UEFA Europos lyga
Futbolas

UEFA Europos lyga 2024-25 m. – apžvalga, tvarkaraštis ir prognozės

Nuo 2024-25 m. sezono UEFA turnyrai tapo uždari. Tai reiškia, kad iš UEFA Čempionų lygos niekas neiškris į UEFA Europos taurę, o iš jos niekas į UEFA Konferencijų lygos taurę. Tai pridės daugiau stabilumo, komandos galės koncentruotis į vieną turnyrą ir ruoštis prieš toje pačioje lygoje visą sezoną rungtyniaujančius varžovus. Keitėsi ne tik UEFA Čempionų lygos formatas, bet ir UEFA Europos lygos, su kuo iš arčiau čia ir susipažinsime. Pilna UEFA Europos lygos 2024-25 m. sezono apžvalga, komandų aptarimas ir prognozės.

Iš viso tai bus 54-as UEFA organizuojamas antrojo pagal stiprumą turnyro sezonas. UEFA Europos lygos formatas bus toks pats kaip ir UEFA Čempionų lygos. Iš viso varžysis 36 komandos, kas lemia ne tik padidėjusį klubų kiekį, bet ir išaugusį rungtynių skaičių – iš viso bus sužaisti net 189 mačai. 2025 metų UEFA Europos lygos finalas vyks gegužės 21 d. „San Mames“ stadione Bilbao mieste. Yra šansų, kad 53 tūkst. žiūrovų talpinančiame stadione finalo rungtynes namuose žais „Athletic“ klubas, kuris priskiriamas prie vienų iš turnyro favoritų.

Čempionų titulo negalės apginti „Atalanta BC“ klubas, kuris laimėjo praėjusiais metais ir pateko į UEFA Čempionų lygą. Kadangi turnyrai tapo uždari, klubai iškovoję titulą kitą sezono jo nebegalės apginti. Šiemet kaip pagrindiniai favoritai laimėti UEFA Europos lygą yra išskiriami 2024-25 m. Anglijos „Premier“ lygos klubai – Londono „Tottenham“ ir Mančesterio „United“. Jiems už nugaros stovi „AS Roma“, „Real Sociedad“ bei „Athletic Bilbao“.

UEFA Europos lygos tvarkaraštis ir formatas

Tikėtina, kad prireiks šiek tiek laiko, kol futbolo mėgėjai pripras prie naujojo formato, tačiau sezonui įsibėgėjus, viskas turėtų būti nesunkiai suprantama. Pagrindiniai pasikeitimai yra tai, jog visos komandos varžysis vienoje bendroje turnyrinėje lentelėje. Iš viso bus sužaista po aštuonerias rungtynes – keturios namuose, keturios išvykoje. Visi varžovai skirtingi – po du iš kiekvieno krepšelio, kad kiekviena komanda turėtų subalansuotą tvarkaraštį.

Į aštuntfinalį pateks pirmas aštuonias vietas užėmusios komandos, 9 – 24 vietos žais įkrintamųjų seriją, o 25 – 36 vietoms sezonas bus baigtas. Pasikeitęs formatas stipriai padidins rungtynių svarbą. Didžioji dalis komandų iki pat paskutiniųjų mačų tiksliai nežinos, kurią vietą užims ir ar bus pratęstas sezonas atkrintamosiose. Tuo pačiu bus įdomu pamatyti, ar favoritai pateisins savo statusą, kai reikės žaisti ne tik aštuonerias sunkias rungtynes UEFA Europos lygoje, bet ir varžytis vietiniame čempionate. Pilnas UEFA Europos lygos tvarkaraštis:

  • Pirmas raundas: rugsėjo 25 – 26 d.
  • Antras raundas: spalio 3 d.
  • Trečias raundas: spalio 23 – 24 d.
  • Ketvirtas raundas: lapkričio 6 – 7 d.
  • Penktas raundas: lapkričio 28 d.
  • Šeštas raundas: gruodžio 11 – 12 d.
  • Septintas raundas: sausio 21 – 23 d.
  • Aštuntas raundas: sausio 30 d.

Vienas iš tvarkaraščio minusų yra tai, jog dažniausiai visos rungtynės vyks tą pačią dieną. Kitaip nei UEFA Čempionų lygos tvarkaraštis, kur rungtynės padalinamos į antradienį ir trečiadienį, UEFA Europos lyga pagrindine vyks tą pačią dieną – ketvirtadienį.

Skaičiuojama, kad Stambulo „Galatasaray“ gavo lengviausią tvarkaraštį. Turkų laukia rungtynės prieš latvius bei dvi Švedijos komandas. Kitos komandos, kurios gali džiaugtis tvarkaraščiu yra „Qarabag“, „Olympiacos“, „FCSB“, „RFS“ bei „Tottenham“. Sudėtingiausias tvarkaraštis atiteko „Elfsborg“ klubui, kurio laukia mačai prieš „AS Roma“, „Galatasaray“, „Tottenham“, „Athletic Bilbao“ ir „Nice“. Ne ką lengvesni mačai laukia „Ludogorets“, „Fenerbahce“ ir „FC Porto“ klubų.

UEFA Europos lygos komandų apžvalga

Iš paskutiniųjų septyniolikos UEFA Europos lygos finalų, keturiolikoje žaidė bent viena komanda iškritusi iš UEFA Čempionų lygos. Kadangi turnyras tapo uždaras, prieš prasidedant atkrintamosioms nebereikės dairytis į klubus, kurie prisijungs prie UEFA Europos lygos – komandos nuo sezono pradžios iki pabaigos išsiaiškins tarpusavyje.

Galima sakyti, kad su šia nauja UEFA Europos lygos sistema kiek nukris lygis, tačiau tai tikrai nereiškia, kad išvysime mažiau intrigos. Tarp šiemet besivaržančių klubų yra „Tottenham“, Mančesterio „United“, „FC Porto“, Liono „Olympique“, Stambulo „Galatasaray“, Amsterdamo „Ajax“, Stambulo „Fenerbahce“. Yra ypač daug žemesnio lygio komandų, kas tuo pačiu įneša daug intrigos. Didžioji dalis klubų gali įveikti vienas kitą, dėl ko artėjančiame sezone turėtume sulaukti ypač didelės sumaišties turnyrinėje lentelėje.

Išskaidžiau visas 36 komandas į tris skirtingas kategorijas – pagrindiniai autsaideriai, kuriems turnyras turėtų pasibaigti po reguliaraus sezono, klubai, kurie kovos dėl įkrintamųjų ir pagrindinės favoritės, kurios matomos ne tik iškovojančios tiesioginius kelialapius į aštuntfinalį, bet tuo pačiu ir kovojančios dėl titulo.

Pagrindiniai turnyro autsaideriai

Ryškiausiu UEFA Europos lygos autsaideriu išskiriamas Rygos klubas ir su tuo galima sutikti. Nors išskiriama, kad „RFS“ gavo vieną lengvesnių tvarkaraščiu, sunku išskirti varžovą, prieš kurį Rygos komanda būtų laikoma favorite. Namuose laukia susitikimai su „Galatasaray“, „Anderlecht“, „PAOK“ ir „Ajax“. Nebūtų keista, jeigu bus patirti bent trys pralaimėjimai ir kartą sužaista lygiosiomis.

Dar dvi ekipos, kurias galima dėti į vieną lentyną su Rygos komanda yra „FSCB“ ir „Qarabag“. Tai komandos, iš kurių šiame sezone nieko nesitikima. Įdomu tai, kad abi šios komandos gavo vieną lengviausių tvarkaraščių, tačiau ir tai neturėtų padėti kovojant bent dėl įkrintamųjų. Būtų didelė staigmena, jeigu bent viena iš šių komandų užimtų aukštesnę nei 30 vietą.

Iš viso dvylika komandų po reguliaraus sezono užbaigs kovas UEFA Europos lygoje. Tris iš jų jau atrinkome, pažiūrėkime, kas laukia toliau. „Maccabi“, „Ludogorets“, „Bodo/Glimt“, „Elfsborg“ ir „Ferencvaros“. Dar penkios komandos, kurioms sezonas turėtų baigtis dar likus keliems reguliaraus sezono turams. Galima drąsiai sakyti, kad tai yra aštuonios komandos, kurių patekimas į įkrintamąsias būtų didelė staigmena.

Kitos keturios komandos, kurios turėtų būti už įkrintamųjų yra „Union Saint-Gilloise“, „Rangers“, „Malmo FF“ ir „Anderlecht“. Tačiau, šiems klubams prognozuojamos 25 – 28 vietos, kas reiškia, jog iki įkrintamųjų gali pritrūkti vos kelių taškų. Kitaip nei prieš tai išvardintų komandų, bent vienos iš šių patekimas į įkrintamąsias nebūtų didelė staigmena, bet vis tiek gana netikėtas rezultatas.

Kova dėl įkrintamųjų – kas turi daugiausiai šansų patekti į atkrintamąsias?

Įkrintamųjų komandas reikėtų skirti į dvi dalis: 9 – 16 vietos, kurios atsakomąsias rungtynes žais namuose ir 17 – 24 vietos. Tęsiant apie lygos autsaiderius, į 20 – 24 vietas gali pretenduoti keli prieš tai išvardinti klubai, tarp kurių „Rangers“, „Malmo FF“ ar „Anderlecht“. Tačiau, jeigu sezonas pasibaigtų be staigmenų, kas yra sunkiai tikėtina, šios vietos turėtų atitekti „Midtjylland“, Kijevo „Dynamo“, „FC Twente“ ir „Viktoria Plzen“ ekipoms.

Į lygos dvidešimtuką turėtų patekti „Alkmaar“, „PAOK“, Prahos „Slavia“ bei „FC Braga“. Šios komandos yra matomos įkrintamosiose bei turi nemažai šansų pakovoti dėl 14 – 16 vietų, kas leistų atsakomąsias žaisti namuose bei tikėtis silpnesnio varžovo. Komandos, kurias privalome pamatyti bent jau įkrintamosiose yra „Besiktas“, „Hoffenheim“, „Ajax“, „Olympiacos“, „Fenerbahce“ ir „Galatasaray“. Prognozuojama, kad šie klubai užims 10 – 14 vietas.

Du Stambulo klubus, kartu su Frankfurto „Eintracht“ ir „Nice“ iš Prancūzijos galima priskirti prie komandų, kurios duos intrigos kovojant dėl vietos pirmajame aštuonete. „Lazio“ ir Liono „Olympique“ yra tos komandos, kurios negali būti garantuotos dėl vietos aštuntuke ir būtent šias ekipas gali aplenkti minėtos komandos.

Turkų grandai šiemet nusiteikę patriukšmauti – „Galatasaray“ sudėtis vertinama 288 mln. eurų suma, o „Fenerbahce“ – 231 mln. eurų. Daugiausiai prie tokių sumų prisideda Neapolio „Galatasaray“ klubui paskolintas Victor Osimhen, kuris vertinamas 100 mln. eurų. Dar išskirti galima Baris Alper Yilmaz, Mauro Icardi, Roland Sallai, Hakim Ziyech, Michy Batshuayi. „Fenerbahce“ komandoje tokios ryškios žvaigždės nėra, tačiau čia išskirti reikėtų Youssouf En-Nesyri, Allan Saint-Maximin, Fred.

Ryškiausi UEFA Europos lygos favoritai

Na, o dabar pasižiūrėkime į potencialiai stipriausias UEFA Europos lygos komandos. Jeigu žiūrėtume tik į pavardes ir turimus biudžetus, nieko keisto, kad „Tottenham“ ir Mančesterio „United“ čia išskiriamos labiausiai. Šios dvi komandos galėtų solidžiai kovoti ir UEFA Čempionų lygoje. Nors sudėtis turi pačias talentingiausias, koją gali kišti sudėtingas Anglijos „Premier“ lygos tvarkaraštis. „United“ sudėtis vertinama net 857 mln. eurų, „Tottenham“ – 768 mln. eurų. Sudėjus šias dvi ekipas, jų turima sudėtis yra beveik tokia pati kaip likusių šešių į aštuntuką pretenduojančių komandų kartu sudėjus.

Sunku įsivaizduoti tokį scenarijų, kuriame „Tottenham“ arba „United“ nepatenka į aštuntfinalį. Su įkrintamųjų formatu, šansų lemiamas kovas praleisti beveik neįmanoma. Tai komandos, kurios turėtų ne tik užimti pirmas vietas reguliariajame sezone, bet ir turi daugiausiai potencialo susitikti UEFA Europos lygos finale gegužės 21 dieną.

Daug tikimasi iš „Real Sociedad“ komandos, kuri turnyre turi trečią brangiausią sudėtį – vertinama 431 mln. eurų suma. Tačiau, reikia pažymėti, kad 2024-25 m. „La Liga“ sezonas pradėtas tragiškai – per septynerias rungtynes laimėta vos kartą, keturis kartus pralaimėta, tris du kartus sužaista lygiosiomis. Pagrindiniai komandos žaidėjai – Martin Zubimendi, Takefusa Kubo, Mikel Oyarzabal, Brais Mendez, Nayef Aguerd, Alex Remiro.

Prie šių trijų komandų priskirti reikėtų „AS Roma“ ir „Athletic Bilbao“. Tai yra penkios komandos, kurios turėtų į ketvirtfinalį patekti tiesioginiu keliu. Tai nereiškia, kad jos ir pasidalins pirmas penkias vietas, yra tikimybė, kad kažkuri sužais prastesnį sezoną, tačiau į aštuntuką vis tiek turėtų patekti. Daugiausiai šansų įsimaišyti tarp šio penketuko turi „FC Porto“ ir „Lazio“. Tuo pačiu, tai ekipos, kurios yra ant aštuntuko ribos – joms gresia įkrintamųjų etapas.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *