Eurobasket 2025 atranka
Krepšinis

Atranka į 2025 m. Europos krepšinio čempionatą – tvarkaraštis, Lietuvos rinktinės grupė ir prognozės

2024 m. vasario mėnesį prasideda paskutinis atrankos etapas į 2025 metais vyksiantį Europos krepšinio čempionatą. Atrankoje galėsime matyti ir Eurolygoje rungtyniaujančius krepšininkus, kadangi vadovybei susitarus su FIBA, šį sezoną pirmą kartą bus tris savaites trunkanti pertrauka. Iš viso atrankoje varžysis 32 komandos, iš kurių vietą čempionate iškovos 20 rinktinių. Keturios rinktinės, kurios varžysis Eurobasket 2025 atrankoje, jau turi vietą čempionate, kadangi bus jo organizatorės – Latvija, Kipras, Suomija ir Lenkija.

2021 metais prasidėjo papildoma atranka, kurią sudarė trys etapai. Pirmajame etape varžėsi dešimt rinktinių, iš kurių grupės laimėtojos, dvi geriausios antrą vietą užėmusios komandos ir Kipras pateko į antrąjį etapą, o likusios rinktinės persikėlė į trečiąjį. Šioje atrankoje varžėsi šios rinktinės: Rumunija, Danija, Šveicarija, Austrija, Kosovas, Liuksemburgas, Kipras, Norvegija, Albanija ir Airija.

Antrasis etapas vyko 2022 m. rugpjūtį ir lapkritį bei 2023 m. vasarį. Jame varžėsi dvylika rinktinių, kurios buvo po keturias padalintos į tris grupes. Kiekvienos grupės laimėtoja kartu su Kipru pateko į pagrindinę atranką, o kitos likusios atranką tęsė trečiajame etape. Į pagrindinę atranką vietas iškovojo Šiaurės Makedonija, Lenkija, Portugalija ir Kipras.

Trečiajame atrankos etape varžėsi irgi dvylika komandų, tik šį kartą po tris buvo suskirstytos į keturias grupes. Kiekvienos grupės laimėtoja pateko pagrindinę atranką. Kroatija, Danija, Slovakija ir Bulgarija laimėjo savo grupes. Vienintelė Bulgarija patyrė vieną pralaimėjimą, kitos rinktinės grupes laimėjo užtikrintai. 2023 m. rugpjūčio 8 d. buvo ištraukti burtai, po kurių tapo aiškios visos aštuonios grupės, kuriose po keturias rinktines varžysis dėl patekimo į Europos čempionatą.

2025 m. Europos krepšinio čempionato atrankos tvarkaraštis ir formatas

Pagrindinę Europos krepšinio čempionato atranką sudarys vienas etapas. Į aštuonias grupes po keturias komandas susiskirstytos rinktinės per tris langus tarpusavyje sužais po du kartus. Kiekvieno lango metu bus sužaidžiama po dvejas rungtynes. Trys grupės komandos pateks į „EuroBasket 2025”. Keturiose grupėse žaidžia jau vietą čempionate turinčios rinktinės-šeimininkės, todėl tose grupėse yra laisvos tik dvi vietos. Viena iš tokių grupių yra ir Lietuvos.

Atrankos į 2025 m. Europos krepšinio čempionatą langų tvarkaraštis:

• Pirmas langas – vasario 22 – 26 d.
• Antras langas – lapkričio 21 – 25 d.
• Trečias langas – 2025 m. vasario 20 – 24 d.

Lietuvos rinktinės tvarkaraštis atrankoje į 2025 metų Europos krepšinio čempionatą:

• Lietuva – Lenkija – vasario 22 d.
• Estija – Lietuva – vasario 26 d.
• Šiaurės Makedonija – Lietuva – lapkričio 21 d.
• Lietuva – Šiaurės Makedonija – lapkričio 24 d.
• Lenkija – Lietuva – 2025 m. vasario 21 d.
• Lietuva – Estija – 2025 m. vasario 24 d.

„EuroBasket 2025” atranka: grupės ir prognozės

Turint omenyje, kad iš kiekvienoje grupėje esančių komandų tik viena nepateks į Europos čempionatą, daugumoje grupių intriga nėra didelė. Iš karto po burtų ceremonijos daugiausiai dėmesio susilaukė E grupė. Čia varžysis Prancūzija, Kroatija, Bosnija ir Hercegovina bei Kipras. Akivaizdus grupės autsaideris yra Kipras, tačiau ši rinktinė turi vietą čempionate, o tai reiškia, kad viena iš tikrai solidžių rinktinių čempionate nežais.

Prieš burtų ceremoniją, buvo sudaryti aštuoni krepšeliai. Pirmajame, ketvirtajame, penktajame ir aštuntajame krepšeliuose esančios komandos sudarė vienas grupes, antrajame, trečiajame, šeštajame ir septintajame esančios rinktinės kitas grupes. Į pirmą krepšelį pateko Ispanija, Prancūzija, Serbija ir Slovėnija. Antrajame buvo Lietuva, Graikija, Italija ir Vokietija.

A grupė

– Slovėnija
– Ukraina
– Izraelis
– Portugalija

Akivaizdu, kad A grupėje daugiausiai dėmesio bus skiriama Slovėnijos rinktinei. Visi trys langai vyks sezono metu, o tai reiškia, kad atrankoje tikrai neišvysime NBA rungtyniaujančių krepšininkų, tarp kurių ne tik ryškiausia žvaigždė Luka Dončič, bet ir Vlatko Čančar. Atrankose Slovėnija jau yra turėjusi problemų, tačiau šį kartą patekimas į Europos čempionatą neturėtų būti sunkus. Aplenkti grupėje reikia tik Portugalijos rinktinę, kuri yra ryški grupės autsaiderė.

Nesunkiai atranką turėtų įveikti Izraelio rinktinė, kuri susilauks Eurolygoje rungtyniaujančių krepšininkų pagalbos. Nors ir nežais Deni Avdija, kuris atstovauja Vašingtono „Wizards“, pagrindiniais krepšininkais bus Tel Avivo „Maccabi“ komandos branduolys – John Dibartolomeo, Tamir Blatt, Rafi Menco, Roman Sorkin, Jake Cohen. Taip pat „Fenerbahce“ gynėjas Yam Madar. Šiais rinktinei neturėtų kilti problemų aplenkiant portugalus, o pakovoti galima ir dėl pirmos vietos grupėje.

Ukraina namų rungtynes žais Rygoje ir nors pasidžiaugti pilnu savu žiūrovų palaikymu negalės, rinktinės krepšininkams paskutiniu metu tai įprasta praktika, kadangi ir „Prometey“ su Denys Lukashov, Issuf Sanon, Illia Sydorov, Ivan Tkachenko, Vyacheslav Bobrov, Oleksandar Lypovyy žaidžia Rygoje. Alex Len ir Sviatoslav Mykhailiuk rungtyniauja NBA, tačiau ir Europoje žaidžiančių krepšininkų turėtų užtekti, kad šią komandą išvystume Europos krepšinio čempionate.

B grupė

– Italija
– Turkija
– Vengrija
– Islandija

Turkija jau spėjo susidurti su naujosios FIBA sistemos nesklandumais. Daugybę aukščiausio lygio krepšininkų turinti rinktinė nepateko į 2023 m. FIBA pasaulio krepšinio čempionatą. Ši atranka nusimato kiek lengvesnė, tačiau ryškios autsaiderės grupėje nėra. Islandija atrodo kaip silpniausia komanda, tačiau su Martin Hermannssonu ir Elvar Fridriksson tikrai gali nustebinti. Tikėtina, kad islandams su vengrais teks kautis dėl paskutinio kelialapio į čempionatą. Vengrai gali džiaugtis, kad atrankose prie rinktinės prisijungti galės ryškiausias žaidėjas Adam Hanga.

Turkija turi būrį NBA rungtyniaujančių krepšininkų – Alperen Sengun, Cedi Osman, Furkan Korkmaz, Omer Yurtseven. Tačiau aukšto lygio žaidėjų yra ir Europoje. Ir praėjusiose atrankose dažniausiai žaisdavo Eurolygoje rungtyniaujantys krepšininkai, tačiau šį kartą sąlygos dar paprastesnės ir nereikės vieną dieną žaisti Eurolygoje, o kitą vykti sužaisti rungtynių už rinktinę. Vien iš Eurolygoje rungtyniaujančių „Anadolu Efes“ ir „Fenerbahce“ galima sudaryti solidžią sudėtį, kuri turėtų ramiai įveikti atranką.

Simone Fontecchio ir Danilo Gallinari yra tie krepšininkai, kurie atrankose neturėtų pasirodyti. Nors D. Gallinari yra 35-erių veteranas ir neseniai buvo atleistas iš „Pistons“ klubo, užsilikti NBA vis tiek turėtų. Be šių krepšininkų visas Italijos rinktinės pagrindas žaidžia Europoje, todėl surinkti solidžią sudėtį tikrai nekils problemų. Būtų didelė staigmena, jeigu italai nesugebėtų patekti tarp trijų stipriausių. Juos kaip tik galima laikyti grupės favoritais.

C grupė

– Ispanija
– Latvija
– Belgija
– Slovakija

Latvija turi puikią krepšininkų kartą, tačiau dėl šios atrankos sistemos buvo priversti praleisti praėjusį Europos krepšinio čempionatą. Į pasaulio čempionatą rinktinė pateko ir ten užėmė net penktą vietą. Šį kartą jaudintis dėl to nereikės, kadangi Latvija jau turi užsitikrinusi vietą kaip viena iš organizatorių. Žvelgiant į pačią grupę – ji nėra labai stipri. Be ispanų, Belgiją ir Slovakiją latviai gali įveikti ir be Kristaps Porzingio. Latvijos rinktinei tai bus puiki proga dar labiau susižaisti tarpusavyje ir pasiruošti namuose vyksiančiame čempionatui.

Ispanijos rinktinei atranka irgi neturėtų sukelti jokių problemų. Pirmajame, vasario mėnesį vyksiančiame lange, rinktinei padės į Europą sugrįžęs Ricky Rubio. Ilgą laiką Ispanijos pagrindiniai žaidėjai žaisdavo NBA, tačiau šiuo metu JAV rungtyniauja tik Santi Aldama ir Usman Garuba. Tai reiškia, kad atrankose bus galima išvysti beveik visą rinktinės pagrindą – be R. Rubio, turėtume matyti ir brolius Willy bei Juancho Hernangomez, Alex Abrines, Juan Nunez ir kitus.

Slovakiją grupėje galima išskirti kaip silpniausią rinktinę, todėl belgams gera proga Europos čempionate žaisti šeštą kartą iš eilės. Slovakija nežaidė nei viename „EuroBasket“ ir nors šioje atrankoje užtenka aplenkti belgus – panašu, kad ir tai padaryti bus per daug sunku.

D grupė

– Vokietija
– Juodkalnija
– Bulgarija
– Švedija

Pasaulio čempionai gavo gana solidžią grupę, tačiau didelių problemų kilti neturėtų. Nors Dennis Schroder, Franz Wagner, Moritz Wagner, Maxi Kleber, Isaiah Hartenstein ir Daniel Theis rungtyniauja NBA ir atrankose jų neišvysime, Eurolygoje galima rasti būrį aukšto lygio krepšininkų, kas tik patvirtina šios šalies krepšinio augimą. Johannes Voigtmann, Johannes Thiemann, Andreas Obst, Maodo Lo, Justus Hollatz, Isaac Bonga, Nick Weiler-Babb yra vieni iš tų, kurie turėtų atvesti vokiečius į penkioliktą čempionatą iš eilės.

Solidžią sudėtį atrankos languose turėtų surinkti ir Juodkalnijos rinktinė. Nikola Vucevič yra vienintelis NBA rungtyniaujantis krepšininkas, tuo tarpu visas kitas branduolys atrankoje turėtų padėti rinktinei. Tiek Europos čempionate, tiek ir pasaulio čempionate komanda parodė savo potencialą, o su tokiais žaidėjais kaip Nikola Ivanovič, Kendrick Perry, Vladimir Mihailovič, Bojan Dubljevič, Marko Simonovič, Dino Radončič, neturėtų kilti problemų aplenkiant švedus ar bulgarus.

Švedai praleido trejus paskutinius Europos krepšinio čempionatus ir norint sugrįžti, teoriškai užtenka aplenkti bulgarus. Tikėtina, kad būtent šios dvi rinktinės kausis dėl paskutinio kelialapio, nes tiek Vokietija, tiek Juodkalnija pasižymi didesniu talentu. Įdomu tai, kad būtent pirmosios atrankos lango rungtynės vyks tarp Švedijos ir Bulgarijos, kas gali nulemti vienos iš šių rinktinių likimą.

E grupė

– Prancūzija
– Kroatija
– Bosnija ir Hercegovina
– Kipras

Tai be jokių abejonių įdomiausia atrankos grupė. Visas kortas sumaišė Kipras, kuris turi vietą čempionate, o tai reiškia, kad likusios trys rinktinės kovos dėl dviejų kelialapių. Būtų sunku įsivaizduoti, kaip Prancūzija su tiek talento Europoje nepatektų į atranką, todėl paskutinis kelialapis turėtų spręstis tarp Kroatijos bei Bosnijos ir Hercegovinos.

Kroatijai nesusiklostė atranka į pasaulio čempionatą, dabar neramu turėtų būti ir dėl artėjančio Europos čempionato. Nuo 1993 metų kroatai nepraleido nei vieno Europos čempionato, tačiau patekimas į jį šiemet atrodo kaip niekad sunkus. Pagrindiniai rinktinės vedliai: Bojan Bogdanovič, Dario Sarič, Ivica Zubac ir jaunasis talentas Luka Samanič rungtyniauja NBA, o tai reiškia, kad viskas kris ant Europoje rungtyniaujančių krepšininkų. Rinktinės lyderiu turėtų tapti Mario Hezonja, tikėtina, kad prisijungs ir Ante Žižič bei Jaleen Smith.

Bosnija ir Hercegovina paskutiniame Europos čempionate užėmė tik 18-ą vietą, tačiau kovos davė visoms grupės komandoms, tarp kurių buvo ir Lietuva. Didelis praradimas rinktinei, kad atrankoje negalės padėti pagrindinis krepšininkas Jusuf Nurkič, taip pat NBA rungtyniaujantis Luka Garza. Visas žaidimas turėtų kristi į Džanan Musa rankas, kuris dėl vietos Europos čempionate turės kautis prieš komandos draugą „Real“ klube – M. Hezonja.

F grupė

– Graikija
– Čekija
– Didžioji Britanija
– Nyderlandai

Šioje grupėje galima išskirti Graikiją, tuomet Čekiją, o Didžioji Britanija ir Nyderlandai turėtų tarpusavyje kautis dėl paskutinės vietos Europos čempionate. Graikai pirmajam atrankos langui nusiteikę labai rimtai – net 11 iš 16 žaidėjų pakviestų į rinktinę žaidžia Eurolygoje. Tarp jų yra ir „Žalgiryje“ šį sezoną rungtyniavęs Naz Mitrou-Long, Graikijos pilietybę gavęs Thomas Walkup bei Lietuvoje taip pat pažįstamas Panagiotis Kalaitzakis.

Rimtą sudėtį atrankai gali paruošti ir Čekijos rinktinė, kurios pagrindiniai žaidėjai žaidžia Europoje. Čekai žaidė keturiuose čempionatuose iš eilės ir yra geroje situacijoje šią seriją pratęsti. Ypač daug pridėti turėtų pagrindinis duetas – „FC Barcelona“ rungtyniaujantys Jan Vesely ir Tomaš Satoransky. Praėjusiame Europos čempionate čekai ketvirtfinalyje vos neįveikė Giannis Antetokounmpo vedamos Graikijos rinktinės, o turint omenyje, kad graikai neturės ryškiausios žvaigždės, čekai gali pakovoti ir dėl pirmos vietos grupėje.

Didžioji Britanija žaidė paskutiniuose penkiuose čempionatuose iš šešių ir atrodo, kad šalies krepšinio lygis po truputį kyla į viršų. Londono „Lions“ Europos taurėje pateko į atkrintamąsias, kas vietiniams žaidėjams turėtų pridėti daugiau pasitikėjimo. Grupė tikrai nėra pati lengviausia, tačiau norint patekti į čempionatą užtenka įveikti Nyderlandų rinktinę. Nyderlandai žaidė paskutiniuose dvejuose iš trijų čempionatuose bei užėmė 21-ą ir 22-ą vietas.

G grupė

– Danija
– Serbija
– Suomija
– Sakartvelas

Ryškiausios Serbijos žvaigždės rungtyniauja NBA, todėl atrankose neišvysime Bogdan Bogdanovič, Nikola Jokič, Nikola Jovič, Vasilije Micič, Boban Marjanovič ar Aleksej Pokusevski. Vis tik, galima neabejoti, kad Eurolygoje rungtyniaujantys krepšininkai, tarp kurių Stefan Jovič, Nikola Milutinov, Aleksa Avramovič, Filip Petrusev, Marko Gudurič, Vanja Marinkovič, Ognjen Dobrič, Miloš Teodosič ir kiti neturės jokių problemų.

Suomija paskutiniu metu čempionatuose demonstruoja labai solidų krepšinį, tačiau didžioji dalis sėkmės yra Lauri Markkanen. Be jo pasipriešinti Serbijai bus per daug sunku, o Sakartvelas irgi gali kelti problemų. Tornike Shengelia „Virtus“ komandoje demonstruoja puikią formą, todėl galima tikėtis, kad ir atrankos languose jis bus pagrindinis rinktinės vedlys į šeštą čempionatą iš eilės. Vis tik, suomiams tai puiki proga pasižaisti be pagrindinio lyderio – rinktinė jau turi vietą čempionate ir taip.

Danija paskutinį kartą Europos krepšinio čempionate žaidė 1955 metais ir labai didelė tikimybė, kad ši serija prasitęs. Serbams pasipriešinti šansų nėra, todėl galima sakyti, kad dėl kelialapio bus kovojama prieš Sakartvelą.

H grupė

– Lietuva
– Lenkija
– Šiaurės Makedonija
– Estija

Tai viena iš silpniausių grupių, tačiau intrigos įneša tai, kad Lenkija turi vietą čempionate, todėl dėl likusių dviejų kelialapių lietuviai kovos prieš Šiaurės Makedoniją ir Estiją. Lietuvos rinktinei tik vieną kartą atranka galėjo susiklostyti labai blogai, tačiau žvelgiant bendrai, ši sistema lietuviams gana palanki. Daug aukšto lygio krepšininkų žaidžia Europoje, o dabar prisijungti galės ir „Žalgiryje“ žaidžiantys lietuviai.

Lietuva be jokių abejonių yra grupės favoritai, antrą vietą gali užimti Lenkija, kuri žais be jokio spaudimo ir turės progą pasiruošti artėjančiam čempionatui. Šiaurės Makedonija po įspūdingo žygio 2011 m. čempionate, kituose dvejuose užėmė 21-ą ir 19-ą vietas, o į paskutinius dvejus išvis nepateko. Tuo tarpu Estija praėjusiame čempionate užėmė 19-ą vietą ir gali pasigirti gana talentinga karta, kuri turi nemažai šansų atvesti šalį į antrą čempionatą iš eilės. Artėjančiame lange nerungtyniaus Kerr Kriisa, o ypač daug ant pečių turėtų kristi „Baskonia“ duetui – Maik Kotsar ir Sander Raieste.

Related Posts

3 thoughts on “Atranka į 2025 m. Europos krepšinio čempionatą – tvarkaraštis, Lietuvos rinktinės grupė ir prognozės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *