Suomija antrus metus iš eilės bus viena iš 2023 m. pasaulio ledo ritulio čempionato šeimininkių. 2022 m. pasaulio ledo ritulio čempionatas po 8 metų pertraukos sugrįžo į Suomiją, o šiais metais Pasaulio ledo ritulio čempionatas 2023 vyks ne tik Suomijoje, bet ir Latvijoje. Teisę rengti 2023 metų čempionatą turėjo Rusija, kuris turėjo vykti Sankt Peterburge. Tačiau, pradėjusi karą prieš Ukrainą šią teisę prarado, tuo pačiu ir rinktinė buvo pašalinta iš čempionatų.
Į aukščiausią divizioną praeitais metais pateko Slovėnija ir Vengrija, kurios norėjo rengti artėjantį čempionatą Liublianoje ir Budapešte. Vengrijos ledo ritulio federacija negavo garantijų iš valdžios dėl čempionato organizavimo, todėl buvo atsiimtas pasiūlymas. Tuomet iniciatyvą parodė Suomija ir Latvija, kur ir vyks čempionatas.
2022 m. pasaulio čempionato finale Suomija nugalėjo čempionų titulą ginusius kanadiečius ir po dviejų metų pertraukos vėl tapo čempionais. Čempionais suomiai tapo trečią kartą per paskutinius 11 metų – 2011 m, 2019 m. ir 2022 m. Prieš tai čempionais pavyko tapti vos 1995 metais.
Latvijoje čempionatas vyks trečią kartą istorijoje. Pirmą kartą surengtas buvo 2006 metais, o taip pat vyko 2021 metais. Šalyje ledo ritulys yra populiariausia sporto šaka, todėl galima pasidžiaugti už tai, kad ir vėl latviai galės stebėti aukščiausio lygio kovas gyvai. Tuo pačiu tai dar labiau prisidės prie šios sporto šakos populiarinimo mažoje valstybėje.
Pasaulio ledo ritulio čempionatas 2023: tvarkaraštis ir formatas
Kaip įprasta, pasaulio ledo ritulio čempionate dalyvaus 16 komandų, kurios po aštuonias bus padalintos į dvi grupes. Keturios stipriausios grupės komandos pratęs kovas ketvirtfinalyje, o paskutinė grupės komanda iškris į I divizioną. Pilnas pasaulio ledo ritulio čempionatas:
- Gegužės 12-23 – grupių etapas
- Gegužės 25 – ketvirtfinaliai
- Gegužės 27 – pusfinaliai
- Gegužės 28 d. – finalas ir rungtynės dėl trečios vietos
Grupių apžvalga ir prognozės
Praeitais metais Latvija grupėje turėjo varžytis su Suomija, Švedija, Čekija ir JAV, tuo tarpu šiais metais grupėje laukia Kanada, Čekija, Šveicarija ir Slovakija. Galima sakyti, kad grupė daug palankesnė, o žaidžiant tarp prie savų sirgalių yra galimybė patekti ir į atkrintamąsias. A grupėje akivaizdžia favorite laikoma namuose žaidžianti Suomijos rinktinė. Šioje šalyje vyks ne tik A grupės rungtynės, bet ir du ketvirtfinaliai, pusfinaliai bei rungtynės dėl medalių.
A grupė
- Suomija
- JAV
- Švedija
- Vokietija
- Danija
- Prancūzija
- Austrija
- Vengrija
Suomija praeitais metais laimėjo ne tik čempionatą, bet ir užėmė pirmą vietą grupėje, kurioje žaidė su trimis šios grupės komandomis – Švedija, JAV ir Austrija. Švedija grupėje liko antroje vietoje ir buvo vienintelė rinktinė, kuri po pratęsimo nugalėjo suomius. JAV grupėje liko vos ketvirtoje vietoje, tačiau ketvirtfinalyje įveikė pirmą vietą grupėje užėmusius šveicarus, o pusfinalyje 3:4 pralaimėjo prieš suomius. Visi žinome didžiausią JAV rinktinės problemą pasaulio čempionatuose – jis vyksta tuomet, kai dar nėra pasibaigęs NHL sezonas, todėl atvyksta ne visi geriausi šalies ledo ritulininkai.
Grupėje praeitais metais puikų rezultatą parodė vokiečiai, kurie užėmė antrą vietą bei aplenkė kanadiečius ir slovakus. Vis tik, ketvirtfinalyje 1:4 pralaimėjo prieš čekus. Žvelgiant į šių metų grupę, vokiečiai ir vėl turėtų būti tarp keturių stipriausių, tik užimti antrą vietą turėtų būti sudėtingiau. Švedija ir Suomija yra tos rinktinės, kurios turėtų kautis dėl pirmos vietos, tuo tarpu vokiečiams įveikus JAV, gali pavykti likti trečioje vietoje bei potencialiai išvengti kanadiečių ketvirtfinalyje.
Į aukščiausią divizioną pakilusiai Vengrijos rinktinei jame išsilaikyti bus labai sunku. Paskutinį kartą aukščiausiame divizione vengrai žaidė 2016 metais. Grupėje pavyko iškovoti vieną pergalę, tačiau to neužteko ir užėmus aštuntą vietą vėl iškrito į I divizioną. Vengrai grupėje užėmė antrą vietą bei vos trimis taškais aplenkė trečioje vietoje likusią Lietuvą. Tarpusavio dvikovą vengrai laimėjo 1-2, kas ir lėmė šios šalies patekimą į pasaulio ledo ritulio čempionatą.
Pakovoti dėl atkrintamųjų gali ir Danijos rinktinė, kuriai itin nenusisekė 2022 m. čempionatas. Grupėje rinktinė iškovojo 4 pergales, tačiau liko penktoje vietoje ir į priekį praleido slovakus, kurie irgi iškovojo keturias pergales, bet laimėjo tarpusavio rungtynes. Su žemesnio lygio rinktinėmis danai žaidžia užtikrintai, todėl įveikiant Vengriją, Prancūziją ir Austriją didelių sunkumų kilti neturėtų.
B grupė
- Kanada
- Čekija
- Šveicarija
- Slovakija
- Latvija
- Norvegija
- Kazachstanas
- Slovėnija
Nors akivaizdu, kad Kanada bus stipriausia grupės rinktinė, tai dar nereiškia, kad grupių etapą rinktinė užbaigs pirmoje vietoje. Įdomu tai, kad praeitais metais kanadiečiai grupėje liko trečioje vietoje, o 2021 metais, kai tapo čempionais, grupėje užėmė vos ketvirtą vietą. Tituluočiausia ledo ritulio rinktinė dėl vietos grupėje labai nepergyvena ir aukščiausią pavarą įjungia būtent atkrintamosiose. Praeitais metais grupių etape pralaimėjimą patyrė net prieš danus. Kas parodo, jog tokios rinktinės kaip Čekija ir Šveicarija turi galimybių pakovoti dėl pirmos vietos grupėje.
Bus labai įdomu stebėti Latvijos rinktinės pasirodymą, kuri turi realias galimybes patekti į atkrintamąsias. 2021 metais, kai čempionatas vyko irgi namuose, Latvija grupėje užėmė šeštą vietą, bet ir varžovai buvo šiek tiek stipresni. Šiais metais galima išskirti tris stipriausias grupės komandas – Čekiją, Šveicariją ir Kanadą. Taip, Slovakija turi stabilią rinktinę ir paskutiniuose dvejuose čempionatuose užimdavo ketvirtą vietą, tuo tarpu nuo 2014 iki 2020 metų čempionatą užbaigdavo grupių etape.
Praeitais metais Latvija nors ir užėmė penktą vietą grupėje, patekti į atkrintamąsias šansų buvo nedaug. Šiais metais įveikti Norvegiją, Kazachstaną bei Slovėniją latviai tikrai gali, todėl lemiamas susitikimas gali būti būtent prieš slovakus. Prieš juos Latvijos rinktinė žais jau antrąsias rungtynes, todėl po jų gali ir paaiškėti tolimesne čempionato eiga šeimininkams.
Į aukščiausią divizioną sugrįžusi Slovėnija pabandys jame išsilaikyti, nors lengva tikrai nebus. Paskutinį kartą aukščiausiame divizione Slovėnija žaidė 2017 metais ir tada grupėje pralaimėjusi visas septynerias rungtynes vėl iškrito į I divizioną. Prieš tai su stipriausiomis rinktinėmis žaidė 2011 metais, kai buvo pasaulio ledo ritulio šeimininkė. Rinktinės, su kuriomis Slovėnija kovos dėl išlikimo čempionate yra Norvegija ir Kazachstanas – abi šalys praeitais metais grupėje iškovojo po vieną pergalę bei užėmė 7-ą vietą. Šiais metais abi šios rinktinės yra vienoje grupėje, todėl kovos tarp šių trijų rinktinių gali būti ne mažiau intriguojančios nei dėl pirmos vietos grupėje.