Rugsėjo 19 d. prasideda 2023-24 m. UEFA Čempionų lygos sezonas, kuriame paskutinį kartą varžysis 32 komandos. UEFA pranešė, kad nuo kito sezono bus pristatytas naujas formatas, pagal kurį čempionate varžysis daugiau futbolo klubų. Iš viso tai bus 69-as turnyras, kurį organizuoja UEFA ir 32-as, kai buvo pervadintas į Čempionų lygą. Praeitais metais pirmą kartą klubo istorijoje čempionais tapo Mančesterio „City“ komanda. Tad kokios yra šio sezono Čempionų lygos prognozės?
2023-24 m. UEFA Čempionų lygos finalas birželio 1 d. vyks Londone, 90 tūkst. žiūrovų talpinančiame „Wembley“ stadione. Šiais metais UEFA Čempionų lygoje varžosi viena Londono komanda – „Arsenal“, o taip pat dar trys klubai iš Anglijos – Mančesterio „United“, Niukaslio „United“ ir Mančesterio „City“.
26 komandos vietą UEFA Čempionų lygoje iškovojo užėmę atitinkamą vietą vietiniame savo šalies čempionate, o kitos šešios komandos pateko per atranką. Vilniaus „Žalgiris“ teoriškai irgi turėjo galimybę varžytis UEFA Čempionų lygoje, tačiau antrajame kvalifikacijos raunde pralaimėjo prieš Stambulo „Galatasaray“, kuri sėkmingai įveikė atranką ir varžysis A grupėje.
Palyginimui su 2022-23 m. UEFA Čempionų lygos sezonu, šiais metais varžysis keturiolika naujų komandų. Tarp praeitais metais žaidusių klubų nebus tokių komandų kaip „FC Liverpool“, „Ajax“, „Tottenham“, „Chelsea“, „Juventus“. Beveik puse naujų komandų turės galimybę išbandyti jėgas stipriausiame Europos futbolo klubų turnyre.
UEFA Čempionų lygos 2023-24 m. tvarkaraštis ir formatas
UEFA Čempionų lygoje varžosi 32 komandos, kurios po keturias padalintos į aštuonias grupes. Po dvi stipriausias kiekvienos grupės komandas pateks į aštuntfinalį, trečią vietą užėmusi komanda iškris į UEFA Europos lygą, kur žais įkrintamąsias dėl patekimo į aštuntfinalį. Paskutinę vietą grupėje užėmusios komandos baigs pasirodymą šių metų Europos futbolo turnyruose. Toks formatas žaidžiamas jau daugelį metų, tačiau šis sezonas bus paskutinis – nuo kitų metų didėja UEFA Čempionų lygoje dalyvaujančių komandų skaičius.
Šiais metais į įprastas vėžias grįžta ir UEFA Čempionų lygos tvarkaraštis. Praeitais metais jis buvo suspaustas dėl FIFA pasaulio futbolo čempionato ir grupių etapas pasibaigė jau pirmąją lapkričio savaitę, tuo tarpu šiais metais grupės rungtynės vyks iki gruodžio vidurio. Atkrintamosios prasidės įprastu laiku – vasario viduryje. Pilnas 2023-24 m. UEFA Čempionų lygos tvarkaraštis:
• Pirmos grupių rungtynės – rugsėjo 19 – 20 d.
• Antros grupių rungtynės – spalio 3 – 4 d.
• Trečios grupių rungtynės – spalio 24 – 25 d.
• Ketvirtos grupių rungtynės – lapkričio 7 – 8 d.
• Penktos grupių rungtynės – lapkričio 28 – 29 d.
• Šeštos grupių rungtynės – gruodžio 12 – 13 d.
• Aštuntfinalio burtai – gruodžio 18 d.
• Aštuntfinalis – vasario 13 – 14 d., 20 – 21 d. ir kovo 5 – 6 d., 12 – 13 d.
• Ketvirtfinalio ir pusfinalio burtai – kovo 15 d.
• Ketvirtfinalis – balandžio 9 – 10 d. ir 16 – 17 d.
• Pusfinaliai – balandžio 30 d. – gegužės 1 d. ir gegužės 7 – 8 d.
• Finalas – birželio 1 d.
UEFA Čempionų lyga 2023-24 m. grupių apžvalga ir prognozės
Šiais metais UEFA Čempionų lygoje matysime itin daug naujų komandų, kurios turnyre žaidė labai seniai arba nėra dažna dalyvė. Pavyzdžiui, „Arsenal“ klubas į Čempionų lygą sugrįžo po šešerių metų pertraukos. Išskirti galima Berlyno „Union“ klubą, kuris pirmą kartą į aukščiausią Vokietijos futbolo lygą pakilo prieš ketverius metus, o praeitais metais užėmė ketvirtą vietą ir gavo teisę varžytis UEFA Čempionų lygoje. Skaitykite toliau ir su kiekviena grupe susipažinkite iš arčiau.
A grupė
– Miuncheno „Bayern“
– Mančesterio „United“
– Kopenhagos „FC Copenhagen“
– Stambulo „Galatasaray“
Stambulo „Galatasaray“ komanda įveikusi Vilniaus „Žalgirį“ sėkmingai užbaigė atranką į UEFA Čempionų lygą, tačiau grupę gavo tikrai ne pačią silpniausia. Akivaizdu, kad ant popieriaus pirmos dvi vietos skiriamos Miuncheno „Bayern“ ir Mančesterio „United“ komandai. Įdomu tai, kad į Miuncheną šią vasarą persikėlęs Harry Kane kurį laiką buvo siejamas būtent su Mančesterio komanda. Nepavykus įsigyti anglo, „United“ sumokėjo 85 mln. eurų „Atalanta“ klubui už daną Ramus Hojlund, kurio pirmoji profesionali komanda buvo būtent „FC Copenhagen“. Sentimentų A grupėje tikrai netrūks.
Jeigu vertintume komandų galimybes, dvi favoritės čia yra aiškios, o labiausiai joms įkasti gali „Galatasaray“ komanda. Stambulo komandai pavyko suformuoti puikią puolamąją grandį – Mauro Icardi, Dries Mertens ir Wilfried Zaka. Sudėtyje taip pat yra Victoras Nelssonas, Davinsonas Sanchezas, Keremas Akturkoglu, Tete, o nuomos pagrindais prisijungė Angelino, Tanguy Ndombele bei Hamikas Ziyechas. Pagal pavardes „Galatasaray“ atrodo solidžiau nei pagrindinė varžovė „FC Copenhagen“.
Jeigu „Bayern“ su „United“ turėtų kovoti dėl pirmos vietos grupėje, tai „Galatasaray“ su „FC Copenhagen“ dėl trečios vietos ir galimybės sezoną pratęsti UEFA Europos lygoje. Įdomu tai, kad pirmasis grupės mačas ir vyks tarp šių komandų – rugsėjo 20 d. į Stambulą atvyks „FC Copenhagen“, kur potencialiai gali spręstis komandų likimas Europoje.
B grupė
– Sevilijos „Sevilla“
– Londono „Arsenal“
– Eindhoveno „PSV“
– Lanso „RC Lens“
Į UEFA Čempionų lygą sugrįžęs „Arsenal“ klubas gali pasidžiaugti gana palankiais burtais. Nors „Sevilla“ ir toliau demonstruoja nuostabų pasirodymą UEFA Europos lygoje, sėkmės perkelti į Čempionų lygą niekaip nepavyksta. Šiais metais klubas turi puikią progrą užimti vieną iš pirmų dviejų vietų, kadangi varžovai tikrai įveikiami. Jeigu to nepavyktų padaryti – trečia vieta ir persikėlimas į Europos lygą tikrai pasiekiama užduotis.
Londono „Arsenal“ praeitą sezoną tik paskutiniuose turuose pralaimėjo Anglijos „Premier“ lygą, todėl bus labai įdomu pamatyti, kaip šiais metais klubas pajėgs paskirstyti jėgas tiek vietiniam čempionatui, tiek UEFA Čempionų lygai. Turint omenyje, kad Anglijos „Premier“ lygos tvarkaraštis labai įtemptas – kiekvieną savaitę laukia stiprus varžovas, gana lengva grupė turėtų padėti komandai ilguoju laikotarpiu.
„RC Lens“ praeitą sezoną metė rimtą iššūkį „PSG“ komandai ir Prancūzijos vietiniame čempionate vos vienu tašku nusileido čempionais tapusiems „PSG“ futbolininkams. Didžiausias vasaros praradimas – Lois Openda, kuris praeitą sezoną įmušė 21-ą įvartį. 23-erių puolėjas už 38,5 mln. eurų buvo parduotas „RB Leipzig“ komandai. Taip pat išvyko ir 28-erių metų saugas Seko Fofana – už 25 mln. eurų persikėlė į „Al-Nassr“. Gautus pinigus klubas išleido naujiems žaidėjams, o brangiausias pirkinys 20-metis puolėjas Elye Wahi, kuris už 30 mln. eurų persikėlė iš „Montpellier“.
„Arsenal“ komanda šioje grupėje atrodo ryški favoritė ir antra vieta būtų nusivylimas – klubas tikrai gali ir turi užimti pirmą vietą. „Sevilla“, prie kurios prisijungė karjerą užbaigti Sergio Ramos, privalo pratęsti sezoną UEFA Čempionų lygos atkrintamosiose, o dėl trečios vietos kovos „RC Lens“ ir „PSV“, kur daugiau šansų turi Prancūzijos ekipa.
C grupė
– Madrido „Real“
– Neapolio „Napoli“
– Bragos „FC Braga“
– Berlyno „Union“
Tai viena iš tų grupių, kur dvi komandos turi kur kas didesnį pranašumą prieš kitas dvejas. „Real“ ir „Napoli“ galima dėti į pirmą lentyną, kurioje vyks kova dėl pirmos vietos grupėje, tuo tarpu „FC Braga“ ir „Union“ kovos dėl galimybės pratęsti sezoną UEFA Europos lygoje.
Italijos čempionams „Napoli“ klubui laukia rimtas iššūkis, tačiau iš karto nurašyti komandos nereikėtų ir dėl pirmos vietos kovoti tikrai gali. Atkreipti dėmesį reikia į tai, kad Madrido „Real“ atsisveikino su pagrindiniu puolėju Karimu Benzema, taip pat išvyko Marco Asensio, Edenas Hazardas. Traumas šiuo metu gydosi Thibaut Courtois, Eder Militao bei Vinicius Junior. Šių komandų susitikimas Neapolyje vyks jau spalio 3 d. ir didelė tikimybė, kad ne visi žaidėjai galės žaisti.
Tuo tarpu „Napoli“ po nuostabaus praeito sezono pasirodymo Italijoje, norės atsitiesti po nesėkmės praeitų metų UEFA Čempionų lygos ketvirtfinalio, kur nusileido Milano „AC Milan“ komandai. Klubui pavyko išsaugoti branduolį, ypač du svarbiausius žaidėjus – Victor Osimhen bei Kvicha Kvaratskhelia.
Pažvelgus į kitas dvi komandas – „FC Braga“ ir „Union“ yra kur kas silpnesnės komandos, kurioms nebus lengva ir UEFA Europos lygoje. Portugalijos klubas šiuo atveju turi kur kas daugiau europinės patirties, kas turėtų lemti sėkmingesnį pasirodymą grupių etape bei trečiąją vietą ir patekimą į UEFA Europos lygos įkrintamąsias.
D grupė
– Milano „Inter“
– Lisabonos „Benfica“
– Zalcburgo „RB Salzburg“
– San Sebastiano „Real Sociedad“
Tai vienintelė grupė, kurioje visos keturios komandos gali užimti pirmą vietą. Kiekvienais metais turime bent vieną tokią grupę, kurioje visos komandos atrodo panašaus lygio ir visos tarpusavyje gali iškovoti po pergalę. Žinoma, Milano „Inter“ atrodo kaip grupės favoritas – praeitais metais jie žaidė UEFA Čempionų lygos finale, tačiau vasarą prarado Andre Onana, Edin Džeko bei Romelu Lukaku, kuris šiais metais žais „AS Roma“ komandoje.
Milano „Inter“ praeitais metais ketvirtfinalyje įveikė Lisabonos „Benfica“, todėl revanšo siekis grupės sutikimuose tikrai jausis. Šios komandos kaip ir turi didžiausius šansus užimti pirmas dvejas vietas, tačiau nereikia nuvertinti „RB Salzburg“. Šis klubas išsiskiria kaip turintis puikią sistemą atsiskleisti jauniems talentams. Čia savo laiku žaidė Sadio Mane, Erlingas Haalanas bei Benjaminas Sesko, todėl šią komandą stebėti visada įdomu.
Ispanijos klubas šioje grupėje yra labiausiai nuvertinamas, tačiau praeitais metais „La Liga“ čempionate ketvirtą vietą užėmė ne veltui. Turint tokią apylygę grupę, „Real Sociedad“ gali nustebinti ir jeigu nepavyks užimti vienos iš pirmų vietų, tai trečia vieta ir UEFA Europos lygos įkrintamosios tikrai pasiekiamos.
E grupė
– Madrido „Atletico“
– Roterdamo „Feyenoord“
– Lacijaus „Lazio“
– Glazgo „Celtic“
Tai viena iš silpnesnių grupių, kurioje išskirti galima tik Madrido „Atletico“. Ispanijos klubui tai puiki galimybė užtikrintai užimti pirmą vietą ir potencialiai gauti lengvesnį varžovą ketvirtfinalyje. Paskutiniais metais „Atletico“ UEFA Čempionų lygoje nedemonstruoja gerų rezultatų, galbūt, šie metai bus kitokie. Vasarą Madridą paliko Matheus Cunha, Yannickas Carrasco, Renanas Lodi, „FC Barcelona“ paskolintas buvo Joao Felixas. Iš atvykusių žaidėjų galima išskirti Cesar Azpilicueta, kuris su „Chelsea“ sukaupę nemažą patirtį Europoje.
Antra vieta turėtų atitekti „Lazio“, tačiau Italijos čempionatas pradėtas dvejais pralaimėjimais ir viena pergale. Vasarą buvo atsisveikinta su vienu geriausiu komandos žaidėju Sergej Milinkovič-Savičiumi. Vis tik, grupė tikrai nėra labai stipri ir antrą vietą „Lazio“ pasiekti gali. „Feyenoord“ ir „Celtic“ gali pasidžiaugti grupe, kadangi galimybė yra kovoti ne tik dėl trečios vietos, bet ir dėl antros, kas būtų itin didelis laimėjimas šioms komandoms.
Anksčiau „Celtic“ buvo dažnas UEFA Čempionų lygos dalyvis, tačiau pasirodymas dažniausiai baigdavosi grupių etape. Šiais metais užtektų aplenkti „Feyenoord“ komandą, kuri vasarą prarado savo pagrindinį žaidimo kūrėją Orkun Kokcu. Panašu, kad visos trys komandos gali įnešti nemažai intrigos, o dar daugiau sumaišties sulauktume, jeigu „Atletico“ nepademonstruotų geriausio savo žaidimo.
F grupė
– Paryžiaus „Saint-Germain“
– Dortmundo „Borussia“
– Milano „AC Milan“
– Niukaslio „United“
Be jokių abejonių pati stipriausia grupė – visos keturios komandos kitose grupėse galėtų kovoti dėl pirmų dviejų vietų. Šioje grupėje kažkuri iš komandų nepateks net į UEFA Europos lygą, kurioje būtų viena iš favoričių. „PSG“ praeitais metais laimėjo Prancūzijos čempionatą, „Borussia“ paskutinėse rungtynėse paleido šansą nukarūnuoti „Bayern“, „AC Milan“ liko ketvirti, bet nuo antros vietos skyrė tik keturi taškai, o „Newcastle United“ stiprioje Anglijos lygoje sugebėjo aplenkti „FC Liverpool“ bei kitus klubus ir užimti ketvirtą vietą.
„PSG“ vasarą atliko nemažai permainų – atsisveikino su Messi ir Neymaru, daug dramų buvo ir su Kylianu Mbappe, tačiau prancūzas liko komandoje ir kai buvo kalbų, kad jis nebus registruojamas rungtynėms, jau spėjo ne kartą pasižymėti „Ligue 1” čempionate. Panašu, kad grįžta prie scenarijaus, kai „PSG“ yra K. Mbappe komanda – aplink jį surinktas būrys talentingų žaidėjų. Jeigu „PSG“ Prancūzijoje dominuoja, tai UEFA Čempionų lygoje pasiekti aukštumų nepasiseka, o ši grupė turėtų užgrūdinti komandą nuo pat sezono pradžios – jeigu pavyks išeiti į atkrintamąsias, tuomet Paryžiaus komanda yra pajėgi siekti galimybės žaisti „Wembley“ stadione.
Ant popieriaus „PSG“ atrodo kaip stipriausia komanda ir jeigu jai atiduodame pirmą vietą, tai dėl antros gali kovoti visos trys komandos. „Newcastle United“ žingsnis po žingsnio artėja prie Anglijos klubų elito – į klubą investuojami dideli pinigai ir sprendimai, panašu, kad atliekami labai protingai. Vasarą buvo įsigyti trys solidūs papildymai – Sandro Tonali, kuris persikėlė iš „AC Milan“, Harvey Barnesas bei Tino Livramento. Iš palikusių žaidėjų išskirti galima tik Allan Saint-Maximin ir Chris Wood. Išsaugojus visą komandos branduolio, galima tikėtis solidaus komandos žaidimo.
Čempionų lygos prognozės:„Mirtininkų“ grupėje šansų turi visi
Milano komanda vasarą irgi dėjo žingsnį į priekį. Už 64 mln. eurų pardavę jau minėtą S. Tonali, pinigus išleido labai protingai. Klubas įsigijo šešis naujus žaidėjus, už kuriuos sumokėjo po 14 – 20 mln. eurų. Vyriausias iš jų – 27-erių Rubenas Loftus-Cheekas. Progą Milane gaivinti karjerą turės 24-erių amerikietis Christianas Pulisičius.
Pažvelgus į Dortmundo komandą, be jokių abejonių reikia paminėti jaunojo Anglijos talento Jude Bellingham pardavimą. Už 20-metį saugą „Real“ sumokėjo 103 mln. eurų. Tai buvo vienintelis svarbus praradimas komandoje – visi kiti pagrindiniai žaidėjai liko, o prie jų prisijungė dar Felixas Nmecha, Marcel Sabitzer ir Niclas Fullkrugas.
G grupė
– Mančesterio „City“
– Leipcigo „RB Leipzig“
– Belgrado „Crvena Zvezda“
– Berno „Young Boys“
Čempionų titulą ginanti „City“ komanda gali pasidžiaugti, kad iki atkrintamųjų galės žaisti viena koja ir daugiau dėmesio skirti Anglijos „Premier“ lygai. Itin lengvą grupę gavusi komanda be jokių abejonių yra favoritė užtikrintai užimti pirmą vietą. Įdomus susitikimas bus tarp „City“ ir „RB Leipzig“. Pirmiausia, praeitais metais aštuntfinalyje Vokietijos klubas namuose ištraukė lygiąsias 1:1, tačiau namuose Mančesterio komanda laimėjo net 7:0, o šiose rungtynėse E. Haalandas įmušė penkis įvarčius. Antra, šią vasarą iš „RB Leipzig“ už 90 mln. eurų „City“ įsigijo Joško Gvardiol.
Leipcigo komanda atrodo kaip antra stipriausia grupėje, tačiau vasarą atsisveikinta buvo su jau minėtu J. Gvardiolu, o taip pat parduoti buvo ir kiti du svarbiausi komandos žaidėjai – Dominik Szoboszlai ir Christopher Nkuku. Už šiuos tris žaidėjus „RB Leipzig“ uždirbo 220 mln. eurų.
Pagrindinis pirkinys – 23-erių L. Openda už 38,5 mln. eurų iš „RC Lens“. Taip pat už 30 mln. atvyko 20-metus Castello Lukeba, kiti pirkiniai už kuriuos sumokėta po 15 – 24 mln. eurų yra: 23-erių Christoph Baumgartner, 20-metis Benjaminas Sesko, 22-erių Nicolas Seiwaldas ir 18-metis El Chadaille Bitshiabu. Akivaizdu, kad bus ir toliau laikomasi tos pačios vizijos – naujų, jaunų talentų paieška ir atsiskleidimo terpė.
Belgrado ir Berno komandos turėtų kovoti dėl trečiosios vietos bei taip pasistengti išsaugoti sezoną Europoje. Gali būti, kad matysime bandymų įkąsti „RB Leipzig“ klubui, tačiau daugiau šansų, kad šie klubai reikalus spręsis tarpusavyje.
H grupė
– Barselonos „FC Barcelona“
– Porto „FC Porto“
– Donecko „Shakhtar“
– Antverpeno „Royal Antwerp FC“
Barselonos komandos fanai gali atsikvėpti, kad pagaliau grupėje nereikės žaisti prieš Miuncheno „Bayern“. Paskutinius sezonus UEFA Čempionų lygoje „Barcos“ rezultatai būdavo labai prasti ir šiais metais gauta grupė yra pagaliau tai, ko klubas ilgai laukė. Jaunus talentus auginanti komanda turi puikią galimybę užimti pirmą vietą bei be didesnio spaudimo patekti į atkrintamąsias. Galima prisiminti, kad praeitais metais reikėjo žaisti su Miuncheno „Bayern“ ir iki finalo nuėjusia „Inter“.
Pirmą vietą galima atiduoti „FC Barcelona“ komandai, o antroji turėtų atitekti „FC Porto“. Palyginus su kitomis komandomis, Porto turi daugiausiai patirties, o ir sudėtyje vasarą neįvyko didelių permainų. Taip, už 60 mln. eurų buvo parduotas 28-erių Otavio „Al-Nassr“ komandai ir atvyko keturi žaidėjai už kuriuos buvo sumokėta iki 10 mln. eurų. Praeitų metų branduolys išsaugotas, todėl ir UEFA Čempionų lygoje galima tikėtis stabilaus žaidimo.
Dėl trečios vietos kautis turėtų „Shakhtar“ ir „Royal Antwerp FC“ klubai. Ukrainos klubas vasarą atliko vieną pardavimą – už 10 mln. eurų į „Benfica“ išvyko 22-erių vartininkas Antoliy Trubinas. Įsigyti buvo du 18-mečiai brazilai už kuriuos sumokėti 3,60 ir 3,50 mln. eurų. Šį sezoną „Shakhtar“ savo UEFA Čempionų lygos rungtynes žais Vokietijoje, Hamburge esančiame „Volksparkstadion“ stadione, kuris talpina 70 tūkst. žiūrovų.
2 thoughts on “UEFA Čempionų lyga 2023-24 m. – tvarkaraštis, apžvalga ir prognozės”