FIBA Čempionų lygos TOP 8
Krepšinis

2025 m. FIBA Čempionų lygos TOP 8 – apžvalga ir prognozės

Europos krepšinio turnyruose prasideda lemiamos kovos. Balandžio 9 d. 2024-25 m. FIBA Čempionų lygos sezone prasideda TOP 8 etapas, balandžio 8 d. prasidėjo Europos taurės finalas, o balandžio 11 d. žaidžiamos paskutinės Eurolygos reguliaraus sezono rungtynės ir jau netrukus prasidės įkrintamosios. Akivaizdu, jog balandis ir gegužė yra įdomiausi mėnesiai klubiniame krepšinyje. Sužinoję skirtingų turnyrų čempionus, birželio mėnesį stebėsime finalo kovas Lietuvos krepšinio lygoje ir lauksime rugpjūtį prasidedančio „EuroBasket 2025”.

FIBA Čempionų lygos ketvirtfinalyje nematysime Lietuvos komandos, tačiau galėsime palaikyti vieną lietuvį – Mindaugą Kuzminską. Puolėjo atstovaujama Atėnų „AEK“ TOP 8 etape susitinka su Nantero klubu. Įdomu tai, jog priklausomai nuo to, kuri iš šių dviejų komandų žengs į finalinį ketvertą, ten ir bus surengtos lemiamos kovos. Jeigu „AEK“ iškovos galimybę kautis dėl titulo, FIBA Čempionų lygos finalinis ketvertas vyks Atėnuose. Jeigu seriją laimės „Nanterre 92”, tuomet finalinis ketvertas vyks Paryžiuje.

TOP 16 etape pasirodymą turnyre baigė vienintelė Lietuvos komanda – Vilniaus „Rytas“. Vilniečiai grupėje užėmė trečią vietą ir į kitą etapą nepateko. Į ketvirtfinalį neprasibrovė ir lietuviškoji Manisos „Basket“. Kazio Maksvyčio ir Dariaus Songailos treniruojama ekipa toje pačioje grupėje užėmė paskutinę ketvirtą vietą. Manisoje žaidžia ir Martynas Echodas, tačiau dėl traumos jau ilgą laiką savo komandai padėti negali.

Kovą dėl titulo tęsia pagrindinės favoritės – čempionų vardą ginanti Malagos „Unicaja“ bei nuolatinė finalo ketverto dalyvė „Tenerife“. Prie favoričių dar priskiriamos jau minėta Atėnų „AEK“ ekipa bei solidų sezoną žaidžianti Nimburko „ERA Basketball“. TOP 8 etape matysime buvusią „Ryto“ varžovę grupių etape – Emilijos Redžo „Reggiana“.

FIBA Čempionų lygos TOP 8 tvarkaraštis ir formatas

FIBA Čempionų lygos TOP 8 etapas bus žaidžiamas įprastu formatu – serija iki dviejų pergalių. Pirmą vietą FIBA Čempionų lygos TOP 16 etape užėmusios komandos burtų keliu sužinojo, prieš kurią antrą vietą užėmusią komandą teks žaisti. Pirmą vietą grupėje užėmusios ekipos turės namų aikštės pranašumą – jos serijoje žais pirmąsias rungtynes ir jeigu reikės – trečiąsias.

Pirmąsias serijos rungtynės visos ekipos pradės tą pačią dieną – balandžio 9 d. Antrosios rungtynės vyks balandžio 15 ir 16 dienomis, o jeigu prireiks trečiųjų, jos bus žaidžiamos balandžio 23 dieną. Pilnas FIBA Čempionų lygos ketvirtfinalio tvarkaraštis:

