Regbio čempionatas
Regbis

Regbio pasaulio čempionatas 2023 m. – apžvalga, tvarkaraštis ir prognozės

Po ketverių metų pertraukos sugrįžta regbio pasaulio čempionatas. 2023 metais jis pirmą kartą bus surengtas Prancūzijoje. Prieš tai prancūzai buvo prisidėję prie organizavimo – 1991 metais čempionatas vyko Prancūzijoje, Anglijoje, Airijoje, Škotijoje ir Velse, o 2007 metais – Prancūzijoje, Velse ir Škotijoje. Šiais metais čempionatas vyks tik Prancūzijoje – devyniuose skirtinguose miestuose.

2023 m. pasaulio regbio taurė bus dešimta istorijoje. Kas ketverius metus vykstantis turnyras pirmą kartą suorganizuotas 1987 metais. Kol kas laimėti čempionatą pavyko keturioms šalims – kartą laimėjo Anglija, du kartus Australija, o po tris kartus Pietų Afrika ir Naujoji Zelandija. Prancūzija tris kartus žaidė finale, bet nei karto nelaimėjo, o Pietų Afrika tris kartus žaidė finale ir visus juos laimėjo. Po keturis kartus finale žaidė Anglija, Australija ir Naujoji Zelandija.

Čempionų taurės ginti atvyksta Pietų Afrika, kuri 2019 metais finale įveikė Angliją. Čilei tai bus pirmoji regbio pasaulio taurė, o Portugalija po šešiolikos metų varžysis antrą kartą. Didelį sporto renginį organizuojanti Prancūzija turės puikią progą pasirepetuoti prieš kitą artėjančią vasarą, kai vyks 2024 m. vasaros olimpinės žaidynės Paryžiuje.

Regbio pasaulio taurės 2023 m. tvarkaraštis ir formatas

Regbio pasaulio čempionate dalyvauja 20 komandų. 12 iš jų iškovojo vietą 2019 metais, kai grupėje užėmė pirmas tris vietas. Kitos aštuonios vietos buvo išdalintos per papildomą atranką, kuri vyko skirtinguose regionuose. Įdomu tai, kad į čempionatą kaip antra Europos komanda pateko Ispanija, tačiau Rumunija pateikė skundą, kad ispanai žaidė su netinkamu žaidėju – atlikus tyrimą paaiškėjo, kad žaidėjas buvo su suklastotu pasu – iš Ispanijos buvo atimta 10 taškų, o tai lėmė jų pašalinimą iš pasaulio čempionato ir jų vietą užėmė Rumunija.

Pasaulio čempionate pirmą kartą nedalyvaus Kanada, o JAV pirmą kartą nepateko nuo 1995 metų, kas lėmė, kad tai bus pirma regbio pasaulio taurė be komandų iš Šiaurės Amerikos. Tuo pačiu tai bus pirmasis pasaulio čempionatas, kuriame varžysis trys komandos iš Pietų Amerikos. Iš viso turnyre matysime dvi komandas iš Afrikos – Pietų Afriką ir Namibiją, vieną iš Azijos – Japoniją, devynias iš Europos – Prancūziją, Angliją, Airiją, Italiją, Škotiją, Velsą, Sakartvelą, Rumuniją ir Portugaliją. Penkios komandos atvyksta iš Okeanijos – Australija, Fidžis, Naujoji Zelandija, Samoa ir Tonga. Trys komandos iš Pietų Amerikos – Argentina, Urugvajus ir Čilė.

2023 m. pasaulio regbio taurė prasideda rugsėjo 8 d. atidarymo rungtynėms Prancūzija – Naujoji Zelandija. Regbio pasaulio taurės finalas bus žaidžiamas spalio 28 dieną. Turnyras turėjo vykti kaip įprastai šešias savaites, tačiau 2021 m. buvo nuspręsta pridėti papildomą savaitę, kad žaidėjai gautų papildomo poilsio. Pilnas 2023 m. regbio pasaulio čempionato tvarkaraštis:

– Grupių etapas – rugsėjo 8 d. – spalio 8 d.
– Ketvirtfinaliai – spalio 14 – 15 d.
– Pusfinaliai – spalio 20 – 21 d.
– Rungtynės dėl trečios vietos – spalio 27 d.
– Finalas – spalio 28 d.

Pasaulio regbio čempionatas 2023 m. – miestai ir stadionai

Prancūzijos laukia nemažas iššūkis, kadangi pirmą kartą visos čempionato rungtynės vyks šioje šalyje. Iš viso bus žaidžiama devyniuose skirtinguose miestuose. Paryžius, Marselis, Lionas, Lilis, Bordo, Sent Etjenas, Nica, Nantas ir Tulūza bus miestai, kuriuose vyks čempionatas. Visi šie miestai turi aukščiausioje futbolo lygoje rungtyniaujančias komandas, o jų stadionuose ir bus žaidžiami regbio mačai.

Didžiausias stadionas, kuriame vyks grupių etapas bei bus žaidžiami du ketvirtfinalio mačai, abu pusfinaliai ir rungtynės dėl trečios vietos bei finalas – „Stade de France“, kuris talpina 80 tūkst. žiūrovų. Šiame stadione vyko 2007 m. finalas, kurį stebėjo 80 430 žiūrovai ir tada Pietų Afrika 15-6 laimėjo prieš Angliją. Pagal žiūrovų skaičių tai buvo antras finalas istorijoje.

Marselio mieste bus žaidžiama „Stade Velodrome“, kuris talpina 67,8 tūkst. žiūrovų – tai bus antras didžiausias stadionas čempionate. Lione bus žaidžiama „OL Stadium“, kuris talpina 58,8 tūkst. žiūrovų, Lilyje „Stand Pierre-Mauroy“ – talpina 50 tūkst. žiūrovų. Kiti stadionai jau mažesni – „Stade de Bordeaux“ talpina 42,1 tūkst., „Stade Geoffroy-Guichard“ – 41,9 tūkst., „Stade de Nice“ – 35,9 tūkst., „Stade de la Beaujoire“ – 35,5 tūkst. ir „Stadium de Toulouse“ – 33,1 tūkst.

Pasaulio regbio taurės 2023 m. grupių apžvalga ir prognozės

Iš viso 20 rinktinių padalintos po penkias į keturias grupes. Burtų ceremonija vyko 2020 m. gruodžio 14 d. – tris metus prieš patį čempionatą. Dėl tokio ilgo laiko tarpo buvo susilaukta nemažai kritikos, kadangi bėgant metams rinktinės pagerino savo reitingą pasaulyje arba kaip tik nukrito žemyn. Dėl to, pavyzdžiui, B grupėje žais net trys rinktinės iš geriausiųjų penketuko, tuo tarpu C grupėje Australija turi aukščiausią pasaulio reitingą – 9. Pasaulio regbio federacijos vykdantysis direktorius Alanas Gilpinas pažadėjo, kad burtų ceremonija prieš kitą pasaulio čempionatą bus labiau subalansuota.

Kaip jau galima suprasti, B grupė atrodo pati stipriausia ir viena iš geriausių pasaulio rinktinių nepateks į atkrintamąsias. Tuo tarpu D grupėje Anglija neturėtų susilaukti didelio pasipriešinimo, kas tik dar kartą patvirtina grupių disbalansą.

A grupė

– Naujoji Zelandija
– Prancūzija
– Italija
– Urugvajus
– Namibija

Šioje grupėje išskirti galima dvi ryškias komandas – namuose žaidžiančią Prancūziją, kuri turi trečią reitingą pasaulyje ir Naująją Zelandiją, kuri turi ketvirtą reitingą. Turint omenyje, kad Prancūzija tris kartus žaidė finale, bet niekada nelaimėjo pasaulio taurės, šiais metais jiems motyvacijos trūkti tikrai neturėtų. Grupė nėra pati lengviausia, tačiau šansai patekti į atkrintamąsias labai dideli, o pirmosios atidarymo rungtynės, kurios bus kaip tik prieš Naująją Zelandiją, turėtų būti dėl pirmos vietos grupėje.

Italija iš likusių grupės rinktinių turi aukščiausią reitingą – 13. Panašu, kad tai vienintelė rinktinė, kuri gali pabandyti pakovoti dėl vietos atkrintamosiose, nors tai bus tikrai nelengva. Italai dar nėra praleidę nei vieno pasaulio čempionato, tačiau nei karto nepateko ir į atkrintamąsias. Didelė tikimybė, kad ir šiais metais bus tas pats – trečioji vieta grupėje, vieta į 2027 m. regbio pasaulio taurę, tačiau ir vėl be atkrintamųjų.

Urugvajus turi 17-ą reitingą, o dalyvavimas pasaulio taurėje jau yra didelis pasiekimas. Iš viso tai bus penktas kartas bei trečias iš eilės. Atkrintamosios šioje grupėje urugvajiečiams sunkiai pasiekiamas, tačiau italams kovą dėl trečios vietos mesti gali. Namibija turi 21-ą reitingą pasaulyje, pasaulio taurėje dalyvauja šeštą kartą, tačiau nei karto iš grupės neišėjo, to laukti galima ir šiais metais.

B grupė

– Pietų Afrika
– Airija
– Škotija
– Tonga
– Rumunija

Be jokių abejonių daugiausiai intrigos kelianti grupė, kurioje yra trys ryškios rinktinės – Pietų Afrika, Airija ir Škotija. Čempionų titulą ginanti Pietų Afrika turės aplenkti ne tik pirmą pasaulio reitingą turinčią Airiją, bet ir penktą reitingą turinčią Škotiją. Nors Airija turi pirmą reitingą, pasaulio čempionai rinktinei niekaip nesusiklosto – dalyvavo visus devynis kartus ir septynis kartus pasiekė ketvirtfinalį, kuriame visada pralaimėdavo. Škotijos geriausias pasiekimas ketvirta vieta 1991 metais.

Kad ir kokį pasipriešinimą turės Pietų Afrika, vis tik šią rinktinę galima laikyti grupės favorite. Tai bus aštuntas kartas pasaulio taurėje ir tris kartus pavyko laimėti. Ilgą regbio istoriją turinti šalis turėtų būti tarp dviejų stipriausių. Antra rinktinė, kuri pateks į ketvirtfinalį turėtų paaiškėti Airijos ir Škotijos susitikime. Galima neabejoti, kad visos šios trys rinktinės iškovos vietą į kitą pasaulio čempionatą, kadangi Rumunija ir Tonga yra kur kas žemesnio lygio.

Jeigu geriausioms grupės rinktinėms laukia sunkus darbas kovoje dėl atkrintamųjų, tai Rumunija ir Tonga į čempionatą atvyksta kaip turistės. Rinktinės tokioje grupėje šansų neturi ne tik pakovoti dėl vietos atkrintamosiose, bet ir dėl trečios vietos, kuri suteiktų galimybę varžytis 2027 m. pasaulio čempionate. Rumunija turi 19-ą reitingą pasaulyje, o Tonga penkioliktą. Tarpusavyje išsiaiškins, kas užims ketvirtą vietą grupėje.

C grupė

– Velsas
– Australija
– Fidži
– Sakartvelas
– Portugalija

Nors grupėje nėra pasaulio reitingo lyderių, intrigos tikrai sulauksime. Panašiai kaip ir B grupėje, dėl vietos atkrintamosiose kovos keturios komandos, kurios turi labai panašius šansus. Tai atspindi ir vieta pasauliniame reitinge – Fidžis užima septintą vietą, Australija devintą, Velsas dešimtą, o Sakartvelas dešimtą. Galbūt dėl medalių nekovos nei viena rinktinė, tačiau grupė turi potencialo būti viena iš įdomiausių.

Po 16 metų į pasaulio čempionatą sugrįžtanti Portugalijos rinktinė gali pasidžiaugti, kad turės galimybę pakovoti su vidutinio lygio rinktinėmis ir, galbūt, pavyks kurią nors nugalėti. Nei vienose rungtynėse portugalai nebus favoritai, tačiau šešioliktą reitingą turinti rinktinė gali pateikti bent vieną staigmeną, kuri dar labiau sumaišytų situaciją grupėje.

Kova C grupėje vyks ne tik dėl atkrintamųjų, bet ir dėl trečios vietos, kuri suteikia kelialapį į kitą pasaulio čempionatą. Australai du kartus laimėjo pasaulio čempionatą, tačiau 1991 ir 1999 metais, Fidžio geriausias pasiekimas ketvirtfinalis – 1987 ir 2007 metais, Velsas 1987 metais užėmė trečią vietą, o Sakartvelas penkis kartus pasirodymą baigė grupėje.

Įdomu tai, kad keturios šios grupės komandos žaidė 2019 metais. Tuomet D grupėje pirmą vietą užėmė Velsas – nepatyrė nei vieno pralaimėjimo, o antroje vietoje liko Australija su vienu pralaimėjimu. Trečią vietą su viena pergale užėmė Fidžis, o Sakartvelas liko ketvirtoje vietoje.

D grupė

– Anglija
– Japonija
– Argentina
– Samoa
– Čilė

Aštuntą reitingą pasaulyje turinti ir nei vieno pasaulio čempionato nepraleidusi Anglija gali pasidžiaugti, kad gavo vieną iš silpnesnių grupių. Taip, aukštesnį reitingą šiuo metu turi Argentina – 6, o Samoa užima dvyliktą vietą, tačiau anglams puiki galimybė ne tik patekti į kitą etapą, bet ir užimti pirmą vietą grupėje. 2019 metais Anglija grupėje buvo su Prancūzija ir Argentina bei sugebėjo užimti pirmą vietą, ketvirtfinalyje įveikti Australiją, pusfinalyje Naująją Zelandiją ir tik finale pralaimėti prie Pietų Afriką.

Didelė tikimybė, kad į kitą etapą išeis Argentina ir Anglija, tačiau Japonija, turinti 14-ą reitingą su Samoa tikrai gali duoti kovos. Jeigu favoritams įkąsti nepavyks, tai tarpusavyje aiškinsis dėl trečios vietos ir patekimo į kitą pasaulio taurę. Pasaulio čempionate debiutuojanti Čilė negavo pačios stipriausios grupės, tačiau visi varžovai yra galva stipresni ir pasipriešinti lengva nebus, tačiau patirtis ir dalyvavimas pasaulio taurėje jau didelis pasiekimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *