Šaškėmis teko žaisti vaikystėje? Atrandate šaškes tik dabar? Norite vaikams sukurti intelektualią pramogą? Viskas, ko jums reikia – šaškių lentos. Žaidimas, lavinantis žmogaus protinę veiklą, puikus laiko praleidimo būdas. Pristatome šaškių žaidimo taisykles.
Šaškių žaidimo istorija
Manoma, kad panašus žaidimas į šaškes galėjo būti žaidžiamas dar 600 metų prieš mūsų erą, tokią nuomonę grindžia – Egipte atlikti archeologiniai kasinėjimai. Pasiekęs Europą – žaidimas pirmiausia atkeliavo į Ispaniją, vėliau šaškės buvo pritaikytos šachmatų lentai. 1535-aisiais metais buvo oficialiai įvesta privalomojo kirtimo taisyklė, tai stipriai priartino šaškių žaidimo taisykles prie tų, kurias turime dabar.
Šaškių taisyklės
Šaškės – intelektualus sportinis žaidimas, kurį žaidžia du asmenys. Vienas prieš kitą, siekdami nukirsti visas varžovo šaškes arba įspęsti savo oponentą į tokią padėtį, kad šis nebeturėtų galimybės atlikti jokio ėjimo.
Norint žaisti šaškėmis, pirmiausia reikia šaškių lentos. Jų būna įvairių 7×7, 8×8, 9×9, 10×10. Populiariausias formatas – 8×8. Ant tokios šaškių lentos žaidžiama su 12 jūsų šaškių prieš 12 varžovo. Žaidimą pradeda žaidėjas, dvikovoje žaisiantis su baltosiomis šaškėmis (jeigu nebuvo susitarta kitaip). Galimybės judėti: vaikščiojama tik įstrižai po vieną langelį, išskyrus šaškes, kurios pasiekusios varžovo galinę liniją virsta damomis. Damų judėjimas po lenta turi papildomų galių – jos gali eiti įstrižai iki lentos kraštų, tiek prieš kertant kelyje atsiradusią šaškę, tiek jau ją nukirtus.
Kirtimas ir šaškių judėjimas
Šaškėse – kirtimas būtinas, jeigu atsiranda galimybė kirsti varžovo šaškę, jo praleisti – negalima, arba galima tik tuo atveju, jeigu vienoje situacijoje yra dvi galimybės kirsti – tada kertantis žaidėjas turi laisvą pasirinkimą kuria šaške atlikti ėjimą. Kirsti galima į visas puses – tiek į priekį, tiek atgal. Vienu metu su ta pačia šaške galima kirsti kelias priešininko šaškes, jeigu nukirtus vieną, iš karto atsiranda galimybė kitos šaškės kirtimui.
Šaškių judėjimas bei ėjimo atšaukimas: jeigu palietėte nors vieną savo šaškę – privalote atlikti ėjimą būtent su šia šaške. Jūsų ėjimas laikomas baigtu, kai šaškė yra paleidžiama, pamačius, jog galėjote atlikti geresnį sprendimą – grįžti atgal kelio jau nėra.
Judėjimas šaške ir jos „virtimas“ dama – nėra grąžinamas, vadinasi, jeigu jūsų šaškė pasiekė varžovo galinę liniją – jos padaryti paprasta, siekiant įgauti pranašumą, kai matote, jog šaškė gali patekti į spąstus ir būti prarasta, negalima.
Savo būdu ir galutiniu rezultatu šaškės (kaip ir beje – šachmatai) yra priešingos įvairiems kortų žaidimams, kaip pvz.: pokeriui. Šaškių lentoje šaškių judėjimo kryptys ir ėjimai yra baigtiniai. Dėl to šis žaidimas yra laikomas „išsprendžiamu” – jokių šansų, tikimybių šiame žaidime nėra. Tuo tarpu pokeryje dominuoja tikimybių teorija ir tik kortų skaičiavimas gali padėti žaidėjui susikurti pranašumą prieš varžovą.
Rezultato šaškių partijoje paskelbimas
Oficialiai yra įmanomas tris baigtys: pergalė, pralaimėjimas bei lygiosios. Pergalę žaidėjas iškovoja, kai numuša visas varžovo šaškes ir/arba, kai varžovas, turėdamas šaškių negali atlikti jokio ėjimo. Lygiosios:
Partija baigiama lygiosiomis, kai tas žaidėjas, turintis ėjimą, savo ėjimu trečią kartą iš eilės pakartoja tą pačią poziciją. Ir/arba jei per 25 vienas kitą sekančius ėjimus buvo perkeliamos tik damos. Neperkeliant nei vienos paprastosios šaškės ir nieko nenukertant. Lygiosios gali būti paskelbtos ir abiejų žaidėjų bendru sutarimu.
Jeigu norite sužinoti, kaip žaidžiamos kitos sporto šakos ar stalo žaidimai, čia pasiekiamos smiginio taisyklės, šachmatų taisyklės, salės ir paplūdimio tinklinio taisyklės, amerikietiškojo futbolo taisyklės, futbolo taisyklės, padelio taisyklės taip pat ir domino taisyklės.
D. U. K.
Koks yra pagrindinis tikslas žaidžiant šaškėmis?
Tikslas yra vienintelis – nukirsti visas priešininko šaškes arba įstumti savo varžovo į tokią padėtį, kai varžovas nebeturi jokio ėjimo.
Ar šaškių partijoje gali būti paskelbiamos lygiosios?
Taip. Lygiosios gali būti paskelbtos ir abiejų žaidėjų bendru sutarimu.
Kiek langelių yra šaškių lentoje?
Žaidžiant šimtalangėmis – šimtas, 8×8 – 64 langeliai, kuriuose sustatomos 12 vieno žaidėjo bei 12 kito žaidėjo šaškių.
Ar žaidžiant šaškėmis kirtimas yra būtinas?
Taip, jeigu atėjus jūsų eilei atlikti sprendimą – turite kirtimą, privalote kirsti savo varžovo šaškę, kitu atveju – nuo šaškių lentos yra nuimama ta šaškė, kuria neatlikote kirtimo.
5 thoughts on “Oficialios šaškių žaidimo taisyklės ir kaip laimėti?”