Super-bowl-2024
Amerikietiškas futbolas

Super Bowl LVIII 2024 m. – NFL finalo apžvalga ir prognozė

Nors amerikietiško futbolo lygos NFL sezonas dar tik prasidėjo, jau dabar žvalgomasi į didįjį finalą – „Super Bowl LVIII“. JAV tai vienas iš laukiamiausių metų sporto renginių, kuris pritraukia žiūrovus visame pasaulyje. Net ir Lietuvoje, kur reguliaraus sezono NFL rungtynės nėra labai populiarios, „Super Bowl“ atkreipia didelį žmonių dėmesį. NFL sezoną vainikuojančiame finale galima matyti didelį įspūdį paliekančias reklamines pertraukėles, o ilgosios pertraukos metu pasirodo aukščiausio lygio atlikėjai.

Tai bus jau 58-as „Super Bowl“ finalas ir pirmą kartą istorijoje vyks Nevados valstijoje. „Allegiant Stadium“ 2020 metais atidarytas Paradise mieste, kuris ribojasi su Las Vegasu. NFL rungtynėse stadionas talpina 65 tūkst. žiūrovų, bet gali išsiplėsti iki 71 tūkst. vietų. Čia savų namų rungtynes žaidžia Las Vegaso „Raiders“.

Praeitų metų finalas po penkerių metų pertraukos vėl pasiekė daugiau nei 110 mln. JAV žiūrovų. Iš viso stebėjo 112,17 mln.– paskutinį kartą daugiau žiūrėjo tik 2014 metais – 112,19 mln. Taip pat, praėjusiais metais 30 sekundžių reklamos kaina pirmą kartą pasiekė 7 mln. JAV dolerių. Tai yra priežastis, kodėl rungtynių metu galima matyti išskirtines reklamas, kurios būna aptarinėjamos dar ilgą laiką po finalinių rungtynių.

2023-24 m. NFL sezone kaip ir kiekvienais metais intrigos netrūksta. Jau pirmose rungtynėse Aaronas Rodgersas patyrė sezoną užbaigiančią traumą ir tuo pačiu stipriai sumažino „New York Jets“ ambicijas. Praeitais metais finale „Kansas City Chiefs“ 38:35 įveikė „Philladelphia Eagles“, o šiais metais komandos taip pat priskiriamos prie vienų iš favoričių.

„Super Bowl LVIII“ ilgosios pertraukos metu pasirodys pasaulinio lygio atlikėjas Usher. Jis 2011 m. pasirodė kaip svečias, kai savo pasirodymą surengė „The Black Eyed Peas“. Šiais metais bus pirmas kartas, kai atlikėjas surengs solinį pasirodymą bei prisijungs prie tokių žvaigždžių kaip Madonna, Beyonce, Rihanna, Bruno Mars, Katy Perry, Coldplay, Lady Gaga, Justin Timberlake, „Maroon 5”, Eminem, Kendrick Lamar, „U2” ir daugybės kitų.

„San Francisco 49ers“ – NFC konferencijos laimėtojai

„San Francisco 49ers“ po trejų metų pertraukos sugrįžta į NFL finalą, kur galės nutraukti dviejų pralaimėjimų seriją. Paskutinį kartą finale žaidė 2020 metais ir jame 20:31 nusileido tai pačiai „Chiefs“ komandai. Prieš tai finale žaidė 2013 metais, kurį 31:34 pralaimėjo „Ravens“. Istoriškai „49ers“ turi didelį pasisekimą NFL finaluose, tačiau visos pergalės pasiektos dar praeitame amžiuje. „San Francisco 49ers“ triumfavo 1982, 1989, 1990 ir 1995 metais. Šį kartą ant čempionų pakylos bus vedami vos antrus metus žaidžiančio 24-erių Brock Purdy.

„49ers“ reguliariajame sezone buvo geriausia komanda, laimėjo savo konferenciją, o atkrintamosiose turėdami namų aikštės pranašumą laimėjo abu mačus. Konferencijos finalas buvo kur kas sunkesnis nei buvo galima tikėtis, bet pergalė yra pergalė. Po dviejų kėlinių „Lions“ turėjo net 24:7 pranašumą, tačiau „49ers“ trečią kėlinį laimėjo 17:0, o visas rungtynes 34:41.

Nors komandos įžaidėjas žaidžia vos antrus metus, jis šį sezoną buvo pirmas pagal atliktų pasų reitingą, taip pat išrinktas į „Pro Bowl“. Komanda aplink jį turi daugybę aukščiausio lygio žaidėjų – iš viso net devyni jų buvo išrinkti į „Pro Bowl“, kas yra daugiausiai tarp visų NFL komandų šį sezoną. Komandoje yra žaidėjų, kurie turi ir atkrintamųjų patirties, o reguliariajame sezone visas dvylika rungtynių laimėjo vidutiniškai 19 taškų skirtumu.

„49ers“ gali pasigirti geriausiu lygos puolimu, kas yra viena iš priežasčių, kodėl komanda pasiekė šių metų finalą. Brandon Aiyuk yra pirmas pagal pagautus kamuolius, o savo kategorijose pirmauja ir kiti komandos žaidėjai – Deebo Samuel, George Kittle, Christian McCaffrey. Gera gynyba gali juos pristabdyti, tačiau ar įmanoma visiškai išjungti „49ers“ puolimą yra didelis klausimas.

„Kansas City Chiefs“ – AFC konferencijos čempionai

„Kansas City Chiefs“ ir vėl tai padarė – net ir neturėdami namų aikštės pranašumo paskutinėse dvejose atkrintamųjų rungtynėse, jie vėl žais NFL Finale. „Chiefs“ turi galimybę padaryti tai, ko nebuvo beveik 20 metų – du kartus iš eilės laimėti čempionatą. Paskutinį kartą tai 2003-04 m. padarė „Patriots“.

Patrick Mahomes šiose atkrintamosiose pirmą kartą karjeroje žaidė išvykoje ir tai nesutrukdė pasiekti dvi iš dviejų pergales. Dabar lygos žvaigždė tapo jauniausiu „quarterback“, kuris bus startinis žaidėjas ketvirtajame „Super Bowl“. 28-erių įžaidėjas jau yra du kartus tapęs čempionu ir abu kartus laimėjo finalo MVP. 2018 ir 2022 m. buvo išrinktos visos lygos naudingiausiu žaidėju. Komandos treneris Andy Reid ruošiasi penktajam „Super Bowl“ – už jį daugiau finalų patirties turi tik Don Shula – 6 ir Bill Belichick – 9.

Didžiausia „Chiefs“ komandos viltis – Patrick Mahomes. Geriausią savo žaidimą amerikietis demonstruoja būtent atkrintamosiose ir svarbiausiose rungtynėse. Paskutinėse šešeriose atkrintamųjų rungtynėse sėkmingai atliko 70% perdavimų, kurių vidurkis buvo 7 jardai. Tuo pačiu atliko 11 „touchdown“ pasų ir visa tai be nei vienos klaidos, kurios metu būtų perimtas kamuolys.

Nors P. Mahomes demonstruoja puikią formą, pats komandos puolimas nėra kokybiškas. Būtent tai ir turėtų kelti daugiausiai nerimo prieš artėjantį finalą. „Chiefs“ reguliariajame sezone buvo pirma komanda pagal nepagautus kamuolius, antra pagal baudas puolime ir užėmė septintą vietą pagal klaidas. Akivaizdu, kad visos pergalės atkrintamosiose buvo pasiektos tik dėka geros gynybos. Tokios geros gynybos „Chiefs“ su P. Mahomes dar nėra turėję – konferencijos finalą jie laimėjo antroje pusėje nepelnę nei vieno taško – 17:10.

Rungtynių prognozė

Nors „Kansas City Chiefs“ yra laikomi neryškiais autsaideriais, šios komandos nurašyti tikrai nereikia. Taip, istoriškai apginti čempionų titulą yra labai sunku, tačiau tai nėra neįmanoma. „Chiefs“ autsaideriais buvo laikomi ir paskutinėse dvejose atkrintamųjų rungtynėse prieš „Bills“ ir „Ravens“. Atkrintamosiose jų kelias iki finalo buvo sudėtingesnis nei „49ers“, kuriems užteko įveikti „Packers“ ir „Lions“. Nors ir laimėjo abu kartus, pergalės pasiektos tik 3 taškų skirtumais, nors „49ers“ buvo laikomi kur kas ryškesniais favoritais nei varžovai.

„Chiefs“ per paskutinius 20 sezonų yra devinta komanda, kuriai pavyko būnant autsaideriai laimėti tiek konferencijos pusfinalį, tiek ir finalą. Šešioms iš šių aštuonių komandų pavyko laimėti ir „Super Bowl“, todėl statistika yra gana palanki „Chiefs“ komandai. Nuo 2001 metų autsaideriams „Super Bowl“ pavyko laimėti 11 kartų, lygiai tiek pat kartų laimėjo favorite laikyta komanda.

Finalo x-faktoriumi gali tapti Isiah Pacheco. Paskutinėse šešeriose atkrintamųjų rungtynėse jis vidutiniškai prie kamuolio prisiliečia 18,7 kartų ir surenka 90,5 jardus. Nors kalbama, kad „49ers“ turi vieną geriausių gynybų lygoje, kol kas atkrintamosiose turėjo bėdų prieš tokius žaidėjus kaip Aaron Jones, David Montgomery ir Jahmyr Gibbs. I. Pacheco yra ne ką mažiau talentingas už išvardintus žaidėjus, todėl nebūtų staigmena, jeigu žaidėjas pratęstų dabar turimą keturių atkrintamųjų rungtynių seriją, kurios metu bent kartą įbėgdamas su kamuoliu pelno „touchdown“.

Ne kartą yra girdėta frazė, kad puolimas laimi rungtynes, o gynyba čempionatus. Galima sakyti, kad artėjančiame „Super Bowl“ matysime puolimą prieš gynybą. Panašioje situacijoje „Chiefs“ buvo rungtynėse prieš „Ravens“. Jie statistiškai turėjo geresnį puolimą nei „49ers“, tačiau surinko vos 10 taškų. San Francisko komanda šiose atkrintamose dar prieš tokią gynybą nėra žaidę ir bus labai įdomu pamatyti, kaip komandos treneris Kyle Shanahan paruoš žaidėjus finalui. Nors dauguma laukia pasiekto „49ers“ revanšo, tikėtina, kad Patrick Mahomes ir „Chiefs“ apgins čempionų titulą.

Super Bowl LVIII rezultatas: „Chiefs“ – „49ers“ 25:22

Antrus metus iš eilės čempionais tapo „Kansas City Chiefs“ komandos žaidėjai, kurie po 20 metų pakartojo „Patriots“ pasiekimą. Rungtynių pradžia geresnė buvo „49ers“, kurie antro kėlinio pabaigoje pirmavo 10:0. Ketvirtajame kėlinyje likus mažiau nei dvejoms minutėms „49ers“ pelnė tris taškus ir išsiveržė 19:16. Jiems reikėjo apsiginti pusantros minutės, tačiau to padaryti nepavyko ir po dar vieno Harrison Butker taiklaus smūgio rezultatas tapo lygūs – 19:19.

Per visą NFL istoriją, tai buvo vos antras kartas, kai „Super Bowl“ buvo žaidžiamas pratęsimas. Pirmą kartą buvo žaidžiamas finalas su pakeistomis taisyklėmis: komandos turi po vieną ataką, jeigu po jų rezultatas vis tiek lygus, laimi ta komanda, kuri pirma pelno taškus. „San Francisco 49ers“ laimėjo monetos metimą ir pasirinko pirmieji pradėti ataką. Ji buvo sėkminga, pelnė tris taškus ir antrą kartą rungtynėse atsidūrė situacijoje, kai tereikia apsiginti. Vis tik, aukščiausiu lygiu paskutinę ataką sužaidė „Kansas City Chiefs“, kurios metu sužibo Patrick Mahomes. „Chiefs“ pelnė „touchdown“ ir laimėjo rungtynes 25:22.

Patrick Mahomes su „Chiefs“ per paskutinius penkerius metus trečią kartą tapo čempionais. Tuo pačiu trečią kartą buvo pripažintas naudingiausiu „Super Bowl“ žaidėju. 2020 metais finale irgi laimėjo prieš „49ers”, kurie taip pat turėjo 10 taškų pranašumą, tik tą kartą toks skirtumas buvo po trijų kėlinių – 21:10. „Chiefs“ rungtynes laimėjo 31:21, ketvirtą kėlinį sužaidė įspūdingai – 21:0.

Super Bowl LVIII ilgosios pertraukos pasirodymas, geriausios reklamos ir kita

Pirmą kartą Las Vegase vykusį „Super Bowl“ gyvai stebėjo 61,6 tūkst. žiūrovų. Ankstyvieji skaičiavimai rodo, kad JAV NFL finalą įsijungė 39 mln. žiūrovų, kas yra 6% daugiau lyginant su praėjusiais metais. Tuo pačiu tai labiausiai žiūrėtas finalas per paskutinius šešerius metus ir trečias per visą istoriją.

Ilgosios pertraukos metu pasirodymą surengė atlikėjas Usher, prie kurio prisijungė ir dainą atlikusi Alicia Keys. Iš viso ilgosios pertraukos pasirodymą stebėjo 30,1 mln. namų ūkių – 5% daugiau nei Rihannos pasirodymą praėjusiais metais. Pilną Usher ilgosios pertraukos pasirodymą galima matyti čia:

Svarbią dalį „Super Bowl“ transliacijos metu užima ir reklamos. CBS kanale 30 sekundžių reklama kainavo 6,5 mln. – 7 mln. JAV dolerių. Daugiausiai žiūrovų, apie 29,1 mln., stebėjo gaivaus gėrimo „Poppi“ reklamą. Eteriu pasinaudojo ir reklamą užsisakė 2024 m. JAV prezidento rinkimams besiruošiantis Robert F. Kennedy Jr. Paskutinį kartą „Super Bowl LIV“ reklamavosi Donald Trump ir Michael Bloomberg. Net tris kartus buvo parodyta „Temu“ reklama – pirmajame, antrajame ir trečiajame kėliniuose, o dar vieną kartą iš karto pasibaigus transliacijai.