FIBA Čempionų lygos „Final Four“
Krepšinis

2023-24 m. FIBA Čempionų lygos finalinis ketvertas – tvarkaraštis, apžvalga ir prognozės

Ispanijos klubų dominavimas FIBA Čempionų lygoje ir toliau tęsiasi. Per septynis lygos finalus, vos du kartus finale nežaidė Ispanijos komanda. Keturis kartus turnyrą laimėjo klubas iš Ispanijos, vieną kartą nusileido finale. Praėjusiais metais FIBA Čempionų lygos „Final Four“ žaidė dvi ispanų ekipos, tačiau abi pralaimėjo pusfinalyje. Įdomu tai, kad abi šios komandos sugrįžo ir šiemet – Malagos „Unicaja“ bei Tenerifės „Lenovo“. Šiais metais ir vėl finale išvysime bent vieną ispanų komandą, kadangi finaliniame ketverte yra trečioji komanda – Mursijos „UCAM“.

Ketvirtoji „Final Four“ ekipa – įkrintamosiose iš FIBA Čempionų lygos Vilniaus „Rytą“ išmetusi Atėnų „Peristeri“. Vassilis Spanoulis treniruojama komanda pateikė didžiausią sezono staigmeną. Įkrintamosiose namų pranašumo neturėjusi komanda pateko į vieną stipriausių TOP16 grupių, o TOP8 etape taip pat neturėdama namų aikštės pranašumo įveikė praėjusių metų FIBA Čempionų lygos laimėtojus – Bonos „Telekom Basket“.

Po pasibaigusio EuroCup finalo, FIBA Čempionų lyga bus antrasis didysis Europos krepšinio turnyras, kuriame sužinosime naująjį čempioną. Pasibaigus šiam čempionatui, vis dar bus galima stebėti komandas besikaunančias dėl vietos Eurolygos „Final 4”. Būtent šis turnyras Europoje pasibaigs paskutinis.

FIBA Čempionų lygos „Final Four“ tvarkaraštis

FIBA Čempionų lygos finalinis ketvertas pirmą kartą vyks Belgrade. Iš viso bus sužaistos ketverios rungtynės – pusfinaliai, rungtynės dėl trečios vietos ir finalas. Pusfinaliai bus žaidžiami penktadienį, šeštadienį komandos turės laisvą dieną, o sekmadienį finalas. Pilnas FIBA Čempionų lygos „Final 4” tvarkraštis:

• Balandžio 26 d. Tenerifės „Lenovo“ – Atėnų „Peristeri“ 19:00 val.
  • Balandžio 26 d. Mursijos „UCAM“ – Malagos „Unicaja“ 22:00 val.
  • Balandžio 28 d. rungtynės dėl trečios vietos 18:00 val.
  • Balandžio 28 d. finalas 21:00 val.

FIBA Čempionų lygos pusfinalių ir finalo prognozės

Į FIBA Čempionų lygos finalinį ketvertą Malagos „Unicaja“ atvyksta kaip ryški favoritė. Komanda, kuriai praėjusiais metais namų arenoje nepavyko triumfuoti, pirmojo titulo sieks šiais metais. Daugelį nustebinusi Atėnų „Peristeri“ finaliniame ketverte išskiriama kaip ryški autsaiderė, tačiau klubas jau įrodė, kad būdami autsaideriais jaučiasi labai patogiai.

Be jokių abejonių nereikia nurašyti „Lenovo“ ir „UCAM“ komandų. Ispanijos klubai vieni kitus gerai pažįsta, tarpusavyje šį sezoną žaidė ne kartą. Tenerifės komanda 2021-22 m. FIBA Čempionų lygą laimėjo įveikdama Manresos „Baxi“, iš tuometinės sudėties dabar žaidžia didžioji dalis žaidėjų.

Jeigu pusfinaliuose neįvyks staigmenų, puikų sezoną žaidžianti Malagos „Unicaja“ turėtų triumfuoti ir finale. Šiuo metu „Unicaja“ Ispanijos „ACB“ čempionate užima pirmą vietą – šį sezoną yra nugalėjusi tiek „FC Barcelona“, tiek Madrido „Real“. Solidžią sudėtį surinkusi komanda yra nusipelniusi FIBA Čempionų lygos titulo.

Tenerifės „Lenovo“ – Atėnų „Peristeri“

Tenerifės komanda yra neatsiejama FIBA Čempionų lygos „Final 4” dalyvė. Per septynerius metus, komandai tai bus jau šeštas finalo ketvertas. Finale komanda žaidė tris kartus, laimėti pavyko du kartus. Favoritės statusą komanda patvirtindavo ne visada, todėl ir dabar anksčiau laiko „Peristeri“ nurašyti nereikia.

Tarpusavyje komandos jau pažįstamos – abi varžėsi toje pačioje TOP 16 grupėje. Namuose „Lenovo“ laimėjo užtikrintai 89:68, tačiau išvykoje buvo patirtas pralaimėjimas 82:90. Vis tik, galima pabrėžti tai, jog ispanų klubas Atėnuose žaidė užsitikrinęs pirmą vietą grupėje ir rungtynės nieko nebelėmė, tuo tarpu „Peristeri“ žaidė dėl vietos TOP 8.

Įspūdingą sezoną žaidžia 40-metis Marcelinho Huertas. Brazilas per 15 sužaistų rungtynių FIBA Čempionų lygoje, per 26 min. vidutiniškai renka po 15,8 taškus, atlieka po 7,9 rezultatyvius perdavimus ir rungtynes baigia su 18,2 naudingumo balais. Greitai į komandą įsiliejo ir lyderiu tapo Kyle Guy – amerikietis per devynerias rungtynes vidutiniškai meta net po 20,6 taškus.

Tenerifės komandos sudėtyje galima rasti ne tik aukščiausio lygio žaidėjų, bet ir daugybę veteranų. Iš viso yra net 8 žaidėjai vyresni nei 32 metų – Bruno Fitipaldo, Marcelinho Huertas, Sasu Salin, Joan Sastre, Giorgi Shermadini, Tim Abromaitis, Alex Lopez, Aaron Doornekamp.

Atėnų komandoje didžiausia žvaigždė yra treneris V. Spanoulis. Antrus metus vyriausiu treneriu dirbanti buvusi Eurolygos žvaigždė su tokio lygio komanda pasiekė jau labai daug. Pats komandos žaidimas laikosi ant kelių pagrindinių žaidėjų – Joe Ragland renka po 14,8 taškus, Trevor Thompson – 11,3, Kenny Williams – 10,6 ir Lietuvoje rungtyniavęs Jermaine Love – 11,4.

Atsižvelgiant į tai, kad šį sezoną komndos jau žaidė tarpusavyje ir tuomet Tenerifėje „Peristeri“ neturėjo jokių šansų, nieko keisto, kad pusfinalyje ryškiu favoritu laikomas „Lenovo“ klubas. Komandoje yra per daug aukšto lygio žaidėjų ir daug patirties sukaupusių veteranų, kad pralaimėtų pusfinalio rungtynes prieš komandą, kurios žaidėjams tai bus didžiausias išbandymas karjerose.

Malagos „Unicaja“ – Mursijos „UCAM“

Visą sezoną Malagos „Unicaja“ tiesiog dominuoja ir dabar belieka atsakyti į kelis klausimus – ar pavyks iškovoti pirmą FIBA Čempionų lygos titulą ir kaip seksis ACB atkrintamosiose. Per visą sezoną FIBA Čempionų lygoje laimėjo 12 kartų ir patyrė 2 pralaimėjimus. TOP 16 etape iškovojo visas 6 pergales, o TOP 8 serijoje 2:0 įveikė Patrų „Promitheas“. Nuo sausio 24 d. komanda iš viso laimėjo 17 rungtynių ir patyrė 2 pralaimėjimus. Vieną prieš Tenerifės komandą „Copa del Rey“ turnyre, kitą prieš Madrido „Real“ ACB lygoje.

Ispanijos čempionate komandos tarpusavyje žaidė vieną kartą – gruodžio 22 d. „Unicaja“ išvykoje laimėjo net 88:65. Antras susitikimas numatytas gegužės 4 d., jau po FIBA Čempionų lygos finalinio ketverto. Žiūrint bendrai, „Unicaja“ laimėjo paskutinius keturis tarpusavio susitikimus – trys iš šių pergalių buvo pasiektos dviženkliais skirtumais.

„Unicaja“ šį sezoną išsiskiria savo gilia sudėtimi, kurioje esantys žaidėjai leidžia konkuruoti ir su kitomis geriausiomis Ispanijos lygos komandomis. Sudėtyje yra Melvin Ejim, Tyler Kalinoski, Alberto Diaz, Tyson Carter, Nihad Dedovič, Will Thomas, David Kravish, Kendrick Perry, Yankuba Sima, Dylan Osetkowski. FIBA Čempionų lygoje nei vienas žaidėjas nežaidžia daugiau nei 20 minučių – tai leidžia visų rungtynių metu išlaikyti aukščiausią tempą. Taip pat nėra vieno išreikšto lyderio, tai atsispindi ir rezultatyvių perdavimų grafoje – po 20,8 per rungtynes, kas yra antras geriausias rezultatas lygoje.

Finalinį ketvertą solidžios formoje pasitinka ir Mursijos klubas – nuo sausio 30 d. laimėjo 13 kartų, pralaimėjo 4. Šiuo metu Ispanijos ACB lygoje „UCAM“ užima net ketvirtą vietą, tačiau nuo aštuntos skiria vos du pralaimėjimai. Aukščiau nei Mursija šiuo metu yra tik „Barca“, „Real“ ir „Unicaja“. Rezultatyviausiai komandoje žaidžia prieš pat TOP 16 etapą prisijungęs Jonah Radebaugh. Sudėtyje taip pat yra Radions Kurucs, Howard Sant-Roos, Marko Todorovič, David Jelinek, Dylan Ennis, Artūrs Kurucs.

Atsižvelgiant į tai, kokį sezoną turi Malagos „Unicaja“, pralaimėjimą pusfinalyje būtų galima laikyti fiasko. Praėjusiais metais „Unicaja“ dvejais taškais nusileido būsimiems čempionams, o šiais metais iš klubo yra laukiamas titulas.