Krepšinis

Vaikinų U20 Europos krepšinio čempionatas 2023 m. – apžvalga ir prognozės

Vasara įsibėgėja, o tuo pačiu artėja ir trečiasis jaunimo krepšinio turnyras. Merginų U18 Europos čempionate Lietuvos rinktinei pradžia nebuvo sėkminga – pralaimėjo visas grupes rungtynes, o U19 vaikinų pasaulio čempionate Lietuva nedalyvavo. Trečiasis šios vasaros jaunių turnyras vyks Graikijoje – čia liepos 8 d. rinksis geriausios Europos U20 rinktinės. Praeitais metais Lietuvos rinktinė finale nusileido ispanams ir iškovojo sidabro medalius. Įdomu tai, kad A divizione žaidžia ir niekada į B divizioną nebuvo iškritusios tik šios rinktinės – Lietuva, Prancūzija, Italija, Ispanija ir Turkija.

Į vaikinų U20 Europos čempionatą rinktinė atvyksta praleidusi U18 čempionatą, kuris neįvyko dėl pandemijos. Tuo metu buvo surengtas mini turnyras, kur komandos sužaidė tik grupių etapą. Lietuva grupėje žaidė su Izraeliu, Estija, Prancūzija, Graikija ir Portugalija. Per penkerias rungtynes iškovojo tris pergales ir užėmė antrą vietą grupėje. Naudingiausias rinktinės žaidėjas buvo Mintautas Mockus, rinkęs po 14,4 naudingumo per rungtynes. Rezultatyviausias – Augustinas Kiudalas rinkęs po 11,4 taškus per rungtynes.

Šių metų rinktinėje turėtume išvysti Paulių Murauską, kuris yra metais jaunesnis. U19 rinktinė į pasaulio čempionatą nepateko, todėl talentingiausi jaunesnės kartos žaidėjai galėjo prisijungti prie vyresniųjų. Kauno „Žalgiris-2” komandos, kuri tapo NKL čempionais, pagrindu sudarytai rinktinei kaip visada keliami aukščiausi tikslai. Didelis vaidmuo turėtų atitekti Kauno „Žalgirio“ komandoje debiutavusiam Motiejui Krivui.

Vaikinų U20 Europos krepšinio čempionato tvarkaraštis ir formatas

Liepos 8 – 16 dienomis Heraklione, Graikijoje vyksiančiame turnyre iš viso dalyvaus 16 komandų, kurios po keturias padalintos į keturias grupes. Pasikeitus FIBA jaunimo čempionatų formatui, visos keturios komandos patenka į aštuntfinalį – ketvirtą vietą užėmusi komanda žaidžia prieš kitos grupės pirmą komandą, o trečią vietą užėmusi komanda, prieš kitos grupės antrą komandą. Pilnas čempionato tvarkaraštis:

– Liepos 8 – 10 d. – grupių etapas
– Liepos 12 d. – aštuntfinaliai
– Liepos 13 d. – ketvirtfinaliai
– Liepos 15 d. – pusfinaliai
– Liepos 16 d. – rungtynės dėl trečios vietos ir finalas

Vaikinų U20 Europos krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės sudėtis

Iš viso išplėstiniame U20 vaikinų Lietuvos rinktinės sudėtyje yra septyniolika krepšininkų, iš kurių didžioji dauguma šiais metais NKL čempionais tapę Kauno „Žalgiris-2” žaidėjai. Vyriausias rinktinės treneris taip pat yra ir „Žalgiris-2” treneris – Vytautas Pliauga. Pilnas žaidėjų sąrašas, iš kurio treneriai renkasi dvyliktą:

• Titas Sargiūnas 190 cm – Kėdainių „Nevėžis“
• Kajus Kublickas 186 cm – Kauno “Žalgiris-2”
• Modestas Babraitis 193 cm – Vilniaus “Rytas-2”
• Liutauras Lelevičius 201 cm – Kauno “Žalgiris-2”
• Emilis Butkus 197 cm – „UC Irvine“ (NCAA)
• Dominykas Butka 198 cm – Kauno “Žalgiris-2”
• Dovydas Butka 202 cm – Kauno “Žalgiris-2”
• Mintautas Mockus 201 cm – Prienų „Labas-GAS“
• Domantas Šarauskas 200 cm – Kauno “Žalgiris-2”
• Kristupas Keinys 202 cm – Klaipėdos „Neptūnas-Akvaservis“
• Paulius Murauskas 204 cm – Panevėžio „7bet-Lietkabelis“
• Augustinas Kiudalas 203 cm – Vilniaus „Rytas-2”
• Tautvydas Baltrušaitis 204 cm – Kauno r. „Atletas“
• Motiejus Krivas 214 cm – Kauno „Žalgiris-2”
• Rokas Jocius 208 cm – „La Salle Explorers“ (NCAA)
• Matas Vokietaitis 206 cm – Kauno „Žalgiris-2”
• Emilis Bartninkas 202 cm – Kauno „Žalgiris-2”

Grupių apžvalga ir prognozės

Prieš dvejus metus vykusiame turnyre žaidė 18 komandų, šiais metais dvejomis mažiau. Tada buvo po šešias komandas grupėse ir geriausiai pasirodė Ispanija ir Slovėnija – jos vienintelės nepatyrė nei vieno pralaimėjimo. Izraelis ir Serbija laimėjo po keturis kartus. Šių metų čempionate Lietuvos rinktinė žais su Lenkija, Kroatija ir namuose žaidžiančia Graikija. Kaip ir prieš dvejus metus, taip ir šiais metais vieni iš turnyro favoritų Ispanija ir Serbija žais vienoje grupėje.

A grupė

– Belgija
– Izraelis
– Turkija
– Italija

A grupėje išskirti galima Izraelio rinktinę, kuri prieš dvejus metus atrodė labai solidžiai. Per penkerias rungtynes grupėje patyrė vos vieną pralaimėjimą prieš estus, o lietuvius nugalėjo net 100:71. Naudingiausias komandos žaidėjas buvo Ronas Zipperis, kuris metė po 25,2 taškus per rungtynes ir rinko po 23,2 naudingumo balus. Šiais metais gynėjas žaidė Beer ševos „Hapoel“ komandoje. Atkreipti dėmesį galima į tai, kad Izraelis paskutiniuose vaikinų U20 Europos čempionatuose žaidžia labai sėkmingai. 2017 m. užėmė antrą vietą, 2018 ir 2019 m. laimėjo aukso medalius, o praeitais metais liko ketvirti.

Belgija yra ryški grupės autsaiderė, kuriai numatoma paskutinė vieta grupėje ir sudėtingas kelias atkrintamosiose. Belgija U20 A diviziono čempionate žaidžia vos ketvirtą kartą nuo 2010 metų. Turkijai prieš dvejus metus turnyras nesusiklostė, iškovojo dvi pergales iš penkių, tačiau jaunimo turnyruose tai visada pavojinga komanda. Šių metų U19 čempionate komanda laimėjo bronzos medalius, kovoje dėl trečios vietos įveikę JAV rinktinę. Italija turnyre prieš dvejus metus nežaidė ir turėtų su Belgija kautis dėl trečios vietos grupėje.

B grupė

– Estija
– Ispanija
– Juodkalnija
– Serbija

B grupė atrodo viena įdomiausių, kadangi ispanams ir serbams iššūkį gali mesti ir Estijos rinktinė, kuri prieš dvejus metus turnyre atrodo gana neblogai. Prieš juos vienintelį pralaimėjimą patyrė Izraelio rinktinė, o taip pat pergalė iškovota buvo prieš prancūzus ir portugalus. Graikams nusileido tik dvejais taškais. Naudingiausias ir rezultatyviausias rinktinės žaidėjas Henri Veesaar priklausė Madrido „Real“ akademijai, o nuo praeito sezono žaidžia Arizonos „Wildcats“ komandoje.

Turint omenyje, kaip ispanai dominuoja jaunimo krepšinyje, nieko keisto, kad jie yra laikomi ne tik šios grupės, bet ir viso turnyro favoritais. Serbijos U20 rinktinėms čempionatuose paskutiniu metu nelabai sekasi. Nuo 2015 m., kai iškovojo aukso medalius, paskutiniuose turnyruose užėmė 11, 5, 6, ir 15 vietas.

C grupė

– Lenkija
– Lietuva
– Kroatija
– Graikija

Lietuvos rinktinės grupė gana palanki užimti vieną iš pirmų vietų ir turėti lengvesnį kelią atkrintamosiose. Sunkiausios rungtynės turėtų būti prieš namuose žaidžiančius graikus, tačiau prieš dvejus metus Graikija turnyre nepasirodė sėkmingai. Lietuviai juos nugalėjo 85:69, o iš viso graikai per penkerias rungtynes laimėjo vos du kartus. Kroatija taip pat prieš dvejus iškovojo dvi pergales, o lenkai kaip ir lietuviai pasiekė tris pergales.

Pati grupė atrodo gana apylygė, todėl didelių staigmenų čia išvysti neturėtume. Bet kuri rinktinė gali įveikti savo varžovą, todėl nebūtų keista, jeigu nei viena rinktinė nebus iškovojusi visų trijų pergalių. Turint omenyje, kad aštuntfinalyje reikės žaisti prieš D grupę, kur laukia talentinga Slovėnijos rinktinė bei Prancūzija, užimti lietuviams pirmą arba antrą vietą grupėje būtų labai svarbu.

D grupė

– Islandija
– Prancūzija
– Vokietija
– Slovėnija

Paskutinį kartą Slovėnija U20 vaikinų čempione medalį iškovojo 2006 metais. Dažniausiai rinktinė lieka už geriausiųjų dešimtuko, tačiau ši karta atrodo, kad gali rezultatus pakeisti į gerąją pusę. Prieš dvejus metus slovėnai laimėjo visas penkerias grupės rungtynes, o į priekį tempė Sasa Ciani, rinkęs po 13 taškų, 9,8 atkovotus kamuolius, 3,8 rezultatyvius perdavimus ir 21 naudingumo balą per rungtynes. „Cedevita Olimpija“ komandai priklausantis krepšininkas praeitais metais žaidė jaunimo komandoje.

Paskutiniuose U20 vaikinų Europos čempionatuose solidžiai atrodė Prancūzijos rinktinė. 2017 iškovojo bronzos medalius, 2018 ir 2019 užėmė ketvirtą vietą, o praeitais metais liko penktoje vietoje. Prieš dvejus metus rinktinei turnyras nebuvo labai sėkmingas, iškovojo tris pergales ir patyrė du pralaimėjimus. Rezultatyviausias rinktinės žaidėjas buvo Darylas Doualla, rungtyniavęs Lietuvoje. Naudingiausias komandos žaidėjas Kymany Houinsou šiuo metu žaidžia NCAA, o Sidy Cissoko praeitais metais buvo 44-uoju šaukimu pašauktas „Spurs“ komandos. Panašu, kad Slovėnija ir Prancūzija grupėje kausis dėl pirmos vietos.