Futbolas

UEFA Europos lygos atranka: Panevėžio „FK Panevėžys“ – Tel Avivo „Maccabi“

Praėjusią savaitę iš atrankų į UEFA Konferencijų lygos grupių etapą pasitraukė Vilniaus „Žalgiris“, kuris pralaimėjo prieš „FC Pafos“, taip pat nesėkmingai debiutas susiklostė „TransINVEST“ – pralaimėta prieš „FK Mlada Boleslav“. Panevėžiečiams serija prieš lenkijos čempionus irgi nesusiklostė, tačiau dabartiniai Lietuvos čempionai dar turi du šansus. UEFA Europos lygos atrankoje „FK Panevėžys“ susitiks su Tel Avivo „Maccabi“.

Rugpjūčio 6 d. prasideda trečiasis UEFA Europos lygos atrankos etapas, o tai reiškia, kad iki grupių lieka vos du varžovai. „FK Panevėžys“ turi ne tik dvigubą šansą varžytis Europoje, bet tuo pačiu ir stipriai papildyti biudžetą išmokamomis premijomis. Serija prieš Tel Avivo „Maccabi“ gali nulemti tolimesnį komandos sezoną. Jeigu pavyktų įveikti Izraelio klubą, „FK Panevėžys“ ne tik varžytųsi paskutiniajame UEFA Europos lygos atrankos žingsnyje, bet ir užsitikrintų vietą UEFA Konferencijų lygos grupių etape.

Jeigu „FK Panevėžys“ pralaimės prieš Tel Avivo „Maccabi“, liks paskutinis šansas – ketvirtasis UEFA Konferencijų lygos atrankos etapas. Įveikus šį etapą, būtų užsitikrinta vieta grupių etape. Pralaimėjimo atveju panevėžiečiai liktų be turnyro Europoje.

Svarbu pažymėti, kad pirmosios „FK Panevėžys“ – „Maccabi“ rungtynės vyks Vilniuje, tuo tarpu atsakomosios ne Tel Avive, bet Sombathėjaus mieste Vengrijoje. Toks sprendimas priimtas dėl esamų neramumų Izraelyje – dėl saugumo mačas perkeltas į kitą šalį.

Kada UEFA Europos lygos atranką žais „FK Panevėžys“?

„FK Panevėžys“ UEFA Europos lygos atranką pradės antradienį, rugpjūčio 6 d. 19:30 val. Rungtynės vyks LFF Stadione, Vilniuje. Bilietų kaina į rungtynes – 10€. „FK Panevėžys“ – „Maccabi“ rungtynes tiesiogiai rodys „Delfi TV“, taip pat bus galima stebėti tiesiogiai internetu, portale „Delfi“. Atsakomosios „Maccabi“ – „FK Panevėžys“ rungtynės vyks rugpjūčio 15 d. 21:30 val. Vengrijoje.

„FK Panevėžys“ – „Maccabi“ pirmosios rungtynės – apžvalga, prognozė ir rezultatas

„FK Panevėžys“ atrankose toliau susitinka su čempionais. Pirmajame etape įveikė Suomijos čempionus „HJK“, antrajame buvo pripažintas Lenkijos čempionų „Jagiellonia“ pranašumas, o UEFA Europos lygos atrankoje laukia daugkartiniai Izraelio čempionai – Tel Avivo „Maccabi“. 2023-24 m. sezone šalies čempionais tapę „Maccabi“ futbolininkai, titulą susigrąžino po trejų metų pertraukos – visus šiuos metus laimėjo Haifos „Maccabi“.

„Maccabi“ seriją prieš „FK Panevėžį“ pasitinka be didelės praktikos. Liepos mėnesį sužaidė trejas draugiškas rungtynes, liepos 15 d. laimėjo Izraelio taurę, o mėnesio pabaigoje žaidė atrankoje į UEFA Čempionų lygos grupių etapą, tačiau nusileido „FCSB“ klubui iš Rumunijos. Pirmasis mačas baigėsi 1:1, o antrajame buvo patirtas itin skaudus pralaimėjimas – vienintelį rungtynių įvartį „FCSB“ įmušė 90-ą minutę ir laimėjo 1:0.

Iki rungtynių su „FK Panevėžiu“ Izraelio klubas daugiau niekur nežais. Vietinis čempionatas prasideda tik rugpjūčio pabaigoje – pirmosios rungtynės 24 d. prieš Jeruzalės „Hapoel“. Iki to laiko klubas gali pilnai koncentruotis atrankai Europos turnyre.

„FK Panevėžys“ nuo liepos mėnesio pradžios sužaidė vienerias geras rungtynes, tačiau to užteko, kad klubas vis dar kovotų dėl vietos Europoje. Pirmąsias rungtynes namuose 3:0 laimėjo prieš „HJK“, išvykoje atsilaikė 1:1, tačiau nuo tada sekė trys pralaimėjimai ir vienerios lygiosios. A lygoje 1:2 pralaimėta prieš Kauno „Žalgirį“, o liepos mėn. pabaigoje 3:3 sužaista su Telšių „Džiugu“. Prieš „Jagiellonia“ pasipriešinti nepavyko ir bus labai įdomu pamatyti, kaip seksis prieš solidų „Maccabi“ klubą.

„Transfermarkt“ duomenimis, Tel Avivo „Maccabi“ žaidėjų vertė siekia 20 mln. eurų. Pats vertingiausias – 20-metis puolėjas Dor Turgeman – 2,5 mln. eurų. Sudėtyje yra dar šeši žaidėjai, kurie vertinami didesne nei 1 mln. eurų suma. Visi jie – iki 25-erių metų. „Maccabi“ sudėtis labai jauna, amžiaus vidurkis tik 24,1. Galima priminti, kad „FK Panevėžio“ sudėtis vertinama vos 5,7 mln. eurų.

Rungtynių prognozė

Nors „FK Panevėžys“ atranką pradeda Lietuvoje, ryškiais favoritais yra laikomi „Maccabi“ futbolininkai. Pirmiausia, panevėžiečiai žais ne savo stadione, todėl tuo pačiu ir palaikymas bus kur kas kuklesnis. Antra, prieš Lenkijos čempionus sekėsi labai sunkiai, o „Maccabi“ tikrai nebus lengvesnis varžovas. Galima priminti, kad pirmąsias rungtynes panevėžiečiai namuose pralaimėjo net 0:4.

„Maccabi“ žino, kad atsakomųjų rungtynių nežais Izraelyje, todėl abu susitikimai jiems bus kaip išvykų mačai. Dėl to, galvoti apie antrąsias rungtynes tikrai nereikia, kadangi serijos prieš savų sirgalių būrį gelbėti galimybės neturės. Galima tikėtis, kad susikaupimas bus parodytas nuo pirmųjų rungtynių.

Nors ir pralaimėjo prieš „FCSB“, Rumunijos klubas tikrai nebuvo lengvas varžovas. „Maccabi“ buvo laikomas autsaideriu. Trūko labai nedaug, kad viskas persikeltų į pratęsimą, o tuomet gal ir į 11 m baudinių seriją. Matant, kaip rumunams sekėsi sunkiai susikurti progas, panevėžiečiams užpulti taip pat nebus lengva. Vienintelė galimybė išsaugoti intrigą – apsiginti. Matant, kad „Maccabi“ atsiveža nemažai talento, daugiau šansų, kad svečiai atsakomąsias rungtynes pasitiks turėdami bent 1 – 2 įvarčių pranašumą.

Rungtynių rezultatas: „FK Panevėžys“ – „Maccabi“ 1:2

Rungtynės prasidėjo tikrai ne pačiu maloniausiu scenarijumi – jau 3-ią rungtynių minutę „Maccabi“ į priekį išvedė 29-erių Dor Peretz. Prie visa to, 10-ą minutę rezultatas buvo jau 2:0. Antrąjį įvartį įmušė 20-metis Dor Turgeman, o rezultatyvų perdavimą atliko pirmojo įvarčio autorius – D. Peretz. Kai jau atrodė, kad dešimtą rungtynių minutę panevėžiečiams nuplauks visi šansai pakovoti dėl UEFA Europos lygos, situacija rungtynėse kiek pasikeitė.

Nors pirmajame kėlinyje iniciatyva priklausė svečiams, jie kamuolį kontroliavo 63% laiko, atliko 6 smūgius, 4 į vartų plotą, antrasis kėlinys buvo visai kitoks. Trečiojo įvarčio taip ir nebesuradę „Maccabi“ futbolininkai šiek tiek atsipalaidavo, kas leido daugiau su kamuoliu pažaisti šeimininkams. „FK Panevėžys“ nebeturėjo kur trauktis ir antrajame kėlinyje pavyko atlikti 4 smūgius, 2 iš jų į vartų plotą. Neabejotinai visa serijos eiga pasikeitė 70-ą minutę, kai „FK Panevėžiui“ įvartį pelnė 24-erių norvegas Sivert Gussias. Rungtynės taip ir baigėsi, o vieno įvarčio pranašumas „Maccabi“ komandai ramaus gyvenimo dar tikrai negarantuoja.

„Maccabi“ – „FK Panevėžys“ antrosios rungtynės – apžvalga, prognozė ir rezultatas

LFF stadione žaidę panevėžiečiai parodė charakterį ir nepasidavė anksčiau laiko. Dešimtą minutę pralaiminėti 0:2 yra pats blogiausias variantas, kadangi mažiau talentingai komandai reikia ieškoti įvarčių ir tuo pačiu galvoti, kaip neprasileisti dar daugiau. Tokia pradžia galėjo nuteikti tikrai prastai, ypač prisimenant, kad pirmosios rungtynės prieš „Jagiellonia“ baigėsi 0:4. Visgi, panevėžiečiams pavyko sušvelninti skirtumą, o tuo pačiu ir atgaivinti intrigą.

Atsakomosios rungtynės bus žaidžiamos Vengrijoje, „Haladas Sportkomplexum“ stadione, Sombathėjuje. Galima tikėtis, kad „Maccabi“ Vengrijoje nesijaus taip gerai, kaip jaustųsi prie savų sirgalių namuose, tačiau tuo pačiu tai nebus pirmosios rungtynės, kai žaidžia ne Izraelyje. Atsakomąsias rungtynes prieš „FCSB“ žaidė irgi Vengrijoje, tuomet Budapešte esančiame stadione, o žiūrovų buvo vos 643 – beveik dvigubai mažiau nei pirmose rungtynėse Vilniuje.

Vengrijoje „Maccabi“ paskutinėmis minutėmis pralaimėjo prieš „FCSB“, o panevėžiečiams norint galvoti apie turnyrą Europoje, reikės padaryti tą patį. Lygiųjų čia jau neužteks – pralaimėjimas Vilniuje vieno įvarčio skirtumu reiškia, kad „FK Panevėžys“ privalo iškovoti pergalę. Paskutinį kartą panevėžiečiai laimėjo liepos 9 d., nuo to laiko patirti keturi pralaimėjimai ir du kartus sužaista lygiosiomis. Iki rungtynių Vengrijoje, rugpjūčio 11 d. dar bus sužaista su Vilniaus „Žalgiriu“.

Nors šansas kabintis į kitą etapą tikrai yra, „Maccabi“ atrodo kur kas talentingesnė komanda. Galima tik pasidžiaugti, kad pradėję rungtynes 2:0, jau pirmajame mače neuždarė visos serijos. Matant, kaip sunkiai panevėžiečiai kuriasi progas, laimėti Vengrijoje bus be galo sunku. Lygiosios čia nenustebintų, tačiau visai serijai to būtų per mažai.

Rungtynių rezultatas: „Maccabi“ – „FK Panevėžys“ 3:0

Jeigu po pirmųjų rungtynių, kurias panevėžiečiai pralaimėjo vieno įvarčio skirtumu, dar buvo galima įžvelgti intrigos, tai ji baigėsi atsakomųjų rungtynių pirmo kėlinio pabaigoje. Nuo pirmų minučių „Maccabi“ futbolininkai spaudė svečius iš Lietuvos – per pirmas 45 min. kamuolį laikė 69% laiko, atliko 13 smūgių, 3 į vartų plotą. Ir kai atrodė, kad „FK Panevėžys“ pirmą kėlinį atsilaikys bei išlaikys tą vieno įvarčio intrigą, visiškai į rūbinę, 45+3 min. įvartį pelnė Dor Peretz.

Pertraukos metu „FK Panevėžio“ stovykloje nuotaikos turėjo būti ne pačios geriausios, kadangi dabar užduotis įmušti nebe vieną, o jau bent du įvarčius. „Maccabi“ antrajame kėlinyje šiek tiek sumažino apsukas, panevėžiečiai su kamuoliu buvo jau 43% laiko, atliko 6 smūgius, 3 į vartų plotą, tačiau įvarčius mušė šeimininkai. 54-ą minutę pasižymėjo Osher Davida, o visiškai rungtynės uždarytos buvo 70-ą minutę, kai pasižymėjo Sagiv Jehezkel.

Ši Tel Avivo „Maccabi“ pergalė užtikrino jiems vietą UEFA Konferencijų lygos grupių etape, tačiau tuo pačiu jie dar žais paskutiniajame EUFA Europos lygos atrankos žingsnyje, kur susitiks su Serbijos klubu „FK TSC“. Tuo tarpu „FK Panevėžio“ kelionė link Europos turnyro dar taip pat nesibaigia. Anksčiau laiko užsitikrinti vietos grupių etape nepavyko, tačiau lieka paskutinis šansas – UEFA Konferencijų lygos atrankoje serija prieš „The New Saints F.C.“ iš Velso.