Eurolygos pirmo rato apžvalga
Krepšinis

2024-25 m. Eurolygos pirmojo rato apžvalga: didžiausios staigmenos, žaidėjų traumos ir prognozės

Spalio 3 d. prasidėjo 2024-25 m. Eurolygos sezonas, o po dviejų su puse mėnesių baigėsi pirmasis ratas. Gruodžio 19 – 20 dienomis buvo sužaistas septynioliktasis turas, po kurio tapo aišku, kad pirmas ketverias vietas pasidalino Eurolygoje debiutuojanti „Paris Basketball“, „AS Monaco“, „Olympiacos“ bei „Bayern“. Visos šios komandos laimėjo po 11 kartų ir patyrė po 6 pralaimėjimus. Tik Paryžiaus klubas sužaidė vieneriomis rungtynėmis mažiau, kadangi buvo nukeltas susitikimas su „Fenerbahce“. Pergalės atveju naujokai galėjo pirmąjį ratą užbaigti kaip vienvaldžiai lyderiai.

Antrąją Šv. Kalėdų dieną prasidėjo antrasis ratas, o tai reiškia, kad komandoms lieka sužaisti jau mažiau nei septyniolika rungtynių. Dabar su kiekvienu turu rungtynių svarba bus vis didesnė, o tuo pačiu turėtų išryškėti komandos, kurios geriausią formą įgaus tuomet, kai labiausiai to reikia.

Jeigu reguliarusis sezonas baigtųsi dabar, kai komandos yra sužaidusios po 18 rungtynių, už įkrintamųjų ribų liktų tokie klubai kaip „FC Barcelona“, „EA7 Emporio Armani“, „Partizan“, o pirmajame įkrintamųjų raunde „Žalgiris“ namie priimtų Madrido „Real“. Akivaizdu, kad artimiausiu metu dar daug kas keisis, tačiau jau po truputį prasidės skaičiavimai, nuo ko žiūrovams taps tik dar įdomiau.

Gruodžio 26 d. buvo paskutinė diena, kuomet žaidėjai galėjo pakeisti klubus ir dar šiame sezone varžytis už kitą Eurolygos komandą. Šia galimybe spėjo pasinaudoti Atėnų „Panathinaikos“, kurie įsigijo „Maccabi“ aukštaūgį Wenyen Gabriel. Bendrai paskutinė diena, kuomet komandos gali registruoti naujus žaidėjus yra vasario 26 d., tačiau tai galioja krepšininkams, kurie šiame sezone nežaidė Eurolygoje.

Pasižiūrėkime, kaip Eurolygos komandoms sekėsi pirmajame rate, kas labiausiai nustebino, kuriems krepšininkams dėl traumos sezonas jau baigėsi bei ko galime tikėtis antrajame rate.

Didžiausios pirmojo Eurolygos reguliaraus sezono rato staigmenos

Pradėkime nuo malonių staigmenų. Viena iš jų gali būti puikus „Žalgirio“ startas – 6 pergalės ir 1 pralaimėjimas, tačiau pasipylus pralaimėjimams situacija turnyrinėje lentelėje greitai pasikeitė. Reikia pripažinti, kad labiausiai nustebino dvi komandos, prieš kurias pralaimėjimus patyrė ir „Žalgiris“ – Miuncheno „Bayern“ bei Paryžiaus „Basketball“. Prieš sezono pradžią įvairiuose reitinguose šios ekipos buvo matomos apatinėje Eurolygoje turnyrinės lentelės pusėje, o kai kurių visai priskiriamos prie ryškiausių autsaiderių.

Viena iš staigmenų gali būti ir itin prastas Madrido „Real“ žaidimas. Nors buvo manančių, kad karališkasis klubas atrodys prasčiau nei praėjusiais metais, tačiau jau dabar ekipa turi daugiau pralaimėjimų nei per visą praėjusių metų reguliarųjį sezoną ir Eurolygos finalininkų laukia tikrai nelengvas antrasis ratas.

Kalbant apie žaidėjus, labiausiai nustebino Eurolygoje debiutavęs TJ Shorts, kuris per 16 sužaistų rungtynių, vidutiniškai renka po 22,8 naudingumo balus ir yra trečioje vietoje. Prie gynėjo pridėti galima iš NBA atvykusį, taip pat Eurolygoje debiutuojantį Theo Maledon. „Asvel“ lyderis kol kas nepraleido nei vienerių rungtynių, o per jas vidutiniškai renka po 23,5 naudingumo balus – pirmoji vieta lygoje. Taip pat paminėjimo vertas Carsen Edwards. Gynėjas pagaliau parodė savo puolimo potencialą ir pagal rezultatyvumą nusileidžia tik Kendrick Nunn (20,6). „Bayern“ gynėjas per rungtynes renka po 20,2 taško.

Paryžiaus „Basketball“ – pirmoji vieta turnyrinėje lentelėje

„Paris Basketball“ šiemet kuria unikalią krepšinio istoriją. Dar prieš porą metų šios ekipos branduolys rungtyniavo Bonos „Telekom Baskets“, kuri laimėjo FIBA Čempionų lygą. Tuomas Iisalo savo krepšinio idėjomis sukūrė nesustabdomą puolimą. Praėjusiais metais suomis, kartu su didžiąja dalimi komandos, persikėlė į Paryžiaus „Basketball“. Ši komanda neturėjo lygių Europos taurėje – tapę čempionais iškovojo teisę rungtyniauti Eurolygoje.

Nieko keisto, kad iš Eurolygos debiutantų nieko daug nebuvo tikimasi. Prieš sezoną komanda atsisveikino su T. Iisalo, kurį pakeitė vyr. trenerio kėdėje debiutuojantis Tiago Splitter, pasipildė Eurolygos patirties turinčiais Maodo Lo, Yakuba Ouattara, Daulton Hommes bei Kevarrius Hayes. Tai nėra aukščiausios lentynos pavardės, todėl ir iš komandos nieko daug nebuvo tikimasi. Visgi, džiazas, demonstruojamas tiek aikštėje, tiek už jos ribų, leidžia komandai ne tik mėgautis žaidimu, bet ir rinkti pergales.

Pirmajame rate „Paris Basketball“ įveikė „Panathinaikos“, „AS Monaco“, „Partizan“, „Žalgirį“, „FC Barcelona“, „Anadolu Efes“, „Olympiacos“. Įdomu tai, jog „Paris Basketball“ yra viena geriausių komandų išvykose – 6 pergales iškovojo tik Paryžius ir Stambulo „Fenerbahce“.

Nėra tikimasi, kad toks pergalingas kelias išsilaikys – tačiau paryžiečiai kritikus jau kartą nutildė, galbūt tai padarys dar kartą. Po pirmojo rato 11 pergalių yra labai solidus rezultatas, turint omenyje, kad praėjusiais metais įkrintamosioms užteko 17 pergalių, o šeštoje vietoje likusi „Fenerbahce“ turėjo 20 pergalių, galima tikėtis, kad Eurolygos debiutantai patriukšmauti galės ir bent jau įkrintamosiose.

Miuncheno „Bayern“ – vienintelė namuose nepralaimėjusi komanda

Miuncheno ekipa naująjį sezoną pasitiko kiek atsinaujinusi. Pirmiausia, Pablo Laso grįžo į Ispaniją bei perėmė Vitorijos „Baskonia“ vairą, o „Bayern“ stojo treniruoti dabar jau buvęs Vokietijos krepšinio rinktinės treneris Gordon Herbert. Buvo daug kalbama, kaip specialistui pavyks perteikti savo idėjas, kai Miunchene reikės treniruoti kur kas mažiau talento turinčius krepšininkus nei Vokietijos rinktinėje.

Dabar matome, kad idėjos veikia puikiai – „Bayern“ yra pirmoje vietoje pagal pelnomus taškus – 87,1 per rungtynes. Namuose vidutiniškai meta net po 93,7 taškus. Vokiečiai po pirmojo rato turėjo 11 pergalių, o labiausiai prie to prisidėjo tai, kad tai buvo vienintelė komanda nepralaimėjusi namuose – laimėti visi aštuoni susitikimai. Visgi, antrasis ratas prasidėjo nesėkme prieš čempionus – Atėnų „Panathinaikos“.

„Bayern“ kaip ir „Paris Basketball“ turi 11 pergalių ir šansai pratęsti sezoną bent jau įkrintamosiose išlieka labai realūs. Neramina žaidimas išvykose, tačiau jeigu namuose ir toliau bus beveik nepralaimima, stebėti „Bayern“ antroje sezono dalyje bus dar įdomiau.

Žaidėjų apžvalga: geriausi individualūs pasirodymai, traumos ir lenktynės dėl MVP apdovanojimo

Šių metų tarpsezonis nuteikė gana pozityviai. Į NBA iš ryškesnių lygos veidų išvyko tik Guerschon Yabusele, tuo tarpu sugrįžo Sasha Vezenkov, atvyko Evan Fournier, Cedi Osman, sezonui įsibėgėjus, „Žalgiris“ sugebėjo prisivilioti Lonnie Walker IV. Talento šiemet tikrai nemažai, ypač, kai taip lygoje debiutuoja TJ Shorts ir Theo Maledon. Pasižiūrėkime, kurie žaidėjai pirmajame rate išsiskyrė labiausiai.

Išskirtiniai žaidėjų asmeniniai pasirodymai

Jeigu praėjusiame sezone turėjome Nigel Hayes-Davis 50 taškų pasirodymą, tai šiemet krito pataikytų tritaškių per vienerias rungtynes rekordas, kuris dabar priklauso vokiečiui Andreas Obst. Pirmojo rato pabaigoje unikalų pasirodymą surengė Kendrick Nunn, kuomet jau pirmajame kėlinyje įmetė net 7 tritaškius prieš Milano „EA7 Emporio Armani“. Štai visi pirmojo rato įspūdingiausi asmeniniai žaidėjų pasirodymai:

  • Andreas Obst – 2024 m. lapkričio 22 d. rungtynėse prieš „FC Barcelona“ vokietis pataikė 11 tritaškių iš 16 bei pagerino naują Eurolygos rekordą.
  • Kendrick Nunn – 7 pataikyti tritaškiai per vieną kėlinį yra naujas Eurolygos rekordas. Anksčiau po šešis tritaškius per kėlinį buvo įmetę Thomas Kelati, Marcelinho Huertas, Jaycee Carroll, Linas Kleiza ir Mario Hezonja. Gynėjas rungtynėse prieš Milaną surinko 39 taškus ir tai kol kas yra šio sezono geriausias pasirodymas.
  • Walter Tavares – 39 naudingumo balai prieš „FC Barcelona“ yra kol kas geriausias šio sezono pasirodymas tarp visų žaidėjų. Po 34 naudingumo balus yra surinkę TJ Shorts, Maodo Lo, Kendrick Nunn.
  • Nick Weiler-Babb, Shane Larkin, Codi Miller-McIntyre, Facundo Campazzo, Mike James ir Tamir Blatt – visi šie žaidėjai atliko net po 12 rezultatyvių perdavimų ir tai kol kas yra geriausias pirmo rato rezultatas.

Ilgalaikes traumas patyrę žaidėjai

2024-25 m. Eurolygos sezonas prasidėjo ne pačiomis maloniausiomis nuotaikomis. Jau pirmose sezono rungtynėse tarp „Fenerbahce“ ir „Olympiacos“ traumą patyrė Scottie Wilbekin, dėl kurios yra priverstas praleisti visą likusį sezoną. Šiame sezone aikštėje jau neišvysime dar kelių žaidėjų – Nicolas Laprovittola ir Moses Wright. Pilnas Eurolygos žaidėjų traumų sąrašas, dėl kurių artimiausiu metu aikštėje jų neišvysime.

Žaidėjas Trauma Trukmė
Scottie Wilbekin („Fenerbahce“) Priekinio kryžminio raiščio plyšimas Šiame sezone nerungtyniaus
Nicolas Laprovittola („FC Barcelona“) Priekinio kryžminio raiščio plyšimas Šiame sezone nerungtyniaus
Mbaye Ndiaye („Asvel“) Priekinio kryžminio raiščio plyšimas Šiame sezone nerungtyniaus
Moses Wright („Olympiacos“) Kvėpavimo takų ligos Šiame sezone nerungtyniaus
Mathias Lessort („Panathinaikos“) Blauzdikaulio lūžis Apie 4 mėn.
Marius Grigonis („Panathinaikos“) Nugara Nerungtyniauja nuo spalio 17 d., tikimasi, kad grįš sausio mėn.
Daulton Hommes („Paris Basketball“) N/A Šiame sezone dar nerungtyniavo
Vladimir Lučič („Bayern“) Skirtingos traumos Nežaidžia nuo trečiojo turo, tikimasi, kad grįš sausio mėn.
Josh Nebo („EA7 Emporio Armani“) Skirtingos traumos Kol kas sužaidė vos 4 rungtynes

Pagrindiniai kandidatai laimėti MVP apdovanojimą

Nors MVP apdovanojimas žaidėjui įteikiamas jau po ketvirtfinalio, prieš artėjantį Eurolygos „Final 4”, galime pasižiūrėti, kas šiuo metu yra pagrindiniai kandidatai ir kokia tikimybė, kad apdovanojimą pavyks laimėti.

  • Theo Maledon – 29 min., 18,8 taškai, 4,8 rezultatyvūs perdavimai ir 23,5 naudingumo balai per rungtynes;
  • Nikola Mirotič – 29 min., 18,4 taškai, 6,8 atkovoti kamuoliai ir 23,2 naudingumo balai per rungtynes;
  • TJ Shorts – 27 min., 18,9 taškai, 7,6 rezultatyvūs perdavimai ir 22,8 naudingumo balai per rungtynes;
  • Sasha Vezenkov – 28,5 min., 18,8 taškai, 6,2 rezultatyvūs perdavimai ir 22,8 naudingumo balai per rungtynes;
  • Facundo Campazzo – 27 min. 13,0 taškai, 7,5 rezultatyvūs perdavimai ir 21,2 naudingumo balai per rungtynes;
  • Mathias Lessort – 26,5 min., 13,4 taškai, 7,1 atkovoti kamuoliai ir 20,5 naudingumo balai per rungtynes.

Kol kas šeši žaidėjai renka po 20 naudingumo balų per rungtynes ir daugiau. Įdomu tai, kad Theo Maledon, Nikola Mirotič, TJ Shorts ir Sasha Vezenkov statistiniai rodikliai beveik identiški – visi keturi pelno po 18,4 – 18,8 taškus ir 22,8 – 23,5 naudingumo balus. Jeigu tokiais skaičiais baigtųsi sezonas, komandos rezultatai turėtų dar didesnę įtaką ir čia ryškus favoritas yra bulgaras.

Į naudingiausių žaidėjų sąrašą sugrįžo Nikola Mirotič, kuris turėjo labai prastą praėjusį sezoną, tačiau Milanas šiuo metu yra už įkrintamųjų brūkšnio ir norint galvoti apie MVP apdovanojimą, būtina komandą atvesti bent į ketvirtfinalį. Dėl šios priežasties tikėtina, kad mažiausiai šansų laimėti apdovanojimą turi šiuo metu naudingiausias žaidėjas – Theo Maledon. „Asvel“ užima penkioliktą vietą ir nors nuo įkrintamųjų skiria tik viena pergalė, komandos rezultatai turėtų pakišti koją prancūzui.

Solidžią statistiką rinko M. Lessort, tačiau patirta trauma, panašu, kad vidurio puolėją patraukia iš lenktynių dėl MVP apdovanojimo. Facundo Campazzo su „Real“ turi sunkų sezoną, tačiau atkrintamosios tikrai pasiekiamos, o jeigu argentiniečiui pavyktų susilpnėjusį „Real“ vėl atvesti į finalinį ketvertą, panašu, kad būtų pagrindinis pretendentas laimėti MVP. Argentiniečio varžovai šiuo metu yra du – Sasha Vezenkov ir Kendrick Nunn.

Bulgaras laimėjo MVP titulą ir išvyko į NBA, dabar sugrįžęs, realu, kad jau pirmajame sezone jį laimės dar kartą. „Olympiacos“ žaidžia gerai, yra favoritė patekti į finalinį ketvertą, o puolėjui išlaikius tokius skaičius, nelieka nieko, kaip tik įteikti apdovanojimą.Kendrick Nunn yra rezultatyviausias Eurolygos žaidėjas (20,6 taškai), per rungtynes renka po 19,1 naudingumo balų, kas yra devinta vieta. Iškritus M. Lessort, gynėjas bus dar svarbesnė komandos dalis. Didelė tikimybė, kad „Panathinaikos“ matysime finaliniame ketverte, todėl amerikiečiui galima drąsiai duoti tokius pačius šansus kaip S. Vezenkovui.

Kauno „Žalgirio“ rezultatas pirmajame rate: 10 pergalių ir 7 pralaimėjimai – kas laukia toliau?

Praėjusiais metais „Žalgiris“ pirmąjį ratą užbaigė rezultatu 5 – 12. Šiemet pavyko laimėti dvigubai daugiau kartų, tačiau turint omenyje, kad sezonas buvo pradėtas 6 – 1, galima galvoti ir apie dar geresnę pirmą pusę. Buvo netikėtų pergalių, buvo netikėtų pralaimėjimų, bet svarbiausia, kad žalgiriečiai yra kovoje. Žaisti lieka dar labai daug, tačiau smagu, kad nuo pat sezono pradžios „Žalgiris“ nebuvo žemiau įkrintamųjų ribos.

Prasidedant antrajam ratui, atkreipti dėmesį reikia į „Žalgirio“ tvarkaraštį Eurolygoje. Aštuonioliktajame ture buvo išvykoje pralaimėta prieš „Maccabi“, o dabar laukia aštuonerių rungtynių atkarpa, per kurią net šešis kartus bus žaidžiama Kaune. Artimiausios penkios rungtynės: namuose prieš „Olympiacos“, „Real“ ir „Virtus“ bei išvykoje rungtynės prieš „Fenerbahce“ ir „Panathinaikos“. Tuomet kur kas lengvesnė, bet be galo svarbi atkarpa namuose: „Bayern“, „Alba“ ir „EA7 Emporio Armani“.

Reikia pažymėti, kad šios aštuonerios rungtynės gali stipriai nulemti „Žalgirio“ sezoną, kadangi nuo vasario 27 d. (27-ojo turo Eurolygoje), iš likusių aštuonerių rungtynių vos dvejos bus žaidžiamos namuose – prieš „Paris Basketball“ ir „Partizan“. Tvarkaraštis nėra pats palankiausias, kadangi svarbiausi mačai bus žaidžiami išvykoje.

Trys prognozės antrajam reguliaraus sezono ratui

Staigmenų ir įspūdingų pasirodymų pirmajame rate buvo tikrai nemažai, o dabar pasižiūrėkime, ko galime tikėtis antrajame rate. Trys drąsios prognozės likusiai reguliaraus sezono daliai.

  • „AS Monaco“ laimės reguliarųjį sezoną

Monako klubas pirmajame rate pakeitė vyr. trenerį, kuriuo tapo Eurolygoje debiutuojantis Vassilis Spanoulis. Graikui stojus vadovauti komandai, galima matyti įvestus pokyčius. Nebėra žaidžiama dvejais aukštaūgiais vienu metu, daugiau laiko pasireikšti gauna atsarginiai krepšininkai, išaugo Mike James atliekamų rezultatyvių perdavimų skaičius.

Nuo V. Spanoulis prisijungimo, „AS Monaco“ laimėjo penkis kartus ir patyrė du pralaimėjimus prieš „Olympiacos“ bei „Real“. Žaidimo kokybė jaučiasi kur kas didesnė, iš paskutinių penkerių rungtynių, laimėta keturis kartus ir visos pergalės triuškinančios: +20 prieš „Alba“, +30 prieš „Fenerbahce“, +19 prieš „Bayern“, +19 prieš „Anadolu Efes“.

Pagrindinis „AS Monaco“ konkurentas – „Olympiacos“. Šiuo metu abu klubai turi po 12 pergalių, tačiau neužtikrintumą kelią graikų žaidimas išvykoje. Tuo tarpu „AS Monaco“ atrodo kaip stabilesnė ekipa ir svarbias rungtynes gali laimėti tiek namie, tiek išvykoje. Spėjimas, kad „AS Monaco“ laimės reguliarųjį sezoną ir turės namų aikštės pranašumą ketvirtfinalyje. Tačiau, tuo pačiu galima priminti, jog Eurolygos nėra laimėjusi reguliaraus sezono laimėtoja.

  • Milano „EA7 Emporio Armani“ sugrįš į Eurolygos ketvirtfinalį

Milano klubas šiuo metu turi devynias pergales ir tiek pat pralaimėjimų. Ekipa nuo pat sezono pradžios turi problemų su traumomis, įsižaisti negali Josh Nebo, įvyko kelios permainos sudėtyje, tačiau paskutiniu metu Ettore Messina auklėtiniai pradėjo laiminėti. Puikią formą demonstruoja N. Mirotič, o kai yra sveiki visi pagrindiniai krepšininkai, Milanas gali kautis su stipriausiomis Eurolygos komandomis.

Šiuo metu „EA7 Emporio Armani“ yra už įkrintamųjų ribos, o tai reiškia, kad bent viena komanda iš pirmojo dešimtuko turi kristi žemyn. Spėjimas, kad tai bus Miuncheno „Bayern“, tačiau užtikrintos vietos neturi nei „Paris Basketball“, nei „Žalgiris“, nei „Crvena Zvezda“ ar „Real“. Antrajame rate galima tikėtis dar geresnio komandos žaidimo, o reguliarusis sezonas bus užbaigtas pirmajame šešete arba į ketvirtfinalį bus patekta per įkrintamąsias.

  • Bent vienas žaidėjas įmes 40 taškų arba daugiau

Kendrick Nunn sužaidęs fantastiškas rungtynes prieš Milaną įmetė 39 taškus ir tai kol kas yra geriausias šio sezono rezultatas. Visgi, spėju, kad iki reguliaraus sezono pabaigos bus peržengta 40 taškų riba, o K. Nunn yra vienas pagrindinių kandidatų tai padaryti.

Šiame sezone šeši žaidėjai pasiekė 30 taškų ribą – Andreas Obst (34), Nigel Hayes-Davis (33), Zach LeDay (33), Carsen Edwards (32, 30), Theo Maledon (31) ir Maodo Lo (30).

Praėjusiais metais 40 ir daugiau taškų pavyko įmesti dviems krepšininkams – N. Hayes-Davis įmetė 50, o Džanan Musa – 40, tačiau tam prireikė keturių pratęsimų. 2022-23 m. sezone rezultatyviausią pasirodymą surengė Wade Baldwin IV – 38 taškai.

Eurolygoje taškų rinkėjų tikrai netrūksta, be jau minėtų krepšininkų, kurie pasiekė 30 taškų ribą, išskirti galima Markus Howard bei Lonnie Walker IV. „Baskonia“ gynėjas turėjo labai sunkią sezono pradžią, tačiau apie save priminė paskutinėse rungtynėse prieš „Paris Basketball“, kai įmetė 28 taškus.

Panašūs straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *