LKL finalas 2024
Krepšinis

LKL finalas 2024 m. – apžvalga, tvarkaraštis ir prognozė

Pirmąją vasaros dieną po penktųjų pusfinalio rungtynių tarp „Wolves“ ir „Rytas“ sužinojome, kas 2023-24 m. LKL sezono finale mes iššūkį čempionų titulą ginantiems Kauno „Žalgirio“ krepšininkams. „Rytas“ šiaip ne taip laimėjo kovą dėl Vilniaus miesto ir matysime praėjusių metų finalą tarp „Ryto“ ir „Žalgirio“. Šių metų LKL finalas prasideda birželio 5-ąją.

Jeigu „Rytui“ pusfinalio serijoje prieš „Wolves“ prireikė visų penkių rungtynių, tai žalgiriečiai „7bet-Lietkabelį“ įveikė sausu rezultatu 3:0. Vis tik, ši serija irgi galėjo užsitęsti, kadangi antrose rungtynėse Panevėžyje „Žalgiris“ paskutinėmis sekundėmis laimėjo tik po LKL pripažintos teisėjų klaidos – Kevarrius Hayes ne pagal taisykles atsistūmė Džiugą Slavinską ir turėjo būti fiksuojama pražanga puolime. Tokiu atveju taškai neturėjo būti įskaityti ir „7bet-Lietkabelis“ būtų išlyginęs serijos rezultatą 1:1.

Nuo 1994 metų LKL finale „Žalgiris“ ir „Rytas“ susitinka 21-ą kartą. 2021-22 m. sezonas buvo vienintelis, kai „Žalgiris“ nežaidė LKL finale ir tada Vilniaus „Rytas“ po dešimties metų pertraukos tapo LKL čempionais, kai finale 4:1 įveikė „7bet-Lietkabelį“. Tarpusavio serijoje „Žalgiris“ finaluose prieš „Rytą“ laimi 15:5. Tuomet dar Vilniaus „Lietuvos Rytu“ besivadinęs klubas yra laimėjęs 2000, 2002, 2006, 2009 ir 2010 metų finalus.

„Žalgiris“ LKL finalą pasitiko ypač skaudžia žinia – traumą patyrė Keenan Evans, kuris be krepšinio bus priverstas praleisti mažiausiai 6 – 8 mėnesius ir gali būti taip, jog amerikietis nerungtyniaus visą 2024-25 m. sezoną. Per dvejus metus Kaune, K. Evans nebus sužaidęs nei vienerių LKL finalo rungtynių. Praėjusiais metais jis nežaidė dėl Achilo traumos, šiais metais dėl kelio girnelės. Nėra aišku ar žalgiriečiai sulauks Arno Butkevičiaus pagalbos, kuris nežaidžia jau nuo balandžio 1 d. Su sulūžusiu pirštu rungtyniaus latvis Rolands Šmits.

LKL finalas ir rungtynė dėl trečios vietos: tvarkaraštis

Pagal šiuo metu galiojantį LKL formatą, tiek finalas, tiek ir kova dėl bronzos medalių vyks iki trijų pergalių. Serija dėl trečios vietos prasidės viena diena anksčiau – birželio 4 d., tuo tarpu, jeigu reikės penktųjų serijos rungtynių, jos irgi vyks viena diena anksčiau nei penktosios finalo rungtynės – birželio 13 d. Jeigu finale matysime visas penkerias rungtynes, LKL sezonas vėliausiai bus uždarytas birželio 14 d. rungtynėmis Kaune. Pilnas lemiamų kovų LKL tvarkaraštis:

• Kauno „Žalgiris“ – Vilniaus „Rytas“:
  • Birželio 5 d., trečiadienis 18:50 val. Kaune
  • Birželio 7 d., penktadienis 18:50 val. Vilniuje
  • Birželio 10 d., pirmadienis 18:50 val. Kaune
  • Birželio 12 d., trečiadienis 18:50 val. Vilniuje (jeigu reikės)
  • Birželio 14 d., penktadienis 18:50 val. Kaune (jeigu reikės)

• Vilniaus „Wolves“ – Panevėžio „7bet-Lietkabelis“:
  • Birželio 4 d., antradienis 18:50 val. Vilniuje
  • Birželio 6 d., ketvirtadienis 18:50 val. Panevėžyje
  • Birželio 9 d., sekmadienis 17:20 val. Vilniuje
  • Birželio 11 d., antradienis 18:50 val. Panevėžyje (jeigu reikės)
  • Birželio 13 d., ketvirtadienis 18:50 val. Vilniuje (jeigu reikės)

Kauno „Žalgiris“ – Vilniaus „Rytas“ – ar žalgiriečiams pavyks apginti LKL čempionų titulą?

Vilniaus „Rytas“ nors ir turėjo pavargti pusfinalio serijoje, finalą pasitinka pilnos sudėties. Rungtyniauti negali epizodinį vaidmenį turintis Oskaras Pleikys, tačiau visi kiti yra pasiruošę žaisti. Paskutiniu metu „Rytas“ neturėjo jokių rimtų traumų ir galima sakyti, kad žaidėjai į finalą ateina pilnai pasiruošę. Vienintelis Margiris Normantas užsiminė, kad turi Achilo skausmų ir vasarą reikės gydytis, tačiau dabar žaisti gali.

Jau ilgus metus „Žalgiris“ serijoje prieš „Rytą“ yra ryškus favoritas – tokiu pačiu laikomas ir šiais metais. Vis tik, bus labai įdomu pamatyti, kaip lemiamose rungtynėse atrodys komanda praradusi savo lyderį. Kai praėjusiais metais iškrito K. Evans, žalgiriečiai susitelkė itin greit ir Eurolygoje rinko vieną pergalę po kitos. Pirmosios finalo rungtynės prieš „Rytą“ bus pirmosios rungtynės be K. Evanso.

Šioje serijoje turėtume pamatyti Andrea Trinchieri galimybes. Italas finalą pasitinka be komandos lyderio, prastą formą demonstruoja Rolands Šmits, kuris ne tik rungtyniauja su sulūžusiu pirštu, bet, panašu, kad jau galvoja apie kitą karjeros stotelę. Pagal žaidėjus „ant popieriaus“, akivaizdu, kad „Žalgiris“ turi daugiau talento, todėl bus įdomu pamatyti, kaip tai pavyks perteikti aikštėje.

Galima sakyti, kad „Rytas“ šio sezono tikslą jau pasiekė. Patekimas į finalą nuėmė visą spaudimą, todėl dabar bus galima žaisti iš autsaiderio pozicijos. Paskutiniais metais vilniečiai parodė, kad prieš „Žalgirį“ moka žaisti. Jau praėjusiais metais „Rytas“ visus nustebino, kai finale iškovojo dvi pergales. Šiemet rungtynės bus žaidžiamos ne „Jeep“ arenoje, kur nebus tokio ryškaus palaikymo kaip „ASG“. Vis tik, kovos finale galime tikėtis ir sausa „Žalgirio“ pergalė būtų didesnė staigmena nei viena ar net dvi „Ryto“ pergalės.

Pirmosios LKL finalo rungtynės: „Žalgiris“ – „Rytas“ 88:89

Jeigu praėjusiais metais LKL finale kiek netikėtai sulaukėme visų penkerių rungtynių, tai šių metų finalai prasidėjo beveik dešimtmetį neregėtu rezultatu. Paskutinį kartą „Žalgiris“ pirmas LKL finalo rungtynes pralaimėjo dar tuomet, kai komandoje žaidė Šarūnas Jasikevičius. Vilniaus „Rytui“ pavyko išsivežti pergalę iš Kauno, kas tuo pačiu iš karto įnešė kur kas daugiau intrigos.

Pirmoje rungtynių pusėje „Rytas“ atrodė kiek solidžiau, tai atsispindėjo ir rezultate. Po dviejų kėlinių vilniečiai pirmavo 43:36. Trečią kėlinį „Žalgiris“ laimėjo 20:11 ir atrodė, kad pilnai perėmė rungtynių kontrolę. Likus žaisti mažiau nei tris minutes, žalgiriečiai turėjo 10 taškų pranašumą, tačiau rungtynių uždaryti nepavyko. „Rytas“ spurtavo ir dar turėjo paskutinę ataką – Marcus Foster nepataikė tritaškio ir buvo žaidžiamas pratęsimas. Jame abu klubai apsikeisdavo sėkmingomis atakomis, o rungtynių pabaiga sėkmingiau susiklostė „Rytui“, kuris šventė pergalę 89:88.

„Žalgiris“ be traumuoto Keenano Evanso turėjo visus žaidėjus – į aikštelę po traumos sugrįžo Arnas Butkevičius, kuris žaidė 21 minutę, tačiau po susidūrimo su J. Gorham prasiskėlė galvą. Starto penkete pasirodęs Rolands Šmits sužaidė nepilnas 6 minutes ir daugiau nebežaidė. Andrea Trinchieri po rungtynių sakė, kad latvis beveik nesitreniravęs, bet ateityje bus labiau įtraukiamas į žaidimą. Galime priminti, kad R. Šmits rungtyniauja su sulūžusiu pirštu.

Lukas Lekavičius „Žalgirio“ gretose buvo rezultatyviausias. Gynėjas per 29 min. pelnė 21 tašką ir atliko 4 rezultatyvius perdavimus. Dovydas Giedraitis pridėjo 16 taškų, Laurynas Birutis 14. Kevarrius Hayes, Demetre Rivers ir Tomas Dimša po 6 taškus.

„Ryto“ komandoje puikias rungtynes sužaidė Gytis Radzevičius – 19 taškų (5/6 tritaškiai), 5 atkovoti kamuoliai ir 20 naudingumo balų. Po 15 taškų pridėjo Justin Gorham ir RJ Cole. 12 surinko Marcus Foster, tiek pat pridėjo ir Martynas Echodas, kuris dar atkovojo 12 kamuolių, iš kurių net 7 puolime.

Antrosios LKL finalo rungtynės: „Rytas“ – „Žalgiris“ 104-94

Jeigu Lietuvos krepšinio lygos finale ilgus metus nematėme pirmų finalo rungtynių pralaiminčio Kauno „Žalgirio“, tai seriją 0:2 paskutinį kartą žalgiriečiai pradėjo 1996 metais. Tuomet prieš „Atletą“ finalą laimėti galiausiai pavyko – „Žalgiris“ iškovojo tris pergales iš eilės ir laimėjo 3:2.

Antrosios rungtynės Vilniuje prasidėjo geresniu „Žalgirio“ žaidimu ir jau pirmajame kėlinyje įgijo dviženklį pranašumą – 17:7, vėliau pirmavo ir 28:16. Antrajame kėlinyje „Rytas“ parodė atsigavimo ženklus ir skirtumą sumažino vos iki vieno taško – 36:37. Vis tik, pirmą pusę žalgiriečiams pavyko uždaryti sėkmingiau ir į ilgąją pertrauką išėjo laiminėdami 50:44.

Trečio kėlinio pradžioje „Žalgiris“ ir vėl atrodė geriau – gana greitai įgyta 12 taškų persvara 62:50. Tačiau tuomet Margirio Normanto užkurtas „Rytas“ surengė 21:5 spurtą ir po trijų kėlinių jau pirmavo 71:67. Intriga pasiekė aukščiausią tašką – ketvirto kėlinio pradžioje „Rytas“ išlaikė pranašumą, tačiau antroje pusėje „Žalgiris“ prisivijo ir netgi kelis kartus turėjo trijų taškų persvarą. Kėlinio pabaigoje „Rytas“ rezultatą išlygino, likus mažiau nei 30 sekundžių Marcus Foster žalgiriečių užspaustas prarado kamuolį ir „Žalgiriui“ atiteko paskutinė ataka. Edgaro Ulanovo metimas buvo netikslus ir komandos žaidė pratęsimą.

Kaip pirmajame susitikime, taip ir šiame – „Rytas“ pratęsimo metu buvo geresnis, iškovojo pergalę 104:94, o serijoje iki trijų pergalių išsiveržė 2:0. Trečios rungtynės bus žaidžiamos pirmadienį 18:50 val. Kaune.

Vilniaus komandoje puikias rungtynes sužaidė kapitonas Margiris Normantas – 26 taškai ir 25 naudingumo balai. 18 taškų ir 20 naudingumo balų pridėjo Martynas Echodas, o RJ Cole surinko 16 taškų bei 22 naudingumo balus. Marcus Foster per 35 min. surinko 12 taškų (5/13 metimai).

„Žalgirį“ į priekį tempė lietuviai – Laurynas Birutis surinko 24 taškus (8/9 dvitaškiai, 8/9 baudos), 6 atkovoti kamuoliai ir 36 naudingumo balai. 18 taškų pridėjo Edgaras Ulanovas, o 17 Lukas Lekavičius (7/16 metimai).

Trečiosios LKL finalo rungtynės: „Žalgiris“ – „Rytas“ 91-81

Kauno „Žalgiris“ trečiąsias finalo rungtynes pasitiko nebeturėdamas kur trauktis. Namuose žalgiriečiai turėjo padaryti viską, kad išgelbėtų sezoną ir finalo serijos nepralaimėtų 0:3. Kaip ir antrose rungtynėse Vilniuje, taip ir trečiose Kaune, „Žalgiris“ pirmą kėlinį pradėjo kur kas geriau ir gana greitai susikrovė dviženklį pranašumą – 25:15. Antrąjį kėlinį taip pat pradėjo geriau ir vienu metu pirmavo 32:16. Prie tokio pradžios puikiai prisidėjo Edmond Sumner, kuris gana greitai surinko 13 taškų, o rungtynes baigė su 22 taškais ir buvo rezultatyviausias „Žalgirio“ žaidėjas.

Kai atrodė, kad „Rytas“ jau bus triuškinamas, vilniečiai nepasidavė ir į ilgąją pertrauką išėjo su 11 taškų skirtumu. Antroje rungtynių pusėje beveik visą laiką matėme 9-12 taškų skirtumą. „Rytas“ bando priartėti, tuomet „Žalgiris“ iš karto atsako keliomis sėkmingomis atakomis. Ketvirtajame kėlinyje atrodė, kad vilniečiai kyla į lemiamą šturmą – priartėjo iki 6 taškų, tačiau kitoje atakoje Edgaras Ulanovas pataikė tritaškį su bauda ir vėl atstatė dviženklį pranašumą. Galima sakyti, kad tai ir buvo esminis momentas, nes „Rytui“ priartėti taip ir nebepavyko.

Rungtynes „Žalgiris“ laimėjo 91-81, o tai reiškia, kad trečiadienį Vilniuje 18:50 val. galėsime stebėti ketvirtąsias serijos rungtynes. Panašu, kad „Rytui“ tai bus geriausia galimybė uždaryti seriją, kitu atveju penktosios rungtynės vyktų vėl Kaune, kur laimėti bus be galo sunku.

„Žalgirio“ komandoje be E. Sumner puikiai rungtynes ir vėl sužaidė Lukas Lekavičius. Lietuvis per 17 min. pelnė 19 taškų (7/10 metimai), 14 pridėjo Edgaras Ulanovas. „Ryto“ komandoje pagaliau iššovė Marcus Foster – 25 taškai (9/16 metimai). 15 pridėjo Martynas Echodas, 12 Justin Gorham, 11 Margiris Normantas, 10 Gytis Radzevičius.

Ketvirtosios LKL finalo rungtynės: „Rytas“ – „Žalgiris“ 88-87

Birželio 12 d. Vilniuje įvyko tai, ko nebuvo jau 14 metų – „Rytas“ LKL finale įveikė Kauno „Žalgirį“. Nors vilniečiai Lietuvos čempionais tapo ir prieš dvejus metus, tuomet finale buvo įveiktas Panevėžio „7bet-Lietkabelis“ klubas. Po pralaimėjimo trečiose rungtynėse Kaune, iš karto buvo kalbama, kad ketvirtosios rungtynės bus tikrasis finalas – pralaimėjus namuose, laimėti penktose rungtynėse šansų bus labai nedaug, tuo tarpu „Žalgiris“ išsigelbėjęs Vilniuje, turėtų gerus šansus uždaryti seriją namuose.

Nuo pat rungtynių pradžios „Rytas“ žaidė savo žaidimą – bėgo į greitą puolimą, demonstravo aukštą intensyvumą. Įsivelti į taškų lenktynes prieš Vilniaus komandą yra gana pavojinga, kadangi būtent čia yra jų stiprioji pusė. Pirmomis minutėmis „Rytas“ beveik neprametė, tačiau į viską atsakė Edmond Sumner, kuris pirmajame kėlinyje įmetė 3/3 tritaškius. „Žalgiris“ atlaikė „Ryto“ spaudimą, o antrajame kėlinyje net ir perėmė iniciatyvą – vienu metu pirmavo 7 taškais 35:28, tačiau tada įsijungė Marcus Foster – 17 taškų per antrą kėlinį ir į ilgąją pertrauką vilniečiai išėjo turėdami 3 taškų pranašumą – 51:48.

Trečią kėlinį ir vėl geriau pradėjo šeimininkai. Spurtavę 8:3 įgijo 8 taškų pranašumą – 59:51. „Žalgiris“ Lauryno Biručio dėka laikėsi rungtynėse, o „Rytas“ nesugebėjo pabėgti – visą kėlinį skirtumas buvo 4-6 taškai. Ketvirto kėlinio pradžioje žalgiriečiai surengė kelias sėkmingas atkarpas ir „Ryto“ pranašumas beveik ištirpo – 70:69. Didžiausias „Žalgirio“ herojus ketvirtajame kėlinyje buvo Lukas Lekavičius, kuris iš eilės pelnė 12 taškų, tačiau vėliau prametė lemiamą tritaškį, kuriuo galėjo uždaryti rungtynes ir išlyginti finalo serijos rezultatą. Visai kitaip rungtynių galą sužaidė Marcus Foster – būtent jam priklauso paskutiniai pelnyti rungtynių taškai.

„Ryto“ komandoje 33 taškus surinko ir finalo MVP tapo Marcus Foster, 15 pridėjo Gytis Radzevičius, 11 RJ Cole, 9 Margiris Normantas. „Žalgirį“ gelbėti bandė Edmond Sumner – 21 taškas, Laurynas Birutis pridėjo 19, Lukas Lekavičius 16, Arnas Butkevičius 10.

Kova dėl trečios vietos – ar „Wolves“ įveiks „7bet-Lietkabelį“ ir iškovos pirmąjį medalį klubo istorijoje?

Serija dėl bronzos medalių gali būti kur kas įdomesnė nei atrodo. Pirmiausia, „7bet-Lietkabelis“ siekia dar kartą apginti trečios geriausios Lietuvos komandos vardą. Antra, tai gali būti netiesioginė kova dėl vietos kitų metų EuroCup turnyre. Trečia, „7bet-Lietkabelis“ kovoje dėl trečios vietos nėra laikomas favoritu, kas paskutiniu metu yra labai retas atvejis. Kur kas didesnį biudžetą turintis Vilniaus „Wolves“ sieks pirmą kartą klubo istorijoje užsikabinti LKL bronzos medalius.

Pirmiausia išskirti reikėtų komandų motyvaciją. Akivaizdu, kad „Wolves“ kovą dėl trečios vietos pradės kur kas labiau nusivylę nei „7bet-Lietkabelis“. Panevėžiečiai prieš „Žalgirį“ šansų daug neturėjo ir nors pavyko garbingai sukovoti, jiems jau patekimas į šių metų geriausiųjų ketvertuką yra nemažas laimėjimas. Galima prisiminti, kad sezonas buvo labai sunkus, o serijoje prieš Utenos „Juventus“ pavyko išsigelbėti tik paskutinėmis pratęsimo sekundėmis.

„Wolves“ serijoje prieš „Rytą“ irgi nebuvo laikomi favoritais, tačiau šansų pakovoti turėjo kur kas daugiau nei „7bet-Lietkabelis“ prieš „Žalgirį“. Dar skaudžiau yra tai, jog serija pralaimėta tik paskutinėse penktose rungtynėse. Pasiruošti kovai dėl trečios vietos daug laiko nebuvo. Pridėti reikia ir tai, jog šį sezoną rungtyniauti nebegali Garrison Brooks, paskutinėse dvejose rungtynėse nežaidė Jeffrey Taylor, jausdamas skausmus rungtyniauja ir Rasheed Sulaimon.

Jeigu Panevėžio „7bet-Lietkabelis“ reguliarųjį sezoną užbaigė labai prastai, tai atkrintamosiose veteranai įjungė kur kas aukštesnę pavarą. Pavyko išsitraukti seriją prieš „Juventus“, solidžiai sukovojo prieš „Žalgirį“, o dabar turi visus šansus įveikti ir „Wolves“. Nors panevėžiečiai neturės namų aikštės pranašumo, žaisti „ASG“ nebus didelė problema, todėl namų aikštelė serijoje didelio vaidmens neturėtų vaidinti. Tuo labiau, kad „7bet-Lietkabelis“ jau parodė, kad gali laimėti išvykoje – abu kartus tai padarė Utenoje.

Matant, kad „Wolves“ į šią seriją ateina ne pačios geriausios formos ir su traumuotais žaidėjais, „7bet-Lietkabelis“ gali tuo pasinaudoti. Pridedant tai, jog nebuvo daug laiko persijungti iš kovos dėl finalo iki rungtynių dėl trečios vietos, nėra aišku, kokia žaidėjų motyvacija, Panevėžio pergalė serijoje tikrai nebūtų staigmena – kaip tik to ir galime tikėtis.