UNO taisyklės 7bet sporto lažybos
Taisyklės

UNO taisyklės: išsamus vadovas

Su UNO žaidimu teko susidurti daugeliui iš mūsų. Tai puikiai padeda užimti laiką keliaujant, gali kur kas pralinksminti įprastos dienos vakarą. Šis kortų žaidimas gerai žinomas tiek tarp jaunesnio, tiek tarp vyresnio amžiaus žmonių ir tikrai ne kartą teko diskutuoti dėl UNO kortų taisyklių – tai ar visgi galima dėti „traukti +4 kortas” ant „traukti +2 kortas”? Neretai naujokai pamiršta sušukti „UNO“, o norint įveikti labiau patyrusį draugą, gali trūkti ir kelių esminių strategijų. Susipažinkite su visomis pagrindinėmis UNO taisyklėmis – kortų reikšmė, taškų skaičiavimas, žaidimo eiga ir patarimai.

UNO žaidimas ir jo sėkmė

UNO palyginus su kitu gerai žinomu kortų žaidimu – blackjack, galime matyti visai kitokias atsiradimo istorijas. Jeigu blackjack atsirado vėlyvajame XVI amžiuje, tai UNO originaliai sukurtas tik 1971 m. Panašumas tarp šių žaidimų nebent tai, kad blackjack taisyklės taip pat nėra labai sudėtingos – kaip ir UNO žaidimą galima perprasti per gana trumpą laiką.

UNO kortas 1971 metais sukūrė Merle Robbins, Redingo mieste, Ohajaus valstijoje, JAV, kur tuo metu dirbo kirpėju. Iš pradžių žaidimą išbandė su šeima ir draugais, o įžvelgęs perspektyvas, užstatė savo namą, kad gautų 8 tūkst. JAV dolerių paskolą ir pagamintų 5 000 žaidimo kopijų. UNO kortų žaidimą M. Robbins pardavinėjo iš kirpyklos, kurioje dirbo, vėliau pradėjo prekiauti ir smulkieji verslininkai. Galiausiai teises į UNO žaidimą pardavė už 50 tūkst. JAV dolerių ir įtraukė sąlygą, kad gaus 10 centų autorinį atlygį už vieno žaidimo kopiją.

Keletas įdomių faktų apie UNO žaidimą:

  • UNO kortų taisyklės sukurtos pagal kitą JAV populiarų žaidimą „Crazy Eights“, kuris žaidžiamas su įprastomis kortomis. M. Robbins su sūnumi turėjo nesutarimų dėl žaidimo taisyklių ir kad išvengtų konfliktų ateityje, sukūrė UNO žaidimą;
  • UNO kortos yra unikalios – šio žaidimo negalima žaisti su jokia kita kortų kalade. Iš viso UNO žaidimą sudaro 108 kortos;
  • UNO žaidimo įsigijimą inicijavo laidojimo biuro savininkas Robert Tezak, kuris kartu su keliais draugais įsigijo teises bei įkūrė „International Games“ įmonę. Ši 1992 m. prisijungė prie „Mattel“, kuri šiuo metu ir atsakinga už žaidimo pardavimus. 1973 metais „International Games“ susitarė su vaikams skirta TV laida „The Bozo Show“, kurioje kaip prizas buvo dalinamos UNO kortos. Tai stipriai prisidėjo prie žaidimo išpopuliarėjimo;
  • Skelbiama, kad šiuo metu yra daugiau nei 600 skirtingų UNO žaidimo versijų, tačiau visose taisyklės išlieka beveik tokios pačios. „Mettel“ vien iki 2024 metų pabaigos planuoja išleisti daugiau nei 50 skirtingų UNO versijų.

Klasikinio UNO taisyklės

Iš pradžių gali atrodyti, kad UNO kortų taisyklės apima daug skirtingos informacijos, tačiau pradėjus žaisti, viskas pasidaro labai paprasta. Tai žaidimas, kuris reikalauja atidumo, reikia sekti ne tik savo turimas kortas, bet ir stebėti varžovų situaciją. Nors, kaip ir daugumoje kitų kortų žaidimų, čia daug lemia sėkmė, sukaupti įgūdžiai ir pasirinktos strategijos gali padidinti jūsų laimėjimo galimybes. Skaitykite toliau ir raskite visą svarbiausią informaciją.

Žaidimo tikslas, eiga ir „UNO“ šaukimas

UNO kortų žaidimą vienu metu gali žaisti 2 – 10 žaidėjų. Iš viso UNO kortų kaladėje yra 108 kortos, o kiekvienam žaidėjui žaidimo pradžioje išdalinama po septynias kortas. Tai yra kiekvieno žaidėjo asmeninės kortos ir jos nėra rodomos kitiems. Išdalinus kortas, likusios kaladėje padedamos visiems pasiekiamoje vietoje ir tuo pačiu atverčiama pirma korta iš kaladės bei pradedamas žaidimas.

Kas pradeda pirmas, išsirinkti galima skirtingais būdais: pirmas žaidėjas iš kairės nuo dalintojo, jauniausias žaidėjas ir t.t. Žaidimas pradedamas ėjimais pagal laikrodžio rodyklę. Per savo ėjimą, žaidėjas turi dėti kortą, kuri yra tokios pačios spalvos, tokio paties skaičiaus/simbolio arba dėti „Wild“ juodą kortą. Pavyzdžiui, jeigu atversta korta yra mėlyna 7, žaidėjas turi dėti bet kokios spalvos 7, bet kokią mėlyną kortą arba „Wild“ juodą. Jeigu žaidėjas neturi nei vienos tinkamos kortos, traukia vieną kortą iš kaladės ir praleidžia ėjimą.

Vieno ėjimo metu galima padėti tik vieną kortą. Kai žaidėjo rankoje lieka viena korta, jis privalo sušukti „UNO“ – jeigu neatlieka šio veiksmo iki kito žaidėjo ėjimo pradžios, kitiems žaidėjams tai pastebėjus, privaloma traukti dvi kortas iš kaladės. „UNO“ sušukti reikia kiekvieną kartą, kai rankoje lieka viena korta.

Kai vienas iš žaidėjų nebeturi kortų, raundas yra baigiamas ir skaičiuojami taškai. Originaliose UNO taisyklėse nurodoma, kad žaidžiama tol, kol vienas iš žaidėjų surinks 500 taškų, tačiau šį skaičių galima susitarti prieš žaidimo pradžią.

Kortų reikšmė

Korta Reikšmė Apibūdinimas Taškų suma
0 – 9 Iš viso yra 19 vienos spalvos kortų. Vienas 0 ir po dvi 1 – 9. Šią kortą galima dėti tuomet, kai sutampa skaičius arba spalva. 0 – 9
„Draw 2” – traukti 2 kortas Iš viso yra po dvi kiekvienos spalvos kortas. Padėjus šią kortą, kitas žaidėjas privalo traukti dvi kortas iš kaladės. 20
„Skip“ – ėjimo praleidimas Iš viso yra po dvi kiekvienos spalvos kortas. Padėjus šią kortą, kitas žaidėjas praleidžia ėjimą. 20
„Reverse“ – žaidimo krypties keitimas Iš viso yra po dvi kiekvienos spalvos kortas. Padėjus šią kortą, pasikeičia žaidimo kryptis. Jeigu buvo žaidžiama pagal laikrodžio rodyklę, dabar žaidžiama prieš laikrodžio rodyklę. 20
„Wild“ spalvos keitimas Iš viso yra keturios kortos kaladėje. Žaidėjas padėjęs šią kortą, pasirenka, kokią spalvą turi dėti kitas žaidėjas. Šią kortą galima dėti ir tuomet, kai rankoje yra ir kitos tinkamos kortos. 50
„Wild Draw 4” – spalvos keitimas ir 4 kortų traukimas Iš viso yra keturios kortos kaladėje. Padėjus šią kortą, reikia rinktis, kokia spalva bus tęsiamas žaidimas, o šalia esantis žaidėjas ima 4 kortas iš kaladės. Šią kortą galima dėti tuomet, kai rankoje nėra jokios kitos tinkamos kortos. Jos negalima dėti ant „Draw two“ kortos. Padėjus šią kortą, kiti žaidėjai gali mesti iššūkį – jeigu rankoje tikrai nėra jokios kitos tinkamos kortos, žaidėjas ima 6 kortas, o ne 4. Jeigu rankoje buvo tinkama korta, tuomet žaidėjas, padėjęs „Wild Draw 4” pats ima 4 kortas. 50

Taškų skaičiavimas

UNO taškų skaičiavimas labai paprastas – kai vienas iš žaidėjų nebeturi kortas, likę žaidėjai turi suskaičiuoti, kiek surinko taškų iš turimų kortų savo rankoje. Pavyzdžiui, žaidžia keturi žaidėjai, vienas iš jų nebeturi kortų, likę trys liko su šiomis kortomis:

  • 1 žaidėjas: 8, 5, „Draw 2“ = 8 + 5 + 20 = 33 taškai;
  • 2 žaidėjas: 0, 2, 4, 5, „Wild“, „Skip“ = 0 + 2 + 4 + 5 + 50 + 20 = 81 taškas;
  • 3 žaidėjas: 2, 5, 7 = 2 + 5 + 7 = 14 taškų.

Šiuos žaidėjų taškus reikia susumuoti: 33 + 81 + 14 = 128 taškai. Tas žaidėjas, kuris pirmas išsimetė visas kortas, gauna 128 taškus ir žaidimas pradedamas iš naujo. Jeigu žaidžiama iki 500 taškų, šiuo atveju vienas iš žaidėjų turi 128/500 taškus. Visą žaidimą laimi tas, kuris pirmas surenka 500 taškų. Svarbu yra ne tik pirmam išsimesti kortas, bet ir pasistengti raundo pabaigoje turėti kuo mažiau kortų, kad raundą laimėjęs žaidėjas surinktų kuo mažiau taškų.

Kitų UNO žaidimo versijų taisyklės

UNO kortų žaidimas yra vienas iš tų, kuris turi ypač didelį skirtingų versijų pasirinkimą. Daugumoje jų taisyklės yra tokios pačios, kažkiek prisideda papildomų veiksmų ir galimybių. Panašumų galima surasti su kitu gerai žinomu kortų žaidimu – pokeriu. Pavyzdžiui, pokerio taisyklės skirtingose versijose lieka beveik nepakitusios – viskas sukasi aplink pagrindines kortų kombinacijas. Žemiau išskyrėme kelias populiariausias UNO versijas.

UNO FLIP taisyklės

UNO Flip taisyklės beveik nesiskiria nuo klasikinio žaidimo, tačiau yra kelios papildomos funkcijos, kurios kur kas labiau įtraukia žaidėjus ir prideda dar daugiau smagių emocijų. Pagrindinis skirtumas – UNO Flip versijoje kortos naudojamos iš abiejų pusių. Jeigu klasikinėje versijoje kortų reikšmė yra tik vienoje pusėje, tai UNO Flip – abejose.

Vienoje kortų pusėje yra klasikinės skaičių kortos su šiek tiek pasikeitusiomis veiksmų kortomis – pavyzdžiui,  vietoje „Draw two” yra „Draw one“, vietoje „Wild Draw Four“ yra „Wild Draw Two“. Taip pat, prisideda esminė nauja „Flip“ korta. Ją padėjus, visi žaidėjai turi apversti turimas kortas ir pradėti naudoti kitą pusę.

Tamsiojoje UNU Flip kortų pusėje yra skaičių kortos bei papildomos veiksmų kortos: traukti 5 kortas, visi žaidėjai praleidžia ėjimą, „Wild Draw Color“ – padėjus šią kortą, reikia pasirinkti spalvą ir žaidėjas iš kaladės turės traukti tiek kortų, kol ištrauks reikiamos spalvos kortą bei „Flip“ korta, kuri vėl pakeičia žaidimo eigą su šviesia kortų puse.

UNO Extreme taisyklės

UNO Extreme versija pasižymi tuo, kad turi specialų kortų maišytuvą, kuris prideda dar daugiau intrigos. Žaidėjams maišytuve paspaudus „Hit“ mygtuką, nėra aišku, kiek kortų bus iššaunama ir visas jas reikės pasiimti į savo ranką. Be visų klasikinių kortų, UNO Extreme versijoje yra kelios papildomos veiksmų kortos:

  • „Trade Hands Card“ – padėjus šią kortą, galima pasikeisti turimomis kortomis su bet kuriuo kitu žaidėju;
  • „Discard All Card“ – padėjus šią kortą, galima išmesti visas vienos spalvos kortas;
  • „Wild All Hit Card“ – padėjus šią kortą, visi žaidėjai, išskyrus tą, kuris padėjo kortą, turi po kartą paspausti „Hit“ mygtuką maišyklėje ir pasiimti jiems iššautas kortas;
  • „Wild Extreme Hit Card“ – šią kortą padėjęs žaidėjas ne tik pasirenka spalvą, kuri bus žaidžiama toliau, bet tuo pačiu išsirenka vieną bet kurį žaidėją, kuris maišyklėje spaus „Hit“ mygtuką.
  • „Wild Hit 4 Card“ – padėjus šią kortą, žaidėjas turi keturis kartus spausti „Hit“ mygtuką maišyklėje;
  • Trys tuščios kortos – tuščiose kortose žaidėjai prieš žaidimo pradžią gali susigalvoti patys bet kokią kortos reikšmę ar specialią žaidimo taisyklę.

UNO Extreme versijos žaidimo eiga išlieka tokia pati kaip ir klasikinėje versijoje. Žaidimas pradedamas su 7 kortomis, tikslas kuo greičiau išsimesti visas kortas ir surinkti 500 taškų. Nepamirškite, likus vienai kortai rankoje sušukti „UNO“.

Kaip laimėti UNO

UNO yra smagus ir nesudėtingas kortų žaidimas, tačiau kaip ir žaidžiant bet kurį kitą žaidimą, visada norisi laimėti. Norint padidinti savo laimėjimo galimybes, reikia ne tik išmanyti taisykles, bet ir sekti varžovų veiksmus bei išbandyti skirtingas strategijas, kurios gali padidinti laimėjimo galimybes. Žemiau išskyrėme kelis patarimus klasikinei UNO versijai, kurie gali padėti padidinti laimėjimo šansus.

  • Nepamirškite sušukti „UNO“ ir visada stebėkite kitus žaidėjus. Tai yra viena labai paprasta taisyklė, kuri gali padėti išsigelbėti, kai varžovas artėja prie kortų išsimetimo;
  • Jeigu matote, kad varžovas artėja prie kortų išsimetimo, pasistenkite kuo greičiau atsikratyti didelę vertę turinčių kortų. Pavyzdžiui, „Wild“ spalvos keitimo kortą savo ėjimo metu galima dėti ant bet kurios kortos, o kaip žinote, ji verta net 50 taškų. Tikrai neverta laikyti, jeigu matote, kad šį raundą potencialiai pralaimėsite. Taip pat, kuo greičiau atsikratykite tokių kortų kaip „Reverse“ ar „Skip“ – jos vertos po 20 taškų, o nauda nėra tokia didelė, kad būtų verta rizikuoti ir laikyti;
  • Sekite žaidimo eigą ir pabandykite įsiminti, kokios potencialios spalvos paskutinę kortą turi jūsų varžovas. Taip kur kas labiau apsunkinsite jo laimėjimo galimybes;
  • Skaičiuokite kortas – jeigu norite dar didesnės sėkmės žaidime, skaičiuokite, kiek jau buvo padėta „Wild“ kortų, kiek buvo padėta „Draw Two“ ir kitų. Taip žinosite, kokia yra tikimybė, kad varžovas turi potencialiai vieną iš šių kortų.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *