NBA naujokų birža
Krepšinis

NBA naujokų birža 2024 m. – kokie Mato Buzelio ir Bronny James šansai?

NBA naujokų birža kiekvienais metais susilaukia daug dėmesio. Tai neatsiejama lygos procedūra, kurios metu į stipriausią krepšinio lygą patenka geriausi talentai iš viso pasaulio. Įdomu tai, kad tikrai ne kiekvienos biržos pirmiesiems šaukimams pavyksta susikurti sėkmingą karjerą NBA lygoje. Per paskutinius dešimt metų NBA naujokų biržoje pirmuoju šaukimu buvo pakviesti Andrew Wiggins, Karl-Anthony Towns, Ben Simmons, Markelle Fultz, Deandre Ayton, Zion Williamson, Anthony Edwards, Cade Cunningham, Paolo Banchero ir Victor Wembanyama.

Visada būna įdomu pasižvalgyti, kurie krepšininkai biržos metu buvo nuvertinti, kuriai komandai pavyko išsitraukti dar nenušlifuotą deimantą. 2014 metais niekas netikėjo, tikriausiai tik patys „Nuggets“, kad 41-uoju šaukimu pakviestas Nikola Jokič gali tris kartus tapti lygos MVP, atvesti organizaciją iki NBA čempionų titulo bei tuo pačiu laimėti finalo MVP.

Kalbama, kad 2024 metų NBA naujokų birža bus viena silpniausių per ilgus metus, tačiau tai sužinosime tik po kelių sezonų, kai žaidėjai po truputį pradės įsitvirtinti lygoje. Vis tik, šių metų birža kelia didelį susidomėjimą lietuviams, kadangi vienas iš pirmųjų šaukimų prognozuojamas Matui Buzeliui. 2011 m. penktuoju šaukimu buvo pakviestas Jonas Valančiūnas – iki šiol tai yra aukščiausias šaukimas lietuviui. Tuo tarpu M. Buzeliui vienu metu buvo prognozuojamas ir pirmasis šaukimas. Dabar jis matomas 5 – 10 vietoje, tačiau „NBA Draft“ naktį gali visko įvykti.

JAV naujokų biržos susidomėjimą kelia ilgai laukta LeBron James sūnaus Bronny James kelionė link NBA lygos. Gegužės 29 d. buvo paskutinė diena, kai buvo galima atšaukti savo paraišką naujokų biržoje, tačiau Bronny James liko, o tai reiškia, jog yra galimybė, kad 2024-25 m. sezone pamatysime L. James žaidžiantį su savo sūnumi B. James.

NBA naujokų birža – kam priklauso pirmieji šaukimai?

Ne retai kalbama apie tai, kaip išdalinti šaukimus NBA komandoms, kad būtų išvengiama tyčinių pralaimėjimų. Prieš kelerius metus keitėsi procedūra, kurios metu buvo suvienodinti paskutinių kelių komandų šansai laimėti pirmąjį šaukimą. Pavyzdžiui, prasčiausios 2023-24 m. sezono komandos „Washington Wizards“ ir „Detroit Pistons“ turėjo didžiausius šansus laimėti pirmąjį šaukimą – 14,00%.

Loterijoje dalyvavo visos 14 komandų, kurios nepateko į 2024 m. NBA atkrintamąsias. Šansai nustatomi pagal užimtas vietas – jeigu komandos turi tokį patį rezultatą, tada žiūrima į tarpusavio rezultatus. Penkios komandos turėjo didesnius nei 10% laimėti pirmąjį šaukimą:

  • Detroito „Pistons“ – 14,00%
  • Vašingtono „Wizards“ – 14,00%
  • Šarlotės „Hornets“ – 13,30%
  • Portlando „Trail Blazers“ – 13,20%
  • San Antonijaus „Spurs“ – 10,50%.

Loteriją laimėti pavyko Atlanta „Hawks“ klubui, kuris dar kovojo šių metų įkrintamosiose. Komanda turėjo vos 3% šansus, kad pavyks laimėti pirmąjį šaukimą. Per visą istoriją yra buvę vos keturi kartai, kai organizacijoms yra pavykę laimėti pirmą šaukimą su mažesniu procentu. 1993 metais Orlando „Magic“ pirmąjį šaukimą laimėjo turėdami vos 1,52% šansus. Pirmieji dešimt šaukimų 2024 NBA naujokų biržoje priklauso šioms komandoms: „Hawks“, „Wizards“, „Rockets“, „Spurs“, „Pistons“, „Hornets“, „Trail Blazers“, „Spurs“, „Grizzlies“ ir „Jazz“.

Kas taps 2024 metų NBA naujokų biržos pirmuoju šaukimu?

2023 m. Victor Wembanyama tapo pirmuoju prancūzu istorijoje, kuris NBA lygoje buvo pašauktas pirmuoju šaukimu. Panašu, kad vieninteliu ilgai neužsibus, kadangi jau šiais metais į pirmąjį šaukimą pretenduoja net du prancūzai – Zaccharie Risacher ir Alexandre Sarr. Praėjusiais metais į pirmąjį šaukimą taikėsi ir Matas Buzelis, tačiau jo galimybės kiek pakritusios ir lietuvį išvysti Atlantos „Hawks“ komandoje būtų didelė staigmena.

Pirmajame prognozuojamų šaukimų penketuke yra Dalton Knecht, Cody Williams, Reed Sheppard, Donovan Clingan, Rob Dilingham. Kartas nuo karto minima ir serbo Nikola Topič pavardė. Vis tik, didžiausias dėmesys skiriamas prancūzams, su kuriais kviečiame susipažinti iš arčiau.

Alexandre Sarr

213 cm prancūzas gimė 2005 m. balandžio 26 d. Praėjusiame 2023-24 m. sezone rungtyniavo Australijoje, „Perth Wildcats“ komandoje. Sezoną baigė rinkdamas 9,4 taškus, 4,3 atkovotus kamuolius ir 1,5 blokuojamus metimus per 17 minučių. 2023 m. U19 pasaulio čempionate A. Sarr atstovaudamas Prancūziją iškovojo sidabro medalius, o 2022 m. U17 čempionate liko trečioje vietoje.

Prancūzas pasižymi savo atletiškumu ir gera gynyba, tačiau turi potencialo tapti solidžiu žaidėju puolime. Aukštaūgis turi gerą metimą ir jau dabar nevengia tritaškių. Jis yra lyginamas su tokiais krepšininkais kaip Pascal Siakam, Jonathan Isaac, Brandon Ingram, Jaren Jackson Jr. Taip pat matoma panašumų į NBA lygos MVP – Giannis Antetokounmpo.

Alexandre tėtis Massar Sarr buvęs profesionalus krepšininkas iš Senegalo. Tuo tarpu jo vyresnis brolis Olivier Sarr dalyvavo 2021 m. naujokų biržoje ir nors nebuvo pašauktas, jis prisijungė prie „Oklahoma City Thunder“ komandos, kurioje rungtyniauja ir dabar, tačiau dažnai atstovauja „Oklahoma City Blue“ G lygos ekipai.

Zaccharie Risacher

208 cm prancūzas 2005 m. balandžio 8 d. gimė Malagoje, Ispanijoje, kur tuo metu profesionaliai krepšinį žaidė jo tėtis Stephane Risacher. Čia jis gyveno pirmuosius trejus metus, o vėliau su šeima grįžo į Lioną. 2020 metais prisijungė prie „Asvel“ jaunimo programos. Šiuo metu jis vis dar priklauso „Asvel“, tačiau yra paskolintas „JL Bourg“ ekipai, kuri Prancūzijos lygos pusfinalyje varžosi prieš „AS Monaco“.

2023-24 m. sezone prancūzas su „JL Bourg“ pasiekė EuroCup finalą, kuriame nusileido Paryžiaus klubui. Zaccharie Risacher atiteko EuroCup kylančios žvaigždės apdovanojimas, taip pat buvo išrinktas geriausiu jaunuoju Prancūzijos lygos krepšininku. Prancūzijos reguliarųjį sezoną baigė per 22 min. rinkdamas 10,1 taško ir 3,8 atkovotus kamuolius. Tarptautiniuose čempionatuose žaidė tose pačiose rinktinėse kaip ir A. Sarr – 2023 m. U19 pasaulio čempionate laimėjo sidabro, o 2022 m. U17 pasaulio čempionate bronzos medalius.

Zaccharie Risacher yra ūgių išsiskiriantis lengvojo krašto puolėjas. „Trečiuoju“ numeriu žaidžiantis prancūzas turi gerą tiek tolimą, tiek vidutinį metimą, yra agresyvus besiverždamas link krepšio. Dažnai išskiriama gera gynyba, dėl ko yra laikomas naudingu abejose aikštelės pusėse. Lyginamas yra su tokiais žaidėjais kaip Franz Wagner, Harrison Barnes, Michael Porter Jr.

Matas Buzelis – kuri NBA komanda pakvies lietuvį?

Paskutinius kelerius metus Lietuvoje apie Matą Buzelį kalbama vis daugiau ir daugiau. Lietuvis dėmesį patraukė ne tik dėl savo išskirtinio talento ir prognozuojamo aukšto šaukimo artėjančioje NBA naujokų biržoje, bet ir dėl galimybės ateityje atstovauti nacionalinę Lietuvos krepšinio rinktinę. Šiais metais dėl vykstančios NBA naujokų biržos M. Buzelio rinktinėje nepamatysime, tačiau yra dideli šansai, kad jis atvyks po pirmojo sezono NBA lygoje ir prisijungs prie rinktinės 2025 m. Europos krepšinio čempionate.  

Praėjusiais metais M. Buzeliui buvo prognozuojamas ir pirmasis šaukimas, tačiau per metus laiko jo akcijos kiek nukrito. Nusprendęs nežaisti NCAA, o prisijungti prie NBA G lygoje rungtyniaujančios „Ignite“ komandos, jis paaukojo metus žaidžiant be skambių pergalių, tačiau turėjo daugiau laiko individualių įgūdžių treniruotėms, buvo arčiau NBA virtuvės bei pradėjo transformaciją į vyrų krepšinį. „Ignite“ jis žaidė ir su kitais keliais talentais, vienas iš jų Roland Holland, kuriam prognozuojamas dešimtasis šaukimas.

Analitikai išskiria M. Buzelio ūgį. Būdamas 208 cm, jis labai gerai valdo kamuolį, gali veržtis, bėgti į greitas atakas. Lengvojo krašto pozicijoje žaidžiantis krepšininkas nevengia tolimų metimų, turi grąžų metimą ir yra potencialo ateityje tapti aukšto lygio metiku, kas dar labiau praplėstų lietuvio galimybes. Varžovai negalėdami atsitraukti nuo puolėjo, paliks daugiau erdvių prasiveržimams, ką M. Buzelis geba puikiai. Lietuvis yra tokio paties ūgio kaip Z.  Risacher, tačiau prancūzas vertinamas dėl geresnės gynybos. Matas Buzelis yra lyginamas su tokiais žaidėjais kaip Franz Wagner, Hedo Turkoglu, Toni Kukoč.

Matas Buzelis būsimas „Pistons“ narys?

Panašu, kad pirmuosius šaukimus pasiims prancūzai, o nuo trečiojo prasideda spėlionės. „Rockets“ siejama su Reed Sheppard, Dalton Knecht, taip pat kalbama, kad gali pakviesti Donovan Clingan, kuris bus išmainytas. Pakankamai talento turinti „Rockets“ ieško, kaip sustiprinti ekipą čia ir dabar, todėl su ja yra siejami tokie krepšininkai kaip Donovan Mitchell ir Mikal Bridges.

Ketvirtas šaukimas priklauso „Spurs“, kurie tuo pačiu turi ir aštuntą šaukimą. Jie sudėtyje turi būsimą lygos žvaigždę V. Wembanyama, aplink kurį ir bus buriama sudėtis. Dabar komandoje yra daug jaunų krepšininkų, lengvojo krašto pozicijoje žaidžia Keldon Johnson, su kuriuo buvo pasirašyta nauja sutartis. Akivaizdu, kad prie V. Wembanyama reikia gero įžaidėjo – arba kviestis ir augintis talentą, arba bandyti mainų būdu gauti jau patikrintą variantą. Vienas iš variantų, kad „Spurs“ pasikvies įžaidėjo pozicijoje žaidžiantį Rob Dillingham iš „Kentucky“ universiteto. Gali nustebinti ir pakviesti serbą Nikola Topič, tačiau daugiau šansų, kad tai būtų daroma aštuntuoju šaukimu.

Penktasis šaukimas priklauso „Pistons“. Būtent čia ir matomas M. Buzelis. Pagrindinis „Pistons“ žaidėjas dabar yra Cade Cunningham. Praėjusiais metais buvo pašauktas Ausar Thompson, priekinėje linijoje yra Jalen Duren, James Wiseman. Jaunai komandai M. Buzelis tikrai nepamaišytų, kadangi galės tobulėti kartu su kitais, lietuviui nereikia daug kamuolio rankose, todėl nesikirs rolės su C. Cunningham. Apžvalgininkai artėjančioje naujokų biržoje išskiria tris šaukimus, kurie yra beveik garantuoti – pirmas A. Sarr, antras – Z. Risacher, penktas – M. Buzelis. Visur kitur – daug klaustukų ir spėlionių.

Ar Bronny James apsivilks „Lakers“ marškinėlius?

Bronny James prognozuojamas šaukimas antrojo rato pabaigoje ir jeigu tai nebūtų LeBron James sūnus, didelė tikimybė, kad šaukimo gynėjas iš viso nesusilauktų. Su dideliu dėmesiu krepšininkas susiduria nuo mažens. Jaunystėje buvo laikytas ypač perspektyviu, vėliau jo akcijos pradėjo kristi. Būdamas 187 cm ūgio B. James žaidžia įžaidėjo pozicijoje, tačiau lyginant su tuo, kokie dabar gynėjai ateina į NBA lygą, jam trūksta tiek talento, tiek fizinių galimybių. Dabar įžaidėjai artėja link 200 cm, todėl įsitvirtinti B. James bus labai sunku. Pridėti galima ir tai, kad metimas nėra labai stabilus, o tai tokio ūgio krepšininkui yra labai svarbu.

Pats Bronny James žurnalistams save palygino su tokiais krepšininkais kaip Jrue Holiday, Davion Mitchell ir Derrick White. Jeigu pavyks įsitvirtinti lygoje ir turėti tokias roles kaip J. Holiday ar D. White, tuomet tai būtų galima laikyti tikrai solidžia karjera lygoje.

Nereikia išsiplėsti dėl to, kad NBA yra verslas ir nemažai sprendimų atliekama iš šios pusės. L. James ir sūnaus Bronny išbėgimas į aikštelę būtų unikali istorija. „Lakers“ biržoje turi 55-ą šaukimą. Panaudojant jį sūnui, tikrai nebūtų iššvaistoma galimybė pasikviesti kažkokį unikalaus talento krepšininką. Antro rato pabaigose prasideda rizikos, o pasikvietus B. James bent jau pasiteisintų rizika iš verslo pusės. Tuo pačiu potencialiai iki karjeros pabaigos būtų išsaugotas LeBron James.

Pridėti galima tai, jog B. James į treniruotes kvietėsi dešimt klubų, tačiau jis sutiko atvykti tik į „Suns“ ir „Lakers“. Ne veltui šiuo metu prognozuojama, kad būtent „Lakers“ pakvies Bronny James. Holivude įsikūrusi komanda dar kartą patvirtintų, kad tai, kas vyksta „Lakers“ nėra tik apie krepšinį.

2024 metų NBA naujokų biržos rezultatai: Matas Buzelis keliauja į Čikagos „Bulls“

Ilgas laukimas baigėsi – Matas Buzelis 2024-25 metų NBA sezone atstovaus Čikagos „Bulls“ komandai. Nors prieš naujokų biržą lietuviui buvo prognozuojamas šaukimas pirmajame penketuke arba bent jau pirmajame dešimtuke, „Bulls“ M. Buzelį pakvietė 11-uoju šaukimu. Nusivilti daug dėl to tikrai nereikia – Čikaga yra miestas, kur augo Matas Buzelis, o komandoje yra pakankamai talento siekti vietos atkrintamosiose arba daryti kokybišką atsinaujinimo procesą. Dar prieš naujokų biržą „Bulls“ atliko pirmąjį vasaros ėjimą – Alex Caruso buvo iškeistas į australą Josh Giddey.

Simboliška, kad Mato Buzelio pavardė nuskambėjo po Artūro Karnišovo skambučio, kuris „Bulls“ organizacijoje atsakingas už komandos formavimą. Pasibaigus naujokų biržai, lietuvis užsiminė, kad nekantrauja prisijungti prie Lietuvos rinktinės ir tikisi, kad „2025 Eurobasket“ M. Buzelis bus nacionalinės Lietuvos krepšinio rinktinės dalis. Su „Bulls“ komanda M. Buzelis galės pasirašyti maksimalų 4 metų apie 24,9 mln. JAV dolerių kontraktą.

Pirmuoju šaukimu 2024 metų NBA naujokų biržoje Atlantos „Hawks“ pasirinko prancūzą Zaccharie Risacher, antruoju šaukimu pakviestas taip pat prancūzas – Alex Sarr, kuris jungiasi prie Vašingtono „Wizards“. Dar vienas prancūzas buvo pakviestas šeštuoju šaukimu – Tidjane Salaun prisijungė prie Šarlotės „Hornets“. Didžiausia 2024 metų NBA naujokų biržos staigmena galima laikyti kanadietį Zach Edey, kurį net 9-uoju šaukimu pakvietė „Grizzlies“ ekipa. Praėjusiais metais vidurio puolėjui buvo prognozuojamas vienas iš paskutinių šaukimų antrojo rato pabaigoje.

Detroito „Pistons“ penktuoju šaukimu, kuris buvo prognozuojamas Matui Buzeliui, pakvietė buvusį lietuvio „Ignite“ komandos draugą Ron Holland. 12-uoju šaukimu buvo pakviestas dar vienas europietis. „Thunder“ pašaukė Eurolygoje su „Crvena Zvezda“ debiutavusį Nikola Topič.

 

Šaukimas Žaidėjas Komanda
1 Zaccharie Risacher „Atlanta Hawks“
2 Alex Sarr „Washington Wizards“
3 Reed Sheppard „Houston Rockets“
4 Stephon Castle „San Antonio Spurs“
5 Ron Holland „Detroit Pistons“
6 Tidjane Salaun „Charlotte Hornets“
7 Donovan Clingan „Portland Trail Blazers“
8 Rob Dillinngham „San Antonio Spurs“
9 Zach Edey „Memphis Grizzlies“
10 Cody Williams „Utah Jazz“
11 Matas Buzelis „Chicago Bulls“
12 Nikola Topič „Oklahoma City Thunder“
13 Devin Carter „Sacramento Kings“
14 Carlton Carrington „Portland Trail Blazers“
15 Kel‘el Ware „Miami Heat“
16 Jared McCain „Philadelphia 76ers“
17 Dalton Knecht „Los Angeles Lakers“
18 Tristan da Silva „Orlando Magic“
19 Ja‘Kobe Walter „Toronto Raptors“
20 Jaylon Tyson „Cleveland Cavaliers“
21 Yves Missi „New Orleans Pelicans“
22 DaRon Holmes II „Phoenix Suns“
23 AJ Johnson „Milwaukee Bucks“
24 Kyshawn George „New York Knicks“
25 Pacome Dadiet „New York Knicks“
26 Dillon Jones „Washington Wizards“
27 Terrence Shannon Jr. „Minnesota Timberwolves“
28 Ryan Dunn „Denver Nuggets“
29 Isaiah Collier „Utah Jazz“
30 Baylor Scheierman „Boston Celtics“

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *