Eurolygos ketvirtfinaliai
Krepšinis

2023-24 m. Eurolygos ketvirtfinaliai – apžvalga, tvarkaraštis ir prognozės

Eurolygos reguliarusis sezonas pasibaigė, įkrintamosios sužaistos ir jau balandžio 23 d. prasideda Eurolygos TOP 8 etapas. Sužaidus visas 34 reg. sezono rungtynes, septintoje vietoje buvo „Maccabi“, o aštuntoje – „Baskonia“. Po įkrintamųjų niekas nepasikeitė – abi ekipos išsaugojo savo vietas, o tai reiškia, kad ketvirtfinalyje jos žais prieš Atėnų „Panathinaikos“ ir Madrido „Real“.

Nedaug trūko, kad Eurolygos atkrintamosiose pamatytume Šarūno Jasikevičiaus sugrįžimą į Barseloną – „Fenerbahce“ paskutinėse reguliaraus sezono rungtynėse tik po pratęsimo nusileido prieš „Olympiacos“, kas juos nustūmė į šeštą vietą. Stambulo klubas mes iššūkį „AS Monaco“, o Pirėjo „Olympiacos“ sieks įveikti Barselonos klubą.

Nesvarbu, kaip susiklostys ketvirtfinalio porų rezultatai, bent vieną lietuvį Eurolygos „Final 4” vis tiek matysime. Madrido „Real“ ir Tel Avivo „Maccabi“ yra tik dvi komandos iš aštuonių, kurios neturi lietuviškų akcentų. Atėnų „Panathinaikos“ rungtyniauja Marius Grigonis, Pirėjo „Olympiacos“ – Ignas Brazdeikis, „FC Barcelona“ – Rokas Jokubaitis. Šarūno Jasikevičiaus treniruojama „Fenerbahce“ kausis prieš Donato Motiejūno atstovaujamą „AS Monaco“, o „Baskonia“ kapitonas Tadas Sedekerskis sieks įkvėpti kovai prieš dabartinius čempionus.

Prieš prasidedant atkrintamosioms, galima apibendrinti 2023-24 m. Eurolygos reguliarųjį sezoną:

  • Madrido „Real“ – geriausia reguliaraus sezono komanda: 27 pergalės ir 7 pralaimėjimai;
  • „FC Barcelona“ ir „Fenerbahce“ – geriausiai namuose žaidusios komandos: 15 pergalių ir 2 pralaimėjimai;
  • Madrido „Rea“ – geriausiai išvykoje žaidusi komanda: 13 pergalių ir 4 pralaimėjimai;
  • Markus Howard – rezultatyviausias žaidėjas – po 19,5 taško per rungtynes;
  • Mike James – naudingiausias žaidėjas – po 20,1 naudingumo balų per rungtynes.

Eurolygos ketvirtfinalių tvarkaraštis

Eurolygos tvarkaraštis atkrintamosiose yra gana patogus – po dvejas rungtynes per dieną, o ir laikai nelabai kertasi, todėl bus galima stebėti visus mačus. Atkrintamųjų formatas lieka nepakitęs – serija vyksta iki trijų pergalių. Namų aikštės pranašumą turinti ekipa žaidžia pirmas dvejas rungtynes namuose, tuomet rungtynės persikelia į išvyka. Jeigu reikia, ten irgi žaidžiamos dvejos rungtynės, o penktosioms rungtynėms sugrįžtama namo. Pilnas Eurolygos TOP 8 tvarkaraštis:

• Balandžio 23 d.
– Atėnų „Panathinaikos“ – Tel Avivo „Maccabi“ 20:30 val.
– Madrido „Real“ – Vitorijos „Baskonia“ 22:00 val.

• Balandžio 24 d.
– Monako „AS Monaco“ – Stambulo „Fenerbahce“ 20:00 val.
– Barselonos „FC Barcelona“ – Pirėjo „Olympiacos“ 22:00 val.

