U17 vaikinų pasaulio čempionatas
Krepšinis

U17 vaikinų pasaulio krepšinio čempionatas 2024 m. – apžvalga, tvarkaraštis ir prognozės

Klubinis krepšinio sezonas baigėsi, o tai reiškia, kad prasideda rinktinių turnyrai. Kol nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė ruošiasi atrankai į Paryžiaus olimpines žaidynes, birželio 29 d. Turkijoje U17 vaikinų rinktinė pirmieji pradės kovas tarptautinėje scenoje. Nespėjus pasibaigti šiam turnyrui, merginų U20 rinktinė pradės Europos čempionato kovas Lietuvoje.

Kiekvienais metais iš skirtingų vaikinių krepšinio rinktinių yra tikimasi medalių. Paskutiniais metais talentingų jaunuolių tikrai netrūko, o jau žinomų pavardžių bus ir U17 rinktinėje. Praėjusiais metais trūko labai nedaug, kad ši U16 vaikinų rinktinė būtų parvežusi medalį iš Europos krepšinio čempionato.

Tuomet Tomo Urbeliono treniruojami auklėtiniai pusfinalyje nusileido būsimiems čempionams ispanams, o dėl trečios vietos patirtas triuškinamas pralaimėjimas prancūzams. Vis tik, ketvirtos vietos užteko, kad būtų iškovotas kelialapis į šių metų pasaulio čempionatą.

2010 metais turnyras iš pasaulio čempionato persivadino į pasaulio taurę ir nuo tada vyksta kas antrus metus. 2012 metais turnyras vyko Kaune. Iš viso per šiuos paskutinius šešis turnyrus lietuviams vieną kartą pavyko iškovoti bronzos medalius. 2016 metais rungtynėse dėl trečios vietos buvo įveikti šeimininkai ispanai. Tuomet rinktinei atstovavo tokie žaidėjai kaip Lukas Uleckas, Ignas Sargiūnas, Arnas Velička, Vitalijus Kozys, Grantas Vasiliauskas. 2010 ir 2022 m. Lietuvos rinktinė užėmė ketvirtą vietą.

Nieko keisto, kad visus paskutinius šešis turnyrus laimėjo JAV rinktinė. Tai yra ryškūs ir šių metų favoritai. U17 rinktinėje ne retai galima pamatyti talentų, kurie vėliau žiba NBA aikštelėse. Pavyzdžiui, 2022 m. JAV atstovavo 2024 m. NBA naujokų biržoje 5-uoju šaukimu pakviestas Ron Holland, taip pat viena ryškiausių žvaigždžių – Cooper Flagg, kuriam prognozuojamas vienas pirmųjų šaukimų 2025 metais. 2018 metais JAV rinktinėje žaidė dabar NBA rungtyniaujantys Isaac Okoro, Jalen Green, Jalen Suggs, Evan Mobley, Isaiah Stewart II.

U17 vaikinų pasaulio čempionato tvarkaraštis

U17 pasaulio vaikinų krepšinio čempionatas vyks Stambule, Turkijoje. 16 rinktinių iš viso pasaulio po 4 suskirstytos į ketverias grupes. Iš kiekvienos grupės į aštuntfinalį pateks visos ketverios rinktinės. Tačiau, ketvirtą vietą užėmusi rinktinė atkrintamąsias pradės susitikdama su kitoje grupėje pirmą vietą užėmusia rinktine. Pavyzdžiui, lietuviai rungtyniaus A grupėje, o aštuntfinalyje laukia B grupės rinktinės, kurioje rungtyniauja JAV, Prancūzija, Kinija ir Gvinėja. Motyvacijos užimti pirmas dvejas vietas tikrai neturėtų trūkti.

Lietuvos rinktinės sudėtis U17 vaikinų pasaulio čempionate

Į U17 Lietuvos krepšinio vaikinų rinktinę buvo pakviesta 18 kandidatų, iš kurių Tomas Urbelionis pasirinks savo dvyliktuką pasaulio čempionatui. Tarp ryškiausių pavardžių galima išskirti „FC Barcelona“ priklausantį Artūrą Butajevą, taip pat Kauno „Žalgirio“ sistemos auklėtinį Dovydą Buiką. Kandidatų sudėtyje yra Žydrūno Urbono sunūs Ignas, taip pat vietos rinktinėje siekė Kšištofo Lavrinovičiaus sūnus Danielius, tačiau turėjo mikrotraumų. Pilnas U17 vaikinų rinktinės kandidatų sąrašas:

Grupių apžvalga ir prognozės

Pasaulio jaunimo čempionatuose daugiausiai dėmesio susilaukia Europos šalių rinktinės, tačiau tuo pačiu galima pamatyti ir talentingiausius kitų šalių krepšininkus. Nuo 2010 metų medalius be Europos rinktinių yra iškovojusi Australija, Kanada ir Puerto Rikas. Taip pat ir JAV, kuri pasiėmė visus šešis aukso medalius.

A grupė

• Ispanija
  • Lietuva
  • Filipinai
  • Puerto Rikas

A ir B grupės lietuviams U17 vaikinų pasaulio čempionate bus pačios įdomiausios. A grupėje varžysis Lietuva, o su B grupe bus žaidžiama aštuntfinalyje. A grupėje galima išskirti ispanus, su kuriais lietuviai žaidė praėjusių metų U16 čempionate. Tuomet pusfinalyje lietuviai nusileido 63:80, o ispanai finale įveikę italus tapo U16 čempionais. Nieko keisto, kad ir šį kartą Ispanija yra laikoma grupės favorite, tuo tarpu lietuviai turėtų pasiimti antrąją vietą.

Filipinus galima pažymėti kaip grupės autsaiderius. Nors šalis gyvena krepšiniu, talento tiek vyrų, tiek jaunimo rinktinėse trūksta. Filipinai į čempionatą pateko kaip viena iš keturių U16 Azijos čempionato rinktinių. Vis tik, komandos lygį atspindi paskutiniai dveji mačai – pusfinalyje net 36:92 nusileido australams, o rungtynėse dėl trečios vietos 59:87 pralaimėjo Kinijai.

Puerto Rikas U16 Amerikos čempionate pateko į ketvertuką ir visiškai nurašyti tikrai nereikia. 2014 metais Puerto Rikas U17 vaikinų pasaulio čempionate užėmė 5-ą vietą, 2018 metais laimėjo bronzos medalius. Kituose čempionatuose nėra žaidę. Galima daryti išvadą, kad kai Puerto Rikas žaidžia čempionate, pasiekia solidžius rezultatus. Tikėtina, kad būtent su Puerto Riku lietuviai ir žais dėl trečios vietos grupėje.

B grupė

• Kinija
  • JAV
  • Prancūzija
  • Gvinėja

Galima neabejoti ir daug neišsiplėsti – B grupės ryškūs favoritai yra JAV U17 vaikinų jaunimo rinktinės krepšininkai. Bus labai įdomu pamatyti, kokią kovą jiems duos prancūzai, kurie paskutiniu metu gali pasigirti ypač talentingomis krepšininkų kartomis. 2024 m. NBA naujokų biržoje net trys iš pirmų šešių šaukimų atiteko būtent prancūzams. U16 Europos čempionate praėjusiais metais ši rinktinė iškovojo bronzos medalius, pusfinalyje kiek netikėtai nusileidę italams.

Gvinėja į turnyrą pateko praėjusiais metais laimėję Afrikos čempionatą. Jie finale įveikė Egiptą, kurie pusfinalyje įveikė Malio rinktinę. Būtent Malis paskutiniu metu jaunimo čempionatuose pateikdavo ne vieną malonią staigmeną. Iš Gvinėjos nieko daug nėra tikimasi, Prancūzija ir JAV yra aukštesnio lygio komandos, tačiau su Kinija pakovoti dėl trečios vietos tikrai gali. Afrikos žemyno atstovai savo fizinėmis galimybėmis ir žaidimo stiliumi bus neparankūs tiek kinams, tiek ir potencialiai lietuviams, su kuriais Gvinėja gali susitikti jau aštuntfinalyje.

C grupė

• Argentina
  • Turkija
  • Naujoji Zelandija
  • Italija

Šioje grupėje tokių ryškių favoritų kaip A ir B grupėse nėra. Italija U16 čempionate pateikė nemažą staigmeną, todėl bus labai įdomu pamatyti, ar ši karta gali toli nueiti ir pasaulio čempionate. Solidžių rezultatų galima tikėtis iš Turkijos rinktinės. Šios šalies jaunimas dažnai tokiuose turnyruose yra sunkiai įveikiamas varžovas, o taip pat galima neabejoti, kad turės didelį palaikymą iš savų žiūrovų.

Mažiau žinomos Argentinos ir Naujosios Zelandijos rinktinės. Nėra aišku, ko iš jų laukti. Argentina U16 Amerikų čempionate užėmė ketvirtą vietą, paskutinėse rungtynėse 76:86 nusileido Puerto Rikui, kuris rungtyniaus su lietuviais A grupėje. Argentiniečiai grupių etape buvo įveikę Puerto Riką, 68:58, todėl galima sakyti, kad rinktinių pajėgumai gana panašūs. Prieš JAV grupėje argentiniečiai pralaimėjo net 52:113.

D grupė

• Egiptas
  • Vokietija
  • Kanada
  • Australija

Australija U16 Azijos čempionate pasipriešinimo susilaukė tik finale, kurį 79:76 laimėjo prieš Naująją Zelandiją. Grupių etape australai per vos trejas rungtynes susikūrė +242 taškų pranašumą. Jie 114:50 įveikė Indiją, 136:26 Šri Lanką ir 111:43 Libaną. Ketvirtfinalyje 117:50 laimėjo prieš Jordaniją, o pusfinalyje 92:36 sutriuškino Filipinus. Bus labai įdomu pamatyti, kaip rinktinė atrodys visai kito lygio turnyre. Grupė tikrai nebus pati lengviausia – iššūkį mes tiek Kanada, tiek ir vokiečiai. Egiptą galima priskirti prie autsaiderių, kiek silpnesni atrodo ir vokiečiai. Tuo tarpu su Kanada turėtų būti žaidžiama dėl pirmos vietos grupėje.

Vokietija U16 Europos čempionate užėmė penktą vietą bei prigriebė paskutinį kelialapį į  pasaulio čempionatą. Jie aštuntfinalyje 56:75 nusileido italams, tačiau tada įveikė graikus ir Slovėnijos krepšininkus. Vokietija turi gerus šansus užimti trečią vietą, belieka įveikti Egiptą bei pabandyti pasipriešinti grupės lyderiams.