o išlaikyti pavyko svarbiausius žaidėjus – Gedson Fernandes, Amir Hadziahmetovič, Milot Rashica, Vincet Aboubakar. Nepatekimas į atkrintamąsias būtų ne ką mažesnė staigmena nei „Club Brugge“ nesėkmė. Būtent šios dvi ekipos ir turi didžiausius šansus užimti pirmas dvi vietas.

Norvegijos komanda turi daugiau šansų pasipriešinti nei „Lugano“, bet vienų gerų rungtynių gali neužtekti, o nusileidžiant talento lygiu išlaikyti aukšto lygio žaidimą bus tikrai nelengva.

E grupė

– Alkmaro „AZ“
– Birmingamo „Aston Villa“
– Varšuvos „Legia“
– Mostaro „Zrinjski“

E grupėje galima išskirti ne tik grupės, bet ir viso turnyro favorite – Birmingamo „Aston Villa“. Jeigu grupę Anglijos klubas turėtų laimėti užtikrintai, tai pasiekti UEFA Konferencijų lygos finalą lengva nebus, bet tikrai įmanoma. Solidžiai praeitą sezoną Anglijos „Premier“ lygoje atrodžiusi ekipa užėmė septintą vietą ir vienu tašku aplenkė „Tottenham“ bei vienu tašku nusileido „Brighton“ komandai, kas atėmė galimybę varžytis UEFA Europos lygos grupių etape.

Šį sezoną „Aston Villa“ pradėjo trimis pergalėmis ir dvejais pralaimėjimais prieš „Newcastle United“ ir „FC Liverpool“. Tuo tarpu pasiektos pergalės buvo tikrai solidžios – 4:0, 3:1 ir 3:1 prieš „Everton“, „Burnley“ ir „Crystal Palace“. „Aston Villa“ gali išsiskirti itin brangia sudėtimi, kuri vertinama beveik 600 mln. eurų. Vasarą buvo parduoti keli solidūs žaidėjai, tačiau investuota buvo į du jau savo vertę turinčius futbolininkus – už Moussa Diaby sumokėti 55 mln. eurų, o už Pau Torres 33 mln. eurų. Komandos sudėtyje šį sezoną yra Emiliano Martinezas, Clement Lengletas, Boubacar Kamara, Jacob Ramsey, Douglas Luiz, Youri Tielemans.

Mostaro komandą galima išskirti kaip didžiausią autsaiderę, kuriai ne tik patekimas į atkrintamąsias sunkiai pasiekiamas, bet ir kova dėl trečios vietos bus tikrai nelengva. Nors „AZ“ klubui numatoma antra vieta grupėje, nuvertinti „Legia“ tikrai nereikia. Žaisti Varšuvoje tikrai nebus lengva ir nors komandos sudėtis turi dvigubai mažesnę vertę – 36 mln. eurų prieš 79 mln. eurų, tarp šių komandų spręsis antros vietos likimas.

F grupė

– Budapešto „Ferencvaros“
– Florencijos „Fiorentina“
– Genko „Genk“
– Belgrado „Čukarički“

Vilniaus „Žalgirio“ skriaudikė „Ferencvaros“ negavo lengviausios grupės, bet ji nėra ir pati sudėtingiausia. Taip, „Fiorentina“ ryški grupės favoritė, kuri priskiriama ir prie vienų iš geriausių turnyro komandų, tačiau norint patekti į atkrintamąsias, reikės įveikti „Genk“ komandą. Belgrado „Čukarički“ yra ryški grupės autsaiderė, kuri turėtų likti ketvirtoje vietoje ir daug sumaišties į grupę neįneš. Belgrade žaisti lengva nebus, tačiau išvykoje sunkiai tikėtina, kad komanda per tris rungtynes iškovos bent tašką.

„Fiorentina“ vasarą pardavė žaidėjų už 64 mln. eurų, todėl turėjo pinigų komandos pastiprinimui. Trys pagrindiniai pirkiniai kainavo 32 mln. eurų – 22-erių Lucas Beltranas, 22-erių Fabiano Parisi ir 26-erių M‘Bala Nzola. Vasarą komanda išlaikė vertingiausius žaidėjus – Nicolas Gonzalez, Dodo, Nikola Milenkovič, Christian Kouame. Italijos klubui grupė nėra pati sunkiausia, todėl pirma vieta tikrai pasiekiama.

Kova tarp „Genk“ ir „Ferencvaros“ klubų bus tikrai labai įdomi. Nors Belgijos komanda turi kur kas didesne suma vertinamą sudėtį, daugkartiniai Vengrijos čempionai atrankoje demonstravo puikią formą. Vasarą buvo parduoti du puolėjai 25-erių Ryan Mmaee už 4 mln. eurų ir 23-erių Roko Baturina, kuriuos pakeitė Aleksandar Pesič ir Barnabas Varga. Talento lygiu Vengrijos čempionai Belgijos klubui nusileidžia, bet nuvertinti „Ferencvaros“ tikrai nereikėtų.

G grupė

– Frankfurto „Eintracht“
– Salonikų „PAOK“
– Helsinkio „HJK“
– Aberdyno „Aberdeen“

Šioje grupėje ryški favoritė yra Frankfurto ekipa, kuri 2021-2022 m. tapo UEFA Europos lygos čempione, o praeitais metais UEFA Čempionų lygoje užėmė antrą vietą grupėje ir pateko į atkrintamąsias. Vokietijos klubas šiuo metu priskiriamas prie vienų iš turnyro favoritų, todėl nebus nieko keisto, jeigu G grupę užtikrintai laimės vokiečiai. Grupė jiems tikrai palanki, todėl didelių problemų kilti neturėtų.

„HJK“ išskiriama kaip grupės autsaiderė, tačiau suomiai turi šansų pakovoti ir dėl trečios vietos. Tiek „PAOK“, tiek „Aberdeen“ komandos nėra dideli Europos klubai, kurie nebūtų neįveikiami. Taip, „HJK“ komandos sudėtis vertinama vos 8 mln. eurų suma, tačiau kitos dvi komandos neišsiskiria milžiniškais biudžetais – „Aberdeen FC“ komanda vertinama 16 mln. eurų, o „PAOK“ 60 mln. eurų.

Galima sakyti, kad „PAOK“ komandai pasisekė su burtais. Nors pirma vieta sunkiai pasiekiama, „Aberdeen“ ir „HJK“ yra tikrai įveikiamos komandos. Kitose grupėse trečią vietą užimsiančios komandos atrodo kur kas stipresnės nei „Aberdeen“. Nors „PAOK“ ir turi stipriausią sudėtį iš šių trijų komandų, tai reikės įrodyti aikštėje. Nepatekimas į atkrintamąsias būtų nemaža staigmena, tačiau Škotijos komanda tikrai gali pakovoti ir įnešti intrigos.

H grupė

– Stambulo „Fenerbahce“
– Razgrado „Ludogorets“
– Trnavos „Spartak“
– Farumo „Nordsjaelland“

Pagal turimus žaidėjus „Fenerbahce“ šioje grupėje turėtų dominuoti. Šešis kartus brangesnę sudėtį turinti Turkijos komanda privalo užimti pirmą vietą grupėje ir tiesiausiu keliu patekti į atkrintamąsias. „Fenerbahce“ klube šiuo metu žaidžia Michy Batshuayi, Sebastianas Szymanski, Cengiz Under iš Mančesterio „United“ persikėlęs Fredas, Ferdi Kadioglu, Dominik Livakovičius. Žaidėjai tikrai solidūs, tačiau nemažai jų prie klubo prisijungė šią vasarą, todėl bus įdomu pamatyti, kaip greitai pavyks suklijuoti žaidimą.

Be jokių abejonių Farumo klubas yra ryškus grupės autsaideris, kuriam jau patekimas į UEFA Europos Konferencijų lygos grupių etapą yra didelis laimėjimas. Grupė komandai nėra pati palankiausia ir iškovoti kelis taškus, už kuriuos pavyktų solidžiai pasipildyti biudžetą, bus labai sunku.

Tuo tarpu kova dėl antros vietos čia nusimato labai įdomi. „Ludogorets“ ir „Nordsjaelland“ atrodo kaip labai lygios komandos. Tai atspindi ir suma, kuria vertinama komandų sudėtis – Bulgarijos klubas vertinamas 39,8 mln. eurų, o Danijos – 36,7 mln. eurų. Galima sakyti, kad komandų šansai lygūs ir viskas priklausys nuo tuo metu demonstruojamos žaidimo kokybės. Pirmą kartą šios komandos susitiks antrajame ture, kai spalio 5 d. „Ludogorets“ atvyks į Daniją.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.