Liepos 7 d. buvo ištraukti 2023-2024 m. EuroCup sezono burtai, po kurių tapo aiškios A ir B grupės bei sužinojome Vilniaus „BC Wolves“ ir Panevėžio „7bet-Lietkabelis“ būsimus varžovus. Kartu su burtų ceremonija buvo pristatytas ir naujas artėjančio Europos taurės sezono formatas – reguliarusis sezonas išlieka beveik nepakitęs, tačiau keičiasi atkrintamųjų sistema.
Po šešerių metų pertraukos 2023-2024 m. EuroCup krepšinioturnyre varžysis dvi Lietuvos komandos. Paskutinį kartą du klubai iš Lietuvos žaidė 2017-2018 m. sezone, kai Lietuvą atstovavo Vilniaus „Rytas“ ir Panevėžio „7bet-Lietkabelis“. Vilniaus „BC Wolves“ kvietimą į EuroCup turnyrą gavo vos po pirmojo sezono. Praeitais metais klubas debiutavo Lietuvos krepšinio lygoje ir rungtynes žaidė Alytuje, tuo tarpu artėjantį sezoną klubas pasitinka persikėlęs į Vilnių.
Nors vis dažniau kalbama apie susilpnėjusį EuroCup turnyrą, artėjančiame sezone pamatysime tikrai aukšto lygio komandų. Nereikia pamiršti ir fakto, kad Europos taurės nugalėtojai gauna teisę žaisti kito sezono Eurolygoje. 2022-23 m. EuroCup čempionai „Gran Canaria“ tokios galimybės atsisakė ir liko žaisti šiame turnyre, kas tuo pačiu juos išlaiko vienais favoritų apginti čempionų vardą. Turnyre taip pat žais Badalonos „Joventut“, Stambulo „Bešiktaš“, Slobožanskės „Prometey“, Ankaros „Turk Telekom“.
EuroCup 2023-2024 m. tvarkaraštis ir formatas
2023-2024 m. EuroCup sezone matysime tokį patį reguliarųjį sezoną – dvi grupės po 10 komandų, kurios tarpusavyje sužais po dvejas rungtynes. Jeigu praeitą sezoną reguliarusis sezonas baigėsi kovo pabaigoje, tai šiais metais jau vasario pirmą savaitę reguliarusis sezonas bus pasibaigęs.
Įvykę pokyčiai susiję su atkrintamosiomis, tačiau tuo pačiu šiek tiek pakeis ir reguliarųjį sezoną. Pirmą ir antrą vietą grupėse užėmusios komandos iš karto patenka į ketvirtfinalį. Tuo tarpu 3-6 vietas užėmusios komandos tarpusavyje žais nuo aštuntfinalio etapo. Šis pakeitimas iš karto įnešė daugiau intrigos į reguliarųjį sezoną, kadangi komandoms reikės stengtis užimti bent 6-ą vietą. Praeitais sezonais į atkrintamąsias patekdavo aštuonios iš dešimties grupės komandų ir dėl to vykdavo daugiau mažesnės vertės rungtynių, kadangi didžioji dalis komandų buvo užsitikrinusios vietą atkrintamosiose.
Aštuntfinaliuose vyks vos vienerios rungtynės – aukštesnę vietą užėmusi komanda žais namuose. Porų nugalėtojos pateks į ketvirtfinalį, kur žais prieš pirmą ir antrą vietą grupėse užėmusias komandas – šiame etape irgi bus žaidžiamos vienerios rungtynės. Tuo tarpu pusfinaliai ir finalai bus žaidžiami iki dviejų pergalių. Tai yra pagrindinis pokytis formate, kadangi praeitus kelis metus visos atkrintamosios vykdavo iki vienos pergalės. Pilnas EuroCup 2023-2024 m. sezono tvarkaraštis:
– Spalio 3 d. – vasario 7 d. reguliarusis sezonas
– Aštuntfinaliai
– Ketvirtfinaliai
– Pusfinaliai
– Finalas
EuroCup grupių apžvalga ir prognozės
Pagal komandų pavadinimus atrodo, kad A grupė yra šiek tiek stipresnė, tačiau nereikia pamiršti, kad Europos taurėje komandos vasarą dažniausiai pakeičia didžiąją dalį sudėties ir per vasarą viskas gali pasikeisti. B grupė vertinama kaip silpnesnė, tačiau joje yra praeitų metų finalininkės „Gran Canaria“ ir „Turk Telekom“. Turnyras kitame sezone bus daug konkurencingesnis ne todėl, kad matysime labiau sustiprėjusias komandas, o todėl, kad į atkrintamąsias pateks tik po šešias komandas iš kiekvienos grupės.
A grupė
– Tel Avivo „Hapoel“
– Badalonos „Joventut“
– Liublianos „Cedevita“
– Paryžiaus „Basketball“
– Venecijos „Reyer“
– Vilniaus „Wolves“
– Stambulo „Bešiktaš“
– Hamburgo „Towers“
– Slobožanskės „Prometey“
– Londono „Lions“
A grupėje matysime praeitą sezoną puikiai atrodžiusią „Prometey“ komandą, kuri reguliarųjį sezoną su 14 pergalių baigė pirmoje vietoje. Antroje vietoje liko „Joventut“, o kitoje grupėje „Hapoel“ užėmė trečią vietą. Vis tik, atkreipti dėmesį galima į tai, kad „Cedevita“ praeitą sezoną liko paskutinė ir iškovojo tik 3 pergales. Išskirti galima į turnyrą sugrįžtančią „Bešiktaš“ komandą, kuriai praeitas sezonas buvo labai sunkus – sezono metu klubą paliko ir Gediminas Orelikas sugrįžęs rungtyniauti į Panevėžį. Vis tik, konkurencingą sudėtį buriantis Stambulo klubas bus tikrai nelengvas varžovas.
Grupėje taip pat bus penktą vietą praeitame sezone užėmusi Paris „Basketball“, kuri išvykoje aštuntfinalyje nugalėjo Panevėžio „7bet-Lietkabelį“. Praeitą sezoną „Wolves“ norėjo LKL rungtynes sužaisti Londone, tačiau to įgyvendinti nepavyko – vis tik, šį sezoną komanda galės sužaisti Londone, kadangi laukia susitikimas prieš „Lions“, kuriems praeitas sezonas nebuvo sėkmingas, nors sudėtyje turėjo ne vieną gerai žinomą krepšininką.
B grupė
– Las Palmo „Gran Canaria“
– Podgoricos „Buducnost“
– Ulmo „Rapiopharm“
– Breso Burgo „JL Bourg Basket“
– Ankaros „Turk Telekom“
– Panevėžio „7bet-Lietkabelis“
– Salonikų „Aris“
– Trento „Dolomiti Energia“
– Vroclavo „Slask“
– Klužo-Napoka „U-BT“
Panašu, kad „Gran Canaria“ yra ryški B grupės favoritė ir ispanams neužėmus vienos iš pirmų dviejų vietų būtų didelė staigmena. Didžioji dauguma grupės komandų atrodo apylygės, todėl intrigos čia tikrai netrūks. Galima būtų išskirti praeitų metų finalininkę „Turk Telekom“, tačiau vasarą klube įvyko nemažai permainų – atsisveikinta buvo su vyriausiu treneriu Erdemu Canu, kuris perima „Anadolu Efes“ vairą, taip pat išvyko praeito sezono lyderiai – Jerianas Grantas, Erkanas Yilmazas, Tyrique Jones. Naujuoju Ankaros komandos vyriausiu treneriu tapo Nenadas Čanakas. Ilgus metus Panevėžyje praleidusį strategiją pamatysime sugrįžtantį, kadangi laukia rungtynės prieš „7bet-Lietkabelį“.
Praeitą sezoną Europos taurė nesusiklostė Ulmo komandai, tačiau jie pateikė vieną didžiausių sezono staigmenų ir tapo Vokietijos čempionais. Atkrintamosiose įveikė tiek „Bayern“, tiek „Alba“, tiek ir puikiai viso sezono metu atrodžiusią Bonos „Telekom Baskets“. Grupės autsaideriu turėtų išlikti Vroclovo komanda – praeitą sezoną „Slask“ iškovojo vos vieną pergalę ir patyrė septyniolika pralaimėjimų. 2021-2022 m. sezone pavyko iškovoti tris pergales. Panašu, kad ir šiame sezone Lenkijos klubas bus vienas iš paskutinių.
Lietuvos komandų galimybė turnyre
Šiais metais EuroCup Lietuvoje turėtų turėti dar didesnį susidomėjimą, kadangi po gana ilgos pertraukos turnyre ir vėl matysime dvi komandas. Panevėžio „7bet-Lietkabelis“ paskutinius dvejus metus būdavo priskiriamas prie vienų iš grupės autsaiderių, tačiau abu kartus prognozes paneigė ir patekdavo į atkrintamąsias. Vis tik, atkrintamosiose peržengti pirmojo etapo taip ir nepavyko.
Tuo tarpu Vilniaus „BC Wolves“ debiutuoja šiame turnyre ir bet koks pasiektas šių metų rezultatas jau bus geriausias klubo istorijoje. Žinoma, norisi patekti į atkrintamąsias ir išlaikyti viltį patekti į kitų metų Eurolygą, tačiau nepasistiprinus sezono metu, tai padaryti bus be galo sunku.
Panevėžio „7bet-Lietkabelis“
Panevėžio klubas vasarą užvertė vieną istorijos puslapį ir šiuos metus pasitinka kiek pasikeitusi. Pirmiausia, komandos vairas iš N. Čanako atiteko Roberts Štelmahers. Puikių rezultatų su komanda pasiekęs serbas paliko Lietuva ir persikėlė į Turkiją, tuo tarpu naujajam treneriui iš Latvijos pakartoti praeitų sezonų sėkmę lengva tikrai nebus.
Šiais metais EuroCup įvestas naujasis formatas – į atkrintamąsias patenka po šešias stipriausias grupės komandas. 2020-21 m. sezone „7bet-Lietkabelis“ užėmė penktą vietą, o praeitais metais ketvirtą – tai reiškia, kad su tokiais rezultatais ir šį sezoną patekti į atkrintamąsias nebūtų problemų. Vis tik, prieš sezoną iš Panevėžio komandos tokių rezultatų niekas nelaukė ir akivaizdu, kad būdavo viršyti lūkesčiai.
Vasarą prie komandos stojus naujajam treneriui, tuo pačiu buvo surinkta išskirtinė sudėtis. Tai viena iš lietuviškiausių Lietuvos komandų – vasarą prisijungė Dovis Bičkauskis, Liutauras Lelevičius, Paulius Valinskas, Deividas Sirvydis, Donatas Sabeckis, Džiugas Slavinskas, Martynas Varnas. Iš viso sudėtyje yra tik du legionieriai aukštaūgiai – Nikola Popovič ir Alen Hadzibegovič.
Lietuvišką sudėtį stebėti bus labai įdomu, tačiau didžiausias klausimas, kas bus komandos lyderis. Praeitą sezoną ne vieną svarbų metimą pataikė Jamelas Morrisas, o tokio stiliaus žaidėjo šiais metais komandoje nėra. Solidžių lietuvių komandoje tikrai netrūksta, tačiau tuo pačiu tai šioks toks eksperimentas – beveik iš visų vietinių žaidėjų sudarytų komandų Europos turnyruose yra labai nedaug arba išvis nėra.
Žvelgiant į „7bet-Lietkabelio“ šansus – grupėje galima išskirti dvi komandas Ankaros „Turk Telekom“ ir Las Palmo „Gran Canaria“. Dėl kitų keturių vietų gali kovoti didžioji dalis grupės, kurioje yra Panevėžio komanda. Galima paminėti, kad B grupė atrodo kur kas silpnesnė nei A grupė ir „7bet-Lietkabelis“ privalo tuo pasinaudoti. Jeigu naujajam treneriui pavyks išlaikyti sėkmingą praeitų sezonų žaidimą Europoje, „7bet-Lietkabelis“ gali kovoti ir dėl aukštesnės nei 6-os vietos. Nepatekimas į atkrintamąsias būtų didelis nusivylimas ir nemaža staigmena.
Vilniaus „BC Wolves“
Antrą sezoną gyvuojančiam klubui žaisti EuroCup yra didelis pasiekimas, tačiau „BC Wolves“ komandos ambicijos nėra tik sudalyvauti. Komandos tikslai kur kas didesni, tačiau šiuo metu realybėje galimybės atrodo kur kas mažesnės nei buvo kalbėta anksčiau. Po praeito sezono komandos biudžetas padidėjo nestipriai, o ir pokyčių komandoje kol kas nėra daug. Išlaikyti beveik visi pagrindiniai lietuviai, prie kurių prisijungė keli nauji legionieriai.
Daugiausiai klaustukų kelia tai, kad du žaidėjai buvo įsigyti prieš pat sezono pradžią – iš Mažeikių komandos išpirktas Vaidas Kariniauskas, o Stambulo „Fenerbahce“ paskolino Artūrs Žagars. Latvį Vilniuje stebėti bus labai įdomu, tačiau yra sąlyga, kad Stambulo komanda gynėją dar sezono metu gali susigrąžinti pas save. Jeigu A. Žagars demonstruos gerą žaidimą ir taps svarbia komandos dalimi, toks praradimas sezono metu gali būti gana skaudus.
Kol kas didelis nusivylimas yra Jefferey Tayloras. Švedas į Lietuvą atvyko kaip viena didžiausių žvaigždžių, o ir talentu lygių sau daug neturi. Vis tik, dėl traumų nežaidė praeito sezono antroje pusėje, o dabar buvo atlikta operacija, dėl kurios turės praleisti sezono pradžią. Jeigu LKL be J. Tayloro komanda yra pajėgi rinkti pergales, tai EuroCup bus be galo sunku.
Kol kas rimčiausias „BC Wolves“ komandos pastiprinimas atrodo Rasheedas Sulaimonas. Debiutinėse LKL rungtynėse pelnė 20 taškų bei panašu, kad bus komandos lyderis. Priekinėje linijoje yra Christianas Mekowulu bei į Lietuvą sugrįžęs Djordje Gagičius. Kovojant dėl aukščiausių vietų Europoje, pastiprinimo priekyje tikrai reikėtų.
Su dabartine sudėtimi „BC Wolves“ EuroCup dėl atkrintamųjų galėtų kovoti B grupėje, kuri yra tikrai silpnesnė, tačiau dabar A grupėje bus be galo sunku. Čia žaidžia viena iš turnyro favoričių Badalonos „Joventut“, Paryžiaus „Basketball“ klubas, kuris susirinko visus svarbiausius Bonos komandos krepšininkus, kurie praeitais metais laimėjo FIBA Čempionų lygą. Taip pat grupėje yra įspūdingai praeitų metų reguliarųjį sezoną sužaidusi „Prometey“, solidžiai susikomplektavusios Stambulo „Besiktas“ bei Tel Avivo „Hapoel“.
Be sveiko J. Tayloro ir papildymo, „BC Wolves“ užimti bent šeštą vietą grupėje bus be galo sunku. Nepatekimas į atkrintamąsias būtų kur kas mažesnė staigmena nei „7bet-Lietkabelio“, tačiau ne dėl komandos pajėgumo, bet dėl kur kas stipresnių varžovų.
TOP 3 EuroCup 2023-24 m. komandos
Prieš prasidedant sezonui ir įvertinus, ką komandos nuveikė vasarą, šiuo metu galima išskirti tris stipriausias komandas, kurios yra šių metų EuroCup turnyro favoritės. Stabiliai ne pirmus metus prie favoričių priskiriamos dvi Ispanijos komandos – „Gran Canaria“ ir „Joventut“, o taip pat solidžiai vasarą pasistiprinusi Paryžiaus „Basketball“. Šiek tiek silpniau už šias komandas vertinamos „Besiktas“, „Hapoel“ ir „Turk Telekom“.
Las Palmo „Gran Canaria“
Praeitų metų EuroCup čempionai priėmė neeilinį sprendimą ir atsisakė galimybės žaisti šių metų Eurolygos sezone. Šiame sprendime galima ieškoti logikos – paskutinį kartą kai „Gran Canaria“ žaidė Eurolygoje, turėjo labai sunkų „ACB“ sezoną, kur vos neiškrito į antrą lygą. Nors Europos taurėje irgi žaidžiama nemažai rungtynių, tvarkaraštis yra ne toks įtemptas ir klubas nusprendė likti turnyre bei tuo pačiu išlikti konkurencingu „ACB“ lygoje.
Čempionų titulą atnešusiose sudėtyje neliko Vitor Benite, Damieno Ingliso, Aleksander Balcerowski, Khalipa Diop, Oliver Stevič. Didžiausi pokyčiai įvyko priekinėje linijoje – pasikeitė visi vidurio puolėjai. Išvykusius pakeitė Roko Prkačin, Pierre Pelos, Ethanas Happas ir Benas Lammersas. Didžiausias laimėjimas vasarą buvo lyderių išlaikymas – „Gran Canaria“ komandoje ir toliau rungtyniaus A. J. Slaughter, Andrew Albicy, Nicolas Brussino, Johnas Shurna. Iš naujokų išskirti galima Sylven Landesberg, 33-erių metų amerikietis paskutinius keturis sezonus praleido Kinijoje, o prieš tai žaidė Europoje, kur 2014 m. su „Maccabi“ tapo Eurolygos čempionu.
„Gran Canaria“ praeitais metais parodė savo galimybes ir branduolį išlaikiusi komanda turi didelius šansus vėl žaisti finale. Pažymėti galima tai, kad dabar pusfinaliai ir finalas vyks ne iki vienos pergalės, kas favoritams suteikia dar daugiau galimybių. Dėl šios priežasties nebūtų staigmena, jeigu Ispanijos komanda apgintų čempionų titulą.
Badalonos „Joventut“
Praeitą sezoną „Joventut“ reguliariajame sezone užėmė antrą vietą grupėje, o pasiekusi pusfinalį pralaimėjo būsimiems čempionams – „Gran Canaria“ krepšininkams. Solidžiai Europoje atrodžiusi komanda vasarą prarado kelis svarbius žaidėjus – į Atėnų „Panathinaikos“ išvyko Kyle Guy, o į „FC Barcelona“ Joelis Parra. Vis tik, už abu žaidėjus buvo gautos išpirkos, kas lėmė solidų pasistiprinimą – atvyko Deshaunas Thomas, Andrew Andrews, Chinanu Onuaku.
Komandoje liko ne pirmus metus Badalonoje rungtyniaujantys Ante Tomičius, Pau Ribas, Andres Feliz, Guillemas Vivesas, Vladimiras Brodziansky. Branduolio išlaikymas yra ta pati priežastis, dėl kurios kartu su „Gran Canaria“ šios komandos yra pagrindinės turnyro favoritės. Pažymėti būtina tai, kad nėra tiesiog išlaikytas branduolys, tačiau tą branduolį sudaro tikrai aukšto lygio krepšininkai.
Kitaip nei „Cran Canaria“ komanda, „Joventut“ varžysis kur kas stipresnėje grupėje. Čia iššūkį mes ne tik Paryžiaus „Basketball“, bet ir kitos solidžios komandos. Užimti vieną iš pirmų dviejų vietų, kurios suteikia galimybę iš karto patekti į ketvirtfinalį, lengva nebus, tačiau „Joventut“ tai tikrai gali pasiekti. Grupių etape užimta žemesnė nei antra vieta būtų staigmena.
Paryžiaus „Basketball“
Paryžiaus komanda buvo įkurta tik 2018 metais ir visą šį laiką buvo galima stebėti, kaip klubas auga. EuroCup turnyre komanda debiutavo praeitais metais, kur reguliariajame sezone užėmė penktą vietą ir aštuntfinalyje Panevėžyje vienu tašku įveikė „7bet-Lietkabelį“. Ketvirtfinalyje komanda neturėjo jokių šansų prieš „Cran Canaria“ – 74:104.
Vasarą Paryžiaus „Basketball“ turėjo retai pasitaikantį atvejį – klubą paliko visi krepšininkai. Šį sezoną komanda pasitinka su visai kitais žaidėjais ir išskirti juos kaip vienus iš favoritų būtų gana naivu, tačiau visas komandos branduolys sudarytas iš praeitais metais FIBA Čempionų lygą laimėjusių krepšininkų.
Pirmiausia, prie komandos vairo vasarą stojo Tuomas Iisalo, kuris paskutinius dvejus sezonus treniravo Bonos „Telekom Baskets“. Suomis perėmęs Paryžiaus komandos vairą į komandą tuo pačiu atsivedė ir šešis žaidėjus iš Bonos – TJ Shorts, Tyson Ward, Michael Kessens, Sebastian Herrera, Collin Malcolm, Leon Kratzer. Galima sakyti, kad šiais metais Paryžiuje matysime geresnę „Telekom Baskets“ versiją, kadangi prie šių žaidėjų pridėti buvo Suomijos rinktinės narys Mikaelis Jantunenas, Bandja Sy bei keletas vietinių krepšininkų.
Ir nors komanda visiškai atsinaujino, taisyklė, sakanti, kad prireiks laiko susižaisti, negalioja, kadangi vyriausias treneris ir pagrindiniai žaidėjai kartu buvo ir praeitais metais. Jų žaidimas komandą nuvedė iki laimėto titulo FIBA Čempionų lygoje, todėl nieko keisto, kad Paryžius matomas ir kaip vienas iš šių metų EuroCup favoritų.
Su Paryžiaus komanda iš arčiau susipažinti bus galima jau pirmąją EuroCup savaitę, kadangi „BC Wolves“ pirmąsias išvykos rungtynes spalio 3 d. žais būtent prieš „Paris Basketball“.
2 thoughts on “EuroCup 2023-2024 m. – grupių apžvalga ir prognozės”