Krepšinis

Merginų U19 pasaulio krepšinio čempionatas 2023 m. – apžvalga ir prognozės

Liepos 15 d. Madride, Ispanijoje prasidės U19 merginų pasaulio krepšiniočempionatas, į kurį atvyksta praeitais metais U18 Europos čempionėmis tapusi Lietuvos rinktinė. Šių metų U18 rinktinei apginti titulo nepavyko – Lietuvos rinktinė pralaimėjo visas trejas grupės rungtynes ir aštuntfinalį bei 2023 m. U18 merginų Europos čempionate žais dėl išlikimo A divizione. U19 vaikinų pasaulio čempionate triumfavo ispanai, o Lietuvos rinktinė į turnyrą nepateko. Kitas jaunimo čempionatas prasideda jau liepos 8 d. šeštadienį – į 2023 m. U20 vaikinų Europos čempionatą nuvyko perspektyvi rinktinės sudėtis su Liutauru Lelevičiumi ir Motiejumi Krivu priešakyje.

U19 merginų pasaulio čempionatuose dominuoja JAV krepšininkės – jos nuo 1997 m. laimėjo net devynis kartus iš vienuolikos. 2001 m. triumfavo čekės, o 2017 m. finale JAV 82:86 pralaimėjo prieš ruses. Lietuvos rinktinė per visą U19 merginų pasaulio čempionato istoriją nebuvo patekusios tarp keturių stipriausių. O paskutinį kartą turnyre žaidė 2013 m., kai jis vyko Lietuvoje ir jame užėmė 12-ą vietą.

Įdomu tai, kad praeitais metais U18 merginų Europos čempionato finale lietuvėms nusileidusios ispanės nuo 2013 m. tik vieną kartą pateko į trejetuką, o per visą istoriją du kartus laimėjo sidabro medalius. Turint omenyje, kad šių metų čempionatas vyks Ispanijoje, iš šios rinktinės tikimasi bent jau medalių.

Lietuvos rinktinė prieš burtų ceremoniją kartu su JAV, Kanada ir Ispanija buvo pirmajame krepšelyje, kas tik dar kartą patvirtina šios rinktinės potencialą. Žinoma, daugiausiai dėmesio skiriama Justei Jocytei, kuri spėjo debiutuoti ir Lietuvos moterų krepšinio rinktinėje. Prasidėjus U19 merginų rinktinės stovyklai, buvo nemažas nerimas dėl J. Jocytės, kadangi krepšininkė patyrė traumą ir į čempionatą vyksta nesužaidusi nei vienų draugiškų rungtynių. Vis tik, panašu, kad atsistatyti krepšininkė spėjo ir jau galės žaisti pirmose grupės rungtynėse.

Merginų U19 pasaulio krepšinio čempionato tvarkaraštis ir formatas

Liepos 15 – 23 dienomis Madride, Ispanijoje vyksiančiame turnyre iš viso dalyvaus 16 rinktini7, kurios po keturias padalintos į keturias grupes. Iš kiekvienos grupės į aštuntfinalį pateks visos keturios komandos – pirmą vietą užėmusi rinktinė žais prieš kitos grupės ketvirtą komandą. Nors naujas FIBA formatas suteikia šansą visoms rinktinėms atkrintamosiose, kol kas aštuntfinalyje staigmenų nematėme. Pilnas čempionato tvarkaraštis:

Merginų U19 pasaulio krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės sudėtis

Į U19 merginų pasaulio čempionatą Lietuvos rinktinė atvyksta beveik nepasikeitusi. Čempionate matysime devynias U18 merginų Europos čempiones bei tris naujas žaidėjas. Iš praeitų metų rinktinės dvyliktuke nėra Evos Pernavaitės, Erikos Ievos Kraujelis ir Brigitos Rimkevičiutės. Nei viena iš šių krepšininkių didelio vaidmens rinktinėje neturėjo, o jas pakeitė Ugnė Grigaliūnaitė, Kamilė Žukaitė ir Liveta Novogreckytė. Visas Lietuvos U19 merginų rinktinės dvyliktukas:

• Justė Jocytė 188 cm – Vilerbano „ASVEL“
• Rusnė Augustinaitė 175 cm – „Montverde Academy“ (JAV)

Grupių apžvalga ir prognozės

Artėjančiame U19 merginų pasaulio krepšinio čempionate lietuvės turės galimybę jėgas išbandyti ne tik prieš Europos krepšinio mokyklas, bet ir pasitikrinti prieš kitas pasaulio šalis. Jau grupių etape lietuvių laukia susitikimas su Azijos atstovėmis – japonėmis bei Pietų Amerikos – brazilėmis. Su turnyro favoritėmis JAV lietuvės potencialiai susitiktų pusfinalyje, jeigu grupėje užimtų pirmą vietą.

A grupė

– Argentina
– Ispanija
– Australija
– Prancūzija

A grupę galima išskirti kaip stipriausią, kadangi visos šalys pasižymi aukšto lygio rinktinėmis. Jeigu pažvelgtume į praeitus metus, ispanės U18 Europos merginų čempionate užėmė antrą vietą, o prancūzės liko trečios. Tų metų čempionate pusfinalyje ispanės 54:36 įveikė prancūzes. Namuose žaidžianti Ispanijos rinktinė ir yra šios grupės favoritė, tačiau intrigos čia tikrai netrūks.

Iš ketvirto krepšelio į A grupę pateko Argentina, kuri ir buvo stipriausia krepšelio komanda. Praeitais metais ši rinktinė U18 merginų Amerikų čempionate užėmė trečią vietą. Pusfinalyje nusileido Kanados rinktinei, o dėl trečios vietos įveikė braziles. Tuo tarpu iš trečio krepšelio į grupę pateko Australija, kuri praeitais metais U18 merginų Azijos čempionate žengė be pralaimėjimų ir finale 81:55 įveikė Kinijos rinktinę.

Akivaizdu, kad tai stipriausia grupė ir nebūtų keista, jeigu aštuntfinalyje A grupės rinktinės sukels didelių nemalonumų B grupei, kurioje žaidžia JAV, Vokietija, Malis ir Taivanas. Be JAV visos trys rinktinės gali pralaimėti A grupės komandoms.

B grupė

– Malis
– Vokietija
– Taivanas
– JAV

B grupėje JAV turėtų užtikrintai užimti pirmą vietą, tačiau kovos dėl antros vietos tikrai bus. Turint omenyje, kad aštuntfinalyje reikės žaisti prieš labai stiprią A grupę, aukštesnė vieta gali padėti išsigelbėti čempionate ir nepasitraukti anksčiau laiko. Be JAV rinktinės čia galima išskirti Afrikos U18 merginų čempionate dominuojančią Malio rinktinę. Ji laimėjo paskutinius keturis iš penkių čempionatų, o 2021 m. U19 merginų pasaulio čempionate užėmė ketvirtą vietą, kas rodo šios šalies krepšinio augimą.

Vokietija praeitais metais U18 merginų Europos čempionate užėmė ketvirtą vietą. Pusfinalyje 52:64 nusileido lietuvėms, o rungtynėse dėl trečios vietos 46:75 neprilygo prancūzėms. Tuo tarpu Taivanas praeitais metais pusfinalyje nusileido australėms, o kovoje dėl trečios vietos neprilygo japonėms. Būtent Taivano ir Vokietijos situacija vietiniuose čempionatuose buvo labai panaši ir didelė tikimybė, kad viena iš šių rinktinių užims paskutinę ketvirtą vietą grupėje.

C grupė

– Lietuva
– Japonija
– Brazilija
– Italija

Pirmajame krepšelyje buvusi Lietuvos rinktinė yra šios grupės favoritė, tačiau lengva tikrai nebus. Nors varžovės nėra tokios stiprios kaip A grupėje, nuvertinti pasaulio čempionato komandų tikrai nereikia. Brazilija praeitais metais U18 Amerikų čempionate grupėje užėmė antrą vietą ir į priekį praleido tik Kanados rinktinę, tačiau čempionato pabaigoje rungtynėse dėl trečios vietos nusileido argentinietėms. Tuo tarpu japonės U18 merginų Azijos čempionate pusfinalyje 51:54 nusileido Kinijos rinktinei, o kovoje dėl bronzos medalių sutriuškino Taivaną.

Italės praeitų metų U18 merginų Europos čempionate ketvirtfinalyje 48:71 pralaimėjo prieš prancūzes, o aštuntfinalyje 74:64 buvo įveikusios latves. Išskirti silpniausią rinktinę šioje grupėje būtų labai sunku, kadangi kiekviena komanda gali įveikti bet kurią kitą. Nebūtų keista, jeigu visos rinktinės grupių etapą baigtų iškovojusios bent po pergalę ir patyrusios bent po vieną pralaimėjimą. Aštuntfinalyje C grupės komandos žais prieš D grupę, kur pavojingai atrodo Kinijos ir Kanados rinktinės, todėl bent antrą vietą lietuvėms užimti būtų labai gerai.

D grupė

– Egiptas
– Kanada
– Kinija
– Čekija

Šioje grupėje favorite išskirti galima Kanados rinktinę, kuri devyniuose U19 merginų pasaulio čempionatuose iš eilės pateko į dešimtuką. Nuo 2009 m. pasaulio čempionatuose užėmė šias vietas – 4-ą, 5-ą, 7-ą, 8-ą, 3-ą, 6-ą ir 5-ą. Rezultatai rodo, kad į U19 merginų pasaulio čempionatą Kanada atsiveža solidžią rinktinę, o šių metų karta praeitą vasarą U18 Amerikų čempionate patyrė tik vieną pralaimėjimą – finale 77:82 nusileido prieš JAV.

Be Kanados išskirti galima Kinijos rinktinę, kuri 2013 ir 2019 m. U19 merginų pasaulio čempionatuose užėmė penktą vietą, o 2021 m. nedalyvavo. Praeitą vasarą vykusiame U18 merginų Azijos čempionate, Kinijos rinktinė pasiekė finalą, kur 55:81 nusileido australėms. Egipto rinktinė praeitą vasarą Afrikos čempionate finale nusileido Maliui, o čekės U18 Europos merginų čempionate ketvirtfinalyje 81:87 nusileido prieš lietuves, bet užėmusios šeštą vietą pateko į pasaulio čempionatą. Egipto rinktinė šioje grupėje atrodo silpniausiai, o čekės su Kinijos rinktine turėtų žaisti dėl antros vietos grupėje.

1 thoughts on “Merginų U19 pasaulio krepšinio čempionatas 2023 m. – apžvalga ir prognozės