Aukšto lygio 2021-22 metų sezoną turėjęs „EuroCup“ čempionatas siekia tą patį pakartoti ir ateinančiame sezone. EuroCup 2022-2023 m. sezonas prasidės spalio 11 d., o pirmas rungtynes vienintelis Lietuvos klubas turnyre Panevėžio „7bet-Lietkabelis“ sužais spalio 12 d. išvykoje prieš turnyre debiutuojantį „Prometey“ klubą iš Ukrainos.
Šį sezoną turnyre nematysime Belgrado „Partizan“, Valensijos „Valencia“ ir praeitų metų čempionų Bolonijos „Virtus“. Visos trys komandos kitą sezoną varžysis Eurolygoje. Taip pat, šį sezoną turnyre nebus jokių komandų iš Rusijos, tai reiškia, kad turnyre neliko vienintelės praeitą sezoną besivaržiusios komandos – Krasnodaro „Lokomotiv“. Be šių komandų turnyrą taip pat paliko Paryžiaus „Metropolitans 92“, Andoros „MoraBanc“. Visas šias penkias komandas keičia – Brešos „Germani Brescia“, Kamianskės „Prometey“, Tel Avivo „Hapoel“, Londono „Lions“ ir Paryžiaus „Paris Basket“.
EuroCup tvarkaraštis ir turnyro formatas
2022-23 metų sezono „EuroCup“ formatas lieka toks pats, kaip ir 2021-22 metais. Dvi grupės po 10 komandų, iš kurių po aštuonias pateks į TOP 16 etapą. Atkrintamosios bus žaidžiamos iki vienos pergalės – pirmą vietą grupėje užėmusi komanda žais prieš aštuntą vietą, antra vieta prieš septintą, trečia prieš šeštą, o ketvirta prieš penktą. Aukštesnę vietą užėmusi komanda turės namų pranašumą.
- Spalio 11 d. – kovo 29 d. – reguliarus sezonas
- Balandžio mėn. viduryje – aštuntfinaliai
- Balandžio mėn. pabaigoje – ketvirtfinaliai
- Gegužės mėn. pradžioje – pusfinaliai
- Gegužės mėn. viduryje – finalas
EuroCup 2022-2023 grupių apžvalga ir prognozės
Vienintelis Lietuvos klubas turnyre, Panevėžio „7bet-Lietkabelis“, varžysis A grupėje, kurioje yra aukšto lygio komandų, tačiau kovoti dėl vietos atkrintamosiose galimybių tikrai yra. Bus labai įdomu stebėti, kaip seksis tokio lygio turnyre debiutuojančios komandoms. Londono „Lions“ klubui tai didelė galimybė žengti link europinio krepšinio, tuo tarpu 2018 m. įkurtas Paryžiaus klubas irgi gavo galimybę pasirodyti platesnei Europos krepšinio auditorijai.
A grupė
- Liublianos „Cedevita Olimpia“
- Bursos „Frutti Extra“
- Brešos „Germani Brescia“
- Badalonos „Joventut“
- Panevėžio „7bet-Lietkabelis“
- Bourg-en-Bresse „JL Bourg Basket“
- Kamianskės „Prometey“
- Ulmo „Ratiopharm“
- Klužo-Napoka „U-BT“
- Venecijos „Umana Reyer“
Panevėžio „7bet-Lietkabelis“ kaip ir praeitą sezoną varžysis A grupėje. Palyginus šių metų komandas su praeitų metų grupe, galima sakyti, kad grupė atrodo silpnesnė, tačiau tai nežada lengvesnio kelio Panevėžio klubui. Šiais metais išskirti galima Badalonos „Joventut“ komandą, kuri praeitais metais užėmė pirmą vietą grupėje. Jeigu praeitame sezone grupėje dar buvo „Partizan“, tai šiais metais ryškios antros komandos nėra, bet ja gali tapti Venecijos klubas.
Matant, kad grupėje yra daug apylygių komandų, svarbiausia užduotis visiems klubams yra patekti į aštuntuką, kuris garantuoja vietą atkrintamosiose. Kaip jau matėme praeitais metais, staigmenų tokio formato lemiamose rungtynėse tikrai netrūko, todėl daugiausiai intrigos grupėje bus dėl paskutinių vietų. Skaitykite toliau ir susipažinkite su įdomiausiomis A grupės komandomis.
Panevėžio „7bet-Lietkabelis“ – galimybė kovoti dėl vietos ketverte
Praeitais metais „7bet-Lietkabelis“ visus nustebino geru žaidimu ir užėmė penktą vietą grupėje, nors turėjo galimybių pakovoti ir dėl aukštesnės vietos. Prieš praeito sezono pradžią buvo skaičiuojama, kad Panevėžio komandai jau būtų gerai 7-8 vieta grupėje. Po puikaus pasirodymo praeitais metais, šiemet komandos lūkesčiai dar didesni.
„7bet-Lietkabelis“ vasarą turėjo nemažai permainų. Komandoje liko tik Vytenis Lipkevičius, Grantas Vasiliauskas ir Gabrielius Maldūnas. Visi kiti žaidėjai nauji, o pakeisti puikiai rungtyniavusius praeito sezono lyderius lengva tikrai nebus. Vis tik, didžiausias komandos laimėjimas vasarą buvo išsaugotas Nenadas Čanakas.
Šiais metais galime tikėtis panašaus žaidimo stiliaus, nes įsigyti žaidėjai atitinka praeito sezono komandos braižą. Ant popieriaus gali atrodyti, kad komanda susilpnėjo, tačiau ir pati grupė nėra tokia stipri kaip praeitais metais.
Žvelgiant į komandas, prieš kurias reikės varžytis „7bet-Lietkabeliui“, gerai pradėjus sezoną, nebūtų keista, jeigu Panevėžio klubas kovotų dėl vietos ketverte. Grupės favoritė yra „Joventut“, ketverte turėtų būti ir Venecijos „Umana Reyer“. Kitos dvi komandos yra „Bursaspor“ ir „Cedevita Olimpija“. Įdomu tai, kad visos šios komandos yra keturios iš penkių pagrindinių favoričių laimėti Europos taurę. Išstumi bent vieną komandą iš ketverto nebus lengva, bet tikrai įmanoma.
Jeigu nepavyktų Panevėžio komandai užimti vietos ketverte ir išsikovoti aikštės pranašumo atkrintamosiose, pažvelgus į B grupės komandas, jos dar silpnesnės nei A grupėje. Dėl to, net ir penkta ar šešta vieta leistų pagalvoti apie kitą etapą. Prieš „Virtus“ ar panašaus lygio komandas, kaip praeitais metais, žaisti neteks.
Puikios Badalonos „Joventut“ komandos galimybės po praeitų metų fiasko
Panašu, kad „Joventut“ antrus metus iš eilės A grupėje užims pirmą vietą. Praeitais metais komanda patyrė visišką fiasko, kai užėmusi pirmą vietą grupėje, jau pirmame atkrintamųjų etape pralaimėjo prieš „Ratiopharm Ulm“. Ispanijos klubas demonstruoja tęstinumą ir net aštuoni žaidėjai liko iš praeitų metų sudėties.
Vis dar didelę reikšmę komandos rezultatams turi veteranai – Ante Tomičius ir Pau Ribas, tačiau, išskirti galima ir kitus žaidėjus. Vos 22-erių metų Joelis Parra tapo Europos čempionu su Ispanijos rinktine, o komandos naujokas 25-erių metų Kyle Guy, panašu, kad bus naujasis komandos lyderis. 2019 m. amerikietis atstovaudamas „Virginia“ universitetui tapo NCAA čempionu ir paskutinius 3 metus bandė įsitvirtinti NBA. Nors žaidėjui tai bus debiutinis sezonas Europoje, jau per draugiškas rungtynes galima matyti, kad daug laiko adaptacijai neprireiks.
Komandoje neliko rezultatyviausio praeito sezono žaidėjo Vladimir Brodziansky, tačiau į jo vietą iš Eurolygos atvyksta William Howard. Taip pat klubas atsisveikino su Brandon Paul. Komandiniu žaidimu pasižyminti komanda praeitą sezoną per rungtynes vidutiniškai atlikdavo net po 20,9 rezultatyvius perdavimus. Kelių svarbių žaidėjų pakeitimas neturėtų turėti didelės įtakos žaidimui ir tai pagrindinė priežastis, kodėl „Joventut“ matoma ne tik kaip A grupės, bet ir viso turnyro favoritė.
„Joventut“ išgyvena geriausią laikotarpį po Ricky Rubio laikų, todėl galima net neabejoti, koks svarbus komandai šis sezonas. Jeigu pavyktų laimėti Europos taurę, „Joventut“ kitą sezoną varžytųsi Eurolygoje ir tai būtų nuostabus pasiekimas organizacijai.
Bursos „Bursaspor“ – ar pavyks pakartoti praeitų metų sėkmę?
Nors praeitas metais reguliarus sezonas „Bursaspor“ komandai nebuvo sėkmingas, komanda užėmė tik 7-ą vietą, tačiau žygis atkrintamosiose buvo įspūdingas. Turkijos klubui pavyko pasiekti finalą, kur po atkaklios kovos pralaimėjo „Virtus“ komandai. Šiais metais „Bursaspor“ galimybės vertinamos visai kitaip ir komanda iš karto priskiriama prie vienų iš turnyro favoričių.
Bursos klubas buvo priverstas atsisveikinti su vienais iš savo lyderių – Andrew Andrews, John Holland, Kevarrius Hayes. Tačiau, išsaugoti pavyko Derek Needham, Onuralp Bitim bei David Dudzinski – visi trys žaidėjai rinko dviženklį taškų skaičių per rungtynes. Taip pat, komandoje lieka perspektyvus vos 36-erių metų vyriausias treneris Dušanas Alimpijevičius.
Pasistiprinti komandai pavyko gana solidžiais krepšininkais – priekinę liniją papildė Zach Auguste ir Ahmet Duverioglu, o A. Andrews vietą užims Anthony Clemmons. Išlaikiusi svarbius žaidėjus bei solidžiais pirkiniais pakeitus išvykus žaidėjus, „Bursaspor“ turi puikias galimybes kautis dėl aukščiausių vietų A grupėje ir kitaip nei praeitais metais, atkrintamąsias pradėti jau turint namų aikštės pranašumą.
Nustebinti galinčios grupės komandos
Išskyrus pagrindines grupės favorites, reikia paminėti komandas, kurios gali nustebinti ir įnešti sumaišties į galutines reguliaraus sezono pozicijas. Vienas iš įdomiausių A grupės komandų bus „Prometey“, kuri savo rungtynes žais Rygoje. Nėra aišku, kokio palaikymo susilauks komanda žaisdama namų aikštės rungtynes, tačiau komandos sudėtis atrodo gana solidžiai.
Vyriausiu treneriu antrus metus iš eilės bus Ronen Ginzburg. Patyręs 59-erių metų strategas net 11 metų praleido „CEŽ Nymburk“ organizacijoje, kur dirbo asistentu, o nuo 2011 iki 2017 metų vyriausiu treneriu. Treneris taip pat puikius rezultatus demonstruoja su Čekijos vyrų rinktine. R. Ginzburgo asistentu šį sezoną bus gerai Lietuvoje pažįstamas Mantas Šernius.
Komandos sudėtyje yra tokie žaidėjai kaip DJ Kennedy, Denys Lukashov, Issuf Sanon bei Čekijos rinktinėje žaidžiantis Ondrej Balvin. 2018 metais įkurtas klubas ne tik turėtų iškovoti vietą aštuntuke, bet gali pakovoti net ir dėl penktos ar dar aukštesnės vietos grupėje.
Kita komanda, į kurią reikėtų atkreipti dėmesį yra Klužo-Napoka „U-BT“. Rumunijos komanda praeitą sezoną FIBA Čempionų lygoje pasiekė ketvirtfinalį, kur 1:2 pralaimėjo prieš Liudvigsburgo „MHP Riesen“. Komandai pavyko išsaugoti savo rezultatyviausią žaidėją Patrick Richard bei kitus tris svarbius krepšininkus – Stefan Bircevič, Andrija Stipanovič, Karel Guzman.
Įdomu tai, kad praeitą sezoną komanda rėmėsi itin maža rotacija – vos septyniais žaidėjais. Aštuntas komandos žaidėjas rinko tik po 1 tašką per rungtynes. Išsaugojus keturis pagrindinius žaidėjus, galima tikėtis, kad panašų žaidimo stilių matysime ir šiais metais. Įdomu tai, kad maža rotacija komandai nesutrukdė būti antrai pagal rezultatyvumą FIBA Čempionų lygoje bei trečiai pagal rezultatyvius perdavimus.
Komandai persikėlus į EuroCup, ambicijos turėtų būti dar didesnės. Todėl Rumunijos klubas nebus tik viena iš atkrintamųjų dalyvių, tikslas bus kuo aukštesnė vieta reguliaraus sezono metu ir namų aikštės pranašumas atkrintamosiose.
B grupė
- Podgoricos „Buducsnot“
- Trento „Dolomitti Energia“
- Gran Kanarijos „Gran Canaria“
- Hamburgo „Towers“
- Tel Avivo „Hapoel“
- Londono „Lions“
- Paryžiaus „Paris Basket“
- Patrų „Promitheas“
- Vroclavo „Slask“
- Ankaros „Turk Telekom“
Kai kurios B grupės komandos tikrai neprimena antro stipriausio Europos klubinio krepšinio lygio. Ne veltui šiais metais diskutuojama apie tai, kad FIBA Čempionų lyga savo lygiu pralenkė Europos taurę. Jeigu A grupėje yra net keturios iš penkių pagrindinių favoričių laimėti turnyrą, tai B grupėje turime tik vieną ryškią pretendentę – Gran Kanarijos „Gran Canaria“.
Atotrūkis tarp Ispanijos klubo ir kitų komandų tikrai nemažas, tačiau tai nereiškia, kad intrigos grupėje nebus. Dėl namų aikštės pranašumo atkrintamosiose galės kovoti beveik visos komandos ir intriga turėtų tęstis iki pat reguliaraus sezono pabaigos. Skaitykite toliau ir susipažinkite su įdomiausiomis B grupės komandomis iš arčiau.
„Gran Canaria“ – ryški grupės favoritė ir viena iš pretendenčių į čempionų titulą
Panašu, kad Ispanijos klubų dominavimas Europiniuose turnyruose tęsis ir šiais metais. „Gran Canaria“ kartu su „Joventut“ yra EuroCup favoritės ir abi šias komandas turėtume matyti pirmose grupės vietose. Toks rezultatas tikrai nenustebintų, nes būtent abi šios komandos praeitais metais užėmė pirmas vietas A ir B grupėje.
Praeitais metais „Gran Canaria“ turėjo varžytis su tokiomis komandomis kaip „Valencia“, „Cedevita Olimpija“, būsimais čempionais „Virtus“. Tik penktą vietą grupėje užėmė Podgoricos „Buducnost“, šeštą vietą viena iš šių metų favoričių Venecija, o septintą finalo dalyvė „Bursaspor“. Palyginus su šių metų komandomis – lygis tikrai nukritęs, kas „Gran Canaria“ komandai turėtų leisti užimti pirmą vietą.
Atkrintamosios praeitais metais komandai nenusisekė, nes jau ketvirtfinalyje 77:79 pralaimėjo prieš Andoros „MoraBanc“ komandą. Šiais metais atsitiesti ir kovoti dėl vietos Eurolygoje galimybių dar daugiau.
Net aštuoni žaidėjai liko iš praeito sezono, o svarbiausia, kad pavyko išsaugoti beveik visus lyderius – Aleksander Balcerowski, Andrew Albicy, AJ Slaughter, Nicolas Brussino, John Shurna. Didžiausias praradimas Dylan Ennis, kuris išvyko rungtyniauti į „Galatasaray“, taip pat neliko dviženklio taškų skaičiaus rinkusio Artem Pustovyi.
Gynėjų grandį pavyko pasistiprinti solidžiais ir gerai Ispanijoje žinomais krepšininkais – 32-erių Vitor Benite ir 30-ies Ferran Bassu, kuris jau yra žaidęs „Gran Canaria“ komandoje, kai 2017 metais pavyko tapti FIBA Čempionų lygos nugalėtojais.
Ankaros „Turk Telekom“ – viena iš grupės favoričių
Praeitą sezoną „Turk Telekom“ užėmė šeštą vietą grupėje, o sudėtyje turėjo nemažai aukšto lygio krepšininkų. Šiais metais komanda atrodo susilpnėjusi, nes prarado tokius žaidėjus kaip – Alex Perez, Anthony Clemmons, Aaron Harrison, Octavius Ellis, JaJuan Johnson. Pakeisti išvykusius krepšininkus lengva nebus, bet matant itin silpną B grupę, Ankaros klubas gali pakovoti dėl vietos pirmame ketverte ir namų aikštės pranašumo atkrintamosiose.
Patrų „Promitheas“ – vienintelis lietuvio atstovaujamas klubas EuroCup
Be Panevėžio „7bet-Lietkabelis“, Patrų komanda bus vienintelė artėjančiame EuroCup sezone, kuriame matysime rungtyniaujantį lietuvį. Arnoldas Kulboka neįsitvirtinęs NBA lygoje, sugrįžo į Europą ir bus gana įdomu stebėti, kaip svarbią rolę komandoje turintis žaidėjas atrodys šiame lygyje.
Praeitais metai „Promitheas“ B grupėjė užėmė paskutinę 10-ą vietą ir iškovojo tik keturias pergales. Tačiau, matant prieš kokius varžovus reikėjo žaisti praeitą sezoną ir kas laukia šiais metais, tai Patrų klubas yra ne tik pajėgus sezoną tęsti atkrintamosiose, bet ir pakovoti dėl namų aikštės pranašumo.
Komandos sudėtyje liko tik keturi žaidėjai iš praeito sezono, atsisveikinta buvo su pagrindiniais krepšininkais – Kendrick Ray, Jerai Grant, Dimitris Agravanis. Bus įdomu pamatyti, kaip naujai suburtas Graikijos klubas atrodys aikštėje, tačiau sąlygos tam tikrai neblogos.
Podgoricos „Buducnost“ – ar pavyks iškovoti namų aikštės pranašumą?
Podgoricos „Buducnost“ privalo pasinaudoti susidariusia situacija ir atkrintamąsias pasitikti su namų aikštės pranašumu. Praeitą sezoną komanda atrodė tikrai gana solidžiai ir savo grupėje nors ir užėmė penktą vietą, į priekį praleido tik tokius klubus kaip „Gran Canaria“, „Valencia“, „Cedevita Olimpija“ ir „Virtus“.
Komandoje neliko itin svarbių žaidėjų, o vienas iš jų yra Justin Cobbs, kuris išvyko rungtyniauti į Japoniją ir žais Tokijo „Alvark“, kurią treniruos Dainius Adomaitis. Taip pat atsisveikinta buvo su Vladimiru Micovu, Dennis Seeley, Jacob Wiley, Willie Reed bei Kendrick Perry.
Sudėtyje liko penki krepšininkai, tarp kurių Marko Jagodič-Kuridža ir Edin Atič. „Buducnost“ komandos vairą šį sezoną iš Aleksandar Džikič perima Vlada Jovanovičius. Pasipildyti komandai pavyko gana solidžiais krepšininkais – Cameron Reynolds, vienu iš praeito sezono Trento „Dolomiti Energia“ lyderiu, Phil Booth bei gerai pažįstamu Aaron White.
Londono „Lions“ – ar pavyks Anglijos klubui įsitvirtinti Europoje?
Akivaizdu, kad siekiant populiarinti krepšinį Anglijoje, į Europos taurę buvo priimtas Londono klubas. Tik sezono eigoje pamatysime, ar buvo verta mažinti turnyro lygį priėmus Londono ekipą, ar vis tik „Lions“ bus viena iš nustebinusių komandų.
Komandos sudėtyje galime matyti įdomių pavardžių, viena iš jų – Aaron Best. Krepšininkas savo karjerą Europoje pradėjo 2016 metais ir pirmoji jo stotelė buvo Utenos „Juventus“. Praeitą sezoną rungtyniavo Toronto „Raptors“ dukterinėje komandoje „Raptors 905”, o sezoną užbaigė Kanados lygoje.
Vienas svarbesnių komandos krepšininkų turėtų būti Sam Dekker. 4 metus NBA rungtyniavęs krepšininkas jau kurį laiką žaidžia Europoje ir Londono komandoje turėtų turėti didžiausią vaidmenį karjeroje. Praeitą sezoną atstovaudamas „Bahcesehir Koleji“ Turkijoje, rinko 13,2 taško per rungtynes ir buvo antras rezultatyviausias komandoje. Galima tikėtis, kad „Lions“ klube taškų vidurkis bus dar didesnis.
Kitas įdomus krepšininkas – Vojtech Hruban. 33-erių metų čekas net 10 metų rungtyniavo „Nymburk“ komandoje ir tai bus jo pirmas sezonas žaidžiant užsienyje. Čekijos rinktinės puolėjas turėtų būti vienas iš svarbesnių „Lions“ žaidėjų. Pats garsiausias komandos krepšininkas yra Kosta Koufos. 33-erių metų graikui Europoje įsitvirtinti taip ir nepavyko. Savo šansą žaidėjas turėjo „CSKA“ ir „Olympiacos“ komandose. Daugiau nei 10 metų NBA lygoje praleidęs krepšininkas „Lions“ klube turėtų užimti solidžią rolę.
Taip pat išskirti galima du Didžiosios Britanijos rinktinės žaidėjus, kurie šiais metais rungtyniavo Europos krepšinio čempionate – Devon Van Oostrum bei vienas iš rinktinės lyderių Luke Nelson.
Šiuo metu „Lions“ duodama prieš paskutinė vieta pagal galimybes tapti EuroCup čempionais. Komanda lenkia tik paskutinėje vietoje esančią Vroclavo „Slask“. Vis tik, matant gana silpną grupę, „Lions“ tikrai turi galimybių kovoti dėl vietos atkrintamosiose.
1 thoughts on “EuroCup 2022-2023 – grupės, klubai, apžvalga ir prognozės”