Pasaulio ledo ritulio čempionatas
Ledo ritulys

Pasaulio ledo ritulio čempionatas 2024 m. – tvarkaraštis, apžvalga ir prognozės

Po aštuonerių metų IIHF pasaulio ledo ritulio čempionatas sugrįžta į Čekiją. Tuo pačiu tai buvo vienas iš trijų paskutinių kartų, kai čekams pavyko patekti į pirmąjį ketvertą. Praėjusiais metais čempionatas vyko Latvijoje ir Suomijoje – čempionų vardus po metų pertraukos susigrąžino kanadiečiai, o didžiausią turnyro staigmeną pateikė latviai, kurie pirmą kartą šalies istorijoje iškovojo bronzos medalius. Sėkmingas čempionatas buvo ir vokiečiams, kurie pirmą kartą nuo 1953 m. iškovojo sidabro medalius. Į ketvertuką eilinį kartą pateko ir JAV rinktinė.

Kanada pasaulio ledo ritulio čempionais tapo rekordinį 28-ą kartą – pagal šį skaičių jie yra pirmoje vietoje. Taip pat turi 16 sidabro ir 9 bronzos medalius bei 53 iš viso. Po 47 medalius turi dar trys šalys, tarp kurių Čekija ir Švedija. Čekai 12 kartų laimėjo auksą, 13 sidabrą ir net 22 kartus bronzos medalius.

Praėjusiais metais Vengrija ir Slovėnija užėmė paskutines vietas grupėje bei iškrito į I diviziono A grupę. Tuo tarpu iš I diviziono į 2024 m. pasaulio čempionatą pateko Didžioji Britanija ir Lenkija.

Čekija bus vienintelė 2024 m. čempionato organizatorė – Ostrava ir Praha priims svečius iš viso pasaulio. Prahoje rungtynės vyks „O2 Arena“, kuri talpina 17,3 tūkst. žiūrovų, o Ostrava mieste bus žaidžiama „Ostravar Arena“, kuri talpina 10 tūkst. žiūrovų. Jau aišku, kad 2025 m. pasaulio ledo ritulio čempionatas vyks Švedijoje ir Danijoje, 2026 m. Šveicarijoje, 2027 m. Vokietijoje.

2024 m. pasaulio ledo ritulio čempionato tvarkaraštis

Formatas pasaulio ledo ritulio čempionate lieka nepakitęs – iš viso varžysis 16 šalių iš viso pasaulio, po aštuonias dvejose grupėse. Į ketvirtfinalį pateks po keturias rinktines iš grupių. 5 – 7 vietas užėmusios komandos užsitikrins dalyvavimą kitų metų pasaulio čempionate, o likusios paskutinėje vietoje, iškris į I diviziono A grupę. Net trylika valstybių čempionate yra iš Europos, dvi iš Šiaurės Amerikos – Kanada ir JAV bei viena iš Azijos – Kazachstanas. Pilnas 2024 m. pasaulio ledo ritulio čempionato tvarkaraštis:

• Gegužės 10 – 21 d. grupių etapas
  • Gegužės 23 d. ketvirtfinaliai
  • Gegužės 25 d. pusfinaliai
  • Gegužės 26 d. rungtynės dėl trečios vietos ir finalas

Grupių apžvalga ir prognozės

A grupėje galima išskirti dvi ryškias favorites – Kanadą ir Suomiją, kurios turi pirmą ir antrą reitingą pasaulyje. Galima sakyti, kad dvi rinktinės šioje grupėje vietą ketvirtfinalyje jau turi. B grupė atrodo labiau subalansuota, kas turėtų lemti kur kas daugiau intriguojančių kovų. Čia JAV, Vokietija ir Švedija turi atitinkamai 4, 5 ir 6 reitingą pasaulyje. Dar yra Slovakija ir Latvija su 9 ir 10 reitingu.

Priminti galima tai, jog dėl šiuo metu vykstančių NHL atkrintamųjų, ne visos rinktinės atvyks pajėgiausios sudėties. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl niekaip laimėti čempionato nepavyksta JAV rinktinei – paskutinį kartą tai padarė 1960 metais, nors į ketvertuką patenka beveik nuolat. Į antrą NHL atkrintamųjų etapą jau pateko „Florida Panthers“, „New York Rangers“, „Carolina Hurricanes“, „Colorado Avalanche“, „Edmonton Oilers“.

Pavyzdžiui, „Florida Panthers“ komandoje yra 28 žaidėjai iš kurių vos 3 amerikiečiai. Sudėtyje yra keturi suomiai – Aleksander Barkov, Anton Lundell, Niko Mikkola, Eetu Luostarinen, penki švedai – Kevin Stenlund, Tobias Bjornfot, Oliver Ekman-Larsson, Gustav Forsling, Magnus Hellberg. Čia žaidžia ir vienas latvis – Uvis Balinskis. Praėjusio čempionato MVP tapo 23-erių latvis Artūrs Šilovs, kuris atstovauja „Vancouver Canucks“. Didelė tikimybė, kad jo komanda pateks į antrą atkrintamųjų raundą ir Latvija gali būti be vienos ryškiausių žvaigždžių.

• Didžioji Britanija

Akivaizdu, kad Kanada ir Suomija yra ryškios grupės favoritės. Ketvirtfinalyje matoma ir namuose žaidžianti Čekija, o tai reiškia, kad kitoms rinktinėms lieka vos viena vieta atkrintamosiose. Kanada aštuoniuose čempionatuose iš eilės pateko į geriausiųjų ketvertuką. Per šią atkarpą laimėjo keturis aukso ir tris sidabro medalius, vieną kartą liko ketvirtoje vietoje. Suomija tokia serija pasigirti negali, bet rezultatai irgi stabilūs – nuo 2011 m. tris kartus tapo čempionais, tris kartus laimėjo sidabro medalius bei tris kartus liko ketvirtoje vietoje. Nesėkmingas buvo praėjęs čempionatas, kai į ketvertuką patekti nepavyko.

Namuose rungtyniaujanti Čekija gali nustebinti ne tik grupių etape, bet ir atkrintamosiose. 2022 m. čekai dėl trečios vietos nugalėjo JAV rinktinę, 2019 m. liko ketvirti. Namuose rungtyniaujančios komandos dažnai turi didesnę motyvaciją, kas tuo pačiu ir atsispindi rezultatuose. 2022 metais suomiai namuose tapo pasaulio čempionatais, praėjusiais metais latviai namuose taip pat pasiekė istorinius rezultatus. Čekams ketvirtfinalis tikrai pasiekiamas ir netgi gali pateikti staigmeną ir iš grupės išeiti ne kaip trečia, o pirma arba antra komanda.

Iš I diviziono patekusi Didžioji Britanija yra ryški grupės autsaiderė. Jai išbandyti jėgas prieš geriausias rinktines jau bus didelis pasiekimas. Dėl paskutinės vietos į ketvirtfinalį turėtų kovoti Šveicarija ir Danija. Praėjusiais metais šveicarai sugebėjo grupėje likti pirmoje vietoje – aplenkė tiek Kanadą, tiek Latviją, tiek Čekiją. Tačiau, išėję į ketvirtfinalį kaip grupės laimėtojai, sugebėjo pralaimėti vokiečiams, kurie grupėje liko ketvirti. Danija tuo tarpu savo grupėje liko penktoje vietoje – į priekį praleido JAV, Švediją, Suomiją ir Vokietiją.

Norvegija praėjusiais metais grupių etape iškovojo dvi pergales – vieną per pagrindinį laiką, kitą po pratęsimo. Austrija liko su viena pergale po pratęsimo ir į I divizioną neiškrito tik todėl, kad ta vienintelė pasiekta pergalė buvo prieš vengrus. Nors Danija antrajame ketverte atrodo solidžiausiai, jos patekimas į ketvirtfinalį būtų staigmena. Kanada, Suomija, Šveicarija ir Čekija turėtų būti rinktinės tęsiančios kovą dėl medalių.

• Lenkija

Nors B grupė atrodo labiau apylygė, galima sakyti, kad pirmos trys vietos jau yra užimtos. Dėl paskutinės vietos atkrintamosiose čia turėtų kautis Slovakija ir po istorinio čempionato atvykstanti Latvijos rinktinė. Šios penkios rinktinės patenka į pirmą pasaulio reitingo dešimtuką, todėl intrigos tikrai netrūks, nes bet kuri komanda gali nugalėti bet kurią. Grupės favoritė JAV praėjusiais metais bronzos medalius pralaimėjo latviams, švedai ketvirtfinalyje taip pat nusileido latviams. Vokiečiai po pratęsimo pusfinalyje nugalėjo JAV rinktinę.

Slovakija 2023 m. čempionate pasirodė gana solidžiai – penkta vieta su trimis pergalėmis ir tik dvejais taškais atsiliko nuo čekų ir latvių. Slovakai nugalėjo latvius, įveikė Slovėniją ir Norvegiją, bet kiek netikėtai nusileido Kazachstanui, kas ir užvėrė duris į atkrintamąsias. Būtent Kazachstanas liko šeštoje vietoje ir didelė tikimybė, kad abi šios rinktinės vėl pasidalins penktą ir šeštą vietas. Prancūzija praėjusiais metais iškovojo vieną pergalę po pratęsimo, du kartus nusileido po pratęsimo ir su Austrija bei Vengrija buvo trys rinktinės likusios su vos viena pergale. Šiame čempionate prancūzų užduotis įveikti lenkus ir išsaugoti vietą aukščiausiame divizione.

Lenkija pasaulio ledo ritulio čempionate paskutinį kartą žaidė 2002 metais. 2018 m. jie netgi buvo iškritę į I diviziono B grupę. Sugrįžimas į aukščiausią divizioną po daugiau nei 20 metų yra didelis laimėjimas, tačiau pačiame čempionate iš rinktinės nieko daug nėra laukiama. Grupė nėra labai palanki – norint išsaugoti vietą, reikės įveikti Prancūziją arba Kazachstaną. Pasaulio reitinge lenkų atotrūkis gana didelis – jie yra 22-oje vietoje, kas yra žemiausias reitingas visame čempionate.

Didžiausia B grupės intriga yra latviai. Bus labai įdomu pamatyti, kaip jiems seksis po puikaus praėjusio čempionato. Sąlygos patekti į atkrintamąsias nėra blogos, tačiau tuo pačiu kiekviena rinktinė į juos žiūrės su kiek didesne pagarba ir sportiniu pykčiu. Tiek amerikiečiai, tiek švedai praėjusiais metais latviams pralaimėjo tiesioginę kovą dėl medalių