UEFA Čempionų lygos finalas
Futbolas

UEFA Čempionų lygos finalas 2024 m. – rungtynių apžvalga ir prognozė

2023-24 m. UEFA Čempionų lygos sezonas pasiekė finišo tiesiąją – birželio 1 d. Londone, „Wembley“ stadione bus žaidžiamos finalo rungtynės. Ketvirtfinalyje „Real“ futbolininkai išmetė čempionų titulą ginančius Mančesterio „City“ žaidėjus, todėl nieko keisto, kad ir pusfinalyje prieš Miuncheno „Bayern“ buvo laikomi favoritais. Tuo tarpu Dortmundo „Borussia“ pateikė vieną didžiausių šio sezono staigmenų – ketvirtfinalyje įveikė Madrido „Atletico“, o pusfinalyje „PSG“ klubą ir pateko į finalą.

Vokietijos klubui tai bus vos trečias UEFA Čempionų lygos finalas. Paskutinį kartą žaidė 2012-13 m. sezone, kai finale 1:2 nusileido Miuncheno „Bayern“. Įdomu tai, kad tuomet finalas taip pat vyko „Wembley“ stadione. Madrido „Real“ finaluose žaidė kur kas daugiau kartų – tai bus jau rekordinis aštuonioliktas finalas klubo istorijoje. Per prieš tai septyniolika finalų „Real“ pralaimėjo vos tris kartus – 1962, 1964 ir 1981 metais. „Real“ finale žais antrą kartą per trejus metus ir šeštą nuo 2014 m. – klubas laimėjo visus paskutinius aštuonis finalus.

Madrido „Real“ treneriui Carlo Ancelotti tai bus jau šeštas UEFA Čempionų lygos finalas. Prieš tai tris kartus pateko treniruodamas „AC Milan“ klubą, su kuriuo du kartus laimėjo – 2003 ir 2007 m. bei kartą pralaimėjo – 2005 m. Su Madrido „Real“ komanda UEFA Čempionų lygoje C. Ancelotti triumfavo 2014 ir 2022 metais. Madrido „Real“ ir Dortmundo „Borussia“ tarpusavyje paskutinį kartą žaidė 2017-18 m. UEFA Čempionų lygos grupių etape, tuomet abu kartus „Real“ laimėjo 3:1 ir 3:2.

2024 m. UEFA Čempionų lygos finalas vyks birželio 1 d., šeštadienį, 22:00 val. Lietuvos laiku.

Futbolo aistruoliams primename, kad birželio 14 dieną startuoja didžiausias metų sporto renginys – UEFA EURO 2024.

Madrido „Real“ – ar pavyks UEFA Čempionų lygą laimėti devintą kartą iš eilės?

Madrido „Real“ ir UEFA Čempionų lygos finalai yra neatsiejama dalis. Karališkasis klubas nuolat priskiriamas prie turnyro favoritų. Nors klubas po Cristiano Ronaldo išvykimo turėjo sudėtingesnį etapą, „Real“ vis tiek sugebėjo kartą laimėti su Karim Benzema, o dabar pasiekė finalą ir be išvykusio prancūzo. Galima sakyti, kad šiuo metu Madride vyksta kartų kaita – yra tiek patyrusių žaidėjų, tiek po truputį įsigyjami jauni talentai. Praėjusią vasarą komandą papildė Jude Bellingham, o šiais metais atvykti turėtų viena didžiausių futbolo žvaigždžių – Kylian Mbappe.

Ispanijos klubui kelias iki finalo lengvas nebuvo. Ketvirtfinalyje laukė UEFA Čempionų lygos laimėtojų ir šių metų favoritų iššūkis – Mančesterio „City“. Pirmosios rungtynės Madride baigėsi lygiosiomis, atsakomosios Mančesteryje taip pat. Vis tik, po 11 m baudinių serijos pergalė šventė „Real“. Ne ką lengviau buvo pusfinalyje, kur laukė gana prastą sezoną žaidžianti Miuncheno „Bayern“ ekipa.

Pirmosios rungtynės prieš „Bayern“ baigėsi lygiosiomis, o atsakomosiose buvo neišvengta eilinės dramos. „Real“ po 68-ą minutę įmušto Alphonso Davies įvarčio pralaiminėjo 0:1 ir iki 88-os minutės niekaip nepavyko išlyginti rezultato. Kai jau atrodė, kad Madrido klubui sezonas bus baigtas, po Manuel Neuer klaidos 88-ą minutę įvartį įmušė Joselu, o po trijų minučių – 90+1 ispanas įmušė ir antrąjį, pergaliną įvartį. Taip vos per kelias minutes „Real“ išgelbėjo sezoną ir birželio 1 d. sieks dar vieno UEFA Čempionų lygos titulo.

Ispanijos „LaLiga“ čempionate Madrido „Real“ jau atšventė titulą. Likus žaisti penkerioms rungtynėms jau buvo užsitikrinę pirmą vietą. Ispanijos čempionų vardas susigrąžintas po metų pertraukos – praėjusiais triumfavo „FC Barcelona“. Jeigu pažvelgtume į UEFA Čempionų lygos sezoną, jame demonstruoti rezultatai buvo solidūs ir šimtu procentu komanda verta žaisti finale:

• Grupių etapas: 6 pergalės ir 0 pralaimėjimų – 18 taškų;
  • Aštuntfinalis: 1:0 ir 1:1 prieš „RB Leipzig“;
  • Ketvirtfinalis: 3:3 ir 1:1 bei pergalė po 11 m baudinių serijos prieš Mančesterio „City“;
  • Pusfinalis: 2:2 ir 2:1 prieš Miuncheno „Bayern“.

Dortmundo „Borussia“ – ar šį kartą Londone nusišypsos sėkmė?

Dortmundo „Borussia“ komandos patekimą į finalą galima laikyti staigmena. Nors Europoje viso sezono metu buvo rodomi neblogi rezultatai, Vokietijos „Bundesliga“ šiuo metu užimama tik penkta vieta – nuo šeštos skiria 15 taškų, o nuo čempionais tapusių Lėverkuzeno „Bayer“ – 24 taškai. Sezono metu „Borussia“ turėjo nemažai traumų, o parduoto J. Bellingham, prieš kurį bus žaidžiama finale, pakeisti niekuo nepavyko.

Nors sezonas nebuvo pats lengviausias, svarbiausia, kad „Borussia“ finalą pasitinka išsigydžiusi beveik visas traumas. Į žaidimą vis geriau įsilieja ir Jadon Sancho, kuris bus vienintelis anglas per abi komandas. Neabejotinai jam žaidimas „Wembley“ kels papildomas emocijas. Dortmundo klubas turi puikią progą futbolo šventę Vokietijoje pradėti anksčiau laiko, kadangi nuo birželio 14 d. šioje šalyje prasidės Europos futbolo čempionatas 2024 m.

Nors Vokietijoje „Borussia“ sezonas labai prastas, UEFA Čempionų lygoje sezoną Dortmundas pradėjo „mirtininkų“ grupėje. Ten nebuvo nei vienos ryškios autsaiderės, o varžytis reikėjo prieš „PSG“, „AC Milan“ ir „Newcastle United“. Šioje grupėje „Borussia“ sugebėjo gana užtikrintai užimti pirmą vietą – iškovojo tris pergales, du kartus sužaidė lygiosiomis ir kartą pralaimėjo.

Pirmuose atkrintamųjų raunduose „Borussia“ visus reikalus spręsdavo namuose – ten, kur turi vieną geriausių palaikymų visoje Europoje. Aštuntfinalyje išvykoje prieš „PSV“ sužaidė lygiosiomis, prieš Madrido „Atletico“ pralaimėjo 1:2. Tik prieš „PSG“ lemiamajame mače pavyko išvykoje laimėti, nors būtų užtekę ir lygiųjų. Pilnas Dortmundo „Borussia“ komandos žygis link UEFA Čempionų lygos finalo:

• Grupių etapas: 3 pergalės, 2 lygiosios ir 1 pralaimėjimas – 11 taškų;
  • Aštuntfinalis: 1:1 ir 2:0 prieš „PSV“;
  • Ketvirtfinalis: 1:2 ir 4:2 prieš Madrido „Atletico“;
  • Pusfinalis: 1:0 ir 1:0 prieš „PSG“.

UEFA Čempionų lygos finalo prognozė

„Real“ – „Borussia“ finalo susitikime išskiriamas ryškus favoritas ir nieko keisto, kad tai Madrido klubas. Pirmiausia, pats komandų lygis skiriasi gana stipriai, antra, sunku nelaikyti komandos favorite, kuri laimėjo paskutinius aštuonis žaistus finalus. Kur kas daugiau intrigos ar „Real“ titulą laimės per pagrindinį laiką, ar per pratęsimą. Jeigu pažvelgtume į paskutinius finalus, pratęsimas paskutinį kartą buvo 2015-16 m., kuriame „Real“ laimėjo prieš „Atletico“.

Nuo to laiko „Real“ žaidė dar trejuose finaluose ir visus juos laimėjo per pagrindinį laiką:

• 4:1 prieš „Juventus“ 2016-16 m.
  • 3:1 prieš „FC Liverpool“ 2016-17 m.
  • 1:0 prieš „FC Liverpool“ 2021-22 m.

Nuo 2008-09 m. UEFA Čempionų lygos finale buvo vos trys pratęsimai, kas tikrai nėra daug, turint omenyje, kad žaidžiamos vienerios rungtynės. Jeigu dar panagrinėtume istoriją, finale ne kartą žaidė autsaidere laikoma komanda, kurios patekimas į finalą būtų galima laikyti staigmena. Pavyzdžiui, 2018-19 m. netikėtai į finalą pateko „Tottenham“, kurį 0:2 pralaimėjo prieš „FC Liverpool“. 2012-13 m. ta pati „Borussia“ buvo laikoma autsaidere prieš „Bayern“ – irgi pralaimėjo 1:2.

Madrido „Real“ turi ypač daug patirties – čia komanda žaidė prieš dvejus metus ir laimėjo prieš „FC Liverpool“, kuri buvo daug pajėgesnė nei dabartinė „Borussia“. Galima neabejoti, kad Dortmundo klubas nejaus jokios įtampos – jie padarė daugiau nei iš jų buvo tikėtasi, tačiau atsipalaidavimas ar įtampos nejautimas nereiškia, kad išeis į naudą. Madrido „Real“ daug įtampos jausti irgi neturėtų, kadangi prieš tai visi finalai buvo laimėti. Net jeigu ir pralaimėtų, tragedijos nebūtų, bet didelis nusivylimas tikrai taip.

Matant komandų sudėtis, turint omenyje „Real“ charakterį, finale Madridas turėtų dar kartą įrodyti pranašumą. Galima tikėtis, kad rungtynės pasibaigs per pagrindinį laiką ir nebūtų staigmena, jeigu pergalę karališkasis klubas pasiektų didesniu nei vieno įvarčio skirtumu.