
Pirmasis 2025 m. Eurovizijos pusfinalis
Gegužės 13 d. Šveicarijoje vyks pirmasis 2025 metų Eurovizijos pusfinalis. Tarp penkiolikos šalių, išvysime kaimynų pasirodymus iš Estijos bei Lenkijos. Pirmojoje pusfinalio dalyje matysime ir Ukrainos atstovus. Be dalyvaujančių šalių, pirmajame pusfinalyje taip pat balsuoti galės Italija, Ispanija ir Šveicarija.
Pirmas 2025 m. Eurovizijos pusfinalis
Sausio 28 d. vyko burtų ceremonija, kurioje paaiškėjo, kurios šalys pasirodys pirmajame, o kurios antrajame pusfinalyje. Praėjusių metų Eurovizijoje Lietuvai atstovavęs Silvester Belt pasirodė trečiuoju numeriu pirmajame pusfinalyje. Šiemet Lietuvai atstovaujančią grupę „Katarsis“ išvysime antrojo pusfinalio pirmojoje dalyje.
Prieš burtų ceremoniją, visos dalyvaujančios šalys buvo suskirstytos į penkis krepšelius, o Lietuva pateko į pirmąjį krepšelį kartu su Belgija, Čekija, Estija, Latvija, Liuksemburgu ir Nyderlandais. Iš pradžių buvo skelbiama, kad pasirodys 38 šalys, tačiau Moldova pasitraukė ir liko 37 dalyviai. Debiutuoti Eurovizijoje siekė Kosovas, tačiau dar 2024 m. liepos mėnesį prašymas buvo atmestas.
Ištraukus burtus paaiškėjo, jog pirmajame pusfinalyje pasirodys šios šalys: Estija, Islandija, Lenkija, Portugalija, Slovėnija, Švedija ir Ukraina. Šiuos pasirodymus matysime pirmojo pusfinalio pirmojoje dalyje, o antroje dalyje pasirodys: Albanija, Azerbaidžanas, Belgija, Kroatija, Kipras, Nyderlandai, Norvegija ir San Marinas. Be dalyvaujančių šalių, teisę balsuoti pirmajame pusfinalyje dar taip pat gavo Italija, Ispanija ir Šveicarija. Žemiau galite iš arčiau susipažinti su visais pirmojo pusfinalio dalyviais.
Estija: Tommy Cash – „Espresso macchiato“
Tomas Tammemets yra 33-erių reperis, šokėjas, prodiuseris iš Estijos, kuris žinomas slapyvardžiu Tommy Cash bei Kanye East. Savo kūrinius estas atlieka angliškai ir yra žinomas dėl provokuojančių muzikinių vaizdo klipų. Socialiniame tinkle „Instagram“ dainininkas turi 1 mln. sekėjų ir akivaizdžiai bus vienas populiariausių atlikėjų šių metų Eurovizijos scenoje.
Tommy Cash yra kilęs iš rusų šeimos ir nors namuose kalbėdavo rusiškai, darželyje bei pradinėje klasėje išmoko laisvai kalbėti estų kalba. Paauglystėje T. Tammemets ne kartą buvo sulaikytas policijos dėl neteisėtų grafičių, o dėl narkotikų vartojimo buvo išmestas iš mokyklos. Nors ir laikė egzaminus, T. Tammemets taip ir nebaigė mokyklos. Vietoje formalaus išsilavinimo jis mokėsi tapybos ir šokių.
Savo muzikinę karjerą atlikėjas pradėjo 2012 metais, iš viso yra išleidęs du albumus – 2014 ir 2018 metais. Dainą „Espresso macchiato“ parašė pats dainininkas kartu su Johannes Naukkarinen, kuris atliko ir prodiusavimo darbus. Šiuo metu Estijoje tarp populiariausių dainų „Espresso macchiato“ užima trečią vietą. 2021 m. Estija yra laimėjusi Euroviziją, o paskutinius trejus metus pavyksta pasiekti finalą. 2023 metais buvo užimta aštuntoji vieta. Didelė tikimybė, jog šiemet estai ir vėl galės džiaugtis vieta pirmajame dešimtuke.
Lenkija: Justyna Steczkowska – „Gaja“
Justyna Maria Steczkowska yra 52-iejų metų dainininkė, dainų autorė, fotografė ir aktorė. Ji Eurovizijos scenoje atstovavo Lenkijai 1995 metais, o dabar sugrįžta po lygiai 30 metų pertraukos. Šis sugrįžimas pagerino prieš tai Anna Vissi priklaususį rekordą – Kipro atstovė Eurovizijoje pasirodė 1982 m. ir po 24 metų – 2006 m. J. Steczkowska 1995 metais Eurovizijoje atliko dainą „Sama“ ir užėmė 18-ą vietą.
Atlikėja kilusi iš gausios šeimos – turi net aštuonis brolius ir seseris. Mama yra muzikos mokytoja, todėl nieko keisto, kad J. Steczkowska muzikos mokyklą pradėjo lankyti būdama penkerių metų. Iš pradžių atlikėja grojo smuiku šeimos muzikos grupėje, tačiau vėliau pradėjo koncentruotis ties dainavimu. Muzikinę karjerą 1992 m. pradėjo dainuodama roko ir džiazo grupėse. 1994 metais laimėjo pirmąjį Lenkijos muzikos talentų šou. Savo „Youtube“ kanale atlikėja turi susilaukusi daugiau nei 41 mln. peržiūrų, „Spotify“ jos dainos perklausytos daugiau nei 15 mln. kartų.
Dainą „Gaja“ parašė pati Justyna Steczkowska. Tai buvo vienas iš singlų jos devynioliktajame albume. Prie dainos kūrimo taip pat prisidėjo Patryk Kumor, Emilian Waluchowski ir Dominic Buczkowski-Wojtaszek. Lenkijos Eurovizijos atrankoje pasirodymas susilaukė 39,32% žiūrovų balsų. Yra tikimybė, jog atlikėjai nepavyks patekti į finalą, o jeigu pavyks, daina matoma už dvidešimtuko ribos.
Slovėnija: Klemen – „How Much Time Do We Have Left“
Klemen Slakonja yra 39-erių aktorius, dainininkas ir komikas. 2010-18 m. dirbo nacionaliniame Slovėnijos dramos teatre. Savo šalyje atlikėjas yra žinomas dėl trumpų komiškų įžangų savo muzikiniuose klipuose, taip pat įvairiuose renginiuose dažnai išsiskiria įvairiomis Slovėnijos muzikantų, filosofų ar gerai visame pasaulyje žinomų žmonių parodijomis.
Savo karjerą K. Slakonja pradėjo kaip radijo laidų vedėjas savo gimtajame mieste Krško. Tuo pačiu papildomai vesdavo įvairius renginius, kur greitai susilaukęs sėkmės pradėjo darbuotis ir nacionaliniame kanale. 2011 m. jis pirmą kartą buvo Eurovizijos atrankos Slovėnijoje vedėjas, o 2025 m. pats sudalyvavo atrankoje ir ją laimėjo.
Dainą „How Much Time Do We Have Left“ Klemen Slakonja parašė kartu su Maja Slatinšek ir Ryan Small, kuris atliko ir dainos prodiusavimą. Dainoje pasakojama apie laikotarpį, kuomet jo žmonai Mojcal Fatur buvo diagnozuotas mielodisplazinis sindromas – reta vėžio forma, nuo kurios galiausiai jai pavyko pasveikti. Dainos žodžiais jis džiaugiasi žmonos stiprybe ir tuo pačiu pabrėžia, koks gyvenime yra svarbus laikas kartu. Slovėnija paskutinius dvejus metus užėmė 21 ir 23 vietas, o šiemet prognozuojama, kad pasirodymas nepateks į finalą.
Ukraina: Ziferblat – „Bird of Pray“
„Ziferblat“ yra 2015 metais įkurta ukrainiečių muzikinė grupė, kurią sudaro vokalistas Danyil Leshchynskyi, gitaristas Valentyn Leshchynskyi ir būgnininkas Fedir Khodakov. Į Euroviziją grupė vyksta su daina „Bird of Pray“, prie kurios atlikimo prisideda pagalbinis vokalas.
Veiklos pradžioje grupė didelio populiarumo nesusilaukė, tačiau padidinti žinomumą padėjo 2019 metais pasirodymas „X-Faktoriuje“. 2023 metais grupė buvo įtrauka į Eurovizijos atrankos Ukrainoje dalyvių sąrašą, tačiau tarp finalinių pasirodymų nebuvo atrinkta. Tais pačiais metais „Ziferblat“ išleido savo pirmąjį ir kol kas vienintelį albumą „Peretvorennya“. 2023 m. rugsėjo mėnesį Ukrainos muzikos apdovanojimuose grupė laimėjo geriausio debiuto alternatyvioje muzikoje apdovanojimą.
Grupė savo sėkmę Eurovizijos atrankoje išbandė ir praėjusiais metais, kur su daina „Place I Call Home“ pateko į finalą ir užėmė antrą vietą. Komisija pasirodymui skyrė 11 taškų, iš žiūrovų buvo susilaukta kiek mažiau – 8. Trečiasis bandymas nemelavo – 2025 m. „Ziferblat“ laimėjo atranką ir vyksta į Šveicariją atstovauti savo šaliai.
Įprastai Ukraina Eurovizijoje užima aukštas vietas. Nuo debiuto 2003 m. pavyko laimėti tris kartus (2004, 2016 ir 2022 metais), dar šešis kartus patekti į pirmąjį penketuką. Nuo 2021 m. paskutiniai keturi Ukrainos pasirodymai užėmė penktą, pirmą, šeštą ir trečią vietas. Kartelė užkelta tikrai aukštai. Visgi, šiemet iš „Ziferblat“ nieko daug nėra tikimasi – į finalą grupė pateks, bet ten turėtų būti už penkioliktuko ribos.
Belgija: Red Sebastian – „Strobe Lights“
Seppe Guido Yvonne Herreman yra 25-erių dainininkas, žinomas slapyvardžiu Red Sebastian. Būdamas 14-os metų jis pasirodė antrajame Belgijos talentų projekto sezone, kuriame atliko Christina Aguilera dainą „Ain‘t No Other Man“ ir pateko į finalą. Baigęs mokyklą, studijas tęsė „Royal Academy of Fine Arts“, kur studijavo dainavimą. 2019 m. atlikėjas pradėjo savo karjerą slapyvardžiu Red Sebastian. Slapyvardį susigalvojo dėl raudono dainuojančio krabo Sebastiano filme „Undinėlė“. Kai buvo mažas, jis buvo didelis šio filmo gerbėjas.
2021 m. išleido savo pirmąjį ir kol kas vienintelį albumą „You“. 2024 metais pasirodė muzikiniame talentų projekte „Sing Again“, kur pateko į finalą. 2025 metais pradėjo dirbti su įrašų studija „CNR Records“ bei tuo pačiu išbandė sėkmę Eurovizijos atrankoje Belgijoje, kur finale surinko 423 taškus ir tapo laimėtoju. Dainą „Strobe Lights“ atlikėjas parašė kartu su Astrid Roelants, Billie Bentein ir Willem Vanderstichele.
Belgijos rezultatai Eurovizijoje nėra patys geriausi. Nors 1986 m. pavyko laimėti, aštuonis kartus buvo užimta paskutinioji vieta. Nuo 2005 m. vienuolika kartų nepavyko patekti į finalą. 2023 m. Gustaph su daina „Because of You“ užėmė septintą vietą, kas po ilgos pertraukos buvo geriausias pasirodymas. Praėjusiais metais Mustii su daina „Before the Party‘s Over“ į finalą nepateko. Šiemet prognozuojama, kad Red Sebastian ne tik pateks į finalą, bet ir bus vienas iš favoritų. Jam yra matoma vieta pirmajame dešimtuke.
Albanija: Shkodra Elektronike – „Zjerm“
„Shkodra Elektronike“ yra liaudies ir elektroninės muzikos duetas, kurį sudaro Kole Laca ir Beatrice Gjergji. Duetas susiformavo 2019 metais, o populiarumo pavyko susilaukti jau 2020 metais po išleistų dainų „Ku e Gjeta Vedin“ ir „Synin si Qershia“. 2022 m. dalyvavo Eurovizijos atrankoje Albanijoje, kur su daina „E jemja nuse“ užėmė trečią vietą. Šiemet atranką pavyko laimėti, o dueto atliekamą dainą „Zjerm“ išvysime antrojoje pirmojo pusfinalio dalyje.
Albanija Eurovizijoje dalyvauja nuo 2004 metų ir tik du kartus pavyko patekti į pirmąjį dešimtuką. Devynis kartus nepavyko patekti į finalą, du iš šių kartų buvo 2022 ir 2024 metais. 2023 m. Albina su Familija Kelmendi pateko į finalą, tačiau su daina „Duje“ užėmė tik 22-ą vieta. Šiemet prognozuojama, kad „Shkodra Elektronike“ į finalą nepateks. Praėjusiais metais Albanijos pasirodymas pusfinalyje užėmė penkioliktą vietą, tikėtina, kad ir šiemet bus viena iš paskutinių vietų.
Norvegija: Kyle Alessandro – „Lighter“
Kyle Alessandro Helgesen Villalobos yra 18-os metų dainininkas, kuris laimėjo Eurovizijos atranką Norvegijoje ir su daina „Lighter“ pasirodys Šveicarijoje vykstančiame 2025 m. pirmajame Eurovizijos pusfinalyje. Savo muzikinę karjerą atlikėjas pradėjo būdamas vos dešimtiems metų, kuomet pasirodė muzikiniame projekte „Norvegijos talentai“. 2017 metais išleido pirmąjį albumą, o 2023 m. antrąjį. Savo sėkmę Kyle Alessandro Eurovizijos atrankoje Norvegijoje buvo išbandęs 2023 metais. Tuomet jis pasirodė kartu su Kristian Haugstoyl ir Magnus Winjum. Sukūrę bendrą projektą „Umami Tsunami“ pasiekė finalą, tačiau jame užėmė paskutinę vietą.
Dainą „Lighter“ atlikėjas sukūrė kartu su Adam Woods. Kyle Alessandro teigia, jog šią dainą įkvėpė jo mama, kuriai buvo diagnozuotas vėžys. Ji jam pasakė, kad jis niekada neturėtų prarasti savo šviesos. Dainoje pasakojama apie kovą po nesėkmės ir viltį pačiais sunkiausiais laikais. Atlikdamas dainą, priedainyje jis pakartoja teiginį, jog yra savo paties šviesos žiburys.
Norvegija paskutinį kartą Euroviziją laimėjo 2009 m., kuomet pasirodė Alexander Rybak su daina „Fairytale“. Atlikėjas buvo sugrįžęs 2018 m., tuomet laimėjo antrąjį pusfinalį, tačiau finale užėmė 15-ą vietą. Nuo 2009 m. Norvegija tik du kartus nepateko į finalą, o į pirmąjį dešimtuką pavyko patekti penkis kartus. Paskutiniais metais rezultatai nėra patys geriausi: 2021 m. užimta 18 vieta, 2022 m. – 10, 2023 m. – 5, o praėjusiais metais vos 25. Šiemet iš Kyle Alessandro nieko daug nėra tikimasi – turėtų patekti į finalą, tačiau ten prognozuojama vieta už dvidešimtuko ribos.
https://youtu.be/J33XVmhk_fY?si=8tvPMB_xHsvA1RFn
Kada vyks pirmas Eurovizijos pusfinalis?
Gegužės 13 d. 22:00 val. Lietuvos laiku.
Kada vyks antras Eurovizijos pusfinalis?
Gegužės 15 d. 22:00 val. Lietuvos laiku.
Kur žiūrėti Euroviziją?
Tiesioginė pusfinalio transliacija – LRT kanalu arba LRT.lt puslapyje, užsienyje esantiems lietuviams, kurie negali matyti LRT kanalo, tiesioginė pusfinalio transliacija – Youtube platformoje.