Data Laikas Rungtynės
Balandžio 8 d. 19:30 val. Nimburko „ERA“ – Stambulo „Galatasaray“
19:30 val. Atėnų „AEK“ – Nantero „Nanterre 92”
21:00 val. Malagos „Unicaja“ – Emilijos Redžo „Reggiana“
22:45 val. La Lagunos „Tenerife“ – Tortonos „Derthona“
Balandžio 15 d. 19:00 val. Stambulo „Galatasaray“ – Nimburko „ERA“
21:00 val. Emilijos Redžo „Reggiana“ – Malagos „Unicaja“
Balandžio 16 d. 19:30 val. Tortonos „Derthona“ – La Lagunos „Tenerife“
21:30 val. Nantero „Nanterre 92” – Atėnų „AEK“
Balandžio 25 d. 19:30 val. Nimburko „ERA“ – Stambulo „Galatasaray“
19:30 val. Atėnų „AEK“ – Nantero „Nanterre 92”
21:00 val. Malagos „Unicaja“ – Emilijos Redžo „Reggiana“
22:45 val. La Lagunos „Tenerife“ – Tortonos „Derthona“

FIBA Čempionų lygos ketvirtfinalio apžvalga ir prognozės

Dvejose ketvirtfinalio porose yra išskiriamas gana ryškus favoritas – Malagos „Unicaja“ ir La Lagunos „Tenerife“. Tikimasi, kad į finalinį ketvertą pateks ir Mindaugo Kuzminsko atstovaujama Atėnų „AEK“. Daugiausiai intrigos laukiama iš buvusio „Ryto“ varžovo Stambulo „Galatasaray“ ir Nimburko „ERA“. Būtent šioje serijoje, tikėtina, jog išvysime trečiąsias rungtynes.

FIBA Čempionų lygos ketvirtfinalyje žaidžiama ne iki trijų pergalių, kaip Eurolygoje, tačiau Eurolygos „Final 4” ir Čempionų lygos finalinio ketverto formatas yra toks pats – viskas sprendžiasi vieneriose rungtynėse. Susipažinkime su komandomis, kurios kovoja dėl vietos ketvertuke, iš arčiau.

Atėnų „AEK“ – Nantero „Nanterre 92”

Atėnų „AEK“ žaidžia solidų sezoną – pirmiausia, grupių etape užėmė pirmą vietą ir išvengė įkrintamųjų. Antra, TOP 16 etape taip pat liko pirmoje vietoje ir dabar gali džiaugtis namų aikštės pranašumu. Žaidimas nėra dominuojantis – tiek grupių etape, tiek TOP 16 buvo pralaimėjimų, tačiau svarbiausia, kad yra renkamos pergalės tuomet, kai to labiausiai reikia.

Ketvirtfinalį „AEK“ pasitinka geros formos – nuo kovo 1 d. per devynerias rungtynes pralaimėta tik vieną kartą – išvykoje prieš Tortonos „Derthona“ 82:83. Pergalingai prieš „PAOK“ pradėtos ir Graikijos lygos atkrintamosios. Kitas svarbus dalykas – lemiamos kovos FIBA Čempionų lygoje pasitinkamos su visais svarbiausiais žaidėjais. „AEK“ puolimas laikosi ant šešių žaidėjų, kurie per rungtynes renka po 7 – 15 taškus ir visi jie rungtyniavo ketvirtfinalyje prieš „PAOK“: Hunter Hale (15,0), Prentiss Hubb (13,4), Mindaugas Kuzminskas (11,6), Grant Golden ir RaiQuan Gray (9,9) bei C.J. Bryce (6,8).

Nantero komanda grupių etape su 3 pergalėmis ir 3 pralaimėjimais užėmė antrą vietą. Įkrintamosiose varžėsi prieš Ostendės „Filou“ – pirmąsias rungtynes namie pralaimėjo, tačiau tuomet laimėjo abu kartus iš eilės ir pateko į TOP 16 etapą, kur grupėje užėmė antrą vietą. TOP 16 etape „Nanterre 92” kartą įveikė Nimburko „ERA“, tačiau namuose iš karto čekams nusileido triuškinamu rezultatu – 77:100. Visgi, grupėje pavyko aplenkti solidžią Mursijos „UCAM“, kas suteikė galimybę varžytis ketvirtfinalyje.

Lemiamas kovas Prancūzijos ekipa pasitinka per dvylika rungtynių pralaimėjusi keturis kartus. Keturių pergalių seriją nutraukė „AS Monaco“, kuri savaitgalį namuose 89:74 įveikė „Nanterre 92”. Tarp Nantero lyderių yra ir kelios žinomos pavardės – Paul Lacombe, Justin Tillman bei Vilniaus „Wolves“ rungtyniavęs ir LKL naudingiausiu žaidėju išrinktas Ahmad Caver. Rezultatyviausias ir naudingiausias komandoje yra Desi Rodriguez, taip pat išskirti galima Roko Prkačin, William Howard, Benjamin Sene.

Abi komandos ketvirtfinalyje turės papildomą motyvaciją, kadangi seriją laimėjusi ekipa, turės galimybę organizuoti finalinį ketvertą. „AEK“ turi galimybę sugrįžti į finalinį ketvertą po keturių metų pertraukos – Atėnuose jis buvo rengiamas 2018 ir 2020 metais. 2018 m. „AEK“ laimėjo turnyrą, finale įveikę „AS Monaco“, o 2020 m. finale pralaimėjo prieš San Pablo „Burgos“. „Nanterre 92” finaliniame ketverte niekada nežaidė ir tai būtų istorinis pasiekimas. Visgi, vertinant tai, kad „AEK“ turi namų aikštės pranašumą, į finalinį ketvertą su komandos draugais turėtų vykti Mindaugas Kuzminskas.

Nimburko „ERA Basketball“ – Stambulo „Galatasaray“

Tai pati įdomiausia ir daugiausiai intrigos kelianti ketvirtfinalio pora. Nimburko klubas žaidžia puikų sezoną – grupių etape užimta pirma vieta – iškovotos penkios pergalės ir patirtas vienas pralaimėjimas. TOP 16 situacija ta pati – vėl pirmoji vieta ir vėl penkios pergalės. Ketvirtfinalis prieš „Galatasaray“ pasitinkamas turint dešimties pergalių seriją. Nors Čekijos lygoje konkurencija nėra didelė, klubas laimi tiek vietiniame čempionate, tiek ir Europoje.

„ERA Basketball“ į pergales veda komandinis žaidimas. Keturi žaidėjai renka po daugiau nei 10 taškų ir kiekviename susitikime iššauti gali vis kitas žaidėjas. Stephen Brown, Christian Bishop, Jaromir Bohačik, Nighael Ceaser yra rezultatyviausi. Dar po beveik 9 taškus prideda Tylan Birts ir Vojtech Hruban. Rotacijoje savo rolę turi ir Ondrej Sehnal, Martin Kriz bei Frantisek Rylich. Kuo išsiskiria ši ekipa, tai kad nei vienas žaidėjas nežaidžia daugiau nei 22 min. Plati rotacija ir greitas tempas leidžia demonstruoti pergalingą žaidimą.

Su Stambulo „Galatasaray“ iš arčiau susipažinti galėjome TOP 16 etape. Turkijos klubas buvo Vilniaus „Ryto“ varžovas. Pirmąsias rungtynes Vilniuje turkai pralaimėjo 20 taškų skirtumu, tačiau Stambule pasiekė pergalę ir iškovojo vietą TOP 8. Talento „Galatasaray“ turi ypač daug, tačiau pagrindinė bėda, kad namuose žaidžiama kur kas geriau nei išvykose. Per paskutines 12 rungtynių išvykoje laimėta vos tris kartus. Paskutinėse rungtynėse Turkijoje laimėta prieš „Yalovaspor“, kas leido nutraukti penkių pralaimėjimų seriją.

Sudėtyje „Galatasaray“ turi tokius žaidėjus kaip James Palmer Jr., Will Cummings, Otis Livingston, Angel Delgado, Tyrone Wallace. Kitaip nei „ERA Basketball“, čia viskas laikosi ant individualaus talento. Atėjus lemiamoms kovoms tokio lygio žaidėjai gali ištraukti rungtynes pavieniais veiksmais, bet turint omenyje, kad norint patekti į ketvirtfinalį, reikės bent kartą laimėti išvykoje, pozityvo nėra daug.

Nimburko klubas žaidžia puikų sezoną ir yra vertas vietos finaliniame ketverte. Tikėtina, jog šioje serijoje išvysime trečiąsias rungtynes, kadangi kaip „Galatasaray“ prastai atrodo išvykose, taip solidų žaidimą demonstruoja namuose.

Malagos „Unicaja“ – Emilijos Redžo „Reggiana“

Malagos „Unicaja“ yra ne tik šios, bet ir viso turnyro favoritė. Nuostabų sezoną žaidžianti ekipa Ispanijos ACB lygoje užima ketvirtą vietą, jau laimėjo „Copa del Rey“ turnyrą ir dabar turi puikią galimybę apginti praėjusiais metais iškovotą FIBA Čempionų lygos titulą.

Tiek su „Unicaja“, tiek su „Reggiana“ galėjome susipažinti iš arčiau, kadangi ispanai buvo „Ryto“ varžovai TOP 16 etape, o su italais buvo žaidžiama grupių etape. „Reggiana“ namuose „Rytas“ įveikė po pratęsimo ir fantastiško pergalingo metimo, o prieš „Unicaja“ buvo pralaimėta vienu tašku, kaip vėliau paaiškėjo – po teisėjo klaidos. Dabar šios ekipos susitinka tarpusavyje ir nors „Reggiana“ turi talento, įveikti „Unicaja“ išvykoje bus be galo sunku.

Malagos klubas išsiskiria unikalia sistema – nei vienas žaidėjas nežaidžia daugiau nei 20 minučių. Kažką panašaus galime matyti Nimburko komandoje, tačiau „Unicaja“ pasižymi kur kas aukštesnio lygio žaidėjais. Aleksander Balcerowski, Melvin Ejim, Yankuba Sima, Nihad Dedovič, Killian Tillie žaidžia mažiau nei po 15 min. Dylan Osetkowski, Tyler Kalinoski, Tyson Perez, Alberto Diaz – žaidžia iki 18 min. per rungtynes. Daugiausiai laiko po 18 – 20 min. per rungtynes gauna Tyson Carter, Kendrick Perry, Jonathan Barreiro, Kameron Taylor.

„Reggiana“ TOP16 etape išsikapstė vos su trimis pergalėmis – užteko, kad pavyktų aplenkti Manresos „Baxi“ ir „Petkim Spor“. Pirmą vietą be pralaimėjimų užėmė Tenerifės klubas, kuris prieš „Reggiana“ abu kartus laimėjo 91:69, 84:74. Turint omenyje, kad „Unicaja“ nėra žemesnio lygio nei „Tenerife“, nenustebintų panašūs rezultatai ir šioje ketvirtfinalio serijoje.

Italijos klubas ketvirtfinalį pasitinka dviprasmiškomis nuotaikomis. Per paskutines septynerias rungtynes buvo laimėję vos du kartus, tačiau paskutiniajame susitikime įveikė Milano „Olimpia“. Pergalė prieš Eurolygos komandą turėjo pakelti nuotaiką ir įpūsti bent šiek tiek pasitikėjimo. „Reggiana“ ekipoje galima išskirti papildymą, kurio neišvydome rungtynėse prieš „Rytą“ – NBA patirties turintį Kenneth Faried. Aukštaūgis per 9 sužaistas rungtynes renka po 9,2 taškus, 8 atkovotus kamuolius bei su 16,2 naudingumo balais yra naudingiausias žaidėjas. Puolimas laikosi ant Cassius Winston, Kwan Cheatham Jr. ir Jaylen Barford.

Matant, kad „Reggiana“ žaidimas nėra geriausioje formoje – pralaimėjimai tiek TOP 16 etape, tiek ir Italijos čempionate, staigmena būtų galima laikyti tai, jeigu šioje serijoje prireiktų trečiųjų rungtynių. „Unicaja“ yra kur kas aukštesnio lygio ir bilietą į finalinį ketvertą turėtų iškovoti per pirmas dvejas rungtynes.

La Lagunos „Tenerife“ – Tortonos „Derthona Basket“

„Tenerife“ ir FIBA Čempionų lygos finaliniai ketvertai yra neatsiejama dalis. Be to, kad du kartus pavyko laimėti lygą (2017 m. ir 2022 m.), dar tris kartus buvo žaistas finaliniame ketverte. Praėjusiais metais „Tenerife“ tik po atkaklios kovos – 75:80 finale nusileido prieš Malagos „Unicaja“. Nebūtų didelė staigmena, jeigu šios ekipos ir vėl susitiktų lemiamoje dvikovoje.

Ispanijos klubas ACB lygoje užima antrą vietą – rezultatas netgi geresnis už Malagos „Unicaja“. „Tenerife“ su 21 pergale ir 5 pralaimėjimais jau yra užsitikrinusi vietą ACB atkrintamosiose. Ketvirtfinalis FIBA Čempionų lygoje pasitinkamas turint dešimties pergalių seriją, o per paskutines 24 rungtynes pralaimėta vos du kartus. Nuo gruodžio mėnesio vidurio „Tenerife“ demonstruoja įspūdingą formą. Vienas pralaimėjimas ACB lygoje prieš Madrido „Real“, kitas „Copa del Rey“ pusfinalyje prieš „Unicaja“.

„Tenerife“ irgi pasižymi plačia rotacija, ne vienerius metus kartu žaidžiančiu branduoliu bei aukšto lygio talentais. Sudėtyje yra tokie žaidėjai kaip Thomas Scrubb, Aaron Doornekamp, Joan Sastre, David Kramer, Marcelinho Huertas, Tim Abromaitis, Giorgi Shermadini, Bruno Fitipaldo, Fran Guerra, Jaime Fernandez. Matant, kad komanda žaidžia neatsipalaidavusi net ir tada, kai yra užsitikrinama pirma vieta TOP 16 etape, Tortonos komandai šansų ketvirtfinalyje daug nėra.

Italijos klubas turi problemų vietiniame čempionate – sužaidus 25 rungtynes, šiuo metu užimama vos devintoji vieta. Tikrai ne toks rezultatas, kokio yra tikimasi iš komandos – atkrintamosios yra minimalus „Derthona“ tikslas. Jeigu „Tenerife“ du kartus pralaimėjo per beveik keturis mėnesius, tai Tortonos klubas du pralaimėjimus iš eilės patyrė paskutinėse dvejose Italijos čempionato rungtynėse.

„Derthona Basket“ sudėtyje turi žinomų pavardžių, tačiau pasipriešinti „Tenerife“ ekipai bus be galo sunku. Čia žaidžia puikiai pažįstamas Justin Gorham, kuris per rungtynes renka po 10,3 taško ir 13,7 naudingumo balų. Naudingesni už amerikietį tik Ismael Kamagate bei Christian Vital. Vieni iš lyderių yra Tommy Kuhse, Kyle Weems, Artrus Strautins. Savo vaidmenį turi Paul Biligha, Tommaso Baldasso, Luca Severini. Kaip ir „Unicaja“ – „Reggiana“, taip ir šioje poroje tikimasi, kad „Tenerife“ į finalinį ketvertą žengs jau po pirmų dviejų rungtynių.

Panašūs straipsniai