• Balandžio 25 d.
– Atėnų „Panathinaikos“ – Tel Avivo „Maccabi“ 21:15 val.
– Madrido „Real“ – Vitorijos „Baskonia“ 22:00 val.

• Balandžio 26 d.
– Monako „AS Monaco“ – Stambulo „Fenerbahce“ 20:00 val.
– Barselonos „FC Barcelona“ – Pirėjo „Olympiacos“ 22:00 val.

• Balandžio 30 d.
– Tel Avivo „Maccabi“ – Atėnų „Panathinaikos“ 20:00 val.
– Pirėjo „Olympiacos“ – Barselonos „FC Bacelona“ 21:30 val.

• Gegužės 1 d.
– Stambulo „Fenerbahce“ – Monako „AS Monaco“ 20:45 val.
– Vitorijos „Baskonia“ – Madrido „Real“ 21:30 val.

• Gegužės 2 d.
– Pirėjo „Olympiacos“ – Barselonos „FC Barcelona“ 19:45 val. (jeigu reikės)
– Tel Avivo „Maccabi“ – Atėnų „Panathinaikos“ 21:45 val. (jeigu reikės)

• Gegužės 3 d.
– Stambulo „Fenerbahce“ – Monako „AS Monaco“ 20:45 val. (jeigu reikės)
– Vitorijos „Baskonia“ – Madrido „Real“ 21:30 val. (jeigu reikės)

Eurolygos TOP 8 apžvalga ir prognozės

Kiekvienais metais Eurolygos ketvirtfinaliuose galime stebėti aukščiausio lygio krepšinį. Ne retai visose keturiose porose sulaukiame daug intrigos. Šiais metais buvo tikimasi pamatyti Madrido „Real“ – Stambulo „Anadolu Efes“ seriją, tačiau turkai netikėtai namuose pralaimėjo prieš „Virtus“ ir prarado šansus pakovoti dėl aštuntos vietos. Ši vieta atiteko „Baskonia“, kuri bandys pasipriešinti Madrido klubui, bet šansų daug nėra.

Ne daug trūko, kad ketvirtfinalyje matytume „Fenerbahce“ – „FC Barcelona“ seriją ir Š. Jasikevičiaus sugrįžimą į buvusią komandą. Dėl ko galima pasidžiaugti, tai dėl „Maccabi“ – „Panathinaikos“ serijos. Wade Baldwin IV ir Kendrick Nunn socialinėje medijoje apsikeitė žinutėmis, po kurių neturėtų trūkti motyvacijos aikštėje.

Prieš pažvelgiant į kiekvieną seriją iš arčiau, galima priminti, kad per visą naujojo Eurolygos formato istoriją, vos keturis kartus į „Final 4“ papuolė komandos, kurios neturėjo namų aikštės pranašumo. Kitas įspūdingas faktas yra tai, kad nuo 2009 m. atkrintamosiose 18 kartų prireikė penktųjų rungtynių ir visus 18 kartų laimėjo namuose žaidusi komanda. Praėjusiais metais lemiamas rungtynes namuose laimėjo „AS Monaco“ (prieš „Maccabi“), Madrido „Real“ (prieš „Partizan“) ir Pirėjo „Olympiacos“ (prieš „Fenerbahce“).

Madrido „Real“ – Vitorijos „Baskonia“

Tai vienas kitą gerai pažįstantys klubai, kurie tarpusavyje šį sezoną sužaidė jau tris kartus – du kartus Eurolygoje ir kartą ACB lygoje, kur dar taip pat laukia paskutinis turo mačas gegužės 12 dieną. Eurolygoje pirmas rungtynes „Real“ išvykoje laimėjo 79:77, Ispanijoje pergalė buvo lengvesnė – 99:85, tačiau „Baskonia“ laimėjo priešpaskutines Eurolygos rungtynes – 95:91, kas ypač daug prisidėjo prie to, kad Tado Sedekerskio atstovaujamas klubas patektų į atkrintamąsias.

Nors „Baskonia“ įveikė įkrintamąsias ir po penkerių metų sugrįžo į atkrintamąsias, nuotaikos nėra pačios geriausios. Prieš Tel Avivo „Maccabi“ susižaidė Chima Moneke, kas „Baskonia“ priekinėje linijoje paliko tik su keliais žaidėjais. Maik Kotsar, Matthew Costello, Daniel Diez ir Tadas Sedekerskis turės kautis prieš Walter Tavares, Vincent Poirier, Gabriel Deck ir Guerschon Yabusele.

Madrido komandos pranašumas priekinėje linijoje bus didelis koziris, tačiau nereikia pamiršti ir kitose pozicijose žaidžiančių krepšininkų. Mario Hezonja atkrintamąsias pasitinka nuostabios formos – per paskutines penkerias rungtynes rinko 22, 25, 20, 18 ir 16 taškus bei po 22,6 naudingumo balus.

Galima sakyti, kad „Baskonia“ moka žaisti prieš Madrido klubą, pavyzdžiui, praėjusiais metais laimėjo visus keturis kartus – po du kartus Eurolygoje ir ACB. Vis tik, kai komandos žaidė paskutinę seriją 2021-22 m. sezone, „Real“ ACB pusfinalyje laimėjo 3-0. Akivaizdu, kad Eurolygos ketvirtfinalio svarba yra kur kas didesnė nei reguliaraus sezono rungtynės. Ir dėl to, „Real“ turi kur kas didesnį pranašumą.

Be to, kad „Baskonia“ neaišku, ar sulauks Chima Moneke pagalbos, Vitorijos klubas turi labai prastą gynybą. Pergalės renkamos puolimu ir ypač daug priklausoma nuo Markus Howard. Žaisti taškų lenktynes prieš Madrido „Real“ yra labai pavojinga – nepavyks susikurti jokio pranašumo. Galima tik įsivaizduoti, kaip gynyboje bus atakuojamas M. Howard. Atsižvelgiant į dabartinę situaciją, keturios rungtynės šioje serijoje atrodo kaip maksimalus skaičius, tačiau tikrai nenustebintų sausas „Real“ žygis iki finalinio ketverto.

Atėnų „Panathinaikos“ – Tel Avivo „Maccabi“

„Panathinaikos“ – „Maccabi“ serijoje turėtume matyti daug įdomių rungtynių – ne tik dėl K. Nunn ir W. Baldwin IV apsižodžiavimo, bet ir dėl demonstruojamos formos. Nuo vasario 11 d. „Maccabi“ pralaimėjo vos vieną kartą – išvykoje prieš „FC Barcelona“. Per tą pačią atkarpą buvo iškovotos net 24 pergalės – didžioji dauguma Izraelio čempionate, tačiau serija vis tiek įspūdinga. „Panathinaikos“ nuo vasario 9 d. pralaimėjo du kartus – abu kartus prieš „Olympiacos“, o laimėti pavyko 18 kartų bei paskutines dešimt rungtynių.

Namų aikštės pranašumas šioje serijoje gali tapti ypač svarbiu aspektu. Pirmiausia, „Panathinaikos“ per visą sezoną namuose nusileido vos tris kartus – pirmajame ture prieš „Olympiacos“, ketvirtajame ture prieš „Maccabi“ ir prieš Madrido „Real“. Antra, „Maccabi“ žaidžia Belgrade be savo žiūrovų užnugario. Taip, „Maccabi“ tokiomis sąlygomis žaidė visą sezoną ir prie to priprato, tačiau atkrintamosios yra visai kita atmosfera, todėl neturėjimas savų sirgalių, ypač palengvina užduotį „Panathinaikos“ komandai.

Graikams netgi net nereikia laimėti išvykoje – užtenka laimėti tris kartus namuose, tačiau norint išvengti penktųjų rungtynių, Belgrade tokiomis sąlygomis laimėti yra kur kas paprasčiau nei Tel Avive prieš vienos geriausių atmosferų Eurolygoje.

Žvelgiant į komandų sudėtis, čia galima rasti nemažai panašumų. Abi turi dominuojančius vidurio puolėjus. Josh Nebo sužaidė visas 34 rungtynes, per kurias rinko po 10,9 taško, atkovodavo po 7,3 kamuolius, blokuodavo po 0,8 metimus ir rinkdavo po 16,6 naudingumo balus. Mathias Lessort rinko po 13,6 taškus, atkovodavo po 6 kamuolius ir rinkdavo po 19,1 naudingumo balus.

Gynėjai abejuose klubuose aukščiausio lygio – Lorenzo Brown ir Wade Baldwin IV prieš Kendrick Nunn, Kostas Sloukas, Marių Grigonį, Jerian Grant. „Panathinaikos“ turi kiek gilesnę sudėtį. Čia vietos nelabai randa Luca Vildoza, vis dar daugiau tikimasi iš Juancho Hernangomez.

Turint omenyje, kad „Maccabi“ reikės bent kartą laimėti Atėnuose, į finalinį ketvertą turėtų sugrįžti „Panathinaikos“. Taip, „Maccabi“ žaidžia labai gražiai ir efektyviai, tačiau ne ką blogiau atrodo ir „Panathinaikos“, kuri yra labiau subalansuota. Prisimenant namų aikštės pranašumą turinčių komandų statistiką, „Maccabi“ pergalę serijoje būtų gailma laikyti staigmena.

Monako „AS Monaco“ – Stambulo „Fenerbahce“

Šarūnas Jasikevičius „Fenerbahce“ komandos vairą perėmė keturioliktame ture, o pirmosios rungtynės buvo kaip tik prieš „AS Monaco“. Stambulo klubas namuose laimėjo 86:74, o visą sezoną užbaigė su 14 pergalių ir 7 pralaimėjimais. Tai buvo pirmas kartas, kuomet Š. Jasikevičius pradeda treniruoti komandą jau sezono metu ir neatlieka jokių permainų sudėtyje. Į Stambulą atvyko tik Amine Noua, kadangi nemažai puolėjų gydėsi traumas.

Atrodo, jog Š. Jasikevičius sudėtyje turi visko – tris skirtingus aukštaūgius, gerai puolime ir gynyboje žaidžiančius žaidėjus. Ką iki šiol pamatėme, tai kad „Fenerbahce“ žaidžia puolimu grindžiamą žaidimą – 109 įmesti taškai prieš „Maccabi“, 98 prieš „Bayern“, 111 prieš „Baskonia“, 118 prieš „Valencia“, 103 prieš „Alba“.

Ši serija kiek panaši į „Panathinaikos“ – „Maccabi“, tik skirtumas tas, kad „Fenerbahce“ puikiai žaidžia namuose ir turi žiūrovų užnugarį. „AS Monaco“ komandai laimėti Stambule bus be galo sunku – čia „Fenerbahce“ su Š. Jasikevičiumi pralaimėjo tik du kartus – prieš „Crvena Zvezda“ ir „Anadolu Efes“. Jeigu Stambulo komanda bent kartą laimėtų Monake, didelė tikimybė, kad serija Stambule ir pasibaigtų. Tuo tarpu, jeigu „Fenerbahce“ namo grįžtų nei karto nelaimėję, tikrai nenustebintų penktosios rungtynės Monake.

„AS Monaco“ turi ilgus metus kartu žaidžiantį branduolį. 2021-22 m. sezone buvo nusileista „Olympiacos“ komandai penktose rungtynėse. Praėjusiais penktose namuose įveikė „Maccabi“ ir pateko į finalinį ketvertą. Vasarą pokyčių beveik nebuvo, atvyko keli atsarginiai žaidėjai ir išlaikytas tęstinumas turėtų būti didelis pliusas atkrintamosiose.

