Dakaro ralis 2024
Dakaras

Dakaro ralis 2024 m. – lietuvių ekipažai, tvarkaraštis ir prognozės

Dakaro ralis 2024 m. – penktus metus iš eilės sugrįžta į Saudo Arabiją, kur nuo sausio 6 iki 19 d. vyks sudėtingiausios lenktynės pasaulyje. Iš viso tai jau bus 46-os lenktynės, pirmą kartą surengtos 1979 metais. Sausio 5 d. vyks prologas, o jau kitą dieną prasidės pirmas iš dvylikos etapų. Maršrutas prasidės Ulos mieste ir baigsis Yanbu – iš viso trasos ilgis 7 891 km. 2024 m. Dakaro ralyje išvysime naujieną – specialų 48 valandų maratono etapą.

DAKARO RALĮ GYVAI GALITE STEBĖTI ČIA

Situacija po 10 etapų (atnaujinimas):

Iki Dakaro ralio finišo likus vos dviems etapams Lietuvos ekipažai sau kelia skirtingus tikslus, vieni taikosi į dešimtuką, kiti siekia išlikti greičiausiųjų penketuke, dar kiti vaikosi trejetuko ir beduino trofėjaus, yra ir tokių, kurie važiuoja nebe įskaitoje ir tikisi sužibėti viename etape. Apie viską trumpai:

Benedikto Vanago situacija: automobilių klasėje po 10 etapų Beno ir Kuldaro duetas – 10-oje vietoje. Jeigu pavyktų tokį rezultatą atvežti į finišą, tai būtų geriausias rezultatas automobilių klasėje per visą Lietuvos istoriją. Benediktas už jo nugaros esantį Denisą Krotovą lenkia 40 minučių, o nuo priekyje esančio Guy Botterillio atsilieka 16-ka. Jeigu nebus prisidaryta rimtų nemalonumų – ekipažas važiuoja rekordiniu Lietuvai tempu.

Vladas Jurkevičius ir Aisvydas Paliukėnas / Gintas Petrus ir Jose Marques / Vaidotas Žala ir Paulo Fiuza – likę trys automobilių klasėje važiuojantys ekipažai bendroje įskaitoje jokių planų sau nekelia. Gintas – atsilieka daug, Vladas ir Vaidotas važiuoja „patirties kaupimo“ klasėje. Tiesa, Vaidotas ir Paulo turi ambicijų pasitikrinti savąjį greitį, tad 11-as etapas gali būti labai įdomus.

Laisvydas Kancius ir Antanas Kanopkinas: vakarų fronte nieko naujo. Lietuviai nuo lyderių atsilieka labai daug, bendroje įskaitoje važiuoja 4-oje bei 5-oje pozicijose. Pakilti aukščiau galima tik lyderių iškritimo atveju.

Rokas Baciuška – vienintelis lietuvis, kuris taikosi į Dakaro podiumą bei beduino statulėlę. Bendroje įskaitoje Rokas – ketvirtas. Nuo trečioje vietoje esančio čiliečio atsiliekama kiek mažiau nei 9 minutes.

Emilija ir Arūnas Gelažninkai bendroje įskaitoje savo klasėje 9-ti, aukščiau pakilti įmanoma tik tuo atveju, jeigu varžovai nebaigtų etapo, tačiau saugoti yra ką – už lietuvaičių ekipažo rikiuojasi 3 varžovų komandos, kurios telpa po 14 minučių atsilikimu, tad paskutiniuose dvejuose etapuose spręsis dešimtuko likimas.


Šiuo metu Dakaro ralio lenktynėms yra užregistruotos 354 transporto priemonės, iš kurių 137 motociklai. Tarp dalyvių pamatysime daugkartinį čempioną Carlos Sainz, kuris atnaujino kontraktą su „Audi“. Su šiuo automobiliu jis varžysis trečią kartą ir kol kas pasirodymai nebuvo itin geri – 2022 m. užėmė 12-ą vietą, o praėjusiais metais lenktynių nebaigė. Su „Audi“ taip pat važiuos Mattias Ekstrom ir Stephane Peterhansel.

„Ford“ paskelbė, kad bendradarbiaujant su „M-Sport“ pirmą kartą ralyje dalyvaus gamyklinė komanda su „Ford Ranget T1+”. „Toyota Gazoo Racing“ gamyklinėje komandoje bus Seth Quintero ir Lucas Moraes. „TGR“ Pietų Afriką atstovaus Giniel de Villiers, Guy Botterill ir Saood Variana. Tuo tarpu „TGR Baltics“ atstovai bus Benediktas Vanagas ir Vladas Jurkevičius. 2023 m. Dakaro ralio čempionas Nasser Al-Attiyah pasirašė sutartį su „Prodrive“. Nuo 2017 m. buvo „Toyota“ komandos narys ir per šį laiką tris kartus tapo čempionu bei tris kartus liko antroje vietoje.

Dakaro ralis 2024: tvarkaraštis

Sausio į 5 d. Ulos mieste vyks 158 km prologas, o jau sausio 6 d. vyks pirmasis etapas iš Ulos miesto į Al Henakiyah – iš viso trasos ilgis 532 km. Naujasis maratono etapas vyks sausio 11-12 dienomis – trasos ilgis net 766 km. Po šio etapo, sausio 13 d. bus vienintelė poilsio diena. Pilnas Dakaro ralio tvarkaraštis:

• Sausio 5 d. – prologas
• Sausio 6 d. – pirmas etapas
• Sausio 11 – 12 d. – maratono etapas
• Sausio 13 d. – laisvadienis
• Sausio 14 d. – septintas etapas
• Sausio 19 d. – finišas

Lietuviai Dakaro ralyje 2024 m.

Šiais metais Dakaro ralyje dalyvaus ne vienas gerai žinomas lietuvis. Bus ir sugrįžtančių, bus ir debiutuojančių. Benediktas Vanagas dalyvaus su visiškai nauju automobiliu, o jo šturmanas bus estas Kuldar Sikk. Tą pačią „TGR“ komandą atstovaus ir Vladas Jurkevičius su šturmanu Aisvydu Paliukėnu. Lenktynės dalyvaus ir Vaidotas Žala, Rokas Baciuška, Gintas Petrus, Laisvydas Kancius.

Praėjusiais metais dalyvauti norėjo Antanas Kanopkinas, tačiau negavo vietos dėl per didelio kiekio norinčių važiuoti keturračiu. Šiais metais lietuvis gavo teigiamą atsakymą ir lenktynėse jį išvysime. Į Dakaro ralį sugrįžta Arūnas Gelažninkas, tik šį kartą bus žmonos šturmanas. Emilija Gelažninkienė ruošiasi debiutui su motobagiu.

Motociklų klasėje debiutuoti ruošiasi Modestas Siliūnas. Taip pat lengvųjų motobagių klasėje turėtume išvysti debiutuojančią Aistę Perminaitę, tačiau jeigu laiku nepavyks surinkti reikiamo biudžeto, debiutas bus nukeltas į 2025 metus.

Pažvelgus į praėjusius metus, tarp šių metų dalyvių nėra lengvuoju motobagiu važiavusio Tomo Jančiaus ir Irmanto Bražiūno. Iš dalyvavusių praėjusiais metais, finišą pasiekti pavyko keturiems lenktynininkams – Laisvydas Kancius keturračių kategorijoje užėmė septintą vietą, Gintas Petrus automobilių kategorijoje užėmė 45-ą vietą, Rokas Baciuška motobagiuose liko antras, o Vaidotas Paškevičius su šturmanais Gyčiu Gaspariūnu ir Albertu Veliamovičiumi sunkvežimių kategorijoje užėmė 17-ą vietą.

Vaidotas Žala ir Paulo Fiuza

Po geriausio asmeninio rezultato 2022 m. kai užėmė 11-ą vietą, praėjusiais Vaidotas Žala su šturmanu iš Portugalijos Paulo Ziura lenktynių nebaigė. Nuo 2016 m. lietuvis nepraleidžia nei vieno Dakaro ralio – iki 2020 m. šturmanu buvo lietuvis Saulius Jurgelėnas, o paskutinius ketverius metus portugalas Paulo Fiuza.

Nuo 2020 m. trejuose raliuose Vaidotas Žala vairavo „Mini John Cooper Works Rally“, tačiau praėjusiais metais nusprendė išbandyti kažką naujo ir sėdo prie „Prodrive BRX Hunter“ vairo. Vis tik, lenktynės nesusiklostė kaip tikėtasi ir šiais metais V. Žala su komanda sugrįžta prie „Mini John Cooper Works Rally“ automobilio. 2024 m. Dakare V. Žalos ir P. Fiuza automobilis bus pažymėtas 214 numeriu.

Benediktas Vanagas ir Kuldar Sikk

Benediktas Vanagas Dakaro ralyje lenktyniauja nuo 2013 metų ir per vienuolika metų tris kartus nepasiekė finišo – 2017 m. bei paskutiniuose dvejuose raliuose. 2019 m. pasiekė aukščiausią vietą – 11. Dar kitais metais užėmė 15-ą, o 2021 m. 12-ą. 2022 m. buvo paskutinis ralis su šturmanu iš Portugalijos Filipe Palmeiro. Praėjusiais metais debiutavo su Kuldar Sikk iš Estijos ir nors lenktynių finišuoti nepavyko, komanda nepakito.

Benediktas Vanagas dalyvaus su visisškai nauju „Toyota Gazoo Racing Hilux T1+” visureigiu, o su pernykščiu važiuos tai pačiai komandai atstovaujantys Vladas Jurkevičius ir Aisvydas Paliukėnas. B. Vanago automobilio numeris 223.

Vladas Jurkevičius ir Aisvydas Paliukėnas

2024 m. Dakaro ralyje turėsime ir debiutantų, o vienas iš jų – Vladas Jurkevičius. Kartu su B. Vanagu atstovaus „Toyota Gazoo Racing Baltics“ komandą. Nors debiutanto tikslas pasiekti finišą, pirmas kartas Dakare gali būti ir kur kas sėkmingesnis, kadangi bus važiuojama su tikrai galingu bolidu, kuriuo praėjusiais metais lenktynėse dalyvavo pats B. Vanagas.

V. Jurkevičius panašaus ralio patirties neturi, tačiau į komanda pasiėmė šturmaną Aisvydą Paliukėną, kuriam tai bus trečias Dakaro ralis. 2020 ir 2021 m. jis dalyvavo kaip Edvino Juškausko šturmanas. V. Jurkevičiaus ir A. Paliukėno automobilio numeris bus 240.

Gintas Petrus ir Jose Marques

Į Dakaro ralį sugrįžusiam lietuviui tai jau bus ketvirtos lenktynės nuo 2020 m. Prieš dvejus metus užėmė 40-ą vietą, o praėjusiais metais – 45-ą. Į lenktynes bus vykstama su tuo pačiu šturmanu kaip ir praėjusiais metais – Jose Marques iš Portugalijos. Atstovaudamas „Petrus Racing Team“ komandą, lietuvis vairuos „MD Rallye Sport Optimus Evo3” ir bus pažymėtas numeriu 259.

Rokas Baciuška ir Oriol Vidal Montijano

Nors Rokas Baciuška yra vos 24-erių metų, tai jam bus jau trečiasis Dakaro ralis. 2022 m. užėmė trečią vietą, praėjusiais liko antras, o šiais metais motobagių klasėje yra priskiriamas prie vienų iš favoritų. 2022 m. R. Baciuška laimėjo keturis greičio ruožus ir dar iki paskutinio etapo galutinėje įskaitoje buvo pirmas, tačiau nesėkmingai užbaigtos lenktynės neleido džiaugtis čempiono vardu.

Šiais metais lietuvis ir toliau lenktyniaus atstovaudamas „Red Bull Can-Am“ gamyklinę komandą, o šturmanu bus ispanas Oriol Vidal Montijano. Vilčių į Roką dedama daug – perspektyvus lenktynininkas ne kartą yra laimėjęs įvairias ralio varžybas, buvo išrinktas geriausiu Dakaro metų naujoku. Lietuvio „Can-Am Maverick XRS Turbo“ motobagis bus pažymėtas numeriu 300.

Emilija Gelažninkienė ir Arūnas Gelažninkas

Emilija Gelažninkienė šiais metais bus vienintelė moteris Dakaro ralyje atstovaujanti Lietuvą. Debiutuoti Dakare lenktynininkė norėjo jau praėjusiais metais, tačiau nepavyko surinkti reikiamų finansų ir debiutas buvo nukeltas į šiuos metus. Emilijos šturmanas bus du kart Dakaro ralio „Original by Motul“ klasės čempionas Arūnas Gelažninkas.

Motobagių klasėje važiuosianti Emilija Gelažninkienė nusiteikusi ne tik sudalyvauti, bet ir pasiekti kuo geresnius rezultatus. Treniruotėms buvo skirta daug laiko, o pamokų semtasi tiek iš Dakaro laimėtojo Nassero Al Attiyah, tiek Mindaugo Varžos, tiek ir Lietuvos ralio čempiono Dominyko Butvilo. Emilijos ir vyro Arūno Gelažninko motobagis bus pažymėtas numeriu 426.

Vaidotas Paškevičius, Gytis Gaspariūnas ir Albertas Veliamovičius

2022 m. sunkvežimių klasėje debiutavęs Vaidotas Paškevičius užėmė 12-ą vietą ir nors praėjusiais metais pagerinti rezultato nepavyko, užimta solidi 17 vieta. Lyginant su praėjusiais metais, komandoje įvyko vienas pokytis – Slavomir Volkov šturmano kėdėje keičia Albertas Veliamovičius, kuris talkins ir praėjusiais metais šturmanu buvusiam Gyčiui Gaspariūnui. Lenktyniaujama bus su tuo pačiu „Tatra Jamal“ sunkvežimiu, kuris bus pažymėtas numeriu 613.

Antanas Kanopkinas

Šiais metais Dakaro ralyje išvysime dar vieną debiutantą – Antaną Kanopkiną. Keturračių klasėje važiuosiantis lenktynininkas pastaruosius keletą metų atstovaudamas „CFMOTO Thunder Racing Team“ dalyvavo Lietuvoje bei užsienyje vykusiose varžybose.

Šių metų Dakaro ralis bus pirmasis ne tik Antanui Kanopkinui, bet ir „CFMOTO“ komandai. Sunku prognozuoti lietuvio rezultatą, kadangi tai bus pirmoji proga pasitikrinti, ar turima technika skirta Dakarui, o vėliau jau bus galima planuotis ir aukštesnius tikslus. Antano keturratis bus pažymėtas numeriu 175.

Laisvydas Kancius

Kitaip nei A. Kanopkinas, Laisvydas Kancius jau turi patirties Dakaro ralyje. Toje pačioje keturračių klasėje dalyvausiantis lietuvis praėjusiais metais užėmė septintą vietą. Nuotaikos prieš Dakarą turėtų būti puikios, kadangi visai neseniai Laisvydas Kancius Maroke tapo pasaulio čempionu – tai pirmasis toks titulas Lietuvos motociklų sporto istorijoje.

Lietuvis atstovauja Čekijos „Story Racing“ komandą, kuri Dakarui paruošė visiškai naują keturratį „Yamaha Raptor 700“. Naująją techniką lietuvis išbandė tik atvykęs į Saudo Arabiją, tačiau kaip ir pats minėjo, didelės įtakos tai neturėtų padaryti ir adaptacija prie naujojo keturračio problemų nesukels. Ketvirtą kartą Dakaro ralyje dalyvausiančio Laisvydo Kanciaus keturratis bus pažymėtas numeriu 170.

Modestas Siliūnas

Modestas Siliūnas 2024 m. Dakaro ralyje bus dar vienas debiutantas iš Lietuvos. Motociklų klasėje jis bus vienintelis lietuvis ir atstovaus „AG Dakar School – ITCC“ komandą. Lietuvio treneris gerai žinomas bei Dakare kaip žmonos šturmanas dalyvausiantis Arūnas Gelažninkas, kuris ir yra „AG Dakar School“ įkūrėjas.

Maroko ralyje užsidegė Modesto Siliūno motociklas, todėl Dakare važiuos naujuoju – „KMT 450 Rally Replica“, kuris bus pažymėtas 139 numeriu.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.