Sausio 11 – 29 dienomis galėsime stebėti geriausius pasaulio rankininkus artėjančiame didžiausiame metų renginyje: Pasaulio rankinio čempionatas 2023. Antrą kartą istorijoje čempionatas bus organizuojamas dvejose šalyse, pirmą kartą 2019 metais vyko Danijoje ir Vokietijoje. Taip pat, jau numatyta, kad 2025 m. pasaulio rankinio čempionatas vyks net trejose šalyse – Danijoje, Norvegijoje ir Kroatijoje, o 2027 metais tik Vokietijoje.
Lenkijoje pasaulio rankinio čempionatas vyks pirmą kartą, tuo tarpu Švedijoje vyko keturis kartus – 1954, 1967, 1993 ir 2011 metais. Paskutinis 2021 m. pasaulio čempionatas vyko Egipte ir tai buvo vos antrasis čempionatas nuo 2007 m. vykęs ne Europoje. Iš viso šį čempionatą organizuoti norėjo aštuonios šalys – Prancūzija, Vengrija, Norvegija, Lenkija, Slovakija, Pietų Korėja, Švedija ir Šveicarija.
Nugalėtojų titulo ginti į čempionatą atvyksta Danijos rinktinė, kuri laimėjo paskutinius dvejus pasaulio čempionatus bei nutraukė prancūzų dominavimą. Nuo 2009 m. Prancūzijos rinktinė laimėjo net keturis iš penkių pasaulio rankinio čempionatus – 2009, 2011, 2015 ir 2017 metais. 2013 m. čempionais tapo ispanai. Be jokių abejonių visos šios rinktinės dalyvaus ir šiame čempionate.
Pasaulio rankinio čempionatas 2023: tvarkaraštis ir formatas
Iš viso čempionate varžysis 32 komandos, kurios po keturias padalintos į aštuonias grupes. Daugiausiai rinktinių bus iš Europos – dvi šeimininkės, pasaulio čempionai danai, tris vietas 2022 m. Europos čempionate iškovoję prancūzai, norvegai ir ispanai bei dar devynias vietos atiteko papildomam atrankos etapui, o du vardinius kvietimus gavo Slovėnija ir Nyderlandai. Iš viso varžysis net 17 rinktinių iš Europos, kas yra daugiau nei puse komandų. Taip pat po penkias rinktines bus iš Afrikos, Šiaurės ir Pietų Amerikos ir Azijos.
Pirmą kartą šalies istorijoje pasaulio rankinio čempionate debiutuos Belgijos rinktinė. Penkioms rinktinėms tai bus antras čempionatas šalies istorijoje – Iranui, Urugvajui, Juodkalnijai, Nyderlandams ir Žaliajam Kyšuliui. Daugiausiai, net 27-ą kartą pasaulio čempionate žais Vokietijos rinktinė, Švedijai tai bus 26 kartas, Danijai 25, o Prancūzijai 24.
Iš kiekvienos grupės į kitą etapą pateks po tris komandas, o ketvirtą vietą užėmusios rinktinės varžysis prezidento taurėje vadinamajame etape, kur bus išaiškintos 25-32 vietos. Tuo tarpu likusios 24 komandos po šešias susijungs į keturias grupes iš kurių vos po dvi pateks į ketvirtfinalį. Pirmos trys A grupės komandos susijungs su B grupe, C su D, E su F ir G su H.
Čempionatas prasidės sausio 11 d. ir baigsis sausio 29 dieną. Atkrintamosios prasidės sausio 25 dieną, o pilną pasaulio rankinio čempionato tvarkaraštį galite matyti čia:
– Sausio 11 – 17 d. pirmas grupių etapas
– Sausio 18 – 23 d. antras grupių etapas
– Sausio 25 d. ketvirtfinaliai
– Sausio 27 d. pusfinaliai
– Sausio 29 d. finalas, rungtynės dėl 3, 5 ir 7 vietų
Pasaulio rankinio čempionatas 2023: miestai ir arenos
Pasaulio rankinio čempionatas 2023 m. vyks devyniuose Lenkijos iš Švedijos miestuose. Grupių etapai, ketvirtfinaliai ir pusfinaliai vyks abejose šalyse, o finalas didžiausioje turnyro arenoje Stokholme, Švedijoje.
Lenkija
Rankinio čempionatas Lenkijoje vyks keturiuose miestuose – Gdanske, Krokuvoje, Katovicuose ir Plocke. A ir F grupės žais Krokuvoje esančioje arenoje, kuri talpina 15 tūkst. žiūrovų. B ir E grupės žais Katovicuose, arenoje, kuri talpina 11 tūkst. žiūrovų. Gdanske esančioje arenoje, kuri talpina 11,4 tūkst. žiūrovų vyks vos trejos rungtynės – du ketvirtfinaliai ir vienas pusfinalis. Tuo tarpu Plocke esančioje arenoje, kuri talpina 5,5 tūkst. žiūrovų, vyks visos rungtynės kovoje dėl 25-32 vietų.
Švedija
Lenkijoje bus sužaistos pirmosios čempionato rungtynės, tuo tarpu Švedijoje įvyks pačios paskutinės – finalas. Iš viso rankinį Švedijoje bus galima stebėti penkiuose miestuose – Stokholme, Malmėje, Geteborge, Jonšiopinge ir Kristianstade.
C grupė žais Geteborge esančioje arenoje, kuri talpina 12 tūkst. žiūrovų, D grupė Kristianstade, kur į areną telpa 4,7 tūkst. žiūrovų, G grupė Jonšiopingo arenoje, kur telpa 7 tūkst. žiūrovai, o H grupė Malmėje, kur yra arena, talpinanti 13 tūkst. žiūrovus. Nuo ketvirtfinalio kovos persikels į didžiausią čempionato areną Stokholme, kur vyks du ketvirtfinaliai, pusfinalis bei finalas.
Pasaulio rankinio čempionato grupių apžvalga
Nors iš kiekvienos grupės į kitą etapą pateks po tris komandas, intrigos tikrai netrūks. Atsinešti įskaitiniai taškai gali nulemti, ar pavyks patekti į atkrintamąsias. Antrame etape komandos žais tik prieš kitos grupės rinktines, o į bendrą pergalių skaičių skaičiuosis ir pirmame etape iškovotos pergalės.
Iš karto dėmesį atkreipti galima į A ir B grupes, kuriose žaidžia Ispanija ir Prancūzija, kas reiškia, jog antrame etape komandos varžysis tarpusavyje ir kitoms rinktinėms patekti į atkrintamąsias gali būti labai sunku. Turint omenyje, kad vos dvi rinktinės iš šešių patenka į ketvirtfinalį, jau dabar šios vietos yra skiriamos vieniems iš turnyro favoritams.
A grupė
– Ispanija
– Juodkalnija
– Čilė
– Iranas
Ispanija yra akivaizdi A grupės favoritė, tai rinktinė, kuri įvardijama kaip viena iš pretendenčių tapti pasaulio čempione. Nors paskutiniai pasirodymai pasaulio čempionatuose nebuvo itin sėkmingi ir nuo 2013 m., kai čempionatas vyko Ispanijoje, iškovotas vos vienas medalis – bronza paskutiniame čempionate, tai be galo talentinga rinktinė. Ispanai 2018 ir 2020 m. tapo Europos čempionais, o 2022 m. čempionate finale 26-27 nusileido švedams. Būtų didelė staigmena, jeigu į antrą etapą Ispanija nepatektų iškovojusi visų pergalių.
Panašu, kad Čile turi daugiausiai šansų likti antroje grupės vietoje. Nors rinktinė skambiomis pergalėmis pasaulio čempionate pasigirti negali, tačiau atkreipti dėmesį galima į tai, kad tai bus septintas pasaulio čempionatas iš eilės, tuo tarpu Juodkalnija ir Iranas žais vos antrą kartą. Geriausias Čilės rinktinės pasirodymas buvo 2019 m., kai pavyko užimti 16-ą vietą.
Būtent Iranas ir Juodkalnija turėtų kovoti dėl trečios vietos ir paskutinės galimybės pratęsti kovas pasaulio čempionate. Iranas paskutiniame Azijos rankinio čempionate užėmė trečią vietą, kai pusfinalyje nusileido Kataro rinktinei, o kovoje dėl trečios vietos Saudo Arabijai. Tuo tarpu Juodkalnija paskutiniame Europos čempionate grupėje užėmė antrą vietą ir pateko į kitą etapą, kuriame pergalių iškovoti nebepavyko, tačiau sėkminga atranka leido patekti į pasaulio čempionatą.
B grupė
– Prancūzija
– Lenkija
– Saudo Arabija
– Slovėnija
Jeigu A grupėje ryškus favoritas yra Ispanija, tai B grupėje Prancūzija. Visi varžovai tikrai įveikiami, todėl Prancūzija turėtų užtikrintai užimti pirmą vietą grupėje ir į antrą etapą atsinešti maksimalų taškų kiekį. Būtent prancūzams šiuo metu yra prognozuojama antra vieta čempionate ir pažvelgus į paskutinius rezultatus, tai tikrai neturėtų stebinti. Prancūzija nuo 1995 m. dominuoja pasaulio čempionatuose. Iš viso per keturiolika čempionatų net šešis kartus tapo čempionais, keturis kartus iškovojo bronzos medalius. Įdomu tai, kad per šią atkarpą prancūzai nepralaimėjo nei vieno finalo.
Nors Lenkija į čempionatą pateko kaip šeimininkė, ji čia tikrai nusipelno būti. Dar visai neseniai 2015 metais lenkai pasaulio čempionate užėmė trečią vietą. Paskutiniame pasaulio čempionate buvo užimta 13 vieta, o Europos čempionate užėmė 12-ą vietą. Namuose žaidžianti rinktinė turės didelį palaikymą, todėl kovoti ir užimti antrą vietą grupėje rinktinė tikrai gali.
Intrigos įnešti grupėje gali ir vardinį kvietimą gavusi Slovėnijos rinktinė. Komanda tikrai pajėgi kautis su lenkais dėl antros vietos. Paskutinis Europos čempionatas nenusisekė, buvo užimta vos 16 vieta, tačiau kaip ir lenkai gali pasigirti bronzos medaliu pasaulio čempionate, kuris buvo iškovotas 2017 metais. 2021 m. rinktinė pasaulio čempionate užėmė 9-ą vietą.
Silpniausia grupės komanda yra Azijos čempionate bronzos medalius iškovojusi Saudo Arabijos rinktinė. Nors rinktinė žais penktame iš šešių paskutinių pasaulio čempionatų, per šią atkarpą geriausias rezultatas buvo 2013 metais – 19 vieta.
C grupė
– Švedija
– Brazilija
– Žaliasis Kyšulys
– Urugvajus
Viena iš dviejų grupių, kur matysime tik vieną Europos komandą. Švedija yra paskutinė komanda, kuri uždaro favoričių ketvertą. Danija, Prancūzija, Ispanija ir Švedija yra tos rinktinės, kurioms šiuo metu suteikiami didžiausi šansai tapti čempionais. Švedijai šiame ketverte šansų suteikiama mažiausiai, tačiau nereikia pamiršti, kad finalas vyks Stokholme. Šioje grupėje Švedija yra be jokių abejonių favoritė ir būtų staigmena, jeigu į antrą etapą rinktinė neatsineš visų galimų taškų.
Brazilija demonstruoja puikų stabilumą – tai bus net penkioliktas pasaulio čempionatas iš eilės, o geriausias rezultatas buvo pasiektas 2019 metais, kai pavyko užimti devintą vietą. Rinktinės rezultatai paskutiniu metu gerėja, o tai patvirtina 2022 m. pirmą kartą iškovotas Pietų ir Centrinės Amerikos čempionato titulas. Komanda tikrai turi šansų kovoti dėl antros vietos grupėje, turint omenyje, kad kitos dvi rinktinės nepasižymi dideliu meistriškumu.
Žaliajam Kyšuliui dalyvavimas pasaulio čempionate jau yra didelis pasiekimas. Rinktinė debiutavo pasaulio čempionate 2021 metais, tuo tarpu 2020 metais pirmą kartą sužaidė Afrikos čempionate. Savo debiutiniame pasaulio čempionate rinktinė užėmė paskutinę vietą, todėl būtų didelė staigmena, jeigu komandai pavyktų užimti trečią vietą grupėje. Trečioji vieta turėtų atitekti antrą kartą pasaulio čempionate žaidžiančiai Urugvajaus rinktinei. Praeitame čempionate debiutavusi rinktinė užėmė 24-ą vietą, kažko panašaus galima tikėtis ir šiais metais.
D grupė
– Islandija
– Portugalija
– Vengrija
– Pietų Korėja
Islandija yra pirma komanda už favoritų ketverto ribų. Šiuo metu komandai numatoma penktoji vieta, tačiau tikrai nereiškia, kad negalima tikėtis ir dar geresnių rezultatų. Tai bus vienuoliktas pasaulio čempionatas iš paskutinių dvylikos, tačiau aukštais rezultatais pasigirti rinktinė negali. Per šiuos metus geriausias rezultatas buvo šešta vieta 2011 metais, kai čempionatas vyko irgi Švedijoje.
Paskutiniame pasaulio čempionate Islandija užėmė vos 20-ą vietą, tačiau Europos čempionate buvo užimta šešta vieta. Šioje grupėje Islandija tikrai bus favoritė ir kitame etape reikės žaisti prieš C grupės komandas, todėl maksimalus taškų skaičius pirmame etape būtų puikus rezultatas.
Didžiausią konkurenciją dėl pirmos vietos grupėje turėtų duoti Vengrijos rinktinė, kuri gali pasigirti geresniais rezultatais pasaulio čempionatuose. Vengrija žaidė paskutiniuose devyniuose pasaulio čempionatuose iš vienuolikos ir tik vieną kartą užėmė 10-ą vietą, visus kitus kartus pavyko patekti į pirmą dešimtuką. Praeitame pasaulio čempionate užėmė penktą vietą, o 2022 m. Europos čempionate liko 15-oje vietoje.
Portugalijos rinktinė žais antrame pasaulio čempionate iš eilės po aštuonerių čempionatų pertraukos. 2022 m. Europos čempionate Portugalija užėmė 19-ą vietą ir norint pakartoti praeito pasaulio čempionato sėkmę, kai pavyko užimti 10-ą vietą, reikės įdėti daug pastangų. Dėl trečios vietos grupėje bus kovojama prieš Pietų Korėja, kuri paskutiniame čempionate užėmė 31-ą vietą, tačiau 2007, 2009 ir 2011 metais užėmė 15, 12 ir 13 vietas.
E grupė
– Vokietija
– Kataras
– Serbija
– Alžyras
Šioje grupėje Vokietija nėra toks ryškus favoritas kaip A ar B grupėje, tačiau į šią komandą dedama nemažai vilčių. 2022 metais Europos čempionate vokiečiai liko septintoje vietoje, o 2007 m. Vokietijoje tapo pasaulio čempionais. Vokietijos rinktinė vos vieną kartą per visą istoriją yra praleidusi pasaulio čempionatą ir geriausią rezultatą nuo 2007 m. pavyko pasiekti 2019 metais, kai užėmė ketvirtą vietą. Įdomu tai, kad čempionatas irgi vyko Vokietijoje. Grupių etapą Vokietija žais Katovicuose, galima tikėtis, kad atvažiuos nemažai sirgalių ir iš Vokietijos.
Antrą vietą grupėje turėtų užimti Serbijos rinktinė, kuriai paskutinis Europos čempionatas nebuvo itin sėkmingas. Pasaulio čempionatuose gerais rezultatais rinktinė irgi pasigirti negali – nuo 2015 m. dalyvavo vos vieną kartą ir užėmė 18-ą vietą. Vis tik, tiek Kataras, tiek Alžyras tikrai įveikiamas. Būtent su Kataru turėtų būti kovojama dėl antros vietos.
Silpniausia komanda grupėje yra Alžyro rinktinė, kuri yra nuolatinė pasaulio čempionato dalyvė. Nuo 1995 metų praleido vos tris čempionatus, o praeitame užėmė 21-ą vietą. Daug sėkmingiau pasaulio čempionatuose atrodo Kataro rinktinė, kuri paskutiniu metu demonstruoja tikrai puikius rezultatus, o 2015 m. kiek netikėtai užėmė antrą vietą, kai čempionatas vyko būtent Katare. 2017 m. užėmė 8-ą vietą, 2019 – 13-ą, o 2021 m. vėl aštuntą vietą.
F grupė
– Norvegija
– Šiaurės Makedonija
– Argentina
– Nyderlandai
Norvegija šioje grupėje neturėtų susilaukti didelio pasipriešinimo ir būtų staigmena, jeigu į kitą etapą nepatektų su visomis trejomis pergalėmis. Iš dalies galima sakyti, kad tai net viena iš silpniausių grupių, kadangi nei Šiaurės Makedonija, nei Argentina, nei Nyderlandai gerais rezultatais pasigirti negali. Nors paskutiniame Europos čempionate Nyderlandai užėmė 10-ą vietą, pasaulio čempionate rinktinė žais vos antrą kartą istorijoje. Pirmas kartas buvo 1961 metais. Į šį pasaulio čempionatą Nyderlandai pateko vardiniu kvietimu, todėl nebūtų keista, jeigu rezultatai nebūtų labai geri.
Vis tik, po daugelio metų pasaulio čempionate žaidžianti Nyderlandų rinktinė gali pasinaudoti tuo, kad grupėje varžovai tikrai nėra labai stiprūs. Šiaurės Makedonija paskutiniame Europos čempionate užėmė 22-ą vietą. Nors žvelgiant į rinktinės pasirodymus pasaulio čempionatuose, jie yra gana stabilūs – žaidė paskutiniuose penkiuose čempionatuose ir užėmė 14, 9, 15, 15, 23 vietas. Didelė tikimybė, kad būtent Šiaurės Makedonija grupėje ir užims antrą vietą.
Argentina paskutiniajame Centrinės ir Pietų Amerikos čempionate užėmė antrą vietą, finale nusileido Brazilijos rinktinei. Tai leido iškovoti patekimą į pasaulio čempionatą, kuriame žais net 14-ą kartą iš eilės. Geriausias rezultatas buvo pasiektas paskutiniame čempionate, kai pavyko užimti 11-ą vietą. Paskutiniuose vienuolika čempionatų rinktinė užėmė aukštesnę nei 20-ą vietą.
G grupė
– Egiptas
– Kroatija
– Marokas
– JAV
Antroji ir paskutinė čempionato grupėje, kur matysime tik vieną Europos komandą. Panašu, kad tai ta grupė, kurioje intrigos tikrai netrūks ir pirmą vietą užimti nebus taip lengva. Egiptui suteikiami geriausi šansai iš visų komandų, išskyrus Europos. Tarp keturiolikos turnyro favoričių yra matomos trylika Europos komandų ir Egiptas. Įdomu tai, kad prie pat Egipto matoma ir Kroatijos rinktinė. Būtent šios dvi komandos ir turėtų kovoti dėl pirmos vietos.
Egiptui tai bus net šešioliktas pasaulio čempionatas iš eilės ir rezultatai tikrai labai stabilūs. 2001 metais komandai pavyko užimti ketvirtą vietą, o nuo to laiko buvo užimtos 15, 14, 17, 14, 14, 16, 14, 13, 8 ir 7 vietos. 2022 metais Egiptas namuose tapo Afrikos čempionu aštuntą kartą istorijoje.
Tuo tarpu Kroatija paskutiniame Europos čempionate užėmė 8-ą vietą, o pasaulio čempionatuose gali pasigirti daug geresniais rezultatais. Tai bus penkioliktas čempionatas iš eilės, 2003 metais rinktinė tapo čempionais, 2005 ir 2009 metais liko antroje vietoje, 2013 metais iškovoti bronzos medaliai, o 2017 m. liko ketvirtoje vietoje. 2021 metais čempionate buvo užimta vos 15 vieta ir tai prasčiausias pasirodymas šalies istorijoje.
Dėl trečios vietos grupėje kovos Marokas ir JAV rinktinės, kurios pasigirti gerais rezultatais tikrai negali. JAV į pasaulio čempionatą po 9 čempionatų pertraukos, o Marokas praeitame pasaulio čempionate užėmė 29-ą vietą. Maroko ir JAV rinktinių atotrūkis nuo Egipto ir Kroatijos labai didelis, todėl vienos kovos dėl pirmos vietos, kitos dvi dėl trečios vietos.
H grupė
– Danija
– Belgija
– Bahreinas
– Tunisas
Tikriausiai pati silpniausia grupė, kurioje žais potencialūs pasaulio čempionai. Danija yra ryškiausia favoritė čempionate, kurios vartus saugo 2021 metais antrą kartą karjeroje geriausiu pasaulio žaidėju išrinktas Niklas Landin Jacobsen. Danijai tai bus vienuoliktas čempionatas iš eilės ir per šiuos metus vieną kartą buvo iškovoti bronzos medaliai, vieną kartą užimta ketvirta vieta, du kartus iškovoti sidabro medaliai, o paskutinius du pasaulio čempionatus Danija laimėjo. Nei vienai rinktinei istorijoje nepavyko pasaulio čempionato laimėti tris kartus iš eilės, todėl Danija turi galimybę užfiksuoti unikalų pasiekimą.
Kitos grupės komandos nusileidžia ne tik Danijai, bet ir daugumai kitų čempionato rinktinių. Belgijai tai bus debiutinis čempionatas ir tikėtis aukštų rezultatų tikrai nereikėtų. 2022 m. Europos čempionate Belgija net nežaidė. Bahreinas žaidė paskutiniuose trejuose čempionatuose ir užėmė 23, 20 ir 21 vietas.
Daugiausiai potencialo grupėje užimti antrą vietą turi Tuniso rinktinė, kuriai tai bus penkioliktas čempionatas iš eilės. Per šią seriją pavyko vieną kartą užimti ketvirtą vietą – 2005 metais. Paskutiniame čempionate rinktinė užėmė 25-ą vietą, o Afrikos čempionate užimta ketvirta vieta. Net jeigu ir pavyks rinktinei užimti antrą vietą grupėje, kitame etape reikės žaisti prieš Egiptą ir Kroatiją, todėl atkrintamosios turėtų šiai rinktinei būti per toli.