Dar vieną solidų sezoną sužaidė Mike James, kuris yra pagrindinis favoritas tapti Eurolygos MVP. Gynėjas sužaidė visas 34 rungtynes, per kurias rinko po 18,7 taškus, atliko po 5,1 rezultatyvų perdavimą ir rungtynes baigdavo su 20,1 naudingumo balais. Šiais metais M. James taip pat tapo rezultatyviausiu visų laikų Eurolygos žaidėju.

Bus labai įdomu pamatyti, kokių staigmenų atkrintamųjų serijai paruoš Š. Jasikevičius. „AS Monaco“ yra įveikiamas varžovas – Monake praėjusiais metais laimėjo ir „Maccabi“, tačiau lengva tikrai nebus. Jeigu „AS Monaco“ žengs į finalinį ketvertą, tuomet turėtume pamatyti penktąsias rungtynes, jeigu bent kartą „Fenerbahce“ laimės išvykoje, serija turėtų pasibaigti Stambule.

Barselonos „FC Barcelona“ – Pirėjo „Olympiacos“

Panašu, jog tai ketvirtfinalio pora, kurioje komanda be namų aikštės pranašumo turi daugiausiai šansų. Nors „FC Barcelona“ reguliaraus sezono metu kartu su „Fenerbahce“ turėjo geriausią rezultatą namuose – 15/2, demonstruojamas žaidimas nekelia jokio pasitikėjimo.

Nuo sausio 27 d. „Olympiacos“ pralaimėjo du kartus – prieš „Anadolu Efes“ ir „Panathinaikos“. Abu pralaimėjimai patirti išvykoje, o per šį laikotarpį laimėti pavyko 23 kartus. Atrodo, jog atkrintamosios pasitinkamos esant geriausioje formoje, o pridėti galima ir tai, jog ilgą laiką buvo žaidžiama be Nikola Milutinov. Serbas ruošiasi sugrįžimui ir aikštėje turėtų pasirodyti artimiausiu metu. Kartu su Moustapha Fall ir Moses Wright „Olympiacos“ turės pranašumą priekinėje linijoje, net ir turint omenyje, kad „FC Barcelona“ turi Jan Vesely ir Willy Hernangomez.

„Barca“ antroje sezono pusėje nustebino įsigydama Ricky Rubio, kuris baigė karjerą NBA ir turėjo pertrauką nuo krepšinio. Gynėjas sužaidė aštuonerias rungtynes, per kurias vidutiniškai praleidžia po 16 min., renka po 5,2 taškus (37,9% dvitaškių pataikymas), atlieka po 4 rezultatyvius perdavimus ir renka po 8,2 naudingumo balus. Su kūryba aikštėje Ricky Rubio neturi jokių problemų, tačiau su pataikymu bėdų labai daug. Iš 29 dvitaškių įmesti 11, iš 11 tritaškių pataikyta tik vieną kartą.

Katalonai savo sudėtyje ir taip turi didelį pasirinkimą gynėjų linijoje – Nicolas Laprovittola, Dario Brizuela, Rokas Jokubaitis, Tomas Satoransky. Suprantama, kad „Barca“ negalėjo praleisti progos įsigyjant R. Rubio, tačiau ar jis duoda realios naudos aikštėje – sunku pasakyti. Atkrintamosios bus tai, kur ispanui kris dar daugiau atsakomybės ir spaudimo.

Daug kalbėti apie Pirėjaus atmosferą nereikia – ten laimėti „FC Barcelona“ bus be galo sunku. Tikrai nenustebintų abejos „Olympiacos“ pergalės, o tai reiškia, kad norint sugrįžti į Eurolygos finalinį ketvertą, reikės bent kartą per trejas rungtynes laimėti Barselonoje. Eurolygoje debiutavęs Roger Grimau turi kur kas mažiau patirties nei Georgios Bartzokas, kuris serijoje gali pateikti daugiau staigmenų. Dėl to, graikų patekimas į finalinį ketvertą čia tikrai nenustebintų.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *