UEFA Čempionų lyga nuolat pritraukia daugybės futbolo mėgėjų dėmesį. Tai be abejonės stipriausias ir įdomiausias Europos futbolo klubų čempionatas. 2024-25 m. sezoną lyga pasitinka su pasikeitusiu formatu – varžysis nebe 32, o 36 komandos. Nebelieka įprasto grupių etapo, visi klubai varžysis vienoje bendroje turnyrinėje lentelėje, o reguliariajame sezone sužais po aštuonis mačus. Pilna UEFA Čempionų lygos 2024-25 m. sezono apžvalga, tvarkaraštis ir prognozės.
Čempionų titulą gins Madrido „Real“ komanda, kuri lygą per paskutinius dešimt metų laimėjo net šešis kartus. Praėjusių metų finale buvo įveiktas Dortmundo „Borussia“ klubas, kuris, verta pripažinti, finalą pasiekė kiek netikėtai. Visgi, jeigu pažiūrėtume į paskutinius dešimt finalų, tai nebuvo pirmas kartas, kuriame žaistų prieš sezoną ne prie favoričių priskiriama komanda – „Borussia“, „Inter“, „Tottenham“, „Atletico“, „Chelsea“.
Iš viso tai bus jubiliejinis 70-as Europos futbolo klubų turnyras, kurį rengia UEFA. Pačiai UEFA Čempionų lygai, tai bus 33-ias sezonas. Finalas bus žaidžiamas gegužės 31 d. Miunchene, „Allianz Arena“ stadione, kuris talpina 70 tūkst. žiūrovų. Tuo pačiu galima priminti, kad „Bayern“ paskutinį kartą finale žaidė 2019-20 m. ir tai buvo vienintelis finalas nuo 2012-13 m. sezono. Abu juos bavarams laimėti pavyko. Paskutinį kartą savo šalyje UEFA Čempionų lygos finale žaidusi komanda buvo būtent „Bayern“ – jie čia pateko 2011-12 m. sezone, kur po 11 m baudinių nusileido „Chelsea“.
Reguliaraus sezono tvarkaraštis ir formatas
Šiemet pasikeitęs lygos formatas padovanos daugybę aukščiausio lygio rungtynių. Nors komandų skaičius padidėjo tik nuo 32 iki 36, pačių rungtynių skaičius išaugo nuo 125 iki 189. Prie to prisidėjo padidintas rungtynių skaičius reguliariajame sezone, o taip pat prisidėjo įkrintamųjų etapas. UEFA Čempionų lygos tvarkaraštis šiemet bus ypač įtemptas, kadangi kiekvienos rungtynės turės milžinišką svarbą. Visos komandos tarpusavyje varžysis bendroje turnyrinėje lentelėje. Svarbiausios šio sezono UEFA Čempionų lygos datos:
Reguliarus sezonas:
- Pirmas raundas: rugsėjo 17 – 19 d.
- Antras raundas: spalio 1 – 2 d.
- Trečias raundas: spalio 22 – 23 d.
- Ketvirtas raundas: lapkričio 5 – 6 d.
- Penktas raundas: lapkričio 26 – 27 d.
- Šeštas raundas: gruodžio 10 – 11 d.
- Septintas raundas: sausio 21 – 22 d.
- Aštuntas raundas: sausio 29 d.
Atkrintamosios:
- Įkrintamosios: vasario 11 – 12 d. ir 18 – 19 d.
- Aštuntfinalis: kovo 4 – 5 d. ir 11 – 12 d.
- Ketvirtfinalis: balandžio 8 – 9 d. ir 15 – 16 d.
- Pusfinalis: balandžio 29 – 30 d. ir gegužės 6 – 7 d.
- Finalas: gegužės 31 d. Miunchene, Vokietijoje
Su naujuoju formatu keitėsi ir tvarkaraščio sudarymas. Visos komandos buvo suskirstytos į keturis krepšelius ir kiekviena komanda sužais po dvejas rungtynes su kiekvieno krepšelio ekipomis. Ketverios rungtynės bus žaidžiamos namie, ketverios išvykoje. Apskaičiuota, kad lengviausią tvarkaraštį gavo Glazgo „Celtics“ – iš pirmo krepšelio jiems teks žaisti prieš „Borussia“ ir „RB Leipzig“, taip pat laukia susitikimai su „Young Boys“ bei Bratislavos „Slovan“. Antras lengviausias tvarkaraštis atiteko Miuncheno „Bayern“. Tuo tarpu „PSG“ laukia rungtynės prieš „Bayern“, „Arsenal“, „City“ ir „Atletico“.
Ką reikia žinoti apie reguliarųjį sezoną, tai kad tiesiai į aštuntfinalį pateks pirmas aštuonias vietas užėmusios komandos. 9 – 24 vietos susitiks įkrintamosiose (9 – 16 vietas užėmusios komandos atsakomąsias rungtynes žais namuose). 25 – 36 vietas užėmusioms komandoms sezonas baigsis po reguliaraus sezono. Ir kitaip nei anksčiau, į UEFA Europos lygą čia jau niekas neiškris. Tiek Čempionų lyga, tiek Europos lyga, tiek ir Konferencijų lyga tapo uždaros.
UEFA Čempionų lyga: komandų apžvalga
Anksčiau UEFA Čempionų lygoje varžydavosi 32 komandos, kurios po 4 būdavo suskirstytos į 8 grupes. Neretai su silpnesnėmis komandomis nebūdavo pakankamai laiko susipažinti, sezonas joms gana greitai pasibaigdavo, o ir žaisti tekdavo tik su trimis grupės komandomis. Šiemet situacija visai kitokia – kiekvienas klubas sužais su net aštuoniais skirtingais varžovais. Tai be jokių abejonių unikali galimybė žemesnio lygio komandoms pasirodyti didžiojoje scenoje, tuo pačiu žaidėjams atkreipti į save dėmesį.
Kitaip nei anksčiau, komandoms bus kur kas sudėtingiau skaičiuotis savo situaciją. Jeigu dar praėjusį sezoną klubai išvykose galėdavo žaisti kiek atsargiau, tikėdamiesi pasiimti lygiąsias ir namuose pasiekę pergalę turėtų tarpusavio pranašumą, tai nuo šio sezono tai nebegalioja. Atsakomųjų rungtynių reguliariajame sezone nebebus, todėl kiekvienas taškas yra aukso vertės.
Susipažinkime su 2024-25 m. UEFA Čempionų lygos komandomis iš arčiau – kas įvardijamos kaip pagrindinės favoritės, kam sezonas turėtų pasibaigti po aštuonerių rungtynių ir ką, tikėtina, kad išvysime įkrintamosiose.
Turnyro autsaiderės – kam sezonas baigsis po reguliaraus sezono?
Net dvylika komandų sezoną UEFA Čempionų lygoje užbaigs 2025 m. sausio 29 dieną. Keletas klubų su įkrintamosiomis bus atsisveikinę anksčiau laiko, kažkam teks nusivilti paskutiniajame aštuntajame raunde. Pasižiūrėkime, kurios ekipos šiame sezone turi mažiausius šansus patekti net į įkrintamąsias.
Šeši klubai įvardijami kaip ryškūs autsaideriai: Bratislavos „Slovan“, Belgrado „Red Star“, Zagrebo „Dinamo“, Berno „Young Boys“, Graco „Sturm Graz“. Tai akivaizdžiai žemesnio lygio komandos, kurioms net ir UEFA Europos lygoje būtų sunku kovoti dėl aukščiausiųjų pozicijų. Kadangi tvarkaraščiai subalansuoti ir kiekvienai iš jų teks sužaisti ir su savo lygio varžovais, surinktų taškų galima tikėtis, bet nei vienai iš jų nėra prognozuojama aukštesnė nei 28 vieta.
Kitos keturios ekipos, kurioms įkrintamosios turėtų būti per toli yra Prahos „Sparta“, Briugės „Club Brugge“, Donecko „FC Shakhtar“ ir Bresto „Stade Brestois 29”. Iš viso tai yra jau dešimt komandų, kurioms įkrintamosios nėra numatomos. Jeigu bent viena iš jų užimtų aukštesnę nei 26 vietą – jau būtų galima laikyti šio sezono staigmena.
Už borto po reguliaraus sezono liks dar dvi ekipos ir čia jau darosi įdomiau. Glazgo „Celtics“, „RB Salzburg“, „Bologna“, „Girona“, „Feyenoord“. Penkios komandos, iš kurių dvejoms sezonas pasibaigs po aštuonerių rungtynių. Šiuo metu „Celtics“ suteikiama mažiausiai šansų, bet galima priminti, kad šiai ekipai atiteko lengviausias tvarkaraštis. Vasarą „FC Bologna“ pardavė kelis svarbius žaidėjus ir žaidimas bus suprastėjęs, panašiai turėtų būti ir su „FC Girona“.
Turnyrinės lentelės vidurys – kas pateks į įkrintamąsias?
UEFA Čempionų lygos turnyrinės lentelės viduryje matysime daugiausiai sumaišties. Čia po kiekvieno turo komandos keisis vietomis ir tik po paskutinių rungtynių galiausiai taps aišku, kas patenka į įkrintamąsias, kas lemiamas rungtynes žais namuose, kam pritrūks labai nedaug, kad būtų įšokta į pirmąjį aštuntuką.
Pradėkime nuo 17 – 24 vietų, kurioms patekimas į įkrintamąsias jau bus geras rezultatas. Tarp šių komandų turėtų įsimaišyti jau minėtos „Feyenoord“, „Girona“ ar „Bologna“ klubai, kur kas užtikrinčiau patekti turėtų „PSV“, „Stuttgart“, „Benfica“, „Lille“, „Sporting“ ir „AS Monaco“. Tai komandos, kurioms UEFA Čempionų lyga nėra naujiena, tačiau dažniausiai grupėje užimdavo trečią vietą ir sezoną pratęsdavo UEFA Europos lygoje. Šiemet jos turės papildomą šansą per įkrintamąsias patekti į aštuntfinalį.
Žvelgiant į 9 – 16 vietas, prasideda visas įdomumas. Tarp šių komandų gali būti potenciali ir UEFA Čempionų lygos finalininkė. Pavyzdžiui, praėjusį sezoną finalą pasiekusi Dortmundo „Borussia“. 10 – 16 vietas prognozuojama, kad pasidalins „RB Leipzig“, „Atalanta BC“, „AC Milan“, „Juventus“ ir „Borussia“. Į pirmąjį dešimtuką turėtų patekti puikiai praėjusį sezoną atrodžiusi Lėverkuzeno „Bayer“ bei Madrido „Atletico“. Manoma, kad būtent šioms komandoms pritrūks mažiausiai ir liks už aštuntuko ribos.
Tačiau, jeigu iš šių 9 – 16 komandų reikėtų spėti, kas gali patekti į pirmąjį aštuntuką, atkreipti dėmesį reikia į Madrido „Atletico“. Vasarą komanda atliko puikius ėjimus. Už 75 mln. eurų įsigijo Julian Alvarez, už 42 mln. iš „Chelsea“ atvyko Conor Gallagher, taip pat įsigyti Robin Le Normand bei Alexander Sorloth. Iš „FC Barcelona“ pasiskolintas Clement Lenglet. Sustiprėti tikrai pavyko ir „Atletico“ gali būti tas, kuris taikysis į pirmąjį aštuntuką. Išstumti iš jo galima Milano „Inter“ bei sunkiausią tvarkaraštį turintį „PSG“ klubą.
UEFA Čempionų lyga: aštuonios turnyro favoritės
Anksčiau tokio lygio komandos apie grupės etapą galvodavo kur kas mažiau. Svarbiausia užimti vieną iš pirmų dviejų vietų ir patekti į aštuntfinalį. Šiemet atsipalaiduoti tikrai nebus galima, nes keli kluptelėjimai ir pirmasis aštuonetas gali nuplaukti. Žiūrint iš kitos pusės – su įkrintamųjų etapu, nėra šansų, kad tokių komandų kaip Mančesterio „City“, „Real“, „Arsenal“ ar „Bayern“ nematysime lemiamose kovose.
Tokio lygio komandų papildomas įkrintamųjų etapas neturėtų gąsdinti, tačiau vertinant galimybes, turimas sudėtis ir tikslus – siekis turėtų būti tik vienas: pirmas aštuonetas. Nereikia pamiršti, kad aukštesnė vieta reguliariajame sezone reikš potencialiai lengvesnį varžovą aštuntfinalyje. Daugiausiai šansų, kad reguliarųjį sezoną laimės Mančesterio „City“ ir Madrido „Real“. Tai komandos, kurios turi ypač gilias sudėtis, ne vienerius metus kartu žaidžiantį branduolį. Galbūt, „City“ čia netgi turi pranašumą, kadangi „Real“ komandai turėtų prireikti šiek tiek laiko įsižaidžiant su Kylian Mbappe.
Pirmajame aštuonete turėtume matyti taip pat vienas iš Anglijos „Premier“ lygos 2024-25 m. sezono favoričių – „Arsenal“ ir „FC Liverpool“. Nemažai ambicijų kelia „FC Barcelona“ klubas, kuris vasarą įsigijo Dani Olmo, jaunimas šiek tiek paaugo, o bendrai sudėtis pajėgi varžytis ne tik dėl vietos aštuntuke, bet ir patriukšmauti atkrintamosiose.
Neabejojama, kad vietą aštuntuke turės ir Miuncheno „Bayern“. Klubas turės nemažai motyvacijos ir 2024-25 m. „Bundesliga“ sezone, kadangi bus siekiama susigrąžinti titulą, tačiau žinant, kad UEFA Čempionų lygos finalas bus žaidžiamas namų stadione, galima neabejoti, kad apie tai bus dažnai pagalvojama. Vasarą „Bayern“ įsigijo Michael Olise, Joao Palhinha, Hiroki Ito, Bryan Zaragoza ir tai bus komanda, kurios atkrintamosiose nenorės sutikti niekas.
Dėl paskutinių vietų pirmajame aštuntuke turėtų kovoti „PSG“ ir Milano „Inter“. Tai komandos, kurios gali nustebinti, tačiau tuo pačiu bus įdomu pamatyti, kaip atlaikys gana ilgą sezoną. „PSG“ pliusas gana silpnas 2025 m. „Ligue 1” čempionatas, kuris leis koncentruotis į UEFA Čempionų lygą. Visgi, komandos laukia didelis išbandymas – neliko K. Mbappe, o sudėtyje ypač daug jaunų futbolininkų.