Krepšinis

Vaikinų U18 Europos krepšinio čempionatas 2023 m. – apžvalga ir prognozės

Liepos 22 d. Nišo mieste, Serbijoje prasideda U18 vaikinų Europos krepšiniočempionatas. Iš Lietuvos rinktinės čempionate tikimasi aukštų rezultatų, kadangi karta tikrai talentinga. U17 rinktinė praeitais metais pasaulio čempionate liko ketvirtoje vietoje, o U16 rinktinė praeitais metais tapo Europos čempionais. Būtent iš šių dviejų rinktinių ir bus surinktas galutinis dvyliktukas, vyksiantis į Europos čempionatą Serbijoje.

Šiuo metu taip pat vyksta vaikinų U20 Europos krepšinio čempionatas, kuriame lietuviai laimėjo grupę ir aštuntfinalyje laukia dvikova prieš slovėnus. Čempionatas nesusiklostė merginoms, kurios U18 Europos krepšinio čempionate pralaimėjo visas septynerias rungtynes ir iškrito į B divizioną. Tikimasi, kad visai kitokį rezultatą pademonstruos U19 merginų rinktinė, kuri liepos 15 d. Madride pradeda kovas U19 pasaulio krepšinio čempionate.

Vaikinų U18 Europos krepšinio čempionatas vyks jau 38-ą kartą. Per visą istoriją lietuviams aukso medalius pavyko iškovoti 1994 metais ir 2010 m., kai čempionatas vyko Lietuvoje, o rinktinę atstovavo auksinė karta su Jonu Valančiūnu priešakyje. 2006, 2008, 2012, 2016 m. lietuviams atiteko sidabro medaliai, o 2015 ir 2017 m. bronzos medaliai. Nuo 2017 m. nepavyko iškovoti jokių medalių, todėl reikia tikėtis, kad ši karta vėl sugrąžins Lietuvą ant medalių pakilos.

Paskutinius dvejus vaikinų U18 Europos krepšinio čempionatus laimėjo ispanai, o šių metų karta praeitais metais U17 pasaulio vaikinų krepšinio čempionate tik finale nusileido JAV rinktinei. Serbijoje vyksiančiame čempionate ispanai ir vėl priskiriami prie vienų iš favoritų – tapę čempionais, U18 krepšinio čempionatą Ispanija būtų laimėjusi šeštą kartą.

Vaikinų U18 Europos krepšinio čempionato tvarkaraštis ir formatas

Liepos 22 – 30 dienomis Niše, Serbijoje vyksiančiame U18 vaikinų Europos krepšinio čempionate dalyvaus 16 komandų, kurios po keturias paskirstytos į ketverias grupes. Lietuviai žais A grupėje kartu su Izraelio, Prancūzijos ir Švedijos rinktinėmis. Iš kiekvienos grupės į atkrintamąsias pateks visos keturios komandos – ketvirtą vietą užėmusi rinktinė žais prieš kitos grupės pirmą vietą užėmusią rinktinę. Pilnas čempionato tvarkaraštis:

Vaikinų U18 Europos krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės sudėtis

Šiuo metu išplėstiniame vaikinų U18 rinktinės sąraše yra 18 krepšininkų, tarp kurių 11 žaidėjų iš praeitų metų U17 rinktinės, kuri žaidė pasaulio čempionate. Nėra vienintelio Ernesto Matulevič, kuris rinko po 3 taškus per rungtynes. Į išplėstinį sąrašą įtraukti pagrindiniai praeitų metų U16 rinktinės žaidėjai, kurie Europos čempionate iškovojo aukso medalius. Iš šios rinktinės pakviesti Mantas Juzėnas, Nojus Indrušaitis, Kasparas Jakučionis, Nedas Raupelis, Mantas Laurenčikas, Kevinas Šacas. Visas išplėstinis U18 Lietuvos rinktinės sąrašas:

• Kristupas Kepežinskas 180 cm – Kauno KM „Žalgiris“
• Kasparas Jakučionis 192 cm – Barselonos „FC Barcelona“
• Mantas Laurenčikas 187 cm – Kauno KM „Perkūnas“
• Nojus Kulieša 191 cm – Sostinės KM
• Justas Stonkus 192 cm – Kauno KM „Žalgiris“
• Kristupas Leščiauskas 189 cm – V. Knašiaus KM
• Nojus Indrušaitis 196 cm – St. Rita (JAV)
• Deividas Žukauskas 196 cm – Šiaulių KA „Saulė“
• Vytautas Žygas 197 cm – Kauno KM „Žalgiris“
• Petras Padegimas 201 cm – „DME Academy“ (JAV)
• Augustas Navickas 201 cm – Kauno KM „Žalgiris“
• Danas Kazakevičius 200 cm – Coburg (Vokietija)
• Aleksas Bieliauskas 206 cm – Kauno „Žalgiris-2”
• Mantas Kočanas 208 cm – Kauno KM „Žalgiris“
• Nedas Raupelis 203 cm – Kauno „Žalgiris-2”
• Nikas Stuknys 194 cm – Panevėžio SC
• Kevinas Šacas 198 cm – Kauno KM „Žalgiris“
• Mantas Juzėnas 195 cm – Kauno KM „Žalgiris“
• Vyr. treneris Remigijus Bardauskas – Kauno KM „Žalgiris“

Grupių apžvalga ir prognozės

Lietuvių jau grupių etape laukia susidūrimas su Prancūzija, kuri praeitų metų U17 pasaulio čempionate laimėjo prieš Lietuvą rungtynėse dėl bronzos medalių. Išskirti galima D grupę, kurioje žaidžia Ispanija, Graikija, Italija ir Danija. Namuose rungtyniaujantys serbai yra vieni iš C grupės favoritų, jiems žaisti reikės prieš čekus, suomius ir slovėnus. Skaitykite toliau ir su kiekviena grupe susipažinkite iš arčiau.

A grupė

– Izraelis
– Švedija
– Prancūzija
– Lietuva

Akivaizdu, kad A grupėje yra dvi ryškios komandos, tai Lietuva ir Prancūzija. Tvarkaraštis buvo sudėliotas taip, kad trečiosios grupės rungtynės ir vyks būtent tarp šių rinktinių. Didelė tikimybė, kad tada ir spręsis grupės nugalėtojas. Tiek Izraelis, tiek Švedija nusileidžia talento lygiu lietuviams ir prancūzams, kurių paskutinis susitikimas buvo dėl bronzos medalių U17 pasaulio čempionate praeitą vasarą. Jame prancūzai patyrė tik vieną pralaimėjimą – pusfinalyje prieš ispanus, tuo tarpu lietuviai čempionatą pradėję penkiomis pergalėmis iš eilės, jį užbaigė pusfinalyje pralaimėję prieš JAV, o dėl rungtynės dėl trečios vietos prieš prancūzus.

Nei Švedija, nei Izraelis pasaulio čempionate praeitais metais nežaidė, todėl ir komandų lygis nėra labai aiškus. Nors jaunimo čempionatuose Izraelis paskutiniu metu rodo gana solidžius rezultatus, ši karta kol kas labai nepasižymėjo. Tikėtina, kad būtent šios rinktinės kausis dėl trečios vietos grupėje. Užimta paskutinė vieta reikštų, kad aštuntfinalyje reikės žaisti prieš pirmą vietą B grupėje užėmusią rinktinę.

B grupė

– Kroatija
– Lenkija
– Turkija
– Vokietija

Iš šios grupės rinktinių praeitų metų U17 pasaulio čempionate žaidė tik Lenkija, kuri grupių etape užėmė antrą vietą ir nusileido tik australams. Aštuntfinalyje lenkai įveikė Malio rinktinę, o ketvirtfinalyje net 44:73 pralaimėjo lietuviams. Vis tik, praeitą vasarą įgavę patirties ir turėję galimybę žaisti su stipriausiomis jaunimo rinktinėmis, šiais metais Europos čempionate gali pakovoti dėl aukštų vietų. Būtent Lenkija B grupėje išskiriama kaip pagrindinė favoritė užimti pirmą vietą.

Kitos trys rinktinės yra panašaus pajėgumo. Tiek Turkija, tiek Kroatija pasižymi talentingu jaunimu, o ir Vokietijoje krepšinio lygis sparčiai kyla. Kova dėl antros vietos grupėje bus labai arši, turint omenyje, kad aštuntfinalyje reikės žaisti prieš A grupę, kur laukia Lietuva ir Prancūzija. Trečią ir ketvirtą vietą užėmusios komandos tikėtina, kad čempionatą užbaigs jau aštuntfinalyje.

C grupė

– Suomija
– Čekija
– Serbija
– Slovėnija

Šioje grupėje situacija labai panaši į A, kur talento lygiu išsiskiria dvi rinktinės – Serbija ir Slovėnija. Abi šios rinktinės žaidė praeitų metu pasaulio čempionate, kur rezultatai buvo tikrai solidūs. Serbija užėmė penktą vietą, o Slovėnija septintą. Slovėnai ketvirtfinalyje nusileido prancūzams, o serbai tame pačiame etape pralaimėjo prieš JAV. Namuose žaidžianti Serbijos rinktinė turės savų žiūrovų palaikymą, kas turėtų padėti ne tik užimti pirmą vietą grupėje, bet ir siekti medalių čempionate.

Suomija ir Čekija reikalus spręsti turėtų tarpusavyje. Trečia vieta grupėje dar suteiktų šansų atkrintamosiose. Paskutinė vieta, tikėtina, kad žais prieš D grupėje pirmą vietą užėmusią Ispaniją, tuo tarpu trečia vieta dar suteiktų galimybę pakovoti prieš italus ar graikus.

D grupė

– Graikija
– Danija
– Ispanija
– Italija

Ispanai yra ne tik D grupės, bet ir viso čempionato favoritai. Paskutiniais metais nuostabius rezultatus jaunimo čempionatuose demonstruojantys ispanai ir į U18 Europos čempionatą atvyksta siekdami tik vieno – aukso medalių. Jau minėjome, kad paskutinius dvejus U18 Europos čempionatus laimėjo būtent ispanai, o ši karta spėjo pasižymėti ir praeitų metu U17 pasaulio čempionate, kur iškovojo sidabro medalius. Grupėje ispanams didelių problemų kilti neturėtų.

Graikija ir Italija yra rinktinės, kurios turėtų kautis dėl antros vietos grupėje. Danai grupėje laikomi autsaideriais, todėl tikrai nebūtų keista, jeigu jiems ir atitektų paskutinė vieta bei itin sudėtingas kelias atkrintamosiose. Graikai su italais žais pirmąsias čempionato rungtynes ir jose tikėtina, kad spręsis antros vietos likimas.