Europos rankinio cempionatas 2024
Rankinis

Europos rankinio čempionatas 2024 m. – rinktinės, tvarkaraštis ir prognozės

Nuo 1994 m. kas dvejus metus organizuojamas Europos rankinio čempionatas pirmą kartą vyks Vokietijoje. 2016 m. antrą kartą Europos čempionais tapusi rinktinė turės galimybę žaisti prie savų žiūrovų. Vokietijoje ne kartą vyko pasaulio rankinio čempionatas, todėl patirties su organizavimu šalis tikrai turi. 16-ą kartą vyksiančiame turnyre čempionų titulą gins Švedijos rinktinė, kuri čempione tapo po 20 metų pertraukos.

2022 m. Europos rankinio čempionate žaidė ir Lietuvos rinktinė, tačiau grupių etape pralaimėjo visas trejas rungtynes. Atrankoje į artėjantį čempionatą Lietuva grupėje žaidė su Vengrija, Šveicarija ir Sakartvelu. Per šešerias rungtynes pavyko iškovoti vos vieną pergalę ir užėmė paskutinę vietą, kas ir užvėrė duris į Europos čempionatą. Turnyre rinktinės nematysime, tačiau bus teisėjų duetas iš Lietuvos – Vaidas Mažeika ir Mindaugas Gatelis.

2024 m. Europos rankinio čempionatas vyks tik vienoje šalyje, kas paskutiniu metu nėra dažnas atvejis. 2020 m. vyko Austrijoje, Norvegijoje ir Švedijoje, 2022 m. Vengrijoje ir Slovakijoje, o 2026 ir 2028 metų čempionatai irgi bus rengiami trejose skirtingose šalyse. Turnyro rungtynes bus galima stebėti šešiuose skirtinguose miestuose ir didžiausiose Vokietijos arenose:

• Diuseldorfas – „Merkur Spiel-Arena“ 50 tūkst. žiūrovų
• Kelnas – „Lanxess Arena“ 19,7 tūkst. žiūrovų
• Berlynas – „Mercedes-Benz Arena“ 14,8 tūkst. žiūrovų
• Hamburgas – „Barclaycard Arena“ 13,3 tūkst. žiūrovų
• Manheimas – „SAP Arena“ 13,2 tūkst. žiūrovų
• Miunchenas – „Olympiahalle“ 12,1 tūkst. žiūrovų

Europos rankinio čempionatas: tvarkaraštis ir formatas

Tai bus antras čempionatas istorijoje, kuriame varžysis 24 rinktinės. Formatas bus toks pats kaip ir 2022 m. čempionate – šešios grupės po keturias komandas, o iš kiekvienos grupės po dvi pateks į kitą etapą. Antrajame etape dvylika komandų po šešias bus padalintos į dvi grupes – pirmas dvejas vietas užėmusios rinktinės žais pusfinaliuose, o trečią vietą užėmusios rinktinės žais dėl penktos vietos.

2024 m. Europos rankinio čempionatas prasidės sausio 10 d. ir baigsis sausio 28 d. Pilnas tvarkaraštis:

• Sausio 10 – 16 d. – grupių etapas
• Sausio 18 – 24 d. – antras etapas
• Sausio 26 d. – pusfinaliai
• Sausio 28 d. – rungtynės dėl trečios vietos ir finalas

Europos rankinio čempionatas: grupių apžvalga ir prognozės

2024 m. Europos rankinio čempionate pamatysime tris debiutuojančias šalis – Graikiją, Sakartvelą ir Farerų Salas. Nyderlandai bei Bosnija ir Hercegovina Europos čempionate debiutavo 2020 metais ir tai bus trečias turnyras iš eilės. Vos trys šalys nepraleido nei vieno čempionato – Ispanija, Prancūzija ir Kroatija. Švedija, Danija ir Vokietija yra praleidusi po vieną kartą.

A grupė

– Prancūzija
– Vokietija
– Šiaurės Makedonija
– Šveicarija

Šioje grupėje galima išskirti dvi ryškias favorites – Prancūziją ir Vokietiją. Namuose žaidžiantys vokiečiai netgi gali mesti rimtą iššūkį vienai iš turnyro favoričių ir pakovoti dėl pirmos vietos. Prieš metus Prancūzija su Vokietija buvo susitikusios 2023 m. pasaulio rankinio čempionate, kur ketvirtfinalyje pergalę rezultatu 35:28 šventė prancūzai. Jiems pavyko pasiekti finalą, kur 29:34 pralaimėjo prieš danus, o vokiečiai čempionate užėmė penktą vietą.

Talentu šios rinktinės stipriai lenkia Šiaurės Makedoniją ir Šveicariją, todėl būtų didelė staigmena, jeigu bent viena iš jų nepatektų į kitą etapą. Tarpusavio rungtynės bus labai svarbios žvelgiant toliau – laimėjusi komanda turėtų kur kas didesnius šansus patekti į pusfinalį. Prieš dvejus metus tiek prancūzai, tiek vokiečiai laimėjo savo grupes, tačiau antrajame etape rezultatai buvo skirtingi. Prancūzai užėmė pirmą vietą ir 33:34 pusfinalyje nusileido švedams, o Vokietija antrajame etape iškovojo vos vieną pergalę ir nežaidė net dėl penktos vietos.

Šiaurės Makedonijai tai bus aštuntas Europos čempionatas ir septintas iš eilės nuo 2012 m. Nors tai dažna čempionatų dalyvė, skambių pergalių pasiekti nepavyksta. Praeitais metais grupėje varžėsi prieš Daniją, Juodkalniją ir Slovėniją bei patyrė visus tris pralaimėjimus. Šveicarijai tai bus penktas čempionatas, tačiau vos antras nuo 2006 m. Prieš dvejus metus šveicarai nežaidė ir šioje grupėje bus ryškūs autsaideriai.

B grupė

– Ispanija
– Austrija
– Kroatija
– Rumunija

Ispanams su burtais tikrai pasisekė – Europos vicečempionai turi puikius šansus užimti pirmą vietą ir tuo pačiu pasilengvinti kelią antrajame etape. Antra stipriausia grupės komanda yra Kroatija, tačiau tokiais pasiekimais kaip ispanai pasigirti negali. Ispanija paskutiniuose dvejuose pasaulio čempionatuose iškovojo bronzos medalius, o Europoje pasiekimai dar geresni. 2016 ir 2022 m. užėmė antrą vietą, o 2018 ir 2020 m. tapo čempionais. Keturi finalai iš eilės yra tikrai rimtas pareiškimas prieš artėjantį turnyrą.

Kroatijai gana sėkmingi buvo 2016-17 metai. 2016 m. Europos čempionate laimėjo bronzos medalius, o po metų vykusiame pasaulio čempionate liko ketvirtoje vietoje. Nuo to laiko geresnių rezultatų pasiekti nepavyko, tačiau atkreipti dėmesį galima į tai, kad per paskutinius septynis susitikimus su ispanais, kroatai laimėjo tris kartus, o vieną kartą rungtynės baigėsi lygiosiomis.

Austrijai tai bus ketvirtas čempionatas iš eilės, o per paskutinius trejus čempionatus pavyko užimti 15, 8 ir 20 vietas. 2020 m. Austrija buvo viena iš turnyro organizatorių, o tuo pačiu pavyko pasiekti geriausią rezultatą šalies istorijoje. Rumunija Europos čempionate žais pirmą kartą nuo 1996 metų ir didelių pergalių iš rinktinės tikėtis nereikėtų. Ryški grupės autsaiderė, kuriai jau dalyvavimas yra didelis pasiekimas. Austrai turėtų užtikrintai įveikti rumunus ir bus labai įdomu pamatyti, ar pavyks mesti iššūkį kroatams dėl antros vietos grupėje.

C grupė

– Islandija
– Vengrija
– Serbija
– Juodkalnija

Panašu, kad C grupė gali būti viena iš įdomiausių. Pagrindinė to priežastis – nėra ryškios favoritės. Tikėtina, kad grupę laimės islandai, tačiau pažvelgus į paskutinius rezultatus Europos čempionatuose, jie tikrai nėra patys geriausi. 2010 metais užėmė trečią vietą, o nuo to laiko geriausias pasiekimas buvo 2014 m. – 5 vieta, o praėjusiame čempionate užėmė šeštą vietą. Įdomu tai, kad 2022 m. Europos čempionate į geriausią žaidėjų komandą buvo atrinktas Islandijos rinktinės vartininkas – Viktor Gísli Hallgrímsson, o Ómar Ingi Magnússon buvo rezultatyviausias turnyro žaidėjas – pelnė net 59 įvarčius.

Vengrijai tai bus vienuoliktas čempionatas iš eilės ir per šią seriją penkis kartus pavyko patekti į dešimtuką. 2022 m. Vengrija buvo viena iš organizatorių, tačiau užėmė tik 15-ą vietą ir tai buvo blogiausias pasirodymas šalies istorijoje. Kadangi grupėje reikės žaisti prieš pažeidžiamus islandus, vengrai kartu su serbais gali įnešti intrigos – jeigu ne dėl pirmos vietos, tai dėl trečios vietos kova tikrai bus labai didelė. Vengrija beveik prieš metus prieš islandus žaidė atrankoje į pasaulio čempionatą ir išvykoje laimėjo 30:28.

Serbams tai bus aštuntas čempionatas iš eilės, o geriausias pasiekimas – 2012 m. užimta antra vieta. Nuo to laiko nei karto nepavyko patekti į dešimtuką, tačiau turint omenyje, kad jiems užtenka nugalėti Vengriją ir Juodkalniją dėl patekimo į kitą etapą, nuvertinti Serbijos tikrai nereikėtų. Tačiau, tuo pačiu atkreipti dėmesį galima ir į Juodkalniją – šeštas čempionatas iš eilės, o 2022 m. užimta 11 vieta, kas yra geriau nei Serbijos ir Vengrijos pasirodymas.

Tikrai nebus staigmena, jeigu šioje grupėje nebus komandos be pergalių, o tuo pačiu nebus rinktinės, kuri laimės visus tris kartus. Gana apylygė grupė, kur visos rungtynės kelia itin didelį susidomėjimą.

D grupė

– Norvegija
– Slovėnija
– Lenkija
– Farerų Salos

Pirmą kartą Europos čempionate žaidžianti Farerų Salų rinktinė yra ryški grupės autsaiderė ir bent viena pergalė būtų didelė staigmena. Jau patekimas į čempionatą yra didelis laimėjimas, todėl daug tikėtis iš šios rinktinės tikrai nereikėtų. Kadangi grupėje yra ryški autsaiderė, iš karto atsiranda intrigos dėl antros vietos grupėje, dėl kurios kautis turėtų Slovėnija ir Lenkija.

Norvegija šioje grupėje didelių problemų susilaukti neturėtų. Praėjusiame Europos čempionate norvegai užėmė penktą vietą ir paskutiniais metais demonstruoja labai solidžius rezultatus – 2016 m. – 4 vieta, 2018 m. – 7 vieta, 2020 m. – 3 vieta. Pasaulio čempionatuose 2017 m. ir 2019 m. žaidė finale, bet abu kartus pralaimėjo. 2023 m. pasaulio čempionate dėl penktos vietos pralaimėjo vokiečiams.

Slovėnija ir Lenkija paskutiniu metu demonstruoja gana panašius rezultatus. 2020 m. slovėnai Europos čempionate užėmė ketvirtą vietą, o 2017 m. pasaulio čempionate iškovojo bronzą, tačiau paskutiniai čempionatai sėkmingi nebuvo. Paskutiniame Europos čempionate liko šešioliktoje vietoje, o pasaulio čempionate 10-oje vietoje. Lenkija paskutiniame pasaulio čempionate liko 15-oje vietoje, o Europoje užėmė dvyliktą vietą.

E grupė

– Švedija
– Nyderlandai
– Bosnija ir Hercegovina
– Sakartvelas

Europos čempionai gavo vieną iš silpniausių grupių ir neužimta pirma vieta būtų tikrai didelė staigmena. Tiek Europoje, tiek ir pasaulio čempionatuose solidžius rezultatus demonstruojanti rinktinė yra viena iš turnyro favoričių, todėl būsimi grupės varžovai yra puiki proga apšilti prieš svarbiausias kovas. Nei viena iš trijų kitų grupės rinktinių Europos čempionate nėra užėmusios aukštesnės nei dešimtos vietos. 2022 m. Europos čempionato MVP tapo švedas Jimas Gottfridsson, o geriausiu gynėju pripažintas Oscaras Bergendahl. 2023 m. pasaulio čempionate švedai Tobias Thulin ir Andreas Palicka buvo vieni iš geriausių vartininkų.

Europos čempionate pirmą kartą žaidžianti Sakartvelo rinktinė gali pasidžiaugti, kad būsimi varžovai nėra patys stipriausi ir turi gerus šansus pasiekti geriausią rezultatą tarp čempionate debiutuojančių komandų. Nyderlandų rinktinei tai bus vos trečias čempionatas – 2018 m. užėmė 17-ą vietą, o 2020 m. liko dešimtoje. Tuo tarpu Bosnija ir Hercegovina paskutiniuose dvejuose čempionatuose užėmė 23-ią vietą. 2023 m. pasaulio čempionate Nyderlandų rinktinė užėmė 14-ą vietą bei žaidė pirmą kartą nuo 1961 metų.

F grupė

– Danija
– Portugalija
– Čekija
– Graikija

Pasaulio čempionatuose dominuojanti Danijos rinktinė niekaip negali susigrąžinti Europos čempionato titulo. 2008 ir 2012 metai du kartai, kai danai tapo Europos čempionai, tuo tarpu pasaulio čempionate triumfavo net tris kartus iš eilės. Nuostabią rankinio rinktinės kartą turinti šalis į Europos čempionatą atvyksta kaip favoritė, tačiau bus labai įdomu pamatyti, ar ir vėl nepamatysime nusivylimo.

2022 m. Europos čempionate danai pusfinalyje 25:29 nusileido ispanams, o dėl trečios vietos po pratęsimo laimėjo prieš prancūzus. Geriausių žaidėjų komandoje rinktinė turėjo du atstovus – Mathias Gidsel ir Mikkel Hansen, kuris po metų tapo pasaulio čempionato MVP.

Grupė irgi nėra labai stipri, todėl danams kelias į antrą etapą tiesiog atviras. Neužimta pirma vieta būtų didelė staigmena, kas tuo pačiu siųstų pirmus signalus, jog rinktinė Europos čempionate ir vėl gali suklupti anksčiau laiko. Čekija pagal rezultatus gali pasigirti labiausiai – 2016 m. užėmė šeštą vietą, 2018 m. – 12, o 2020 m. – 13. Portugalija 2018 m. užėmė net šeštą vietą, tačiau paskutiniame čempionate liko tik devynioliktoje, o Graikijai tai bus debiutinis pasirodymas.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *